Rodzaje zdań złożonych

Podobne dokumenty
Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Poznajemy rodzaje podmiotu

2. Metody prezentacji informacji

2. Graficzna prezentacja algorytmów

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Tabele w bazach danych

Strona czynna i strona bierna czasownika

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Countries and nationalities

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Podsumowane wiadomości o roślinach

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Czasownik bez tajemnic

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

1. Obywatel w urzędzie gminy

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

JĘZYK POLSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY ORAZ SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA KLASA V

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Prezentacja Dlaczego tworzymy plan? Slajd 1. Slajd 2.

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Moja wakacyjna przygoda

Orzeczenie i jego określenia

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Wpływ kwaśnych deszczy i innych czynników na rośliny test sprawdzający

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Charakterystyka królestwa Protista

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

JĘZYK POLSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE KLASA V

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY V

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

Dodawanie ułamków dziesiętnych

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Procenty w życiu codziennym

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Czym jest zdanie podrzędnie złożone?

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotu zajęcia techniczne w w Szkole Podstawowej w Mordarce

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Zostań młodym ekologiem

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Słynny malarz polski Jan Matejko

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy II gimnazjum

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

Transkrypt:

Rodzaje zdań złożonych 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna zasady tworzenia zdań pojedynczych i złożonych, zna różnice między zdaniami pojedynczymi a złożonymi. b) Umiejętności Uczeń: potrafi zaklasyfikować poprawnie wypowiedzenie, wskazuje orzeczenia i spójniki, umie wskazać zdania składowe w zdaniu złożonym. potrafi określić zdanie podrzędne w zdaniu podrzędnie złożonym. 2. Metoda i forma pracy Praca samodzielna, praktyczne ćwiczenia językowe. 3. Środki dydaktyczne Karty pracy przygotowane przez nauczyciela, podręcznik do nauki o języku dla klasy piątej. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Na wstępie nauczyciel prosi uczniów o przerysowanie schematu z rodzajami wypowiedzeń i omawia równoważnik zdania oraz zdania pojedyncze. WYPOWIEDZENIA RÓWNOWAŻNIK ZDANIE ZDANIE ZDANIA POJEDYNCZE ZŁOŻONE

(nie posiada czasownika (posiada jeden czasownik (posiada przynajmniej w formie osobowej) w formie osobowej) 2 czasowniki w formie osobowej) ROZWINIĘTE NIEROZWINIĘTE PODRZĘDNIE WSPÓŁRZĘDNIE Potem uczniowie wykonują ćwiczenie 1 i 2 (załącznik 1) polegające na przekształcaniu zdań pojedynczych w zdania złożone. Po wykonaniu ćwiczeń nauczyciel omawia je z uczniami, wskazując na różnice w budowie tych wypowiedzeń. b) Faza realizacyjna 1. Następnie nauczyciel rozdaje karty z kolejnym zestawem zadań. Tym razem uczniowie będą wykonywać ćwiczenia dotyczące analizy zdań (załącznik 2). 2. Nauczyciel i uczniowie wspólnie omawiają wypowiedzenia, wskazując zdania składowe i spójniki oraz klasyfikując wypowiedzenie (zdanie złożone współrzędnie lub podrzędnie). 3. Nauczyciel omawia sposób przygotowywania wykresów, a uczniowie tworzą je według jego wskazówek. c) Faza podsumowująca Na zakończenie nauczyciel prosi uczniów o ułożenie zdania złożonego podrzędnie i zdania złożonego współrzędnie. Po omówieniu tego ćwiczenia nauczyciel dyktuje polecenie zadania domowego.

5. Bibliografia E. i F. Przyłubscy, Język polski na co dzień, Wiedza Powszechna, Warszawa 1990. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1. Ćwiczenie 1: Podane zdania pojedyncze przekształć na zdania złożone, nie zmieniając ich treści. Po wejściu nauczyciela do sali, wśród uczniów zapanowała cisza. Góra z górą się nie zejdzie, ale człowiek z człowiekiem zawsze. Pies należał do nas, a my do niego. Ćwiczenie 2: Podane zdania pojedyncze zamień na zdania złożone. Byłem głodny, więc zjadłem kanapkę. Pójdę do kina albo wybiorę się do teatru. Nie zadzwonię do ciebie ani nie wyślę do ciebie listu.

załącznik 2. Przeczytaj podane wypowiedzenia. Zaznacz pionową kreską zdania składowe. Zdania podrzędne w wypowiedzeniach podkreśl na czerwono, zdania współrzędnie złożone na zielono. Samolot opóźniał się, a pasażerowie denerwowali się. Deszcz przestał padać i pojawiła się tęcza. Kiedy skończę czytać książkę, pójdę na spacer. Właśnie skończyłam swoją pracę, więc teraz mogę odpocząć. Ponieważ zaczęło silnie wiać, zrezygnowałem z przejażdżki rowerowej. Drwal rąbał drewno i układał je w szopie. b) Zadanie domowe Ułóż po 2 zdania złożone współrzędnie i podrzędnie. Przedstaw na wykresach ich budowę, zaznacz zdania składowe. c) Notatki dla nauczyciela Spójniki występujące w zdaniach złożonych współrzędnie: Zdanie łączne: i, a Zdanie przeciwstawne: albo, lub Zdanie wynikowe: więc, zatem, toteż Zdanie rozłączne: ani

Spójniki występujące w zdaniach złożonych podrzędnie: kiedy? ile? po co? w jakim celu? dlaczego? gdzie? Sugestie, dotyczące analizy składniowej zdań z załącznika 3. Oto mój sposób analizowania budowy składniowej zdań złożonych: uczniowie odnajdują orzeczenia i podkreślają je dwoma poziomymi kreskami, wskazują zdania składowe (orzeczenie z określeniami), wskazują zdanie zawierające informację ważniejszą czy też wykonaną wcześniej, określają relacje obu zdań składowych (podrzędnie złożone lub współrzędnie złożone), wskazują spójnik łączący zdania składowe, przygotowują odpowiedni wykres, pamiętając o postawieniu właściwego pytania w przypadku zdań podrzędnie złożonych. 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz przeznaczony jest do realizacji w klasie 5.