Strona1 Sławomir Dorocki Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.4 Temat zajęć: Co robimy najpierw? Etapy realizacji przedsięwzięcia 1. Cele lekcji: Uczeń: określa działania, które należy podjąć w celu realizacji przedsięwzięcia, porządkuje działania w kolejne etapy, dzieli działania na drobne zadania cząstkowe, dzieli i organizuje racjonalnie pracę. 2. Metody i techniki: burza mózgów, dyskusja, praca z tekstem źródłowym. 3. Środki dydaktyczne: Film Przepis na pizzę http://www.youtube.com/watch?v=4oo17b2hiwm (data odczytu: 14.04.2013). materiały źródłowe przygotowane przez nauczyciela na temat działań koniecznych do podjęcia przed założeniem działalności gospodarczej. 4. Typ lekcji: realizacja nowego materiału. 5. Formy organizacji pracy: praca: zbiorowa i grupowa.
Strona2 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Rachwał T., 2006, Podstawy przedsiębiorczości. Słownik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Nowa Era, Warszawa 2. Duane D., 1995, Dla odmiany... planowanie: poradnik twórczego planowania i opracowywania programu działania, Fundusz Współpracy. Program Dialog Społeczny NGOs, Warszawa. 3. Waters D., 2002, Planowanie w firmie, OnePress, Warszawa. 4. Przepis na pizze http://www.youtube.com/watch?v=4oo17b2hiwm (data odczytu: 14.04.2013) 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: - ocenie aktywności uczniów na lekcji (udział w dyskusji, burzy mózgów). 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel wyświetla film Przepis na pizze (załącznik 1 w osobnym pliku) Opcjonalnie może odczytać przepis na pizzę (załącznik 1a). Nauczyciel inicjuje dyskusję, pytając uczniów, co wspólnego ma prezentowany film (przepis) z realizacją projektu związanego z działalności gospodarczą. W czasie dyskusji nauczyciel zwraca uwagę na stałe elementy planu (składniki pizzy), jakie czynności trzeba wykonać i w jakiej kolejności, jakim sposobem się posłużyć i jakich użyć narzędzi. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne, po których następuje nawiązanie do lekcji i podanie jej tematu. 2. Nauczyciel za pomocą prezentacji przedstawia etapy rejestracji działalności gospodarczej (załącznik 2 w osobnym pliku). 3. Uczniowie w zeszytach notują kolejność działań koniecznych do założenia firmy (można w formie schematu blokowego algorytmu). 4. Nauczyciel dzieli klasę na grupy, które, według przedstawionego schematu (załącznik 3), planują procedurę rejestracji działalności. Nauczyciel zwraca uwagę na korzyści związane z samozatrudnieniem, zwłaszcza w przypadku kobiet, którym wciąż w wielu środowiskach jest trudno zająć kierownicze stanowisko. Zachęcając kobiety do aktywności gospodarczej
Strona3 przedstawia fakty, że Polki są jednymi z najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Europie. Dane wskazują, że aż 36% kobiet w Polsce prowadzi własną działalność gospodarczą w sektorze MSP. Tymczasem w Danii wskaźnik ten wynosi 21%, a w Irlandii i Szwecji po 25%. 5. Uczniowie w grupie rozpoczynają projektowanie planu działań związanych z założeniem wymyślonej przez siebie firmy. W tym celu uzupełniają informacje wg tabeli (załącznik 4). 6. Uczniowie na podstawie wykresu Gantta planują działania (załącznik 5). 7. Nauczyciel podsumowuje lekcję. 10. domowe Na podstawie informacji ze strony http://www.srk.org.pl/czytelnia.php?id=7 zaplanuj swój tydzień pracy. Dokonaj podsumowania, ile czasu przeznaczysz na naukę, zabawę, spanie, pracę przy komputerze itp.
Strona4 Załącznik 1a Przepis na pizzę Składniki ciasta do pizzy półtorej szklanki mąki pszennej, pół szklanki letniej przegotowanej wody, dwie łyżki oleju roślinnego 3 4 gramów drożdży instant (w proszku), można również użyć drożdży świeżych, pół łyżeczki soli, pół łyżeczki cukru, jako dodatek dwie łyżki ziół prowansalskich (w celu urozmaicenia wyglądu i smaku ciasta można użyć dowolnych przypraw lub nie używać ich wcale). Do dzieła: 8. Do dużej miski wsypać mąkę, drożdże i dobrze wymieszać. 9. Następnie dodać olej, cukier, sól i znowu wszystko dobrze wymieszać. 10. Stopniowo dolewać wodę, a następnie wyrabiać ciasto aż powstanie jednolita konsystencja (jeżeli ciasto się lepi, to dodać mąki i dalej wyrabiać). 11. Ciasto powinno trochę urosnąć, dlatego uformowaną kulę ciasta zostawić w ciepłym miejscu w przykrytej misce na 20 30 min. 12. Kiedy ciasto rośnie, przygotować składniki, które zamierzacie ułożyć na pizzy, np. ser, pomidory, salami itp. 13. Ciasto najpierw rozgnieść dłońmi na desce na gruby placek, a następnie rozwałkować. W ten sposób uformuje się ładna okrągła pizza, którą należy ułożyć na posmarowanej odrobiną oleju blasze i dłońmi rozgnieść placek tak, żeby zajmował całą formę (technika doprowadzania pizzy do kształtu blachy jest dowolna). 14. Na ciasto nałożyć sos pomidorowy i dowolne produkty (np. pokrojony drobno kabanos, plastry świeżego pomidora, cebula pocięta w piórka). 15. Tak przygotowaną pizzę wsadzić do nagrzanego uprzednio do temperatury 220 stopni Celsjusza piekarnika. 16. Piec 15 25 min. 17. Bardziej wprawionym osobom poleca się pieczenie pizzy w maksymalnej temperaturze na samym dnie piekarnika. Dzięki temu pizza nawet w domowych warunkach jest upieczona w około 7 8 minut.
Strona5 Załącznik 3 Etapy planowania projektu CO? 1. zebranie pomysłów 2. zebranie informacji na dany temat. 3. uporządkowanie informacji 4. wybór lidera 5. uporządkowanie informacji 6. przydzielenie zadań 7. impuls teoretyczny wynikający z posiadanej wiedzy i zebranych informacji 8. praca własna z materiałami potrzebnymi do realizacji projektu 9. pomysł na prezentację projektu 10. informacja zwrotna 11. pytania kluczowe 12. wymiana informacji FORMA PRACY cała grupa lider praca indywidualna grupa z liderem Załącznik 4 Osoby odpowiedzialne, potrzebne zasoby terminarz. Lp. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. (co trzeba wykonać) Kto jest odpowiedzialny Co jest do tego potrzebne Terminarz kiedy zadanie zostanie wykonane
Strona6 Załącznik 5 Wykres Gantta 2 3 1 1 lider 2 np. Marek 3 np.. Ania 4 5 6 7 8 9 10 11 12 4 5 6 7