WARSZTATY NT. OSZCZĘDZANIA ENERGII PRZEDSZKOLA

Podobne dokumenty
WARSZTATY NT. OCHRONY WODY SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY I-III

ROCZNY PROGRAM ROZWOJU TĘCZOWEGO PRZEDSZKOLA W DZIERZGONIU NA ROK SZKOLNY 2012/2013.

Temat: Wiatr podróżnik i towarzysz zabaw.

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Szanowni Państwo. Oferujemy warsztaty: Poniżej przedstawiam szczegółowy opis proponowanych zajęć.

KWIECIEŃ W GRUPIE MISIE

IMIĘ:... GRUPA:... DATA:... DZIEŃ TYGODNIA PONIEDZIAŁE K WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PROGRAM ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH ZAINTERESOWANIA UCZNIÓW WYBITNIE UZDOLNIONYCH PRZYRODNICZO I MATEMATYCZNIE W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOL.

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA NR 40 Poznańskie Koziołki w Poznaniu NA ROK SZKOLNY 2017/2018

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WZORY I OBRAZKI M. FROSTIG, D. HORNE

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

ROCZNY PLAN PRACY W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 93 W KATOWICACH Z PRZYRODĄ NA TY

Scenariusz zajęć dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo (3, 4, 5-latki)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl I. Odosobnienie i brak akceptacji w grupie. Nieśmiałość

RAPORT Z DIAGNOZY GOTOWOŚCI SZKOLNEJ UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH ROK SZKOLNY 2014/2015

Scenariusz zajęć o tematyce ekologicznej przeprowadzanych w klasach I-III (2 jednostki lekcyjne).

- Czy możemy schwytać wodę?

Scenariusz zajęć badawczych dla dzieci 6-letnich, realizowanych w ramach projektu. Zielona Flaga Energia. Zajęcia otwarte dla rodziców dzieci z gr.

Jak to się dzieje, że żarówka świeci?

Załącznik 2. Świetlice Podwórkowe: Szacowanie zapotrzebowania Materiały papiernicze, techniczne, sanitarne. Lp.

Temat: We need some sugar. Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne. Zastosowanie A/AN/SOME/ANY. Utrwalenie słownictwa z zakresu żywności

Od łuczywa do żarówki energooszczędnej

Koło przyrodnicze inŝ. Mag Ewa Nesterowicz mgr Magdalena Szywała

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

WARSZTATY Z ANIMACJI

Załącznik nr 1 ( do Koncepcji Pracy Przedszkola) PLAN PRACY PRZEDSZKOLA W KOBYLINIE NA ROK SZKOLNY 2013/

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

Człowiek a środowisko

I pół. Przyrost umiejęt./ wiedzy II I = II pół. 1.Umiejętności społeczne. 175 punktów możliwych do zdobycia. Liczba A. Liczba A. II pół.

Scenariusz zajęć nr 2

Program zajęć pozalekcyjnych dla dzieci z kl. I III wykazujących zainteresowanie tematyką przyrodniczą i geograficzną (praca z uczniem zdolnym)

Rozmowa z zaczarowanym lusterkiem odnajduję się w grupie.

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W RAMACH PROJEKTU PROGRAMU COMENIUS PT. EKOLOGIA WOKÓŁ NAS

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Żywność i zasoby naturalne LEKCJA 1. Partnerzy: ZRÓWNOWAŻONE SYSTEMY ŻYWNOŚCIOWE. Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej

Nowoczesna szkoła, nowoczesny świat uczy, jak dbać o środowisko, w którym żyjemy

Scenariusz zajęć dla klubowiczów Klubu Młodych Odkrywców z przedszkoli nr 5, 12 i 15 Chełmie

FOTOGRAF PROJEKT EDUKACYJNY

Plan pracy opiekuńczo - wychowawczy świetlicy na rok szkolny 2014/2015

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

SCENARIUSZ PROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK8

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza zajęć: W przestworzach wakacyjnych zabaw. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Wakacje tuż, tuż

Konferencja. Książka radości daje tyle. Nowy Sącz,

Zamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych, tzn. na osobną realizację zadań nr 1 i nr 2.

Co jeszcze można zrobić?

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Szczegółowy wykaz zamówienia na dostawę materiałów biurowych na rok 2018.

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

TEMAT: Nasze pomysły na oszczędzanie energii elektrycznej i prawidłowe obchodzenie się z prądem

Lokalny ekorozwój. Patrycja Bancerz Aleksandra Rudzińska

Scenariusz zajęć dla 5-latków

Edycja 2018/2019. Materiały edukacyjne. dla nauczycieli przedszkoli

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Plan pracy opiekuńczo - wychowawczy świetlicy na rok szkolny 2016/2017

Murckowskie ferie zimowe 2017 PLAN PRACY. Turnus I : FORMY REALIZACJI ZAJĘĆ

Raport z przeprowadzonych zajęć w Przedszkolu Miejskim nr 10 w Jaśle

Scenariusz zajęć nr 7

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY GR. B ROK SZKOLNY 2014/2015. Projekt edukacyjny Mieszkamy w Polsce!

WKRĘCENI W KODOWANIE czyli gry i zabawy logiczne

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny

Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki

Instrukcja dla nauczyciela

ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA I OSZCZĘDZANIE ENERGII

PRZEDSZKOLNEGO W PRZEDSZKOLU AKADEMIA MŁODEGO GENIUSZA W RADOMIU

Scenariusz zajęć dla 4-latków

SPIS POTRZEBNYCH MATERIAŁÓW NA ZAJĘCIA TECHNICZNE I PLASTYCZNE DLA KLAS V i VI W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU. Do wybranych prac dołączone są instrukcje

Scenariusz zajęć dla 5-latków

SZKOLNE KOŁO PRZYRODNICZE

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KARTA PRACY WIEK: 4 8

ZAJĘCIA PROWADZONE METODĄ PROJEKTU 3-LATKI ZAJĄCZKI TERMIN REALIZACJI: r.

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć dla 5-latków

PROGRAM PROFILAKTYKI. Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Bielsku

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 2

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska

Przebieg: I. Zastosowanie rakiet oraz zasady działania uproszczonej formie. II. Budowa rakiety na powietrze jako paliwo. III. Zawody rakiet.

Scenariusz zajęć nr 7

Aktywne metody nauczania.

Scenariusz zajęć nr 6

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

Producent oferowaneg o materiału

Program Festiwalu Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej w Pacanowie

Człowiek jako część ekosystemu

Jestem eko jestem trendy

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

WARSZTATY FAKULTATYWNE EKO - DOM Zbuduj własny dom. Scenariusz 1 Co to jest Eko-dom?

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

PLAN ZAJĘĆ REKREACYJNO-SPORTOWYCH W PSP2 W GOGOLINIE w dniach r r. Kierownik wypoczynku: mgr Koryna Konopka

Transkrypt:

WARSZTATY NT. OSZCZĘDZANIA ENERGII PRZEDSZKOLA I. C e l e o g ó l n e w a r s z t a t u: 1/ Zdobycie wiedzy dot. oszczędzania energii, 2/ Wskazanie konkretnych przykładów zastosowania działań pro ekologicznych w życiu codziennym, 3/ Zdobycie wiedzy nt. zagrożeń złego eksploatowania energią, 4/ Zdobycie wiedzy nt. zasad bezpieczeństwa eksploatowania energią, 5/ Wzbogacenie słownictwa II. C e l e o p e r a c y j n e w a r s z t a t u: 1/ kształtowanie samodzielnego myślenia, 2/ rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, 3/ doskonalenie percepcji wzrokowej, 4/ wyzwalanie różnych form aktywności, 5/ stwarzanie sytuacji do twórczego działania, 6/ rozwijanie umiejętności pracy w grupie 7/ budowanie i pogłębianie relacji wśród uczestników 8/ kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się, poznanie nowego słownictwa 9/ kształtowanie prawidłowego stosowania symboli

10/ kształcenie nawyków poszanowania przyrody 11/ rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej dzieci III. M e t o d y p r a c y: 1/ słowna opowiadanie, rozmowa 2/ czynna zadania stawiane dzieciom 3/ percepcyjna oparta na bezpośrednim spostrzeganiu 4/ metody aktywizujące (burza mózgów, zagadki, ćwiczenia) IV. P o m o c e d o z a j ę ć: 1/ imienne naklejki z obrazkiem żarówki 2/ kartki z pojęciami: energia, oszczędzanie energii, A, A+, A++ 3/ antyramy z obrazkami: odnawialne źródła energii, nieodnawialne źródła energii, doprowadzanie energii do domów, wykres obrazujący procentowe zużycie energii przez różne domowe urządzenia elektryczne, licznik prądu, zdjęcia różnych urządzeń elektrycznych 4/ eksponaty: świeczka lampa naftowa żarówka zwykła i energooszczędna bateria latarka węgiel kolczyki żarówki

świecznik słoik z włóczką świecznik słoik pomalowany farbami do szkła pingwin z żarówki wiatrak latawiec świecznik tarka wazon żarówka 5/ materiały papiernicze: papier kolorowy A4 bibuła kredki grube i cienkie, pisaki grube i cienkie klej nożyczki taśma dwustronna taśma klejąca zszywacz + zszywki pinezki włóczka tacki papierowe/plastikowe 6/ pozostałe materiały: słoiki balony

łyżki plastikowe rurki do wiatraka cukier i pieprz gazety laptop, głośnik x 2 antyramy V. P r z e b i e g z a j ę ć: CZAS : 3 x 45 min = 135 min DZIAŁANIE SZCZEGÓŁY DZIAŁANIA 5 min 1/ Prowadzący się witają + przyklejenie naklejek z imionami 10 min 2/ Zabawa wprowadzająca - pokaz eksponatów 10 min 3/ Wykład i opis prowadzącego nt.: - co to jest energia - do czego służy energia - gdzie znajduje się energia (np. dom, szkoła, świat roślin, zwierząt) - rodzaje energii (odnawialna, nieodnawialna, inne) - świeczka, lampa naftowa, żarówki, licznik, bateria, słońce, latarka, węgiel, - obwód elektryczny 3 min 4/ Nauka słownictwa (pisownia, wymowa, synonimy): energia synonimy: prąd, napięcie, ruch, siła

10 min 5/ Inscenizacja - sieć energetyczna z włóczki 20 min 6/ Eksperymenty: balony przyciąganie, odpychanie cukier i pieprz - przyciąganie 5 min 7/ zabawa ruchowo rozluźniająca tańce na gazetach 3 min 8/ Nauka słownictwa (pisownia, wymowa, synonimy): oszczędzanie energii synonimy: ograniczać, nie trwonić, nie marnować 10 min 9/ Wykład i opis prowadzących oraz dyskusja i pogadanka z uczniami nt.: bezpieczeństwo przy korzystaniu z energii sposoby i przykłady oszczędzania energii skutki nie oszczędzania energii, przyczyny potrzeby oszczędzania energii 5 min 10/ Ćwiczenie z oszczędzania energię - quiz 1/ Które z podanych domowych urządzeń zużywa najwięcej energii? a/ lodówka 28,1% b/ zmywarka do naczyń 0,5% c/ telewizor 6% 2/ Dlaczego powinniśmy oszczędzać energię? a/ by zapobiec całkowitemu wyczerpaniu się naturalnych surowców energetycznych b/ by chronić powietrze, wodę, glebę c/ by chronić życie i zdrowie człowieka, zwierząt i roślin 3/ Dlaczego należy gasić światło po każdym wyjściu z pokoju? a/ by zużyć mniej energii b/ by w pustym pomieszczeniu nie paliło się światło c/ by rodzice mogli zaoszczędzić pieniądze 4/ Jakich żarówek powinniśmy używać?

a/ zwykłych b/ energooszczędnych c/ diodowych 30 min 11/ Ćwiczenie manualno - twórcze: wiatrak 30 min 12/ Ćwiczenie manualno - twórcze:: lampion z małego słoiczka i włóczki 5 min 13/ Zakończenie: pytania nt. co zostało w naszych głowach 1/ Oszczędzając energię, chronimy go (przed zanieczyszczeniami) środowisko 2/ Czy to prawda, iż wkładając coś do prądu, mamy zawsze suche ręce? 3/ Są np. zwykłe, energooszczędne lub diodowe żarówki 4/ To nieodnawialne źródło energii, wydobywa się go np w kopalniach węgiel 5/ Może być drewniany lub murowany, jest wyposażony w skrzydła, jest napędzany siłą wiatru wiatrak 8/ Największe naturalne odnawialne źródło energii Słońce 14/ Przekazanie nauczycielce zadań dla uczniów do domu: jak zrobić lampion z kartonu jak zrobić lampion z kartki papieru jak zrobić pingwiny z żarówki jak zrobić latawiec 146 min VI. E f e k t y w a r s z t a t u:

1/ Dzieci potrafią opisać i scharakteryzować czym jest energia; 2/ Dzieci potrafią rozróżnić różne rodzaje energii; 3/ Dzieci potrafią wymienić rodzaje energii; 4/ Dzieci potrafią wymienić 3 synonimy słowa energia i oszczędzanie; 5/ Dzieci potrafią wskazać sposoby oszczędzania energii w domu; 6/ Dzieci potrafią wskazać sposoby oszczędzania energii w szkole; 7/ Dzieci rozumieją i potrafią wskazać przyczyny potrzeby oszczędzania energii; 8/ Dzieci rozumieją i potrafią wskazać skutki nie oszczędzania energii; 9/ Dzieci potrafią ze sobą współpracować.