Scenariusz zajęć Autor: Katarzyna Walasek Obszar podstawy programowej: 7. Wychowanie przez sztukę dziecko widzem i aktorem. Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Blok tematyczny: Jestem twórcą teatru, widzem i aktorem Temat: Czary dobrej wróżki Cele operacyjne: Dziecko: 3-latek 4-latek 5-latek Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach. Uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach oraz muzykowaniu. Wypowiada się na temat wyglądu, kształtu, a także koloru zebranych przez nauczyciela rekwizytów i elementów kostiumu postaci wróżki. Próbuje odgrywać role w zabawach parateatralnych, posługując się gestem oraz ruchem. Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi. Próbuje odgrywać role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem. Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami (np. wielkość i kolor), próbuje je przeliczać (zakres do 3 lub wyższy, zgodnie z indywidualnymi możliwościami). Słucha opowiadań, baśni, podejmuje próby rozmowy na temat ich treści. Współpracuje przy tworzeniu dekoracji, udziela potrzebującym pomocy. Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami, przelicza w zakresie 10 (lub wyższym, zgodnie z indywidualnymi możliwościami). Samodzielnie tworzy przymiotniki od rzeczowników, czyta sposobem globalnym wyraz Wróżka.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: 3-latek 4-latek 5-latek Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem. Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym. Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne. Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, parku, na boisku, w sali gimnastycznej. Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, a także łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu. Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokoworuchową potrzebną do rysowania. Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokoworuchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania. Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych, a także przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji oraz form konstrukcyjnych. Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe) tak, aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach. Rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów. Treści kształcenia: Kształtowanie umiejętności społecznych i komunikacyjnych, nauka szacunku dla innych osób we wspólnej zabawie oraz przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych; Posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem, które rozwijają umiejętności naśladowania; Rozwijanie mowy powiązanej z działaniem w zabawach parateatralnych oraz kształtowanie orientacji przestrzennej w zabawach ruchowych i tanecznych; Rozwijanie prawidłowej komunikacji werbalnej, rozwijanie mowy powiązanej z działaniem, bogacenie słownictwa dziecka; Rozwijanie sprawności manualnej poprzez tworzenie i wykorzystanie rekwizytów;
Kształtowanie sztuki autoprezentacji poprzez naśladownictwo ruchów oraz gestów nauczyciela; powtarzanie za nauczycielem krótkiego tekstu do zabaw ruchowych; Głośne i wyraźne mówienie, sztuka autoprezentacji, praca nad oddechem; Rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (ilustracja); Rozwijanie wrażliwości przestrzennej oraz wzrokowej w zabawach ruchowych; Budzenie zainteresowania książką i czytaniem poprzez wprowadzenie tematyki baśniowej, w której pojawia się postać dobrej wróżki, kształtowanie gotowości do nauki czytania, czytanie globalne; Porównywanie liczebności tworzonych zbiorów; przeliczanie, ustawianie obiektów w pary; Poznawanie zasad dbania o porządek w najbliższym otoczeniu, higiena pomieszczeń. Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne II. Zajęcia dydaktyczne 3-latki/uwagi Przebieg zajęć 4-latki/uwagi 5-latki/uwagi 1.Schodzenie się dzieci. Zabawy w kącikach zainteresowań. Dzieci próbują zmysłowo poznawać rekwizyty przygotowane przez nauczyciela (N), określają ich kolor, kształt, wielkość rekwizytów, dźwięk dzwonka. Zmysłowe doświadczanie rekwizytów, np różdżki czy skrzydeł, pyłku, dzwoneczka. 2. Taniec wróżek i czarodziejów: zabawa ruchowa z elementami tańca. Załącznik multimedialny nr 6. 1. I ty też możesz być wróżką bądź czarodziejem: dzieci wykonują rekwizyt teatralny. Do gwiazdy przyklejają patyczek po lodach. Starsze dzieci dostają trudniejsze szablony gwiazd, pomagają młodszym przy wycinaniu szablonów. Załącznik nr 1. 2. Czary mary, kto tam jest?: zabawa ruchowa do melodii piosenki Stary niedźwiedź mocno śpi. Pod chustą ukrywa się jedno dziecko, potem dwójka oraz trójka. Pozostałe dzieci liczą, ile osób ukryło się pod materiałem. 3. Kolorowe piórka: dzieci dmuchają na pióra - nauka mowy na wydechu, powtarzanie słów: Czary mary, zabawy indywidualne z piórkiem. 4. Oglądanie zdjęć przedstawiających różne Załącznik nr 2. zwierzęta. Próby odpowiedzi, czy któreś z tych zwierząt mieszka w lesie (niekoniecznie w Polsce). III. Zajęcia popołudniowe 5. Leśni przyjaciele: kolorowanka. Zabawa teatralna: dzieci naśladują zwierzęta leśne. Załącznik nr 3. 1.Zabawy indywidualne dla zainteresowanych dzieci - układanie puzzli lub kolorowanie. Załączniki nr 5, 7, 8.
2. Aktywność własna lub zabawa ruchowa: Wróżki czterech pór roku (wykorzystanie przez N rekwizytu różdżki). 2. Wróżki czterech pór roku dzieci dopasowują sylwety wróżek do ich miejsc w kole. Załącznik nr 4. 2. Wróżki czterech pór roku czarują: gra ruchowa. Podział dzieci na cztery grupy (wiosna, lato, jesień, zima), sylwety wróżek (załącznik nr 4). Wróżki przyporządkowane do określonej pory roku na sygnał N wykonują polecenia, np. wróżki wiosny stoją prosto, jesieni podskakują, zimy biegają itd. Dzieci wykorzystują w zabawie swoje różdżki. Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają d programu własnego, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne według Ireny Majchrzak. Słowne: rozmowy, objaśnienia. Percepcyjne: pokaz. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana Środki dydaktyczne: rekwizyty nauczyciela: różdżka, skrzydła, pyłek konfetti/imitacja złotego albo srebrnego pyłku dostępnego w produktach świątecznych czy materiałach papierniczych, kapelusz w gwiazdy, sukienka, szklana kula itp., papier A4 i A3 o wyższej gramaturze, kolorowe piórka/confetti, komputer z głośnikami/tablica interaktywna; patyczki po lodach, kredki, flamastry, farby, chusta np. Klanzy lub podobna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. I ty też możesz być wróżką bądź czarodziejem - szablony różdżki (różne stopnie trudności) - materiał do wydrukowania; 2. Leśni przyjaciele - zdjęcia zwierząt; 3. Zwierzęta z lasu - kolorowanka do wydrukowania; 4. Wróżki czterech pór roku szablony do wydrukowania; 5. Leśni przyjaciele- puzzle multimedialne;
6. Taniec dobrych wróżek - plik muzyczny; 7. Leśni przyjaciele - puzzle multimedialne; 8. Leśna wróżka - kolorowanka.