Konspekt lekcji języka polskiego



Podobne dokumenty
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

1. Roland rycerz średniowieczny

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

KONSPEKT LEKCJI. Temat lekcji: Sąsiedzkie relacje. Polska pod rządami Andegawenów i unia polsko-litewska.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Scenariusz lekcji biologii. Temat : Rośliny zarodnikowe z dominującym gametofitem

PODRĘCZNIK Gra muzyka! J. Oleszkiewicz Nowa Era. Przedmiot ma na celu zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu sztuki muzycznej.

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Bezdomność- przeciwko stereotypom

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

Programowanie i techniki algorytmiczne

-1- KONSPEKT Z LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO

Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską. w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Biblia. Najważniejsze zagadnienia cz II

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

Metody nauczania: Zabawa edukacyjna, dyskusja z argumentowaniem, pokaz, pogadanka, burza mózgów.

KRYTERIA OCENIANIA Z MUZYKI - KLASA IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

Wybrane metody aktywizujące

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Wyniki sprawdzianu zewnętrznego klas szóstych uczniów SP10 w latach na tle miasta, województwa, kraju:

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

6 W średniowiecznym mieście

100 pytań, które pojawiły się na egzaminach na nauczyciela mianowanego w różnych regionach Polski:

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MUZYKI W KLASIE 7

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO SZKOŁA PODSTAWOWA NR 28 W BYDGOSZCZY

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

Zasady otrzymywania ocen bieżących z plastyki:

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

-1- KONSPEKT Z LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO. Podręcznik: Francofolie Express 2, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2013

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Język polski. Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli

Na polowaniu z Wielkomiludem

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA - MUZYKA -

Przedmiotowe zasady oceniania z języka polskiego Opracowany przez mgr Katarzynę Krzyścin

Przedmiotowy system oceniania z plastyki w gimnazjum

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotu zajęcia techniczne w w Szkole Podstawowej w Mordarce

Projekt działań edukacyjnych: Jak zdobywać wiedzę. i poszerzać swoje

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO SP28 we Wrocławiu

GAZETKA DZIENNIKARZY Z ŻAR NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE!

KRYTERIA OCENY Z PRZEDMIOTU MUZYKA DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI


Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA UKRAIŃSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Scenariusz lekcji fizyki

Rozwijanie twórczego myślenia uczniów

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

H. MAREK, A. RESZEWICZ, A. RUSZCZYK

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI

Przedmiotowy system oceniania fizyka

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Nauczyciel Muzyki mgr Edyta Stangret-Nowak

SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII

Jaki utwór nazywamy bajką?

z OK Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

SCENARIUSZ PROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK2 NA OKRES WRZESIEŃ STYCZEŃ 2011

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASACH IV - VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MUZYKA IV-VI

PROJEKT: Wędrówki po Afryce

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 7 ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 7 W KLASACH IV VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen z języka angielskiego w klasach I - III:

Przedmiotowy system oceniania z biologii w szkole podstawowej

PRZEDMIOT OCENY WYMAGANIA UWAGI DOTYCZĄCE OCENIANIA

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA MUZYKA KLASY IV-VII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

Transkrypt:

Konspekt lekcji języka polskiego Temat: Podróż do średniowiecza. (9 lekcji) Cel: Poznanie średniowiecza jako epoki literackiej, a także sztandarowych utworów średniowiecznych prezentujących filozofię epoki. Pytanie kluczowe: Co warto wiedzieć o wiekach średnich? Efekty: uczniowie: (po cyklu 9 lekcji) a) znają: podstawowe inf. nt. epoki, def. sł. wieki średnie, średniowiecze, legenda, archaizm, teocentryzm, asceta, taniec śmierci, najważniejsze wydarzenia, daty graniczne epoki, cechy sztuki średniowiecznej, treść nast. utworów: Legenda o królu Arturze, Legenda o świętym Aleksym, Pieśń o Rolandzie, Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, charakteryzują głównych bohaterów ww. utworów, wskazują wzorce osobowe średniowiecza. b) potrafią: odpowiedzieć na przedstawione pytanie kluczowe i uzasadnić swoją odpowiedź. Koncept: Podróże w czasie. Charakterystyka epoki - związane z nią pojęcia, osoby, daty, wydarzenia. Wyrażanie opinii, wskazywanie ciekawostek dot. epoki, życia w średniowieczu. Most: Moja podróż do świata średniowiecznego. Etap Doświadcz Opis Cel: Stworzyć sytuację, w której mogą znaleźć się uczniowie i która będzie wymagała od nich podjęcia decyzji. Zadanie: Nagle budzisz się w świecie, którego nie znasz. Tuż obok Twojego łoża leży zbroja/ szaty księżniczki. Podchodzi służba i pyta, czy dziś odbędzie się planowany turniej rycerski, na który zaproszono szereg gości. Ocena: Stopień zaciekawienia tematem, reakcja uczniów. Przeanalizuj Cel: Przeanalizować sytuację zaobserwowaną w etapie 1, ustalić, co

uczniowie wiedzą o świecie, w którym się znaleźli, jak postąpią. Zadanie: Prośba o zastanowienie się, jak czują się główni bohaterowie, jak oni czuliby się na ich miejscu, i co by zrobili. Uczniowie w grupach dzielą się swoimi uwagami i wspólnie szukają rozwiązania problemu, następnie dzielą się uwagami z klasą. Ocena: Wkład uczniów w pracę grupy, ich zaangażowanie, umiejętność współpracy z innymi. Zobacz (tworzenie mentalnego obrazu tematu) Cel: Tworzenie mentalnego obrazu tematu, jego wizualizacja Zadanie: Nauczyciel pokazuje uczniom film edukacyjny nt. średniowiecza, pyta, co wiedzą o epoce, w której się znaleźli, następnie prosi ich o zamknięcie oczu na minutę i wyobrażenie sobie, że właśnie znaleźli się w środku tego świata. Uczniowie w parach opisują, co widzieli (ćwiczą mówienie i słuchanie ze zrozumieniem). Następnie robią listę rzeczy dot. epoki, które znają i dzielą się swoimi spostrzeżeniami na forum klasy. Nauczyciel notuje informacje uczniów na tablicy wykorzystując strategię WCD*. Ocena: Zaangażowanie uczniów w wizualizację, wkład w pracę zespołu nad ustaleniem, co wiedzą na temat starożytności oraz czego chcieliby się dowiedzieć. Poinformuj Cel: Przekazanie uczniom informacji na temat epoki, zapoznanie ich z tekstem w podręczniku, omówienie go, rozdanie kart pracy przyg. przez n- la. Lekcja1,2: Uczniowie w trakcie wykładu/omówienia robią notatki i starają się znaleźć odpowiedzi na postawione przez siebie pytania. Wspólne konstruowanie rysunku zamku - i zamieszczanie nań najważniejszych informacji (burza mózgu średniowiecze to )

Uczniowie najpierw w parach a następnie wspólnie z nauczycielem uzupełniają tabelę WCD. Nauczyciel prosi każdego po kolei, by podał jedną informację, która utkwiła mu w pamięci. Następnie uczniowie mają za zadanie samodzielnie uzupełnić wiedzę w domu, korzystając z dostępnych źródeł i zanotować 3 ciekawostki nt. epoki. Lekcja 3 - Legenda o królu Arturze. Uczniowie siadają na krzesłach ustawionych w kształcie Okrągłego Stołu. Po kolei dzielą się zdobytą wiedzą, opowiadając ciekawostki przygotowane w domu. Następnie nauczyciel pyta, dlaczego siedzą w ten sposób dyskusja swobodne wypowiedzi nt. znanych z dzieciństwa historii o królu Arturze. Czytanie i analizowanie tekstu umieszczonego w podręczniku, uzupełnienie przez nauczyciela wiedzy uczniów, wykład + film edukacyjny nt. Rycerzy Okrągłego Stołu. Charakterystyka króla Artura, wskazywanie cech idealnego władcy. Zredaguj notatkę nt. króla Artura, Okrągłego Stołu i świętego Graala. Narysuj Okrągły Stół i umieść przy nim kilku znanych rycerzy. Lekcja 4 - Legenda o świętym Aleksym. Utrwalenie wiadomości zdobytych na poprzednich lekcjach quiz wiedzy nauczyciel zadaje pytania wskazanym uczniom, ocenia ich wypowiedzi. (przy okazji sprawdza zad. dom.). Dyskusja co to jest legenda swobodne wypowiedzi uczniów, konfrontacja ze słownikiem terminów literackich, notatka w zeszycie + rysunek m&m s kolorowa kulka + podpisanie (czekolada oblana kolorowym cukrem to fikcja, orzech w środku to ziarenko prawdy ). Czytanie i analizowanie tekstu umieszczonego w podręczniku, wprowadzenie pojęcia archaizm, wyszukiwanie archaizmów w tekście, omówienie terminu teocentryzm, uzupełnienie przez

nauczyciela wiedzy uczniów, wykład + film edukacyjny nt. życia mnichów w średniowieczu. Charakterystyka głównego bohatera, wskazywanie cech ascety, wyjaśnienie, dlaczego Aleksy został świętym. Rozróżnienie pojęć asceta/asceza. Zredaguj plan wydarzeń rozgrywających się w Legendzie o świętym Aleksym, Lekcja 5 Pieśń o Rolandzie. Dyskusja co wiesz na temat stanu rycerskiego, rycerzy? uczniowie dzielą się wiedzą, opowiadają znane im historie o rycerzach. W formie dramy pokazują przebieg turniejów rycerskich. Nauczyciel uzupełnia wiedzę uczniów, następnie prosi o przeczytanie fragmentu Pieśni o Rolandzie umieszczonego w podręczniku. Analiza tekstu, grupa uczniów poproszona przez n-la wcześniej o przygotowanie materiałów dopowiada historię Rolanda. Uczniowie rysują fragment bitwy w zeszycie, tłumaczą zachowanie bohatera. Dyskusja jak zachowałbyś się na miejscu rycerza? Charakterystyka Rolanda idealnego rycerza. Wspólne redagowanie Kodeksu rycerskiego. Praca w parach ułóż kodeks idealnego ucznia. Wypisz cechy Rolanda, które sprawiają, że bohater nosi miano idealnego rycerza. Zredaguj notatkę na temat postrzegania śmierci w średniowieczu. Lekcja 6 Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią. Dyskusja na temat postrzegania śmierci w średniowieczu. Wyjaśnienie terminu dance macabre. Pokazanie tańca śmierci w formie dramy przy akompaniamencie muzyki średniowiecznej. Czytanie fragmentu utworu umieszczonego w podręczniku. Grupa uczniów poproszona przez n-la wcześniej o przygotowanie materiałów dopowiada historię Polikarpa.

Pokazanie treści utworu za pomocą dramy. Charakterystyka Śmierci i Polikarpa. Podsumowanie lekcji dyskusja dlaczego w średniowieczu tak często podejmowano temat śmierci? Utrwalę wiadomości na temat średniowiecza przygotuję się do lekcji powtórzeniowej. Ocena: Stopień opanowania wiedzy przez uczniów, zaangażowanie w wykład, zrobione notatki. Przećwicz Rozszerz Cel: Zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce. Zadanie: Lekcja 7 Praca w grupach każda grupa otrzymuje zagadnienie związane z epoką, które opracowuje w wyznaczonym czasie, następnie prezentuje na forum klasy przygotowany materiał. Nauczyciel ew. dopytuje uczniów, jeśli nie uwzględnią w swojej pracy wszystkich informacji. Praca w grupach zredaguj 10 pytań, które nauczyciel wykorzysta, sprawdzając Twoją wiedzę na sprawdzianie. Przygotuję jeden z poznanych na lekcji utworów średniowiecznych w formie komiksu. Termin na wykonanie pracy tydzień. Lekcja 8 Sprawdzian wiedzy o epoce i utworach wówczas powstałych. Ocena: Stopień opanowania wiedzy przez uczniów. Cel: Przeniesienie zdobytej wiedzy poza środowisko szkolne. Uczniowie mają tydzień na wykonanie pracy projektowej indywidualnie. Zadanie: Nauczyciel informuje uczniów, że ich zadaniem będzie wykorzystanie wiedzy, którą zdobyli na lekcji i przekazanie jej w formie przewodnika po średniowieczu, aby pomóc sobie w odnalezieniu się w świecie, w którym się znaleźli. Nauczyciel ustala kryteria oceny pracy, wybór formy zostawia uczniom.

(książeczka, folder) Uczniowie decydują o formie, sposobie wykonania zadania, przygotowują plan działania. Ocena: Zaangażowanie uczniów, umiejętność współpracy. Doszlifuj Cel: Krytyczna ocena swojej pracy, wyciągnięcie wniosków z uwag nauczyciela, dopracowanie szczegółów. Zadanie: Uczniowie w ramach pracy domowej pracują nad projektem, konsultując się w miarę potrzeb z nauczycielem. Ocena: Stopień zaangażowania uczniów, ich umiejętność oceny własnej pracy, chęci współdziałania, umiejętności rozwiązywania problemów, które pojawiły się w trakcie realizacji zadania. Przedstaw. Cel: Prezentacja projektów. Świętowanie sukcesu. Lekcja 9. Zadanie: Uczniowie dzielą się wiedzą, którą zdobyli. Oceniają swoje własne propozycje i decydują, która prezentacja najbardziej pomogłaby im w odnalezieniu się w świecie, który istniał ponad 500 lat temu. Ocena: Zaangażowanie uczniów w prezentację projektów, entuzjazm, kreatywne podejście do tematu. Autor: Agnieszka Sypko na podstawie pomysłu Agnieszki Kielar