Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.



Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Temat: Pole równoległoboku.

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem programu edurom Matematyka P6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; wymienić funkcje konwertujące typy danych, omawiane na lekcji.

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

LEKCJA 1 Poznajemy robota mbot

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz lekcji biologii. Temat : Rośliny zarodnikowe z dominującym gametofitem

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Podsumowanie wiadomości o przekształceniach izometrycznych na płaszczyźnie

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji matematyki w klasie trzeciej technikum po zasadniczej szkole zawodowej

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

W planie dydaktycznym założono 172 godziny w ciągu roku. Treści podstawy programowej. Propozycje środków dydaktycznych. Temat (rozumiany jako lekcja)

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Na polowaniu z Wielkomiludem

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

APL_03_scenariusz_lekcji. Rodzaje kontrolek i ich obsługa w programach. Informatyka. Jadwiga Jezierska. Osiedle Stawki 39/27

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

Sposoby przedstawiania algorytmów

Temat 2. Program komputerowy

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz lekcji. podać przykłady zalet użycia takiej instrukcji; opisać algorytm obliczania średniej n liczb;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. temat Funkcja logarytmiczna jako funkcja odwrotna do wykładniczej.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

Programowanie i techniki algorytmiczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Programowanie w środowisku Baltie

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Tworzenie prostych skryptów w PHP 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.

Transkrypt:

Temat: Pojęcie wektora, składanie wektorów. Klasa: I LB. Czas trwania: 2 godziny lekcyjne. Cel ogólny (po lekcji uczeń): Zna pojęcie wektora oraz jego cechy, Rozumie pojęcia wartości, kierunku i zwrotu wektora, Wie, w jaki sposób oznaczamy zwrot wektora. Zna metody składania wektorów Cele szczegółowe (po lekcji uczeń): Rozumie, na czym polega różnica pomiędzy wektorami równymi, a wektorami przeciwnymi, Potrafi zastosować metodę równoległoboku i trójkąta składania wektorów, Potrafi dodać wektory mające taki sam kierunek i zwrot oraz mające taki sam kierunek, ale przeciwny zwrot. Metody: Rozmowa kierowana z elementami wykładu (pokaz slajdów). Formy organizacyjne: praca z całym zespołem klasowym, praca w grupach (jeśli istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji w sali komputerowej), Typ lekcji: wprowadzająca nowy materiał. Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Przebieg lekcji: Wstęp i sformułowanie tematu. Rozwinięcie tematu lekcji. Podsumowanie tematu (zadanie domowe). 1. Wstęp i sformułowanie tematu. (Nauczyciel używając metody rozmowa kierowana powtarza z uczniami materiał będący przedmiotem rozważań poprzedniej lekcji, następnie nawiązując do zagadnień tam poruszonych podaje właściwy temat lekcji: Pojęcie wektora, składanie wektorów.) 2. Rozwinięcie tematu. (Nauczyciel wykorzystując komputer, projektor multimedialny oraz materiał dotyczący wektorów, wprowadza podstawowe pojęcia dotyczące tego tematu i wyświetla kolejne slajdy.) 1) Pojęcie wektora oraz długości wektora: WIADOMOŚCI WSTĘPNE O WEKTORACH WEKTOR - Jest to uporządkowana para punktów (A,B) o początku w punkcie A i końcu w punkcie B. Oznaczamy symbolem AB. A B DŁUGOŚĆ WEKTORA - Jest to odległość od siebie pary punktów A i B, oznaczamy AB. Rys. 2.1 Slajd

2) Wartość, kierunek oraz zwrot wektora: KAŻDY WEKTOR POSIADA KIERUNEK, ZWROT I WARTOŚĆ WARTOŚĆ WEKTORA - Nie może być ujemna, ponieważ jest to długość odcinka łączącego punkty A i B. KIERUNEK WEKTORA - Jest to prosta, na której leżą punkty A i B. ZWROT WEKTORA - Oznaczamy strzałką. Zwrotem wektora AB nazywamy zwrot półprostej AB, czyli półprostej o początku w punkcie A w stronę punktu B. Rys. 2.2 Slajd 2 3) Wektory równe: WEKTORY RÓWNE B D AB CD AB = CD A C WEKTORY RÓWNE - taki sam kierunek, wartość i zwrot. Rys. 2.3 Slajd 3

4) Wektory przeciwne: WEKTORY PRZECIWNE B D AB = - CD A C WEKTORY PRZECIWNE - taki sam kierunek i wartość, ale przeciwny zwrot. Rys. 2.4 Slajd 4 (Podczas omawiania sposobów składania wektorów nauczyciel przedstawia metodę równoległoboku i trójkąta wykorzystując w tym celu pokaz slajdów. Nauczyciel korzysta również z metody tradycyjnej, tzn. kilka przykładów zastosowania obu metod prezentuje na tablicy, po to aby uczniowie mogli krok po kroku prześledzić sposoby składania wektorów w celu lepszego zrozumienia tematu. W podobny sposób nauczyciel prezentuje metodę składania wektorów mających taki sam kierunek i zwrot oraz wektorów mających przeciwny zwrot) 3. Podsumowanie tematu (Podsumowując temat lekcji nauczyciel wykorzystując projektor multimedialny prezentuje uczniom symulację komputerową składania różnej liczby wektorów. Symulacja zamieszczona jest na stronie internetowej liceum ogólnokształcącego w Żywcu, pod adresem: http://www.lo-zywiec.pl/

(Jeśli istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji w sali multimedialnej można podzielić klasę na grupy, wówczas każda z grup może samodzielnie ćwiczyć składanie wektorów. Uczniowie mogą dobierać wartość, kierunek i zwrot sił działających na punkt materialny oraz ich liczbę. Ich zadaniem może być próba odpowiedzi na pytanie, jaką będzie miała wartość, kierunek oraz zwrot siła wypadkowa działająca na punkt materialny, będąca sumą wszystkich sił składowych.) Przykład możliwych do wykonania przez uczniów symulacji składania wektorów: Rys. 2.5 Zrzut ekranu przedstawiającego program do symulowania składania wektorów.

Rys. 2.6 Wynik dodania do siebie dwóch wektorów metodą równoległoboku. Rys. 2.7 Obraz trzech sił działających na punkt materialny.

Rys. 2.8 Wynik symulacji złożenia trzech wektorów składowych. 4. Zadanie domowe (Nauczyciel w ramach zadania domowego rozdaje uczniom do wypełnienia kartę pracy)

KARTA PRACY Zadanie 1: Dodaj wektory metodą równoległoboku. Zadanie 2: Dodaj wektory metodą trójkąta. Zadanie 3: Dodaj do siebie dwa wektory mające taki sam kierunek. Zadanie 4: Dodaj do siebie dwa wektory mające przeciwny kierunek.