Rozwiązywanie zadań tekstowych metodą kruszenia Scenariusz zajęć w klasie III Temat zajęcia: Rozwiązywanie zadań tekstowych metodą kruszenia z zastosowaniem poznanych działań w zakresie 100. Cel główny: Doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych. Cele szczegółowe: - uczeń potrafi sprawnie dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić w zakresie 100 - rozumie związki między danymi i szukanymi w podanej sytuacji zadaniowej - rozumie tekst matematyczny - potrafi rozwiązać zadanie danego typu - potrafi wykorzystać w praktyce wiadomości o kolejności wykonywania działań - potrafi współpracować w grupie - rozumie konieczność dbania o nasze środowisko naturalne Metody pracy: - podające - poszukujące metoda problemowa kruszenia - metoda ćwiczeń Formy pracy: - praca zbiorowa jednolita z całą klasą, w grupach - praca indywidualna zróżnicowana Środki dydaktyczne: - karty pracy dla każdego ucznia oraz dla grup - drzewo matematyczne i liście z działaniami - magnetofon - nagranie przebiegu zebrania koła przyrodniczego - tekst zadania bazowego na arkuszu
Przebieg zajęcia: 1. Nawiązanie do tematu: - Wczoraj uczestniczyłam w zebraniu koła przyrodniczego. Uczniowie prowadzili rozmowę na temat lasów. Posłuchajcie jej fragmentu: Jest coraz mniej lasów na Ziemi. Kiedyś lasy pokrywały większą część lądów. Po wielu z nich nie pozostał żaden ślad. Zostały wycięte, by dać miejsce uprawom rolnym i miastom. Zanieczyszczenia przemysłowe również odbiły się negatywnie na stanie lasów. Zmieniły glebę tak dalece, że w wielu regionach drzewa nie mogą znaleźć odpowiednich składników odżywczych. Niszczenie lasów przez ich wyrąbywanie lub wypalanie wpływa na powietrze, którym oddychamy, bo drzewa wytwarzają znaczną część tlenu. Przy wyrębie dużych lasów usuwa się również korzenie, które stabilizowały glebę. Następnie wiatry i deszcze wydmuchują i wypłukują nie osłoniętą ziemię. Drzewa pochłaniają zawarty w powietrzu dwutlenek węgla. Im mniej drzew, tym więcej tego gazu pozostaje w powietrzu, a nam gorzej się oddycha. My możemy pomóc drzewom kupując na Boże Narodzenie drzewko w donicy, a nie ścinając je w lesie. Od tego zacznijmy naszą pracę dla Ziemi. - Uczniowie wypowiadają się na temat ochrony lasów. 2. Ćwiczenia w rachunku pamięciowym praca indywidualna zróżnicowana: - Same drzewa szumią do nas z różnymi prośbami. Otwórzcie kopertę z numerem 1 i wyjmijcie karteczki z zaszyfrowaną prośbą drzewa. ( załącznik nr 1 ) - Uczniowie wykonują pracę, następnie odczytują ukryte hasła na tle szumu drzew wykonanym przez inne dzieci. - Otrzymują, po wykonaniu obliczeń hasła: Nie zaśmiecaj lasu, Dbając o podręczniki szanujesz las, Nie łam gałęzi, Sadź nowe lasy. 3. Rozwiązywanie zadania z treścią metodą kruszenia praca zbiorowa jednolita: - Myślę, że potraficie spełnić życzenia drzew. Niektóre szkoły już od pewnego czasu zajmują się ochroną swych lasów. Przeczytajcie, jak zajęła się tym problemem III a. - Uczniowie czytają cicho zadanie bazowe: Uczniowie klasy III a z okazji Dnia Ziemi postanowili posadzić nowe drzewka wokół swojej szkoły. Zakupili 9 świerków po 5 złotych, 4 brzozy po 3 złote, 5 klonów po 4 złote.
- Analiza treści zadania: - Pytanie nauczyciela: Czy to zadanie można rozwiązać? - Uczniowie dochodzą do wniosku, że w zadaniu brak pytania. - Uczniowie układają rozmaite pytania do zadania. Nauczyciel zapisuje wszystkie pytania na tablicy ( bez oceniania, czy pytanie jest poprawne, czy nie ). Przykładowe pytania: - Ile drzew kupili uczniowie? - Ile zapłacili za wszystkie drzewa? - Ile zapłacili za świerki? - Ile zapłacili za brzozy? - Ile zapłacili za brzozy i klony razem? - O ile droższy był świerk od brzozy? - Odpowiadanie na postawione pytania, układanie do nich działań, wykonywanie obliczeń, zapisywanie ich przy pytaniach. Odrzucanie źle sformułowanych pytań. 4. Przerwa śródlekcyjna: Uczniowie śpiewają znaną wszystkim piosenkę o tematyce ekologicznej poznaną na zajęciach muzycznych, np. Moja planeta Majki Jeżowskiej. 5. Układanie zadań prostych do pytań zapisanych na tablicy praca w grupach: - Utworzymy teraz cztery grupy po odliczeniu do 4. Razem siadają osoby z numerem jeden, dwa itd... - Każda grupa otrzyma inne zadanie w kopercie nr 2 ( załącznik nr 2 ). - Uczniowie układają zadania proste do podanej formuły. Dobierają do nich pasujące pytanie z tablicy. - Grupy prezentują swoje zadania. Wspólnie oceniają pracę kolegów. 6. Odczytanie hasła na zakończenie lekcji, oceniającego pracę uczniów praca indywidualna zróżnicowana. - Uczniowie kolorują listki z działaniami, wykonują obliczenia, przypinają liść na drzewku przy liczbie oznaczającej wynik. - Z liter pod działaniami ułożonymi od najmniejszego wyniku do największego otrzymujemy hasło Praca na szóstkę. 7. Praca domowa: - Koperta nr 4 kryje pracę, jaką uczniowie wykonają w domu ( załącznik nr 3).
Załącznik nr 1: Karta pracy dla ucznia nr 1 Przyporządkuj wynikom podane litery. Odczytaj hasło. U N S I L J C M Ś A Z E 81251255470245088100436 I wyraz: II wyraz: III wyraz: 5 x 5 = 16 : 4 = 40 + 2 x 7 = 35 : 7 = 80 + 5 x 4 = 20 + 30 +50 = 6 x 6 = 100 4 x 3 = 2 x 6 = 4 x 9 + 14 = 9 x 9 = 5 x 9 40 = 5 x 5 + 11 = 3 x 4 + 3 x 4 = 50 + 50 = 8 x 8 + 6 =
Karta pracy dla ucznia nr 2 Dobierz działania na listkach do podanych wyników. Odczytaj hasło. ręcz 5 + 8 x 4 = - ki 100 6 x 5 = - nu - 40 + 42 = - jąc 5 x 3 + 3 = las 50 + 50 = - jesz 80 + 20 : 5 = Dba 2 x 4 + 4 = o 7 x 3 = sza 8 x 9 = pod - 4 x 6 + 3 = - ni - 40 + 5 x 3 = 12 18 21 29 37 55 70 72 82 84 100
Karta pracy dla ucznia nr 3 Wybierz właściwy wynik. Podkreśl literkę obok wybranego wyniku. Odczytaj hasło. I wyraz: II wyraz: III wyraz: 25 N 23 Ł 80 - G 5 x 5 = 3 x 5 + 8 = 9 x 9 1 = 24 K 33 T 79 - B 32 I 34 O 35 - O 27 + 5 = 6 x 6 = 5 x 6 = 33 - A 36 A 30 - A 5 R 95 M 17 - Ł 12 : 2 = 100 5 = 4 x 4 + 1 = 6 E 85 G 15 - L 10 - Ą 80 60 = 20 - Ę 10 : 2 = 5 - Z 4 R 2 x 6 = 12 - I 18 - A
Karta pracy dla ucznia nr 4 Wykonaj działania. Wpisz litery, które są obok działań, pod odpowiednią liczbę w ramce odczytaj hasło. 0 9 38 62 15 30 36 49 5 20 40 80 3 x 3 = A 20 + 4 x 4 = W 80 40 = S 40 + 20 + 2 = Ź 30 3 x 5 = N 4 x 5 = A 6 x 6 + 2 = D 7 x 7 = E 15 : 3 = L 10 5 x 2 = S 5 x 5 + 5 = O 100 2 x 10 = Y
Załącznik nr 2: Karta pracy dla grupy I: Zastanówcie się, jakie zadanie szczegółowe związane z zadaniem bazowym, ukryte jest pod symbolem: 9 5 Ułóżcie jego treść..? Karta pracy dla grupy II: Zastanówcie się, jakie zadanie szczegółowe związane z zadaniem bazowym, ukryte jest pod symbolem: Ułóżcie jego treść. x 3 4? Karta pracy dla grupy III: Zastanówcie się, jakie zadanie szczegółowe związane z zadaniem bazowym, ukryte jest pod symbolem: + + = Ułóżcie jego treść.
Karta pracy dla grupy IV: Zastanówcie się, jakie zadanie szczegółowe związane z zadaniem bazowym, ukryte jest pod symbolem: x 4 5? Ułóżcie jego treść.
Załącznik nr 3 Praca domowa dla ucznia nr 1: Zadanie bazowe: Uczniowie klasy II a z Okazji Dnia Ziemi postanowili posadzić nowe drzewka wokół swej szkoły. Zakupili: 9 świerków po 5 złotych, 4 brzozy po 3 złote, 5 klonów po 4 złote. Rozbuduj zadanie bazowe o dwie dane, ułóż pytanie i rozwiąż je. Praca domowa dla ucznia nr 2: Zadanie bazowe: Uczniowie klasy II a z Okazji Dnia Ziemi postanowili posadzić nowe drzewka wokół swej szkoły. Zakupili: 9 świerków po 5 złotych, 4 brzozy po 3 złote, 5 klonów po 4 złote. Napisz, co by było, gdyby uczniowie klasy III a mieli 57 złotych? Praca domowa dla ucznia nr 3: Zadanie bazowe: Uczniowie klasy II a z Okazji Dnia Ziemi postanowili posadzić nowe drzewka wokół swej szkoły. Zakupili: 9 świerków po 5 złotych, 4 brzozy po 3 złote, 5 klonów po 4 złote. O ile droższy był jeden świerk od jednej brzozy? Opracowała: mgr Anna Przybylska