Strona1 Monika Płaziak Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 1.6 Temat zajęć: Moje kompetencje przedsiębiorcze 1. Cele lekcji: Uczeń: zna pozytywne i negatywne cechy własnej osobowości, zna cechy osoby przedsiębiorczej (jest to osoba przywódcza, otwarta, towarzyska, zrównoważona, solidna, optymistyczna) i potrafi odnieść je do własnej osobowości, zna pojęcie inteligencja emocjonalna i rozumie znaczenie tej inteligencji w relacjach społecznych, zna pojęcie kompetencje emocjonalne, odnosi kompetencje emocjonalne do kompetencji osoby przedsiębiorczej, określa poziom swoich kompetencji społecznych w kontekście kompetencji osoby przedsiębiorczej, planuje działania rozwijające własne kompetencje przedsiębiorcze. 2. Metody i techniki: dyskusja, burza mózgów, test oceny kompetencji, ćwiczenia praktyczne. 3. Środki dydaktyczne: komputer z programem Excel lub wydrukowany test kompetencji emocjonalnych dla każdego ucznia, rzutnik multimedialny,
Strona2 prezentacja multimedialna Kompetencje emocjonalne jako kompetencje osoby przedsiębiorczej, karta pracy dla każdego ucznia. 4. Typ lekcji: mieszana (kombinowana) nawiązanie do lekcji 1.1, 1.2 i 1.3. 5. Formy organizacji pracy: praca: zbiorowa i indywidualna. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Goleman D., 1999, Inteligencja emocjonalna w praktyce, Media Rodzina, Poznań. 2. Rachwał T., 2004, Podstawy przedsiębiorczości, Nowa Era, Warszawa. 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: - sprawdzaniu wiedzy uczniów dotyczącej cech osobowościowych i cech osoby przedsiębiorczej oraz zachowań (działań) przypisywanych osobie przedsiębiorczej, z lekcji 1.1, 1.2 i 1.3. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel w formie rozmowy sprawdza wiedzę uczniów z poprzednich lekcji, w szczególności na temat cech osobowościowych, cech osoby przedsiębiorczej oraz zachowań osoby przedsiębiorczej. Uczniowie powinni przede wszystkim wskazać, że osoba przedsiębiorcza jest: przywódcza, otwarta, towarzyska, zrównoważona, solidna, optymistyczna, a przypisywane jej działania to: kierowanie, kontrolowanie, nadzorowanie, podejmowanie wyważonego (kontrolowanego) ryzyka, asertywność. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne, po których następuje nawiązanie do lekcji i podanie jej tematu. 2. Nauczyciel wprowadza pojęcie inteligencja emocjonalna: zdolność rozpoznawania swoich emocji oraz umiejętność odczytywania emocji innych ludzi i kierowania nimi przez odpowiednie zachowania. Informuje uczniów, że inteligencja emocjonalna ma duże znaczenie w procesie pracy i wszelkiej
Strona3 działalności, w tym prowadzeniu działalności gospodarczej. Osoby o wysokim poziomie ilorazu inteligencji (IQ) niekoniecznie mają wysoki poziom inteligencji emocjonalnej i odwrotnie. Uczniowie na zasadzie burzy mózgów podają przykłady z życia codziennego dotyczące sytuacji, w których przydaje się inteligencja emocjonalna. 3. Nauczyciel w nawiązaniu do powyższej dyskusji podaje informację, że na inteligencję emocjonalną składają się tzw. kompetencje emocjonalne (w dalszej części lekcji określane jako grupa kompetencji). Są to: kompetencje osobiste samoświadomość, samoregulacja, motywacja; kompetencje społeczne empatia i umiejętności społeczne. 4. W dalszej części lekcji nauczyciel wyświetla prezentację multimedialną pt. Kompetencje emocjonalne (załącznik 1 w osobnym pliku), podczas której omawia poszczególne kompetencje. 5. Następnie uczniowie wypełniają test kompetencji emocjonalnych (załącznik 2 w osobnym pliku). Mogą test wypełniać komputerowo (w arkuszu kalkulacyjnym) lub na wcześniej wydrukowanych formularzach. Test wypełnia każdy uczeń indywidualnie. Każdej z kompetencji odnoszącej się do jego osoby może przypisać oceny: od najniższej do najwyższej, czyli od 1 do 5. Po wypełnieniu testu, następuje podsumowanie wyników, którego można dokonać na 4 sposoby: - dla każdej z grup kompetencji (samoświadomość, samoregulacja, motywacja, empatia, umiejętności społeczne) uczeń liczy średnią z sumy uzyskanych ocen opcja z komputerem; - dla każdej z grup kompetencji uczeń sumuje wyniki. Uczniowie mogą między sobą porównać zarówno średnie oceny, jak i sumę punktów, - uczeń może policzyć średnią ocenę ze wszystkich cech. Można wyłonić w ten sposób osobę w klasie o najwyższych kompetencjach społecznych wersja z komputerem, - uczniowie mogą obliczyć średnią ocenę dla całej klasy, wówczas każdy z uczniów indywidualnie będzie mógł porównać swoją ocenę ze średnią klasową. 6. Nauczyciel zwraca uwagę na fakt, iż wszystkie kompetencje emocjonalne odpowiadają kompetencjom osoby przedsiębiorczej. Przeprowadza dyskusję dotyczącą tego, które grupy kompetencji i kompetencje szczegółowe są dla przedsiębiorcy najistotniejsze (uczniowie powinni dojść do wniosku, że chodzi o komplementarność wszystkich kompetencji). 7. Na podstawie wypełnionego testu kompetencji emocjonalnych każdy z uczniów wybiera najniżej ocenioną grupę kompetencji społecznych odnoszącą się do swojej osoby. Następnie nauczyciel rozdaje karty pracy (załącznik 3), a uczniowie indywidualnie wypełniają tabelę dotyczącą możliwych rozwiązań prowadzących do wzmocnienia tej grupy kompetencji.
Strona4 8. Nauczyciel podsumowuje lekcję stwierdzeniem, iż uczniowie po zapoznaniu się z szeroką gamą kompetencji emocjonalnych odnoszących się do kompetencji osoby przedsiębiorczej, są teraz bardziej świadomymi osobami, wiedzącymi, które kompetencje mają wysoko rozwinięte, a które powinni jeszcze doskonalić. 10. Zadanie domowe: Wykonaj zadanie 2 z karty pracy.
Strona5 Załącznik 3 Karta pracy 1. Uzupełnij tabelę. Moja najsłabiej oceniona grupa kompetencji emocjonalnych... Co mogę zmienić i w jaki sposób? Na co nie mam większego wpływu? 2. Uzupełnij tabelę. Kompetencje emocjonalne Na czym polegają w odniesieniu do osoby przedsiębiorczej? Samoświadomość Samoregulacja Motywacja Empatia Umiejętności społeczne