Scenariusz zajęć. - poznaje pozawerbalne sposoby komunikowania się między ludźmi /gest, mimika/,



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V (z elementami minikoszykówki)

Scenariusz nr 36 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć. Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl III. Mocne strony

Scenariusz nr 70 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć integracyjnych.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

PLAN WYNIKOWY z przedmiotu wychowanie fizyczne dla klas IV

Klasa 2 październik blok 3 dzień 2. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: To już jesień. Temat dnia: Gdy pada deszcz. Cele zajęć: Uczeń:

Edukacja plastyczna Wykonanie plakatu techniką collage promującego zdrowy sposób odżywiania się.

Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ. cz. I EDUKACJA PLASTYCZNA

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W kadrze zatrzymane Temat: Na planie filmowym SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podróże po Polsce Temat: W kaszubskiej krainie

Opracowała Anna Kaszkowiak

Scenariusz nr 18 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

Konspekt lekcji otwartej

Ćwiczenia usprawniające analizę słuchową* (zadania z zastosowaniem głosek, sylab, wyrazów, zdań, struktur rytmicznych)

Najlepsze ćwiczenia do edukacji wczesnoszkolnej

Zajęcia taneczne BIEDRONKI (obszar nr 7)

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA JĘZYKÓW NOWOŻYTNYCH W GIMNAZJUM

RAPORT. Przedszkole Szkoła klasa 0 PRZYGOTOWANIE DO EDUKACJI SZKOLNEJ

SCENARIUSZ ZINTEGROWANYCH TERAPEUTYCZNYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH Z CYKLU SŁOWA MALOWANE

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Temat dnia. Wielokierunkowa aktywność dzieci. Integralny ośrodek tematyczny: KTO NAM SZYJE UBRANIA. Cele ogólne:

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Regulamin Turnieju Sportowego MAMA TATA I JA SPORTOWE ZMAGANIA POKOLEŃ

hala sportowa MOS ul. Złotnicza 12 godzina 10.30

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo: 3, 4, 5 latki

PROJEKT EDUKACYJNY BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

SYSTEM OCENIANIA PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH (FIZYKA, CHEMIA, BIOLOGIA, GEOGRAFIA) W GIMNAZJUM NR 18 W GDYNI.

KONSPEKT LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń ( blok 2 godzinny)

Scenariusz nr 56 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące, pogadanka, działanie praktyczne, burza mózgów, metoda gier dydaktycznych.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

Scenariusz nr 8 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Materiały metodyczne ZADANIA, ĆWICZENIA I ZABAWY Z AKTYWKIEM I LENIWKIEM. (materiały dla nauczycieli, część I)

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

WYKAZ RZECZOWY I ILOŚCIOWY MATERIAŁÓW CZĘŚĆ NR 1. Materiały dydaktyczne do zajęć pozalekcyjnych z języka polskiego. Lp. WYSZCZEGÓLNIENIE j.m.

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE II

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 12 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Kolorowe przytulanki

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

RAPORT Z KONKURSU,,PORTRET WODNEGO SUPERBOHATERA, KTÓRYM CHCĘ BYĆ

Sprawiedliwi w filmie

Rządowy program pomocy uczniom w 2014 r. Wyprawka szkolna

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

Czytam i piszę. klasa II. część. Seria. dla klasy drugiej szkoły podstawowej. Ćwiczenia dla klasy drugiej szkoły podstawowej.

II edycja akcji Przedszkolak pełen zdrowia

czyli dlaczego warto rozwijać pozytywne uczucia i emocje?

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH ODBYWAJĄCYCH SIĘ W SZKOLNYM LABORATORIUM CHEMICZNYM

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa:

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego dla klasy 3 BLO( 12 marca 2014r.)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WÓLCE HYŻNEŃSKIEJ

Lokomotywa 2. Przewodnik dla nauczyciela. Część 2

Scenariusz nr 18 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

JADWIGA SKIMINA PUBLIKACJA NA TEMAT: NAUKA MS. WORD 2000 W KLASIE IV

KLOCKI W OKIENKU

ZESPÓŁ SZKÓŁ W BESKU: SZKOŁA PODSTAWOWA W BESKU PRZDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA W KLASIE IV - VI. Mgr Joanna Bętkowska

Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego w Publicznym Gimnazjum Nr1 w Połańcu w roku szkolnym 2012/2013

Scenariusz zajęć na lodowisku dla klasy V. Temat lekcji: Doskonalenie umiejętności technicznych jazdy na łyżwach.

INSPIRUJEMY DO WIELKOŚCI SZKOŁA TUTORÓW X EDYCJA: GDAŃSK, GORZÓW WLKP., KATOWICE, LUBLIN, ŁÓDŹ, OLSZTYN, POZNAŃ, RZESZÓW, TORUŃ, WARSZAWA, WROCŁAW

Warszawa, dnia 6 listopada 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 23 października 2015 r.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Wynalazki z Polski Temat: Wynalazcy z Polski SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Cele ogólne: Wdrażanie dzieci do czynnego uczestniczenia w uroczystościach przedszkolnych spotkanie z Miko Poznawanie zwyczajów mikołajkowych.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI. Przedmiotowy system oceniania z matematyki jest zgodny z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania

Matematyczna ŚWIĘTO DZIECI. Wykonanie zadania. dorysowywanie wskazanych elementów; określanie kierunków w przestrzeni.

Roczny plan pracy wychowawczo dydaktycznej. Oddziału przedszkolnego w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Wilczej Woli. rok szkolny 2015/2016

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

REGULAMIN RADY RODZICÓW PRZY ZESPOLE SZKÓŁ W W PIETROWICACH WIELKICH

Tematy realizowane w Niepublicznym Przedszkolu Przy Lesie w Jabłonnie podczas wakacji LIPIEC 2014

Obserwacje mikroskopowe tkanek roślinnych. Cele edukacyjne i wychowawcze wymagania. Wiadomości:

Podstawy przedsiębiorczości Klasa: 3 LO Semestr: I Tygodniowy wymiar godzin: 1

Szkoły Podstawowej Nr10 im. Władysława Broniewskiego w Olsztynie

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI. Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH w klasie I gimnazjum. TEMAT: Działania łączne na liczbach wymiernych

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1) z dnia 9 grudnia 2010 r.

Ewaluacja wewnętrzna w Przedszkolu Publicznym w Czyżowicach Chatka małolatka 2014/2015

Praca w grupie. UMIEJĘTNOŚCI: Kompetencje kluczowe w uczeniu się

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum nr 4 w Nysie

PROGRAM PROFILAKTYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 92 w Warszawie ul. Przasnyska 18a

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie I. Prowadząca Marzena Łukasiewicz SP nr 3 w Lubartowie. Temat kręgu tematycznego Na tapczanie siedzi leń.

Zadanie z obszaru 1 zajęcia zorganizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Przedmiotowe Zasady Oceniania

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ZAJĄCZKI

ALEKSANDRA SŁABIAK. Przedmiotowy System Oceniania j. angielski kl. IV VI

Szkoła Podstawowa nr 1 w Sanoku. Raport z ewaluacji wewnętrznej

PROCEDURA REKRUTACJI DZIECI DO KLASY PIERWSZEJ DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ W OSTASZEWIE NA ROK SZKOLNY 2015/2016

Scenariusz zajęcia z wykorzystaniem metod aktywizujących

Temat: Co to jest optymalizacja? Maksymalizacja objętości naczynia prostopadłościennego za pomocą arkusza kalkulacyjngo.

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

POMOCE DYDAKTYCZNE: tablica, kreda, nagranie CD, kopia ksero z tekstem piosenki zawierającym luki lub podręcznik z takim tekstem, zeszyty

Plan pracy wychowawczej w klasie I w roku szkolnym 2015/2016

Scenariusz imprezy pt. Spotkanie z wierszami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima

Kwestionariusz dotyczący działań podejmowanych w szkołach w obszarze wyboru i zaopatrzenia uczniów w podręczniki szkolne

Klasa III, edukacja społeczna, krąg tematyczny Witaj szkoło! Temat: Żegnajcie wakacje witaj trzecia klaso!

Scenariusz zajęć prowadzonych metodą ośrodków pracy. Klasa III dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Transkrypt:

Scenariusz zajęć klasa I Październik - blok 3 - dzień 3 - Strona1 klasa I październik blok 3 dzień 3 Scenariusz zajęć Blok tygodniowy: Dary jesieni. Temat dnia: Na straganie. Cele zajęć: Uczeń : - wyróżnia i nazywa cechy charakterystyczne warzyw, - wielozmysłowo rozpoznaje i nazywa wybrane warzywa, - poznaje pozawerbalne sposoby komunikowania się między ludźmi /gest, mimika/, - rozwiązywanie matematycznych łamigłówek, - ruchem i gestem przedstawia treść słowną wiersza, - pokonuje zwinnościowy tor przeszkód. Metody: słowna, ćwiczeń praktycznych, problemowa, zabawowa Formy pracy: zbiorowa, indywidualna Środki dydaktyczne: teksty zagadek, tablica demonstracyjna -,,Warzywa i ich części jadalne, zabawa dydaktyczna:,,jakie warzywo mam na myśli, naturalne okazy warzyw występujących w wierszu: koperek, szczypiorek, kalarepka, rzepa, groch, pietruszka, seler, fasola, brukselka, marchewka, kapusta, karta pracy,,warzywa, zabawa dydaktyczna,,kto ma rację. Przebieg zajęć I. Część wstępna Uwagi 1.Czynności organizacyjno porządkowe (powitanie, kontrola obecności, przygotowanie do zajęć). 2.Wprowadzenie do zajęć poprzez rozwiązywanie zagadek zaproponowanych przez Liczmanka. -Co to jest? -Kolor ma pomarańczowy. Chętnie jedzą ją zajączki./marchewka/ -Ubrana jest w kilka sukieneczek. Gdy ją obierasz, płaczesz./cebula/

Scenariusz zajęć klasa I Październik - blok 3 - dzień 3 - Strona2 -Jest chuda i blada. Kształtem przypomina marchewkę./pietruszka/ -Mówią, że jej głowa jest pusta. Znasz ją? To /kapusta/ -W zielonej łódeczce mieszkają. Są okrągłe i zielone./groszki/ -Jak myślicie, o czym będziemy dzisiaj rozmawiać?/o warzywach/ 3. Ustalenie tematu dnia Warzywa. II. Część główna zajęć 1.Słuchanie wiersza J. Brzechwy,,Na straganie 1 czytanego przez nauczyciela. - Jakie warzywa występują w wierszu? Pogadanka na temat warzyw występujących w wierszu. 2. Tworzenie straganu z warzywami. /wybieranie warzyw występujących w wierszu spośród wyeksponowanych na stoliku. Umieszczanie ich na straganie (wystawce). Globalne czytanie podpisów warzyw przez chętne dzieci i umieszczanie ich obok rozpoznanych warzyw. Wskazywanie części jadalnych. Konfrontowanie wypowiedzi uczniów z wiadomościami odczytanymi z tablicy demonstracyjnej. Naturalne okazy warzyw występujących w wierszu. / koperek, szczypiorek, kalarepka, rzepa, groch, pietruszka, seler, fasola, brukselka, marchewka, kapusta./ Kartoniki z nazwami warzyw Tablica demonstracyjna 1 -,,Warzywa i ich części jadalne. Zabawa dydaktyczna 1:,,Jakie warzywo mam na myśli? 5. Zabawa dydaktyczna,,jakie warzywo mam na myśli? /Dzieci opisują wybrane warzywo, następnie wybierają je spośród zgromadzonego zbioru, demonstrują i mówią, jaką część danego warzywa spożywamy./ Marchew jest podłużna, ma kolor pomarańczowy, jadalną częścią jest korzeń. Można ją jeść na surowo i gotowaną. Kapusta ma dużą głowę, jest okrągła. Można ją ugotować, albo jeść na surowo. itp./. Karta pracy,,warzywa Ćwiczenie 1 6.Praca z kartą pracy. Łączenie warzywa ze znaczkiem przedstawiającym jadalną 1 Wiersz,,Na straganie Jan Brzechwa http://wierszykidladzieci.pl/wierszykibrzechwy.php

Scenariusz zajęć klasa I Październik - blok 3 - dzień 3 - Strona3 część/ korzeń, owoc, liście, łodyga/ 7.Ciekawostki Liczmanka. Czy wiecie, że Marchewka i szparagi są źródłem witaminy A. Urośniecie i będziecie dobrze widziały, gdy marchewkę będziecie spożywały. Cebula, to źródło witaminy C. Jest dobra na katar i przeziębienie. Pomidory i fasolka są źródłem potasu. Pilnują pracy waszych serduszek. 8. Rozmowa na temat witamin zawartych w warzywach. Tablica demonstracyjna 2 Witaminy zawarte w warzywach -Popatrzcie Liczmanek podpowiada nam, jakie witaminy znajdują się w warzywach. Nauczycielka omawia poszczególne warzywa pod kątem zawartych witamin. Zwraca szczególną uwagę na ich znaczenie dla zdrowia człowieka. 11. Głośne czytanie nazw warzyw. Podział na głoski, litery i sylaby. Uzupełnianie tabeli. Karta pracy,,warzywa Ćwiczenie 2 Wyraz Liczba sylab Liczba głosek Liczba liter Uzupełnianie tabeli - podział na głoski, litery i sylaby. marchew por pietruszka seler 12. Przygotowanie inscenizacji wiersza,,na straganie. Przydział ról uczniom. Ćwiczenia w głośnym mówieniu swojej roli(nauczyciel czyta, dziecko powtarza), z uwzględnieniem odpowiedniej intonacji, mimiki, gestów.

Scenariusz zajęć klasa I Październik - blok 3 - dzień 3 - Strona4 Omówienie sposobu charakteryzacji warzyw. 13.Praca plastyczna - przygotowanie kukiełek do inscenizacji łączenie różnych materiałów za pomocą wykałaczek. W inscenizacji będą brały udział naturalne warzywa. Omówienie sposobu wykonania kukiełek. Zostaną one ucharakteryzowane przez dzieci doklejone zostaną warzywom: oczy, usta, rączki. Kukiełki będą posiadały elementy ozdobne takie jak: wstążeczki, kołnierzyki, spódniczki, spodenki i osadzone będą na długich patyczkach./ 14. Zaplanowanie występu klasowego teatrzyku. /Ustalenie terminu, zaproszenie gości (np. klasa równoległa lub oddział przedszkolny)./ 16. Zadanka Liczmanka. -Kasia przyniosła do domu: 4 pomidory, 3 ogórki i 2 jabłka. Powiedziała mamie, że lubi te warzywa. Czy Kasia mówiła prawdę? Czy Kasia przyniosła tylko warzywa? Ile przyniosła warzyw, a ile owoców? Czego było więcej? O ile więcej? - Babcia ma 3 duże kosze na różne warzywa. Dostała od sąsiadów: ziemniaki, kapustę, marchewkę i pietruszkę. Chce warzywa posegregować. Czy wystarczy babci koszy na warzywa? Ile powinna mieć? Które warzywa może włożyć do jednego kosza? 19. Ćwiczenia gimnastyczne zwinnościowy tor przeszkód - pełzanie, czołganie i przejścia pod niskimi przeszkodami. Zadania dla dzieci na torze przeszkód. -Pokonywanie przeszkody (ustawionej wzdłuż ławeczki) w wybrany przez dziecko sposób: przejście, przeskok, przepełzanie. -Bieg wzdłuż rozłożonej skakanki. - Bieg na czworakach wzdłuż rozłożonej skakanki. -Skoki obunóż nad piłką lekarską. -Przewlekanie szarfy przez siebie od góry. -Przejście po ławeczce z rękami rozłożonymi w bok. - Przewlekanie szarfy przez siebie od dołu. - Rzut woreczkiem do celu stałego.

Scenariusz zajęć klasa I Październik - blok 3 - dzień 3 - Strona5 -Powrót biegiem na koniec rzędu. Zwrócenie uwagi na poprawność wykonywanych ćwiczeń. Powtórzenie 2 razy. Nagrodzenie zwycięskiej drużyny brawami, gratulowanie zwycięstwa poprzez podanie ręki. III. Część końcowa zajęć 1.Podsumowanie zajęć. Zabawa dydaktyczna -,,Kto ma rację?. /Liczmanek czyta krótkie,,opowiadanka, odnoszące się do warzyw. Rozkłada na podłodze trzy skakanki, tworzące koła. Koła oznaczone są kartkami z napisami: Tak, Nie, Nie wiem. Dzieci po wysłuchaniu opowiadanka, siadają w wybranym przez siebie kole. Chętne dziecko uzasadnia swój wybór. Na zakończenie dziękuje za wysłuchanie i powraca wraz z pozostałymi dziećmi na dywan./. Zabawa dydaktyczna 2 -,,Kto ma rację?. /Liczmanek czyta krótkie,,opowiadanka, a dzieci po wysłuchaniu ich siadają w wybranym przez siebie kole i uzasadniają swój wybór/. -Babcia mówi, że marchewka ma kolor pomarańczowy i można ją spożywać na surowo. Czy babcia ma rację? - Mój dziadek twierdzi, że całe buraczki można wykorzystać do jedzenia. Czy dziadek ma rację? -Kiedy jesteś chory, mama przygotowuje ci kanapki z cebulką. Chce, żebyś szybko wyzdrowiał. Czy mama dobrze robi? -Tata twierdzi, że gdy będę jadł marchewkę i szparagi, to szybko urosnę i będę miał dobry wzrok. Czy tata mówi prawdę? 2. Ocena pracy dzieci. /Nauczyciel ustnie ocenia pracę dzieci podczas zajęć, następnie częstuje dzieci plasterkami marchewki osadzonymi na wykałaczkach./ 3. Zadanie i omówienie pracy domowej. Nauczę się przydzielonej roli na pamięć. Wklejenie kartki z pracą domową do zeszytu. Proponowany zapis w dzienniku: Słuchanie wiersza J. Brzechwy,,Na straganie. Rozmowa na temat występujących w wierszu warzyw. Przygotowanie przedstawienia. Zorganizowanie straganu z warzywami i omówienie ich części jadalnych. Łączenie różnych materiałów, wykonanie kukiełek do przedstawienia. Rozwiązywanie łamigłówek Liczmanka. Kształtowanie zwinności pełzanie, czołganie i przejścia pod niskimi przeszkodami w trakcie ćwiczeń fizycznych. Zabawa dydaktyczna Kto ma rację?

Scenariusz zajęć klasa I Październik - blok 3 - dzień 3 - Strona6 Podstawa programowa Opis zawartości zasobu Autorzy Dokument Podstawa programowa edukacji wczesnoszkolnej W zakresie edukacji polonistycznej: 1.3.a) uczestniczy w zabawie teatralnej, ilustruje mimiką, gestem, ruchem, zachowania bohatera literackiego lub wymyślonego, 1.3.b) rozumie umowne znaczenie rekwizytu i umie posługiwać się nim w odgrywanej scence, 7.2.a) sprawnie liczy obiekty, zapisuje liczby cyframi. W zakresie wychowania fizycznego: 10.1) uczestniczy w zajęciach rozwijających sprawność fizyczną, zgodnie z regułami. Scenariusz zajęć opisujący rozpoznawanie i nazywanie warzyw. Zawiera: przygotowanie inscenizacji, wykonywanie kukiełek, zwinnościowy tor przeszkód, zabawy dydaktyczne, zadanka Liczmanka. Barbara Goliszek