Czy warto pomagać zapoznanie z literą p na przykładzie wyrazu podstawowego pomoc



Podobne dokumenty
PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ DLA DZIECI CZTEROLETNICH NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK

Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę! Pocą się, sapią, stękają srogo, Ciągną i ciągną, wyciągnąć nie mogą!

luty TYDZIEŃ 4.: dobre serca mamy, chętnie pomagamy

Zadania dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc Październik Grupa Żabki

Bajki mojego dzieciństwa

W jaki sposób należy składać wektory?

DLA KLAS 1 3. dzień babci i dzień dziadka. Cele:

Piosenka: Kochana Babciu, kochany dziadku W dniu Waszego Święta życzymy wam: A abyś zawsze była uśmiechnięta... B by troski Cię omijały...

PODRÓŻE PO BAJKACH I BAŚNIACH

Wizyta w Hiszpanii z humorem zapoznanie z literą h

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Trenuję umysł z Lokomotywą. Rozpoznaję liczby. Pomocnik

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

Poznajemy wiersze Juliana Tuwima o dzieciach

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz zajęć nr 8

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE. Temat kompleksowy: Poznajemy zegary-liczymy minuty i godziny

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Scenariusz lekcji wychowania przedszkolnego

PROPOZYCJA WIERSZY. Abecadło Julian Tuwim

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Drodzy Rodzice Grupy I,,URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE

Konspekt zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy I

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT. TEMAT: Cudaczek nauka pisania litery C w oparciu o piosenkę.

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Nawet gdy własne imię wymawia, Gdy się na przykład komuś przedstawia, Często się myli Tomasz Trąbalski I mówi: "Jestem Tobiasz Bimbalski".

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Cel główny: Uświadomienie uczniom, kiedy i jak należy używać numeru alarmowego 112.

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Tydzień 17: SKOK W NOWY ROK. Praca z ZG 29 łączenie zegarów pokazujących tę samą godzinę.

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Jesień w polu. Temat ośrodka dziennego: Święto pieczonego ziemniaka.

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Czego nauczymy się we wrześniu

PROGRAM EDUKACJI ZDROWOTNEJ. ŻYJEMY ZDROWO BO JEMY WARZYWA I OWOCE NA SUROWO.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Drodzy Rodzice Grupy I,,GDZIE KTO MIESZKA?

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zwierzęta egzotyczne. Temat: Słoń i spółka

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Temat lekcji: Ty też możesz być Dobrym Obywatelem!

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie pierwszej (obejmujący obszary aktywności społecznej, polonistycznej, muzyczno-ruchowej i plastycznej)

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Pole równoległoboku. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. Cel ogólny lekcji: a) Wiadomości. b) Umiejętności. Umieć obliczyć pole równoległoboku.

TERAPIA PEDAGOGICZNA. Temat: Pięć przyjaznych piesków

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Jesień w ogrodzie. Temat ośrodka dziennego: Przechowywanie owoców.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Scenariusz nr 41 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Zamierzenia na miesiąc styczeń

Konspekt zajęć przeprowadzonych w klasie I w dniu 23.X. 2007r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

KONSPEKT ZAJĘĆ Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Scenariusz nr 6 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

Wymagana edukacyjne z j.niemieckiego mniejszości narodowej w klase I SP

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Transkrypt:

Czy warto pomagać zapoznanie z literą p na przykładzie wyrazu podstawowego pomoc 1. Cele lekcji a) Wiadomości zapoznanie z literą p, wielką i małą, pisaną i drukowaną, w oparciu o wyraz podstawowy pomoc, zapoznanie z wierszem J. Tuwima Rzepka. b) Umiejętności rozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu, kształtowanie umiejętności rozpoznawania litery p, wdrażanie do zgodnej pracy w zespole, rozwijanie umiejętności zapisywania litery p, dokonywanie analizy i syntezy wyrazu podstawowego pomoc, rozwijanie umiejętności dostrzegania potrzeb innych ludzi, wdrażanie do niesienia pomocy potrzebującym. 2. Metoda i forma pracy Metoda pracy z całą grupą, pracy zespołowej, pracy indywidualnej, drama. 3. Środki dydaktyczne Plansze z literą p małą i wielką, pisaną i drukowaną; ziarna fasoli, tacki; wiersz Rzepka ; kartka z napisem pomoc. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Wszyscy stojąc w kole i trzymając się za ręce witają się iskierką. Przekazanie iskierki polega na lekkim uściśnięciu dłoni osoby stojącej obok. Osoba, która dostaje iskierkę przekazuje ją dalej do następnej osoby. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel czyta dzieciom wiersz (załącznik 1). Następnie toczy się rozmowa o tym, czy warto jest pomagać innym. Nauczyciel pyta dzieci o to, czy one też pomagają i w jaki sposób. 2. Następnie nauczyciel prezentuje dzieciom plansze z literą p wielką i małą, pisaną i drukowaną oraz kartkę z napisem pomoc (załącznik 2) i dokonuje z dziećmi analizy i syntezy głoskowej i

sylabowej tego wyrazu. 3. Teraz nauczyciel siada tyłem do dzieci i ruchami ręki kreśli literę p (wielką i małą pisaną) w powietrzu. Dzieci naśladują te ruchy. 4. Kolejnym etapem zajęć jest zabawa ruchowa, w której dzieci kreślą literę p pisaną wielką i małą w powietrzu różnymi częściami ciała: nogą, stopą, głową, brzuchem, itd. 5. Następnie dzieci siadają do stołów. Ich zadaniem jest ułożenie z ziaren fasoli na tackach litery p wielkiej i małej pisanej. 6. W kolejnej zabawie zostaje wykorzystana drama. Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły. Zadaniem dzieci w zespołach jest wymyślenie i pokazanie scenki, w której ktoś komuś udziela pomocy. W czasie, gdy jeden zespól prezentuje scenkę pozostałe dzieci pełnia role widowni. Tę zabawę należy przeprowadzić w taki sposób, by każde dziecko wzięło udział w inscenizacji. c) Faza podsumowująca Na koniec wszyscy siadają na dywanie. Nauczyciel rozdaje dzieciom emblematy serca (kilka sztuk dla każdego dziecka) (załącznik 3). Każdy może powiesić swoje serce na tablicy, za każdym razem, kiedy uda mu się komuś pomóc (dzieci muszą podpisać emblematy swoimi imionami). Nauczyciel dziękuje dzieciom za udział w zajęciach. 5. Bibliografia 1. Strona internetowa: http://www.gajdaw.pl/wiersze/julian_tuwim/rzepka.html 6. Załączniki a) Pomoce dla nauczyciela Załącznik 1. WIERSZ RZEPKA JULIANA TUWIMA Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie, Chodził tę rzepkę oglądać co dzień, Wyrosła rzepka jędrna i krzepka, Schrupać by rzepkę z kawałkiem chlebka! Więc ciągnie rzepkę dziadek niebożę, Ciągnie i ciągnie, wyciągnąć nie może! Zawołał dziade na pomoc babcię: "Ja złapię rzepkę, ty za mnie złap się!" I biedny dziadek z babcią niebogą

Przyleciał wnuczek, babci się złapał, Poci się, stęka, aż się zasapał! Zawołał wnuczek szczeniaczka Mruczka, Przyleciał Mruczek i ciągnie wnuczka! Na kurkę czyhał kotek w ukryciu, Zaszczekał Mruczek: "Pomóż nam, Kiciu!" Więc woła Kicia kurkę z podwórka, Wnet przyleciała usłużna kurka. Szła sobie gąska ścieżyną wąską,

Krzyknęła kurka: "Chodź no tu, gąsko!" Gąska za kurkę, Leciał wysoko bocian-długonos, "Fruń-że tu, boćku, do nas na pomoc!" Bociek za gąskę, Gąska za kurkę, Skakała drogą zielonażabka, Złapała boćka - rzadka to gratka! Żabka za boćka, Bociek za gąskę, Gąska za kurkę, A na przyczepkę Kawka za żabkę, Bo na tę rzepkę Też miała chrapkę! Tak się zawzięli, Tak się nadęli, Że nagle rzepkę Trrrach!! - wyciągnęli!

Aż wstyd powiedzieć, Co było dalej! Wszyscy na siebie Poupadali: Rzepka na dziadka, Dziadek na babcię, Babcia na wnuczka, Wnuczek na Mruczke, Mruczek na Kicię, Kicia na kurkę, Kurka na gąskę, Gąska na boćka, Bociek na żabkę, Żabka na kawkę I na ostatku Kawka na trawkę. Załącznik 2. NAPIS DO POWIESZENIA NA TABLICĘ pomoc Załącznik 3.

EMBLEMAT SERCE DO ROZDANIA DZIECIOM 7. Czas trwania lekcji 50 minut 8. Uwagi do scenariusza brak