SPIS TREŚCI. Joanna Piasta-Siechowicz Metodyczne materiały pomocnicze do podręcznika i zeszytów ćwiczeń... 8



Podobne dokumenty
Bezdomność- przeciwko stereotypom

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Jaki utwór nazywamy bajką?

Dobre i niewłaściwe praktyki realizowania podstawy programowej w klasach IV i VII na języku polskim. dr Małgorzata Juda-Mieloch

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą?

Na polowaniu z Wielkomiludem

Konspekt na zaliczenie przedmiotu: Warsztaty gender :

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Okey owy zawrót głowy,

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Ró ż ne óblicża kóntynentu afrykan skiegó

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz


ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

8 W przemysłowym mieście

Załącznik 1. Załącznik 2.

Odpowiedzi do zadań zamieszczonych w arkuszu egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego 15 KWIETNIA 2019 opracowane przez ekspertów Nowej Ery

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz zajęć nr 8

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY PIERWSZEJ GIMNAZJUM

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

*12 Polska między wojnami

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Metoda dyskusji na lekcji języka polskiego.

3.10 Rynek ubezpieczeń

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Jak sobie powiecie, tak się zrozumiecie jak mówić i jak słuchać.

Temat: Odejmowanie w pamięci

Program Coachingu dla młodych osób

KONSPEKT do przeprowadzenia godziny z wychowawcą

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

Ro z ne oblicza kontynentu afrykan skiego.

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w II klasie szkoły ponadgimnazjalnej

Konspekt lekcji wychowawczej zawierającej elementy genderowe

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z UCZNIAMI WOLSKICH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NA TEMAT PROBLEMÓW MŁODZIEŻY I KOMUNIKACJI

Scenariusz lekcji 14 1/4

CZYTAM, WIĘC JESTEM PROJEKT EDUKACYJNY DLA KLAS 1-6

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

Scenariusz zajęć nr 3

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY dla uczniów klasy III Gimnazjum nr 47 sportowego w Krakowie opracowany: przez zespół polonistów gimnazjum

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz lekcji. temat Funkcja logarytmiczna jako funkcja odwrotna do wykładniczej.

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek ucznia lat)

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

OK zeszyt zaawansowany. webinarium dla uczestników kursu OK zeszyt

Dziewczęta i chłopcy. Bez lęku, bez uprzedzeń, bez przemocy.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Temat: Sztuka to przede wszystkim myślenie ( ) reagowanie na problemy społeczności - Oni Artura Żmijewskiego. Opracowanie: Katarzyna Zabłocka

Potrzeby ekonomiczne i ich zaspokajanie

PRZEWODNIK OBYWATELSKI

Dyktowanie czy samodzielne myślenie? Dylematy w pracy dydaktycznej nauczycieli języka polskiego

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy III gimnazjum:

PROJEKT: Wędrówki po Afryce

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Poznajemy rodzaje podmiotu

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

INFORMACJE O EGZAMINIE MATURALNYM Z JĘZYKA POLSKIEGO. OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 Dotyczy roku szkolnego 2017/2018

Przykład wykorzystania Arkusza Kalkulacyjnego Excel

Anita Leszczyńska KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ KLASA V TEMAT: GRZECZNOŚĆ NIE JEST NAUKĄ ŁATWĄ ANI MAŁĄ.

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Kilka słów o autorce Irena Jurgielewiczowa Irena Jurgielewicz

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

Język polski. Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Scenariusz lekcji na godzinę wychowawczą.

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"

Transkrypt:

SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 6 Joanna Piasta-Siechowicz Metodyczne materiały pomocnicze do podręcznika i zeszytów ćwiczeń... 8 Joanna Piasta-Siechowicz, Grzegorz Miszczyk Teatr i film na lekcjach języka polskiego... 96 Propozycje opracowania lektur omawianych w całości... 107 Cecylia Ratajczak Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę... 107 Ewa Niwińska-Lipińska Urszula Le Guin Czarnoksiężnik z Archipelagu... 118 Kamila Krzemieniewska Pan Tadeusz Adama Mickiewicza i Andrzeja Wajdy... 125 Cecylia Ratajczak Henryk Sienkiewicz Quo vadis... 140 Kamila Krzemieniewska Ewa Nowak, Yellow bahama w prążki... 149 Cecylia Ratajczak Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec... 157 Anna Murdzek Ogólne kryteria oceniania dla klasy II... 167 Anna Murdzek Szczegółowe kryteria oceniania dla klasy II... 172 Załączniki... 183 Ewa Niwińska-Lipińska Zapalić świecę znaczy rzucić cień znaczenie metafory jako sposobu mówienia o trudnych problemach w procesie edukacyjnym... 204

Propozycje opracowania lektur omawianych w całości 149 Ewa Nowak, Yellow bahama w prążki Temat: Ach, ta dzisiejsza młodzież... portret nastolatka. Ewa Nowak Yellow bahama w prążki. (czas realizacji 1 lekcja) Cele lekcji: wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z tekstu charakteryzowanie bohaterów autocharakterystyka nabranie dystansu do samego siebie i refleksja na temat grupy, do której się należy formułowanie własnych sądów i popieranie ich odpowiednimi argumentami przygotowanie wystawy Ach, ta dzisiejsza młodzież... portret nastolatka Metody, techniki: praca z tekstem, dyskusja, plakat Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa Materiał literacki: duże arkusze papieru i kolorowe markery Przebieg lekcji: 1. Zapisanie pierwszej części tematu (Ach, ta dzisiejsza młodzież...) i dyskusja na temat stereotypów. Zapisanie definicji słownikowej stereotypu. Co to jest stereotyp? Podajcie przykłady znanych wam stereotypów. Jak się czujecie, kiedy ktoś traktuje was jak stereotypowego nastolatka? Jakie są konsekwencje myślenia stereotypowego? Stereotyp funkcjonujący w świadomości społecznej skrótowy, uproszczony i zabarwiony wartościująco obraz rzeczywistości odnoszący się do rzeczy, osób, grup społecznych, instytucji itp., często oparty na niepełnej lub fałszywej wiedzy o świecie, utrwalony jednak przez tradycję i ulegający zmianom. Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2007. 2. Przygotowanie plakatów stereotypowych nastolatków. Dzielimy klasę na cztery grupy dwie chłopców i dwie dziewcząt. Prosimy uczniów, aby przypomnieli sobie wszystkie opinie, jakie usłyszeli na temat młodzieży od dorosłych, i przygotowali plakaty stereotypowych nastolatka i nastolatki. Polecamy, aby uwzględnili ich wygląd, cechy, zainteresowania, sposób bycia i wartości, które są dla nich ważne. 3. Prezentacja wyników pracy grup. Plakaty wieszamy na tablicy lub w widocznym miejscu w klasie. Później dołączymy je do wystawy Ach, ta dzisiejsza młodzież... portret nastolatka. 4. Ustalenie, jakimi i na ile typowymi nastolatkami są główni bohaterowie książki Yellow bahama w prążki.

150 Propozycje opracowania lektur omawianych w całości Prosimy chłopców, by przygotowali charakterystykę Jacka, a dziewczynki Hani. Uczniowie pracują samodzielnie lub w parach. Wyniki swojej pracy zapisują w tabeli w formie kilkuzdaniowej wypowiedzi lub w punktach. Podczas odczytywania przygotowanych notatek chłopcy uzupełniają notatkę dotyczącą Hani, a dziewczynki Jacka. Zaznaczamy, że swoje spostrzeżenia uczniowie mają popierać odpowiednimi przykładami z tekstu lub cytatami. W przypadku Jacka warto przypomnieć lub przytoczyć fragmenty tekstu z tymi sytuacjami, które uczniowie mogliby uznać za pakowanie się w kłopoty, ale które tak naprawdę pokazują jego ogromną inteligencję i obnażają głupotę i słabostki innych, zwłaszcza dorosłych: dyskusja z polonistką i porównanie jej do innych nauczycieli, sytuacja z wystawieniem w sklepie zgniłych owoców, podszycie się pod Mateusza i sprawdzenie, czy jego ojciec zorientuje się wpomyłce, wpisywanie sobie uwag za niewłaściwe zachowanie, namalowanie w windzie kościotrupa, aby skłaniał ludzi do refleksji i przypominał im o śmierci, odpisywanie na listy z problemami młodzieży, spotkanie z ojcem, wywieszenie listy najgorszych nauczycieli w odpowiedzi na wywieszenie listy najgorszych uczniów. Tę cześć lekcji powinien zakończyć wniosek, który będzie odpowiedzią na pytanie, jakimi i na ile typowymi nastolatkami są Hania i Jacek, a więc sformułowanie opinii o bohaterach. Uczniowie na pewno zobaczą w tych postaciach normalnych, ale niestereotypowych młodych ludzi, czyli samych siebie, co powinno ich skłonić do autorefleksji i uświadomić, co tak naprawdę jest ważne. Przykładowa odpowiedź: HANIA Ma piętnaście lat. Jej tata jest ginekologiem, mama bibliotekarką, a siostra Zośka właśnie zaczęła studia. Nie wiemy dokładnie, jak wygląda, poza tym, że nie jest szczupła. Sama twierdzi, że jest brzydka, ale Jacek i Hubert uważają ją za ładną, a przede wszystkim za bardzo interesującą osobę. Hania sama o sobie myśli, że jest raczej nieciekawa i trudno ją zapamiętać. Mimo to nie opuszcza jej pogoda ducha. Jest doskonałą obserwatorką rzeczywistości, potrafi zawsze dojrzeć w tym, co się dzieje, coś interesującego. Jest bardzo wrażliwa, o czym świadczą jej listy, w których umieszcza wiele spostrzeżeń na temat problemów jej rówieśników. Dba o innych ludzi i przejmuje się ich kłopotami. Umie okazać zrozumienie i empatię, na przykład zrobiło się jej żal nieznoszącej jej nauczycielki, o której dowiedziała się, że miała trudne dzieciństwo. Stara się nie oceniać ludzi pochopnie i zrozumieć motywy ich postępowania. Jest dobrą, pilną i ambitną uczennicą, zależy jej jednak na JACEK BOSEK Urodził się szesnaście godzin później niż Hania. Jest piętnastoletnim chudzielcem w okularach, ma długie ciemnoblond włosy i jasne oczy. Mieszka z mamą, wychowuje się bez ojca. Zawsze coś przeskrobie i nieustannie pakuje się w kłopoty, przez co jego mama jest ciągle wzywana do szkoły. Bardzo wrażliwy na krzywdę innych nie pozwala się bezpodstawnie naśmiewać z ludzi, mawia wówczas Uważajcie, bo wcale nie jesteście lepsi. Rycersko staje też w ich obronie, na przykład nie pozwala dokuczać Hani. Jest bardzo inteligentny, o czym świadczą jego ciągłe konflikty z dorosłymi, a zwłaszcza z nauczycielami, które jednak zawsze obnażają głupotę i słabostki ludzkie.