Temat: Mnożenie liczby całej przez ułamek. Obliczanie ułamka z danej liczby.

Podobne dokumenty
Test całoroczny z matematyki. Wersja A

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI w klasie II gimnazjum. Temat: Przed nami powtórki materiału działania na potęgach i pierwiastkach

PRACA KLASOWA PO REALIZACJI PROGRAMU NAUCZANIA W KLASIE 4

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego EXCEL do rozwiązywania układów równań liniowych metodą wyznacznikową

Wolontariat nie ma granic

Konspekt lekcji otwartej

Mamy pomysł i co dalej?

Plan naprawczy. Sokółka 2006/2007. Opracowanie: Urszula Bronowicz Henryka Sarosiek ElŜbieta Plichta Katarzyna Dykiel Tomasz Mucuś

14.Rozwiązywanie zadań tekstowych wykorzystujących równania i nierówności kwadratowe.

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny. dla klasy trzeciej

Metody pracy: pogadanka, opis, pokaz prezentacja multimedialna, realizacja zadao w kartach pracy, praca z komputerem;

KASA EDUKACYJNA INSTRUKCJA. WARIANT I - dla dzieci młodszych

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

Trenuj przed sprawdzianem! Matematyka Test 4

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

Przykłady wybranych fragmentów prac egzaminacyjnych z komentarzami Technik ochrony fizycznej osób i mienia 515[01]

PLAN WYNIKOWY Z MATEMATYKI DLA KLASY V TECHNIKUM 5 - LETNIEGO

TEST WIADOMOŚCI: Równania i układy równań

Temat 2. Program komputerowy

KONKURSY MATEMATYCZNE. Treść zadań

ROZWIĄZANIA ZADAŃ Zestaw P3 Odpowiedzi do zadań zamkniętych

Regulamin szkolnego konkursu matematycznego dla uczniów klasy II i III: Mały Matematyk

Konspekt. Klasa I Czas trwania: 45 min. Opracowała: Alicja Rożniata. ZAGADNIENIE PROGRAMOWE: Woda, roztwory wodne.

Komputer i urządzenia z nim współpracujące

UCHWAŁA NR XLI/447/2013 RADY MIEJSKIEJ GÓRY KALWARII. z dnia 28 maja 2013 r.

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

KARTY PRACY UCZNIA. Twierdzenie Pitagorasa i jego zastosowanie. samodzielnej pracy ucznia. Zawarte w nich treści są ułożone w taki sposób,

WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

3b. Rozwiązywanie zadań ze skali mapy

PRZYRODA RODZAJE MAP

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE II

RAPORT z diagnozy Matematyka na starcie

Rozkład materiału nauczania z odniesieniami do wymagań z podstawy programowej. Matematyka wokół nas

- uzupełnianie poszczególnych partii materiału dodatkowymi ćwiczeniami, - powtarzanie i utrwalanie wiadomości,

Instrukcja obsługi.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KROŚNIE

Zadanie 3 - (7 punktów) Iloczyn składników Jeśli zapis liczby 22 w postaci sumy zawiera składnik 1, lepiej pogrupować go z innym składnikiem

Tytuł. Autor. Dział. Innowacyjne cele edukacyjne. Czas. Przebieg. Etap 1 - Wprowadzenie z rysem historycznym i dyskusją

Załącznik nr 2 Testy logiczne służące sprawdzeniu jakości danych uczestników projektów współfinansowanych z EFS

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki. dla uczniów szkół podstawowych - etap szkolny

WYKORZYSTANIE INTERNETU NA TERENACH WIEJSKICH W POLSCE W 2009 ROKU. STAN NA ROK października Urszulin

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa:

I. LOGICZNE STRUKTURY DRZEWIASTE

WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

W. Guzicki Zadanie 23 z Informatora Maturalnego poziom rozszerzony 1

ETAP I KONKURSU MATEMATYCZNEGO CONTINUUM

. Wiceprzewodniczący

Statystyki opisowe. Marcin Zajenkowski. Marcin Zajenkowski () Statystyki opisowe 1 / 57

NUMER IDENTYFIKATORA:

Od redakcji. Symbolem oznaczono zadania wykraczające poza zakres materiału omówionego w podręczniku Fizyka z plusem cz. 2.

Ilość w szt PRASA NOŻNA PODWÓJNA

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI KLASA IV SZKOŁA PODSTAWOWA W KLĘCZANACH ROK SZKOLNY

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

OBSZAR 1 Lekcja wychowania fizycznego - Nordic Walking. Przykładowy scenariusz

Szanowni Rodzice. Niniejsze zasady nie obejmują przedszkoli i szkół podstawowych prowadzonych przez inne podmioty niż Gmina Olsztyn.

Zadania z parametrem

ZASADY UDZIELANIA DOFINANSOWANIA PROGRAMÓW OCHRONY POWIETRZA, ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W 2007 ROKU

Temat: Co to jest optymalizacja? Maksymalizacja objętości naczynia prostopadłościennego za pomocą arkusza kalkulacyjngo.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ETYKA: LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Wymagania edukacyjne dla klasy IV z matematyki opracowane na podstawie programu nauczania Matematyka z plusem

Wolontariat w Polsce. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna. Scenariusz lekcji wychowawczej z wykorzystaniem burzy mózgów. 45 min

PRZYKŁAD REALIZACJI ŚCIEŻKI PROZDROWOTNEJ NA LEKCJACH TECHNIKI BEZPIECZNIE NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

Warszawa, dnia 30 marca 2015 r. Poz. 452 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1) z dnia 20 marca 2015 r.

1 Granice funkcji. Definicja 1 (Granica w sensie Cauchy ego). Mówimy, że liczba g jest granicą funkcji f(x) w punkcie x = a, co zapisujemy.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PODSTAW PSYCHOLOGII W KLASIE DRUGIEJ. Ocenianie wewnątrzszkolne na przedmiocie podstawy psychologii ma na celu:

GRY I ZABAWY MATEMATYCZNE KLASA IV

Projektowanie bazy danych

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: AGRESJA I STRES. JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

Wymagania na poszczególne oceny klasa 4

Rozdział 6. Pakowanie plecaka. 6.1 Postawienie problemu

p o s t a n a w i a m

Komentarz terapeuta zajęciowy 322[15]-01 Czerwiec 2009

Harmonogramowanie projektów Zarządzanie czasem

grupa b Istota funkcjonowania gospodarki rynkowej

Pacjenci w SPZZOD w latach

Matematyka:Matematyka I - ćwiczenia/granice funkcji

KLAUZULE ARBITRAŻOWE

INSTRUKCJA BHP PRZY RECZNYCH PRACACH TRANSPORTOWYCH DLA PRACOWNIKÓW KUCHENKI ODDZIAŁOWEJ.

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

Pomiary napięć i prądów w obwodach prądu stałego

Spis treści. Dokument pochodzi ze strony LICZBY NATURALNE I UŁAMKI

Konspekt do zajęć zintegrowanych w klasie II

Regulamin rekrutacji do Gimnazjum w Chwaliszewie na rok szkolny 2016/2017

PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z MATEMATYKI

Kursy RoboKids + Eksperymenty dla dzieci w wieku 5-7 lat

CZĘŚĆ A. urodzony(a) w... (miejsce zatrudnienia, stanowisko lub funkcja)

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

Zadbaj o to aby wszyscy pracownicy w Twojej firmie zostali odpowiednio przeszkoleni pod kątem BHP

29. TRZY W LINII CZYLI O POSZUKIWANIU ZWIĄZKÓW

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego 23 marca 2012 r. zawody III stopnia (finałowe)

Populacja małych dzieci w Polsce

UCHWAŁA NR... RADY MIASTA KIELCE. z dnia r.

7. OPRACOWYWANIE DANYCH I PROWADZENIE OBLICZEŃ powtórka

Przedmiotowe Zasady Oceniania

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

ZASADY WYPEŁNIANIA ANKIETY 2. ZATRUDNIENIE NA CZĘŚĆ ETATU LUB PRZEZ CZĘŚĆ OKRESU OCENY

Temat: Liczby. Pojęcia związane z liczbami i zbiorami. Zaokrąglanie i szacowanie wyników.

Zagadnienia do egzaminu ustnego z matematyki dla Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych - III semestr

Transkrypt:

Temat: Mnożenie liczby całej przez ułamek. Obliczanie ułamka z danej liczby. Cele lekcji: A. Uczeń zna zasadę mnożenia liczby naturalnej przez ułamek. B. Uczeń potrafi pomnożyć ułamek przez liczbę całą i obliczyć ułamek z danej liczby. C. Uczeń potrafi obliczyć ułamek z danej liczby w zadaniu tekstowym. D. Uczeń potrafi obliczyć ułamek z liczby o dużej wartości (stosując zasadę skracania ułamków) w zadaniu tekstowym. Formy pracy: indywidualna, zespołowa zespoły -osobowe Metody: pogadanka, dyskusja. Pomoce dydaktyczne: krzyżówka załącznik karty pracy załącznik praca domowa załącznik Przebieg lekcji Cześć wstępna. Przypomnienie wiadomości o ułamku. Każde dziecko otrzymuję krzyżówkę, którą samodzielnie rozwiązuje, efektem pracy jest hasło ułamek. Wrowadzenie tematu. Uczniowie wspólnie z nauczycielem rozwiązują przykłady dodawania ++++= ++= 8+8+8+8= 8 przypominając jednocześnie, żemnożenie to skrócone dodawanie.. Uczniowie wspólnie z nauczycielem rozwiązują przykłady mnożenia korzystajączwiedzy na temat dodawania ułamków o równych mianownikach. = + + = = + + + = 7 7 7 7 7 = + = 0 8 7

Jak obliczyć za pomocą dodawania =? Należy odkryć zasadę mnożenia ułamka przez liczbę całą.. Uczniowie obliczają przykłady dwiema metodami bez skracania ułamków i skracając ułamki. = = = 9 9 9 = = = = = = 9 9 = = = 0 = = = = 9 = = = Uczniowie odkrywają, że skracanie ułamków znacznie ułatwia liczenie i doprowadza do prawidłowego wyniku.. Uczniowie obliczają przykłady z0= z9= z0= Uczniowie odkrywają zasadę obliczania ułamka z danej liczby. Część ćwiczeniowa. Uczniowie otrzymują karty pracy, są one podzielone na dwa stopnie trudności. Pracującw zespołach dwuosobowych dzieci mają za zadanie pomnożyć ułamki przez liczbę całą, obliczyć ułamek z liczby, sformułować izapisać wnioski oraz rozwiązać zadania tekstowe z dziedzin takich jak historia, przyroda ekologia. 7. Omówienie i sprawdzenie poprawności rozwiązań. Podsumowanie tematu 8. Uczniowie otrzymują zadanie domowe, którego celem jest obliczenie ułamka z wielkości określających czas (minuty, godziny, doby, miesiące, lata) i uporządkowanie ich w odpowiedniej kolejności.

9. Uczniowie grają wgrę dydaktyczną domino matematyczne, gdzie mogą praktycznie wykorzystać poznane wiadomości. z0 z0 z 8 z z z8 Opracowanie: mgr Aleksandra Gulbinowicz

Załącznik KRZYŻÓWKA ) Liczby które dodajemy to składniki, a wynik dodawania to... ) Jeżeli licznik jest większy od mianownika to jest to ułamek... ) Budowa ułamka to licznik, kreska ułamkowa i... ) + = + czyli dodawanie jest... 7 7 7 7 ) Aby obliczyć sumę ułamków o równych mianownikach dodajemy..., a mianownik przepisujemy bez zmian. ) to... mieszana.

Opracowanie: mgr Aleksandra Gulbinowicz

Załącznik TEMAT: ZAD. Wykonaj mnożenie ułamków. a) = = d) = b) = e) = A ZAD. Dorosły osobnik żółwia błotnego ( gatunek chroniony w Polsce) ma 0 cm długości, a nowo narodzony tej długości. Ile cm ma mały żółw tuż po narodzeniu. DANE: Długość dorosłego żółwia = Długość małego żółwia = c) = f) = Wniosek Aby pomnożyć liczbę całą przez ułamek należy liczbę całą... przez..., a mianownik ułamka przepisać bez zmian. ZAD. Oblicz ułamek z liczby. a) z liczby 0 = = 0 b) z liczby 0 c) z liczby d) liczby e) liczby Wniosek Aby obliczyć ułamek z danej liczby należy,... ułamek przez tę liczbę. Odp: ZAD. Królowa Polski Jadwiga żyła około lat, swego krótkiego życia była koronowaną głową państwa. Ile lat panowała Jadwiga na tronie polskim? DANE: Odp: ZAD. Dorosławydrazjadadziennietylepożywienia ile stanowi masy jej ciała. Ile zjada wydra która waży około kg ( średnia masa dorosłej wydry)

TEMAT: ZAD. Wykonaj mnożenie ułamków. a) = b) = c) = 8 d) = = B ZAD. Na Ziemi żyje 0 000 gatunków ryb. Ryby morskie stanowią wszystkich gatunków ryb. Znajdź liczbę gatunków ryb morskich i słodkowodnych. (Czy słodkowodne to inne niż morskie? ) DANE: Liczba wszystkich gatunków ryb = liczbę gatunków ryb morskich = Odp: e) 9 = 7 Wniosek Aby pomnożyć liczbę całą przez ułamek należy liczbę całą... przez..., a... ułamka przepisać bez zmian. ZAD. Oblicz ułamek z liczby. a) 00 z liczby 00 = = b) z liczby 80 9 c) z liczby 0 7 d) liczby 0 Wniosek Aby obliczyć ułamek z danej liczby należy,... ułamek przez tę liczbę. ZAD. W postaci pokarmu dostarczamy organizmowi różnorodnych substancji odżywczych. Woda, cukier, tłuszcze i białko są podstawowymi składnikami 7 budującymi nasz organizm. Woda stanowi, a białko masy naszego 00 ciała. Oblicz masę wody i masę białka dla dziecka o wadze 0 kg. DANE: Odp: ZAD. Wnaszymkrajużyje około 0 000 000 mieszkańców. Najwięcej zamieszkuje województwo mazowieckie, jego ludność to ogólnej 00 liczby mieszkańców Polski. Najmniej zaludnione jest województwo 7

lubuskie, liczba mieszkańców stanowi tu ogółu, a nasze województwo 0 kujawsko - pomorskie to tej liczby. Oblicz ile mieszkańców mieszka w 00 każdym z tych województw. Opracowanie: mgr Aleksandra Gulbinowicz 8

Załącznik ZADANIE DOMOWE Oblicz, a następnie uporządkuj obliczone wartości od najmniejszej do największej. Każdemu wynikowi odpowiada sylaba, po ustawieniu wyników w kolejności rosnącej przyporządkowane im sylaby utworzą hasło. (Zwróć uwagę, że otrzymasz różne jednostki czasu: minuty, godziny i dni ) godziny = -bli- godziny = -o- godziny = -tra- godziny = -czać- godziny = -fię- godziny = 0 -po- doby = -łam- doby = 8 -u- doby = -ki- stycznia = -licz- czerwca = 0 -z- listopada -by- HASŁO: Potrafię obliczać ułamki z liczby. 9