SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

SCENARIUSZ LEKCJI. Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

Wymagania edukacyjne i sposoby sprawdzania edukacyjnych osiągnięć uczniów z informatyki

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie średnich w statystyce i matematyce. Podstawowe pojęcia statystyczne. Streszczenie.

- 1 - Liczba godzin. Nr lekcji. Nr punktu w podręczniku. Zagadnienia do realizacji według podstawy programowej (treści nauczania)

uczniowie powinni mieć przekonanie o odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej za stan środowiska.

Wybrane wymagania dla informatyki w gimnazjum i liceum z podstawy programowej

Przedmiotowy System Oceniania z informatyki Oddziały gimnazjalne SP 3 w Gryfinie, klasy II.

Proporcje podziału godzin na poszczególne bloki. Tematyka lekcji. Rok I. Liczba godzin. Blok

PROGRAM NAUCZANIA DLA I I II KLASY GIMNAZJUM

KARTA MONITOROWANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

Wymagania edukacyjne z informatyki i technologii informacyjnej

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

INFORMATYKA treści nauczania i system oceniania. Cele edukacyjne. Treści nauczania wymagania szczegółowe

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE II ETAP EDUKACYJNY - KLASY IV - VI

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.

Zajęcia komputerowe w szkole podstawowej. Wanda Jochemczyk Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów wanda@oeiizk.waw.

1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem, jego oprogramowaniem i korzystanie z sieci komputerowej. Uczeń:

i działanie urządzeń związanych równieŝ budowę i funkcje urządzeń

REGULAMIN. organizacji Międzyszkolnego Konkursu BIT dla uczniów klas VI szkoły podstawowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

ZAŁOŻENIA OGÓLNE. Cele konkursu

SCENARIUSZ LEKCJI. Fale akustyczne oraz obróbka dźwięku (Fizyka poziom rozszerzony, Informatyka poziom rozszerzony)

Projekt interdyscyplinarny chemia-informatyka KIERUNEK PRZEBIEGU REAKCJI I JEJ KINETYKA A ZNAK EFEKTU ENERGETYCZNEGO

Załącznik 1. Załącznik 2.

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

Autorski program nauczania

WŁASNY PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI

Rozkład materiału informatyki w gimnazjum w Kielnie dla klasy I i II z podziałem na jednostki lekcyjne.

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KYTERIA OCENIANIA

INFORMATYKA POZIOM ROZSZERZONY

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. Przedmiotowy System Oceniania został opracowany na podstawie:

Przedmiotowe zasady oceniania z zajęć komputerowych w klasie VI

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA KLASA 1, ZAKRES PODSTAWOWY

Innowacja pedagogiczna na zajęciach komputerowych w klasach 4e, 4f, 4g. Nazwa innowacji Programowy Zawrót Głowy

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS IV-VI

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

1. Wymagania ogólne i szczegółowe cele edukacyjne kształcenia i wychowania

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

KARTA ZGŁOSZENIA NAZWA SZKOŁY: Imię i nazwisko uczestnika. uczestnika Opiekun Kontakt do opiekuna (tel. lub )

Ciąg Fibonacciego jako szczególny przykład ciągu określonego rekurencyjnie. Przykłady rekurencji w informatyce

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE Klasy IV-VI

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

Kształcenie w zakresie podstawowym. Klasa 2

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa Etap edukacyjny: IV, przedmiot: informatyka (poziom podstawowy )

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. ADAMA MICKIEWICZA W SZCZECINKU

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Szkoły ponadgimnazjalne, PODSTAWA PROGRAMOWA. Cele kształcenia wymagania ogólne

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

Szczegółowe treści nauczania z podstawy programowej realizowane w proponowanym programie. Umiejętności i wiadomości ucznia Korelacja, ścieżki Uwagi

PRZEDMIOTOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM NR 1 W LĘBORKU KAZIMIERZ ZAJĄC

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Przedmiotowy system oceniania z zajęć komputerowych 2016/2017

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA LEKCJACH INFORMATYKI W GIMNAZJUM NR 55

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

PLAN WYNIKOWY PROSTO DO MATURY KLASA 1 ZAKRES PODSTAWOWY

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

REGULAMIN IV Powiatowego Konkursu Informatycznego BAJTEK dla uczniów szkół gimnazjalnych

INFORMATYKA KL V. dopuszczającą dostateczną dobra bardzo dobra celująca Minimalna liczba ocen

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Ogólne cele kształcenia na zajęciach komputerowych:

Część II Uwaga: wszystkie wyniki muszą być odzwierciedleniem dołączonej komputerowej realizacji obliczeń.

KLASA O PROFILU MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNYM

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z INFORMATYKI w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Długosza w Radomiu

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

KONKURS INFORMATYCZNY GIMNAZJUM

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KL. IV-VI DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM.

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Autorzy scenariusza: Mariusz Dynek, Błażej Wieteska TEMAT LEKCJI: Wykres funkcji y=ax 2. Przesuwanie paraboli wzdłuż osi x i y - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki Streszczenie Lekcja jest pomysłem na wykorzystanie programu arkusz kalkulacyjny na lekcjach matematyki i informatyki. Tematy dotyczące szkicowania wykresu funkcji kwadratowej i jej przesuwania wzdłuż osi x i y uatrakcyjnia odpowiednia animacja wykonana w arkuszu kalkulacyjnym. Korzystaliśmy z programu Excel 2010, ale równie dobrze można przygotować odpowiedni plik w darmowych wersjach arkusza np. z pakiety Open Office czy Libre Office. Uczniowie sami pracują z arkuszami. Praca została podzielona na kilka etapów, po zakończeniu każdego z nich wybrani przez nauczyciela uczniowie prezentują przy pomocy rzutnika rozwiązania i wnioski z zakończonych działań. Podczas pierwszej lekcji uczniowie korzystają z gotowego narzędzia - odpowiedniego pliku przygotowanego przez nauczycieli w arkuszu kalkulacyjnym.

Na drugiej jednostce lekcyjnej uczniowie sami przygotowują odpowiednie narzędzie - plik arkusza kalkulacyjnego - potrzebne do przesuwania wzdłuż osi x i y wykresu funkcji Czas realizacji 2 x 45 minut Podstawa programowa Lekcja może być przeprowadzona w pierwszej klasie liceum. Powiązana jest z następującymi celami nauczania: informatyki - wyrobienie umiejętności właściwego dobierania narzędzi informatycznych do wykonywanych zadań, oraz korzystanie ze środków informatycznych w nauce różnych przedmiotów matematyki - odkrywaniu korelacji między współczynnikami funkcji kwadratowej a jej wykresem. Etap edukacyjny: IV, przedmiot: informatyka (poziom podstawowy) Cele kształcenia wymagania ogólne: Informatyka II. Wyszukiwanie, gromadzenie i przetwarzanie informacji z różnych źródeł; opracowywanie za pomocą komputera: rysunków, tekstów, danych liczbowych, motywów, animacji, prezentacji multimedialnych. III. Rozwiazywanie problemów i podejmowanie decyzji z wykorzystaniem komputera, z zastosowaniem podejścia algorytmicznego. IV. Wykorzystanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy i umiejętności z rożnych dziedzin oraz do rozwijania zainteresowań. Matematyka II. Wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji. III. Modelowanie matematyczne.

Treści nauczania wymagania szczegółowe: Informatyka Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń : 5) gromadzi w tabeli arkusza kalkulacyjnego dane pochodzące np. z Internetu, stosuje zaawansowane formatowanie tabeli arkusza, dobiera odpowiednie wykresy do zaprezentowania danych; Rozwiazywanie problemów i podejmowanie decyzji z wykorzystaniem komputera, stosowanie podejścia algorytmicznego. Uczeń : 4) realizuje rozwiązanie na komputerze za pomocą oprogramowania aplikacyjnego lub języka programowania; Wykorzystywanie komputera oraz programów edukacyjnych do poszerzania wiedzy i umiejętności z rożnych dziedzin. Uczeń : 1)wykorzystuje oprogramowanie dydaktyczne i technologie informacyjno-komunikacyjne w pracy twórczej i przy rozwiazywaniu zadań i problemów szkolnych; Matematyka 4. Funkcje. Uczeń: 10) szkicuje wykres funkcji kwadratowej, korzystając z jej wzoru; 11) wyznacza wzór funkcji kwadratowej na podstawie pewnych informacji o tej funkcji lub o jej wykresie; 12) interpretuje współczynniki występujące we wzorze funkcji kwadratowej w postaci kanonicznej.

LEKCJA TEMAT: Wykres funkcji y=ax 2. Przesuwanie paraboli wzdłuż osi x i y Cel Pokazanie wykorzystania arkusza kalkulacyjnego do rozwiązywania zadań z matematyki a w szczególności do obrazowania zależności funkcyjnych. Szkicowanie wykresu funkcji y=ax2 Wyznaczanie współrzędnych wierzchołka paraboli. Szkicowanie wykresów y=ax2-q, y=a(x-p)2, y=a(x-p)2 +q Wyznaczanie równania symetrii paraboli. Określanie monotoniczności funkcji kwadratowej zapisanej w postaci kanonicznej Odczytywanie ilości miejsc zerowych na podstawie postaci kanonicznej lub wykresu Słowa kluczowe Funkcja kwadratowa, monotoniczność funkcji kwadratowej, przesuwanie paraboli Co przygotować? Komputery z zainstalowanym programem arkusz kalkulacyjny. Rzutnik multimedialny Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie (8 minut) Nauczyciel prezentuje uczniom funkcjonalności skoroszytu funkcja kwadratowa i rozdaje karty pracy.

2. Praca indywidualna ucznia pod kierunkiem nauczyciela z arkuszem kalkulacyjnym (75 minut) 1. Uczniowie wykorzystując dane zawarte w arkuszu Wykres funkcji y=ax^2 samodzielnie rozwiązują zadania 1-3 i uzupełniają własności 1-2 2. Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przedstawieni wyników swojej pracy 3. Uczniowie wykorzystując arkusz przesuwanie paraboli y=a(x-p)^2 samodzielnie rozwiązują zadania 3 i uzupełniają własności 3. 4. Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przedstawieni wyników swojej pracy 5. Uczniowie wykorzystując arkusz przesuwanie paraboli y=ax^2-q samodzielnie rozwiązują zadania 4 i uzupełniają własności 4. 6. Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przedstawieni wyników swojej pracy 7. Uczniowie wykorzystując arkusz parabola y=a(x-p)^2+q samodzielnie rozwiązują zadania 5 i uzupełniają własności 5. 8. Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przedstawieni wyników swojej pracy 9. Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania 7-9. Rozwiązania zadań sprawdzają wykorzystując przygotowane arkusze. Ewentualne problemy omawiane są na bieżąco. Rozwiązania zadań prezentowane są na tablicy. 3. Podsumowanie lekcji (5 minut) Nauczyciel ustawia widok arkusza parabola y=a(x-p)^2+q tak, aby widoczna była tylko część zawierająca wykres funkcji i prosi kolejnych uczniów o: podanie współrzędnych wierzchołka paraboli określenie monotoniczności podanie równania osi symetrii wykresu podanie wzoru funkcji

Odpowiedzi sprawdzamy wykorzystując dane zawarte w arkuszu. 4. Zadanie pracy domowej (2minut) Dostępne pliki funkcja kwadratowa.xls, karta pracy, test