Człowiek jako temat opowiadań oświęcimskich Tadeusza Borowskiego

Podobne dokumenty
Czasownik bez tajemnic

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Słynny malarz polski Jan Matejko

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Język polski. Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli

Rodzaje zdań złożonych

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

1. Każdy ma swojego dusiołka

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

1. W świecie obyczajów i tradycji

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Poznajemy rodzaje podmiotu

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

1. Roland rycerz średniowieczny

Bezdomność- przeciwko stereotypom

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Orzeczenie i jego określenia

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

WZÓR SYLLABUSA. Metodyka nauczania literatury i języka polskiego

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

1. Moralność jako motyw egzaminu gimnazjalnego

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

Kim jest Antygona z tragedii Sofoklesa?

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek).

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

I. Informacje ogólne. II. Informacje szczegółowe. 1. Cele modułu kształcenia:

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Charakterystyka królestwa Protista

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Zostań młodym ekologiem

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Temat: Oko w oko z żywiolem

Tadeusz Borowski ( ) był prozaikiem, poetą i publicystą; reprezentował pokolenie Kolumbów ocalałych z wojennej

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Własności walca, stożka i kuli.

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Stolice mojej Ojczyzny Temat: Warszawa stolica Polski

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

1. Obywatel w urzędzie gminy

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Tadeusz Borowski. Zbiór opowiadań


Warszawskie Seminarium Teologiczne Teologia Pastoralna Praca zaliczeniowa z katechetyki szczegółowej

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

2. Tabele w bazach danych

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Najdawniejsze dzieje człowieka

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Transkrypt:

Człowiek jako temat opowiadań oświęcimskich Tadeusza Borowskiego 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna znaczenie terminu behawioryzm, zna biografię T. Borowskiego. b) Umiejętności Uczeń: potrafi analizować i interpretować tekst, potrafi uargumentować swoje opinie, podejmuje refleksję nad kondycją człowieka obozowego, dokonali umiejętność czytania ze zrozumieniem. 2. Metoda i forma pracy Elementy metody podającej, heurystycznej, metoda problemowa, metoda ćwiczeń praktycznych, praca zbiorowa, praca indywidualna. 3. Środki dydaktyczne Tekst opowiadań Kartki z pracą domową 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Powitanie. Sprawdzenie listy obecności. Nauczyciel podaje temat lekcji: Człowiek jako temat opowiadań oświęcimskich Tadeusza Borowskiego oraz jej motto: Słuchaj Henri, czy my jesteśmy

ludzie dobrzy? b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel prosi wybranego ucznia o scharakteryzowanie narratora, kim jest w ogóle i dokładniej, jakie role spełnia w opowiadaniach U nas w Auschwitzu, Dzień na Harmenzach, Proszę państwa do gazu. (Informacje, jakich powinien nauczyciel wymagać od uczniów: Narrator doświadczony, pozbawiony złudzeń, uodporniony na szerzące się wokół niego zło, potrafił znaleźć się i odpowiednio ustawić w dość wygodnej funkcji obozowej, jest człowiekiem doskonale znającym mechanizm funkcjonowania obozu. Jest sanitariuszem, pomocnikiem kapo, lagrowcem uzyskującym przydział do dobrego komanda. Znika czasami w grupie więźniów, od których wcale nie jest ani lepszy, ani też bardziej wytrzymalszy). 2. Nauczyciel prosi o głośną lekturę początkowej sceny z Ludzi, którzy szli. Uczniowie mają zwrócić uwagę na formy czasowników (narrator rozpoczyna opowiadanie w liczbie mnogiej: budowaliśmy boisko, skończyliśmy boisko, myśmy grali, ale występują też formy bezosobowe tak się nie mówiło, szło się, stało się). 3. Nauczyciel pomaga wyciągnąć wnioski, iż ta forma określa niejako wspólnotę grupy i istnienie w niej więzi - w obozowych opowiadaniach T. Borowskiego nie ma bohaterów indywidualnych. Jest natomiast grupa ludzi skazanych na wspólny, tragiczny los. Z drugiej strony zaś formy bezosobowe podkreślają anonimowość masy ludzkiej. 4. Uczeń przedstawia biografie T. Borowskiego, klasa szuka analogii do narratora opowiadań, a także zastanawia się nad celem takiego zabiegu. (Bohater Tadek, więzień Oświęcimia i innych obozów koncentracyjnych. Borowski dał mu własne imię, a także wyposażył w wiele cech własnej osobowości, jest studentem Uniwersytetu Warszawskiego i młodym, początkującym poetą, odwiedza obóz kobiecy, w którym przebywa jego narzeczona, pisze do niej listy, jest obozowym flegerem, pracuje jako dekarz, żyje obok zbrodni, ale w jakimś stopniu czuje się odpowiedzialny jest za zło - samooskarżenie Borowskiego). 5. Nauczyciel prosi przeczytanie innego fragmentu tego opowiadania, gdzie wyeksponowany jest narrator ( załącznik 1). 6. Uczniowie interpretują sytuację i sposób opowiedzenia o niej. 7. Nauczyciel prosi o przeczytanie zakończenia U nas w Auschwitzu, ocenę zachowania narratora. (narrator winszuje Abramkowi ulepszeń systemu maszyny zagłady, ale czyni to sucho i bez entuzjazmu, nie przekracza wszystkich granic moralnych). (załącznik 2) 8. Nauczyciel informuje o typie narracji Borowskiego, która wykorzystuje psychologię

behawiorystyczną, gdzie o człowieku mówi się poprzez opisywanie jego zachowania. Proza ta ma więc charakter antypsychologiczny, odrzuca możliwości bezpośredniego relacjonowania uczuć i myśli bohaterów. W taki sposób pisał np. E. Hemingway. 9. Nauczyciel prosi o znalezienie fragmentów tekstu to potwierdzających. c) Faza podsumowująca 1. Nauczyciel prosi o wypisanie na tablicy przymiotników określających człowieka z opowiadań Borowskiego. 2. Nauczyciel zadaje pracę domową. 5. Bibliografia 1. Borowski T., Wybór opowiadań, Wydaw. Kama, Warszawa 1994. 2. Bortnowski S., Przewodnik po sztuce uczenia literatury, Stentor, Warszawa 2005. 3. Głowiński M., Lekcja tradycji, lekcja czytania, Polonistyka, 1995 nr 5. 4. Marzec A., Proza współczesna w szkole. Badanie odbioru, Wydaw. Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1980. 5. Polonista w szkole. Podstawy kształcenia nauczyciela polonisty, red. A. Janus-Sitarz, Universitas, Kraków 2004. 6. Werner A., Zwyczajna apokalipsa. Tadeusz Borowski i jego wizja świata obozów, Czytelnik, Warszawa 1981. 6. Załączniki a) Wybrane fragmenty załącznik 1. Raz stałem na bramce. Była niedziela (...). Stałem na bramce. Piłka poszła na aut (...). Podnosząc ją z ziemi spojrzałem na rampę. Na rampę zajechał właśnie pociąg. Z towarowych wagonów poczęli wysiadać ludzie i szli w kierunku lasku (...). Rampa była pusta. Nie pozostał na niej ani jeden z barwnego, letniego tłumu (...). Wróciłem z piłką i podałem na róg. Między jednym a drugim kornerem za moimi plecami zagazowano trzy tysiące ludzi. załącznik 2....wykombinowaliśmy nowy sposób palenia w kominie. A wiesz jaki?

Byłem bardzo uprzejmie ciekaw. - A taki, że bierzemy cztery dzieciaki z włosami, przytykamy głowy do kupy i podpalamy włosy. Potem pali się samo i jest gemacht. b) Zadanie domowe 1) Zinterpretuj fragmenty: Pamiętasz jak lubiłem Platona. Dziś wiem, że kłamał. Bo w rzeczach ziemskich nie odbija się ideał, ale leży ciężka praca człowieka. To myśmy budowali piramidy, rwali marmur na świątynie i kamienie na drogi imperialne... Myśmy byli brudni i umierali naprawdę... Co wie starożytność o nas? (U nas, w Auschwitzu) Nie ma piękna, jeśli w nim leży krzywda człowieka. Nie ma prawdy, która tę krzywdę pomija. Nie ma dobra, które na nią pozwala. (U nas, w Auschwitzu) Głód jest wtedy prawdziwy, gdy człowiek patrzy na drugiego człowieka jako na obiekt do zjedzenia. (Dzień na Harmenzach) Jak umrzesz - wyrwą ci złote zęby, już poprzednio zapisane w księgi obozu. Spalą, popiołem wysypią pola albo osuszą stawy. Co prawda marnotrawią przy spalaniu tyle tłuszczu, tyle kości, tyle mięsa, tyle ciepła! Ale gdzie indziej robią z ludzi mydło, ze skóry ludzkiej abażury, z kości ozdoby. (U nas w Auschwitzu) Bez czarów, bez trucizn, bez hipnozy. Paru ludzi kierujących ruchem, żeby tłoku nie było, i ludzie płyną jak woda z kranu za odkręceniem kurka. (U nas w Auschwitzu) 2) Dla chętnych: Zapoznam się (chociaż we fragmentach) z utworem Komu bije dzwon E. Hemingwaya. 7. Czas trwania lekcji 45 minut

8. Uwagi do scenariusza brak