POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA I DZIEŃ I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY III

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA. TEMAT: Pisanie opowiadania na temat Podróżować, ale jak?, utrwalenie wiadomości o środkach transportu.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Projekt edukacyjny pt. Wyruszamy na spotkanie liter i cyfr * Kształtowanie zainteresowania czytaniem i pisaniem

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 4

Klasa pierwsza na piastowskim szlaku.

PROJEKT EDUKACYJNY W PRZEDSZKOLU NR 4,,WROCŁAW- NASZA MAŁA OJCZYZNA 2016/2017

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć. Metody: podająca, ekspresyjna, poszukująca, działań praktycznych, ekspresja plastyczna, muzyczna.

KLASOWY SYSTEM OCENIANIA

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

WYMAGANIA W KLASIE I

Scenariusz zajęć zintegrowanych

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KRYTERIA OCENIANIA W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ KLASA I ROK SZKOLNY 2018/2019

Opracowanie: mgr Joanna Jakubiak-Karolak mgr Ewa Niedźwiedzka. Strona 1 z 14

MARZEC. Uważnie słucha opowiadań, tekstu mówionego, wypowiada się na jego temat;

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć nr 5

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Scenariusz zajęć nr 3

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

PROGRAM EDUKACJI REGIONALNEJ POZNAŃ MOJE MIASTO - SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ REALIZOWANYCH W ROKU SZKOLNYM 2018/2019.

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY II ROK SZKOLNY 2015/2016

KONSPEKT ZAJĘĆ Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE I

Temat dnia: Wybuchł pożar. Co robić?"

Plan wynikowy do podręcznika Nasz elementarz, cz. 2 i zeszytów Moje ćwiczenia, cz. 2 oraz Już czytam i piszę, cz. 1

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Integralny ośrodek tematyczny: SZANUJEMY ŚRODOWISKO, W KTÓRYM ŻYJEMY {sms -dostep g2}

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć nr 4

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZABRATÓWCE. CELE ZAJĘĆ

Wymagania edukacyjne w klasie pierwszej

Program zajęć wyrównawczych z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej w kształceniu zintegrowanym klasa III B

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE I

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć nr 8

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć nr 7

WYMAGANIA EDUKACYJNE EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA KLASA III semestr I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 9. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć nr 7

Szkoła Podstawowa w Medyni Głogowskiej; rok szk. 2018/2019 AKTYWNA TABLICA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 4

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Wymagania edukacyjne w klasie I

Raport z Diagnozy ucznia kończącego naukę w klasie III w roku szkolnym 2016/2017 w Szkole Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Pruszkowie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

ROZWIAJNIE MYŚLENIA KOMPUTACYJNEGO WŚRÓD UCZNIÓW I ETAPU EDUKACYJNEGO

Wymagana edukacyjne z j.niemieckiego mniejszości narodowej w klase I SP

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz lekcji: My toys wprowadzenie nazw zabawek. Liczebniki 1 10

Plan wynikowy do podręcznika Nasz elementarz cz. 3 i zeszytów Moje ćwiczenia cz. 3 oraz Już czytam i piszę cz. 2. Podstawowe

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć nr 5

Transkrypt:

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O Cele główne: poszerzenie wiedzy o swojej miejscowości, kształtowanie postawy szacunku i dbałości o skarby kultury, kształtowanie umiejętności posługiwania się mapą, kształtowanie umiejętności uważnego słuchania, doskonalenie umiejętności dokonywania analizy i syntezy słuchowo wzrokowej, rozwijanie zdolności plastycznych, kształtowanie umiejętności formułowania dłuższych wypowiedzi ustnych, doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10, rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych DZIEŃ I Temat dnia: Jakie historie kryje stary Poznań? Cele szczegółowe: Uczeń: rozwiązuje krzyżówkę, układa wyrazy z liter alfabetu ruchomego, wskazuje Poznań na mapie Polski, odczytuje z mapy nazwę rzeki przepływającej przez Poznań, układa puzzle przedstawiające zabytki Poznania, uważnie słucha treści legendy czytanej przez Nauczyciela, odpowiada na pytania dotyczące tekstu, własnymi słowami opowiada treść legendy, próbuje odczytywać pełne godziny na zegarze, wycina kontury ratusza i ozdabia go kolorowym papierem

Metody: słowne oglądowe działań praktycznych Formy pracy: zbiorowa indywidualna jednolita grupowa jednolita Środki dydaktyczne: mapa Polski, alfabety ruchome, krzyżówka, albumy o Poznaniu, książka Wandy Chotomskiej pt. Koziołki Pana Zegarmistrza, puzzle (pocięte pocztówki) przedstawiające ważne obiekty znajdujące się w Poznaniu, zegary, klepsydra, papierowe zegary dla każdego dziecka, kontury ratusza, kolorowy papier Zapis w dzienniku: Rozwiązanie krzyżówki. Odszukanie Poznania na mapie Polski. Układanie puzzli przedstawiających zabytki Poznania. Wysłuchanie legendy pt. Koziołki Pana Zegarmistrza. Jak dawniej i dziś mierzy się czas? Próby odczytywanie pełnych godzin na zegarze. Wycinanie konturów ratusza i ozdabianie go kolorowym papierem. Przebieg zajęć: 1. Praca w 2-osobowych zespołach. Rozwiązanie krzyżówki - układanie haseł z liter alfabetu ruchomego. Odczytanie hasła POZNAŃ. 2. Odszukanie Poznania na mapie Polski. Wyszukiwanie na mapie najważniejszych miast i rzek Polski. 3. Układanie puzzli przedstawiających różne zabytki Poznania (pocięte pocztówki). Odczytywanie nazw zabytków. 4. Wyjaśnienie pojęcia zabytki. 5. Oglądanie albumów o Poznaniu. 6. Wysłuchanie legendy pt. Koziołki Pana Zegarmistrza. 7. Opowiadanie własnymi słowami treści legendy. 8. Pokazanie dzieciom różnych zegarów, którymi dawniej i dzisiaj mierzy się czas. 9. Próby odczytywanie pełnych godzin na zegarze. 10. Wycinanie konturów ratusza i ozdabianie go kolorowym papierem. 11. Wystawa prac dzieci.

Krzyżówka 3. 5. 2. 1. 2. 3. 4. 5. Ń 1. 4.

RATUSZ

DZIEŃ II Temat dnia: Zwiedzamy Poznań Cele szczegółowe: Uczeń: zna i stosuje zasady poruszania się po drogach, kulturalnie zachowuje się w środkach komunikacji miejskiej, uważnie obserwuje zabytki i słucha opowiadania Nauczyciela Zapis w dzienniku: Zwiedzanie Katedry oraz Starego Rynku. Wysłuchanie hejnału z wieży ratuszowej. Wizyta w Muzeum Historii Miasta Poznania. Przebieg zajęć: 1. Przejazd autobusem do Katedry. Zwiedzanie wnętrza oraz podziemi Katedry. 2. Spacer na Stary Rynek. Wysłuchanie hejnału z wieży ratuszowej i obejrzenie koziołków. 3. Zwiedzanie Muzeum Historii Miasta Poznania. 4. Obejrzenie Zamku Przemysła. 5. Powrót tramwajem do szkoły.

DZIEŃ III Temat dnia: Znam moje miasto Cele szczegółowe: Uczeń: wskazuje Poznań na mapie Polski, wie, jaka rzeka przepływa przez Poznań, rozpoznaje i nazywa najważniejsze zabytki Poznania, uważnie słucha treści legendy czytanej przez Nauczyciela, odpowiada na pytania dotyczące tekstu, układa wyrazy z liter alfabetu ruchomego, dodaje i odejmuje w zakresie 10, rozwiązuje zadania tekstowe, wykonuje ilustracje do słowniczka gwary poznańskiej, zna kilka słów gwary, zgodnie współpracuje w grupie, rysuje swoje wspomnienia z wycieczki Metody: słowne oglądowe działań praktycznych Formy pracy: zbiorowa indywidualna jednolita grupowa jednolita Środki dydaktyczne: książka Izabeli Wielickiej pt. Opowieści z poznańskiego ratusza, instrumenty perkusyjne, puzzle przedstawiające zabytki, alfabety ruchome, kartoniki ze słowami gwary, kredki, dyplomy, mapy Polski

Zapis w dzienniku: Rozmowa na temat wycieczki po Poznaniu. Rysowanie kredkami wspomnień z wycieczki. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 zadania tekstowe. Wykonanie ilustrowanego słowniczka gwary poznańskiej. Wysłuchanie legendy O chłopcu, który chciał być trębaczem, o kruczym królu i srebrnej trąbce. Mini konkurs wiedzy o Poznaniu. Przebieg zajęć: 1. Rozmowa na temat wycieczki. 2. Rysowanie kredkami swoich wspomnień z wycieczki. 3. Wysłuchanie legendy O chłopcu, który chciał być trębaczem, o kruczym królu i srebrnej trąbce. 4. Udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące wysłuchanej legendy. 5. Układanie działań do zadań tekstowych i udzielanie ustnej odpowiedzi. Mama kupiła na targu 5 jabłek i 4 gruszki. Ile owoców kupiła mama? Dzieci z przedszkola postanowiły stworzyć orkiestrę. 3 dziewczynki grały na bębenkach, 4 chłopców na tamburynie, a 2 dziewczynki na trójkątach. Ile dzieci stworzyło tę niesamowitą orkiestrę? Na Bamberce siedziało 7 gołębi. Po chwili 5 odleciało. Ile gołębi siedzi teraz na pomniku? 6. Wyjaśnienie dzieciom, co to jest gwara. Wykonanie ilustrowanego słowniczka gwary poznańskiej. Dzieci losują karteczkę z wyrazem i wykonują ilustrację. 7. Mini konkurs wiedzy o Poznaniu - dzieci pracują w 4- osobowych zespołach. Układanie puzzli przedstawiających zabytki Poznania. Udzielanie odpowiedzi na pytanie, co znajduje się na obrazku (Ratusz, Katedra, Teatr Wielki). Jaka rzeka przepływa przez Poznań? układanie wyrazu z liter alfabetu ruchomego. Łączenie obrazka z odpowiednim słowem gwary poznańskiej. Ułożenie formuły matematycznej do zadania tekstowego. Janek wybrał się z klasą na wycieczkę na Stary Rynek. W sklepie z pamiątkami kupił 10 widokówek. Po powrocie do domu 3 widokówki oddał swojej siostrze, a 2 wysłał do dziadka i babci. Ile widokówek mu zostało? Wskazanie Poznania na mapie Polski. 8. Wręczenie dyplomów.

Dyplom dla.. za zajęcie miejsca w konkursie wiedzy o Poznaniu

Zadanie konkursowe dotyczące gwary poznańskiej Połącz obrazek z odpowiednim wyrazem. pyry wymborek kejter wyro bimba