ZASADY PRODUKCJI WĘDLIN PODROBOWYCH

Podobne dokumenty
Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZEDMIOTU EKONOMIA W PRAKTYCE

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH CKP W BIAŁYMSTOKU. Scenariusz zajęć z MECHANIZACJI ROLNICTWA w klasie I technikum rolniczego

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA - ZAJĘCIA TECHNICZNE -

KARTA PRZEDMIOTU. 1. Informacje ogólne

ZASADY OCENIANIA W ZAWODZIE

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

ZORGANIZOWANIE STANOWISKA PRACY ZGODNIE Z ZASADAMI ERGONOMII

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH

Cele ogólne nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2019/20

TWORZENIE RYSUNKU PROTOTYPOWEGO

ŁĄCZENIE REZYSTORÓW. POMIAR REZYSTANCJI

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Projekt Co cząsteczki potrafią

Przedmiotowe zasady oceniania zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

Przedmiotowy System Oceniania (PSO) załącznik do WSO S T A T U TU ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 im. St. Staszica w Kutnie

Pracownia Urządzeń i Systemów Mechatronicznych

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Projektowanie procesu kształcenia. Struktura zajęć laboratoryjnych i terenowych

Aktywizacja studenta. Ligia Tuszyńska. Materiały zadania z wydruku pliku: EksperymentWięzienny

Plan szkoleń Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Józefa Lompy w Rudzie Śląskiej w roku szkolnym 2016/2017

PLANOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ BIZNESPLAN MAŁEGO PRZEDSIĘBIORSTWA 1

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO UBIEGAJĄCEGO SIĘ O STOPIEŃ ZAWODOWY NAUCZYCIELA MIANOWANEGO

RAMOWY PROGRAM KURSU PEDAGOGICZNEGO DLA INSTRUKTORÓW PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

RAPORT Z EWALUACJI. Cel ewaluacji: Zebranie informacji na temat efektywności wykorzystania wyników analiz sprawdzianu po klasie szóstej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI w klasach IV VI Szkoły Podstawowej w Szczepańcowej. Opracowała: Wioletta Pilawska

SPRAWOZDANIE. Zespołu Zadaniowego do Spraw Pierwszego Celu (ZZ Cel 1) SUS OK. I semestr roku szkolnego 2015/2016

ARKUSZ INFORMACJI DLA DYREKTORA SZKOŁY DO OCENY PRACY NAUCZYCIELA STANDARDY OSIĄGNIĘĆ, WSKAŹNIKI I DOWODY

KARTA PRZEDMIOTU. 1. Informacje ogólne

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Procedura dopuszczania programów nauczania do użytku szkolnego. dla Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie

Przedstaw, w oparciu o przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska, na czym

Kryteria oceniania i metody sprawdzania osiągnięć ucznia

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ cz. I

Projekt O czym świadczy moja masa ciała i wzrost

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI Z ZAKRESU DOSKONALENIA UMIEJĘTNOŚCI PRACY METODĄ EKSPERYMENTU W OPARCIU O NARZĘDZIA TOC

PLAN NADZORU PEDAGOGICZNEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU SYSTEMY OPERACYJNE dla klasy 2

Projekt W ś wiecie dź więko w

Dydaktyka biologii KARTA KURSU (realizowanego w module specjalności) Biologia z przyrodą (nazwa specjalności)

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Raport z ewaluacji wewnętrznej w szkole 2012/2013. Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

Plan Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli Szkoły Podstawowej w Chmielku na rok szkolny 2016/2017

KARTA PRZEDMIOTU. 1. Informacje ogólne. 2. Ogólna charakterystyka przedmiotu. 3. Bilans punktów ECTS

Przykładowy szkolny plan nauczania* /przedmiotowe kształcenie zawodowe/

KONSPEKTY LEKCJI. do przedmiotu ekonomika i organizacja przedmiotów

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa treści zadań nawiązują do edukacji polonistycznej.

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

PLAN NADZORU PEDAGOGICZNEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. Ireny Sendlerowej wdobroszycach na rok szkolny 2014/2015

TEMAT: ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ- ćwiczenia.

Przedmiotowy system oceniania na lekcjach Edukacji dla Bezpieczeństwa w LO Nr VI we Wrocławiu ul. Hutnicza 45

Konspekt lekcji plastyki w klasie VI

PROJEKT W CZTERECH KROKACH. Danuta Bajor Urszula Wojtkiewicz Marek Zalewski

Przedmiotowe Zasady Nauczania zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU Pracownia Lokalnych sieci. komputerowych. dla klasy3ia. Rok szkolny 2015/2016 Nauczyciel: Agnieszka Wdowiak

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Nadzór pedagogiczny ZSE w Dębicy

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII DLA KLASY I

Przykładowy szkolny plan nauczania* /przedmiotowe kształcenie zawodowe/

Przykładowy szkolny plan nauczania* /przedmiotowe kształcenie zawodowe/

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotów zawodowych w ZS CKP w Sochaczewie

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

KONSPEKT LEKCJI. 1. Cele lekcji

Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego w Publicznym Gimnazjum w Osieku. Informacje ogólne

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ TECHNICZNYCH W KLASIE IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Na rok szkolny 2018/2019

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

3. Dostarczanie uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o uzdolnieniach, postępach i trudnościach

Opis sposobu realizacji sesji/ zastosowanych narzędzi, metod itd. DZIEŃ PIERWSZY (czwartek) Śniadanie

1. Formy sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia wraz z wagami ocen

SPRAWOZDANIE ROCZNE z pracy sieci współpracy i samokształcenia "Nowoczesne technologie w edukacji" za rok szkolny 2013/2014

Plan Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli Szkoły Podstawowej w Chmielku na rok szkolny 2018/2019

RAMOWY SZKOLNY PLAN NAUCZANIA Zespół Szkół nr 7 w Tychach. liczba godzin tygodniowo w trzyletnim cyklu kształcenia

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI I FIZYKI KL 8 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15

TECHNIK POJZADÓW SAMOCHODOWYCH (Klasa 4 TPS)

Raport z ewaluacji wewnętrznej Zespół Szkół w Jemielnie rok szkolny 2011/2012

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

OPRACOWANIE MODUŁOWEGO PROGRAMU NAUCZANIA DLA ZAWODU

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku. PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z HISTORII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA PLASTYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W OPINOGÓRZE GÓRNEJ KL. IV - VII

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

PLAN NADZORU PEDAGOGICZNEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

SZKOLNY PROGRAM POPRAWY EFEKTYWNOŚCI KSZTAŁCENIA

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

SPRAWOZDANIE ROCZNE z pracy sieci współpracy i samokształcenia "Nowoczesne technologie w edukacji" za rok szkolny 2014/2015

Przykładowy szkolny plan nauczania */przedmiotowe kształcenie zawodowe/

1. Szczegółowe cele kształcenia: PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH. dla klas IV-VI

Transkrypt:

Jadwiga Morawiec Ośrodek Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ŁCDNiKP ZASADY PRODUKCJI WĘDLIN PODROBOWYCH IV etap edukacji Cele kształcenia Cel ogólny: planowanie procesu produkcji wędlin podrobowych. Cele szczegółowe: uczeń: klasyfikuje grupy technologiczne wędlin podrobowych, dobiera surowce i materiały pomocnicze do produkcji wędlin podrobowych, wymienia etapy produkcji poszczególnych rodzajów wędlin podrobowych, dobiera urządzenia do określonych operacji przy produkcji wędlin podrobowych, określa cele poszczególnych operacji technologicznych produkcji wędlin podrobowych, wymienia czynniki wpływające na jakość wędlin podrobowych, charakteryzuje systemy zapewnienia jakości przy produkcji wędlin podrobowych, współpracuje w grupie, korzysta z różnych źródeł informacji, prezentuje efekty swojej pracy. Metody kształcenia: tekst przewodni, inne stosowane metody: pogadanka heurystyczna, wykład, dyskusja. Formy pracy: grupowa, zróżnicowana. Czas pracy: 3 godziny dydaktyczne. Środki dydaktyczne: materiały i przybory do pisania, receptury produkcji wybranych wędlin podrobowych, film dydaktyczny przedstawiający procesy produkcji wybranych wędlin podrobowych, obowiązujące ustawy, rozporządzenia, normy dotyczące produkcji, literatura fachowa, instrukcje stanowiskowe HACCP, procedury GMP, GHP. Przebieg zajęć: Wprowadzenie do tematu zajęć i uświadomienie celów. Czynności organizacyjne, omówienie metody pracy.

Podział uczących się na grupy i wybranie liderów grup. Ustalenie zakresu prac dla poszczególnych grup: A. Grupa I produkcja wątrobianki na przykładzie kiszki wątrobianej, B. Grupa II produkcja pasztetowej na przykładzie kiszki pasztetowej z manną, C. Grupa III produkcja kiszki na przykładzie kiszki kaszanej wyborowej gryczanej, D. Grupa IV produkcja salcesonu na przykładzie salcesonu włoskiego. Projekcja filmu dydaktycznego przedstawiającego procesy produkcji wędlin. Omówienie przez nauczyciela systemów zapewnienia jakości - Dobrej Praktyki Produkcyjnej, Dobrej Praktyki Higienicznej oraz systemu HACCP. Tekst przewodni do zadania Faza I informacje Pytania prowadzące: 1. Co nazywamy wędlinami? 2. Jaki jest podział wędlin na grupy technologiczne? 3. Co nazywamy wędlinami podrobowymi? 4. Jakie są grupy rodzajowe 5. Jakie są surowce podstawowe i pomocnicze w produkcji wędlin? 6. Jakie są fazy produkcji wędlin? 7. Jakie są cele operacji technologicznych stosowanych przy produkcji wędlin? 8. Jakie maszyny i urządzenia są stosowane do produkcji wędlin? Faza II planowanie Pytania prowadzące: 1. Jakie surowce podstawowe zastosujesz do produkcji wybranej grupy rodzajowej 2. Jakie surowce pomocnicze zastosujesz do produkcji wybranej grupy rodzajowej 3. Jakie materiały pomocnicze zastosujesz do produkcji wybranej grupy rodzajowej 4. Jakie są fazy produkcyjne oraz odpowiednie czynności technologiczne dla wskazanej grupy rodzajowej

5. Jakie są wymagane warunki technologiczne (np. temperatura, czas, stopień rozdrobnienia) dla poszczególnych faz produkcyjnych wskazanej grupy rodzajowej 6. Jakie maszyny i urządzenia używane są do produkcji wybranej grupy wędlin podrobowych? Faza III ustalenia Omówienie propozycji wykonania zadania. Wyjaśnienie wątpliwości i dyskusja. Faza IV realizacja Zaprojektowanie dla wybranej grupy rodzajowej wędlin podrobowych: surowców podstawowych, pomocniczych oraz materiałów pomocniczych i zapisanie ich w zeszycie. Przedstawienie w formie graficznej kolejnych faz produkcyjnych oraz czynności technologicznych dla wybranej grupy rodzajowej wędlin podrobowych. Określenie warunków technologicznych poszczególnych faz produkcyjnych wskazanej grupy rodzajowej wędlin podrobowych. Dobranie maszyn i urządzeń do poszczególnych faz produkcyjnych dla grupy rodzajowej wędlin podrobowych. Faza V sprawdzenie Lider grupy przedstawia wykonane przez grupę zadanie. Wszyscy uczący się analizują sprawozdania poszczególnych grup i biorą udział w dyskusji nad prezentowanymi opracowaniami, opracowują notatki. Nauczyciel ocenia pracę poszczególnych grup. Faza VI analiza ćwiczenia Wskazówki nauczyciela do przeprowadzenia dyskusji: 1. Co stanowiło największą trudność w wykonaniu zadania? 2. Jaka wiedza dodatkowa była ci potrzebna do wykonania zadania? 3. Jeśli tak, to w jaki sposób je uzupełniłeś? 4. Co zmieniłbyś wykonując to zadanie ponownie? 5. Za sukces swojej pracy uważam... Zakończenie zajęć Praca domowa Sporządź notatkę odpowiadając na pytanie: Jakie czynniki występujące w czasie produkcji wyrobów wędliniarskich będą decydować o ich jakości?

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. Formularz do przeprowadzenia oceny pacy grupy Lp. Wymagania Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 1. Poprawność merytoryczna 2. Prezentacja opracowanego zadania 3. Kreatywność 4. Innowacyjne Przebieg lekcji: Kluczowe czynności dydaktyczne Metody Środki dydaktyczne 1. Czynności organizacyjne 2. Wprowadzenie do tematu, sformułowanie tematu i uświadomienie celów, które należy osiągnąć 3. Tworzenie (czterech) zespołów zadaniowych 4. Określenie zadań do wykonania i zasad pracy uczących 5. Obserwowanie pracy uczących się w trakcie wykonywania zadań 6. Obserwowanie prezentacji prac i kierowanie dyskusją 7. Przeprowadzenie badań ewaluacyjnych pogadanka heurystyczna, wykład tekst przewodni obserwacja dyskusja 8. Zadanie pracy domowej notatka materiały i przybory do pisania, film dydaktyczny przedstawiający procesy produkcji wybranych wędlin podrobowych, instrukcje stanowiskowe HACCP, procedury GMP, GHP receptury produkcji wybranych wędlin podrobowych literatura fachowa, obowiązujące ustawy, rozporządzenia, normy dotyczące produkcji arkusz obserwacyjny arkusz ewaluacyjny