SCENARIUSZ CUKIER? NIE, DZIĘKUJĘ!



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ CUKIER? NIE, DZIĘKUJĘ! CELE:

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

Zdrowo jem - więcej wiem

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

Smacznie, zdrowo, aktywnie! Jak zachęcić młodzież do zdrowego stylu życia?

Scenariusz zajęć nr 5

KONKURSY. KONKURS 2 Zdobywamy odznakę Super Kucharzyka za najlepszy rysunek zdrowych słodyczy.

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie

Umiesz Liczyć Licz Kalorie

DBAJMY O SIBIE! AUDIO / VIDEO A2 (wersja dla studenta)

Graj na zdrowie! ale i ciekawe!

SCENARIUSZ DBAM O TO, CO JEM I JAK SPĘDZAM CZAS

pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności 2% 1

Podstawy pracy z dziećmi i młodzieżą w budowaniu prawidłowych postaw żywieniowych pomysły na działania i edukację w szkołach

SCENARIUSZ UCZYMY SIĘ DOBRYCH ZWYCZAJÓW ŻYWIENIOWYCH

Opis projektu. 1. Temat projektu: Wpływ odżywiania na nasze zdrowie. 2. Uzasadnienie projektu.

Marnowanie żywności w szkołach. Jak edukować najmłodszych?

Już po raz kolejny klasy 1-3 brały udział w ogólnopolskim programie ,,Śniadanie daje moc Uczniowie klasy 2c

Pokazy naukowe w placówkach edukacyjnych. w placówkach edukacyjnych

Scenariusz zajęć nr 5

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy

Szkoła Podstawowa nr 3 Rogoźno, 12 stycznia 2015 r. im. Powstańców Wielkopolskich Rogoźno Wlkp. ul. Seminarialna 16 Jury Konkursu

SKLEPIK SZKOLNY. Opracowanie: Katarzyna Jaworska. Maj 2015

Cele i harmonogram warsztatów

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

TEMAT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ Zdrowy styl odżywiania. Czy wiesz co jesz?. Cel główny:

SCENARIUSZ POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE

potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację;

Akademia Zdrowego Przedszkolaka Publiczne Przedszkole w Szerzynach sprawozdanie.

KURACJA OCZYSZCZAJĄCA zalecana przez prof. Valeria Szedlak-Vadocz (Przewodniczącą Zespołu Doradców Medycznych CaliVita)

Raport z ewaluacji wewnętrznej Szkoły Podstawowej nr 9 im M. Kopernika w Tarnowskich Górach rok szkolny 2013/2014

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb!

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA ANETA SADOWSKA

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

SCENARIUSZ DBAM O TO, CO JEM I JAK SPĘDZAM CZAS CELE:


SCENARIUSZ CO NALEŻY JEŚĆ, ABY BYĆ ZDROWYM?

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

TWOJE ZDROWIE W TWOICH RĘKACH! Poradnik zdrowego stylu życia

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Myślę co jem - profilaktyka otyłości i chorób dietozależnych wśród dzieci. Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Temat: Wpływ środków uzależniających na nasze życie-rola reklamy

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie.

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

Jak oceniasz swój stan zdrowia? Czy przed wyjściem do szkoły zjadasz śniadanie?

SCENARIUSZ ZBIERAMY INFORMACJE NA TEMAT TEGO, CO JEMY

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE

Formy organizacji zajęć: Jednostkowa i grupowa praca jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014

Szkoła Podstawowa nr 6 im.bł.ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Sączu

8. Scenariusz lekcji dla klasy IV-VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum

ZDROWE ODŻYWIANIE A SŁODYCZE

Konspekt lekcji wychowania fizycznego

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY III. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie

Activity monitoring card Karta działań Date of report: Data: Drafted by:

EDUKACJA DLA RODZICÓW

Nie piję! Mam swoje plany.

BAJKA O PRÓCHNOLUDKACH I RADOSNYCH ZĘBACH

Scenariusz zajęć nr 1

Nowy asortyment sklepików szkolnych nie taki straszny, czyli dlaczego warto jeść zdrowo?!

ŻYWIENIOWE INWESTYCJE, CZYLI JAK ŻYWIENIE WPŁYWA NA UCZNIA. mgr Natalia Rykowska, dietetyk, Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia

Rola warzyw i owoców w diecie dzieci i młodzieży, czyli jak powinny jeść nasze dzieci.

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

ZDROWO AKTYWNI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 W TARNOWIE

Jedzmy zdrowo na kolorowo!

3. Scenariusz zajęć. Temat: Aktywnie po zdrowie o aktywności fizycznej

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Agnieszka Rybak Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta

ZDROWO JEM. Mamo! Tato! - ZDROWO ROSNE!

w ramach programu SzPZ Zdrowe nawyki żywieniowe

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE PROJEKT

WARSZTATY MATEMATYCZNE DLA UCZNIÓW KLAS IV ORAZ V

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek ucznia lat)

Scenariusz zajęć nr 8

Metody pracy: burza mózgów, pogadanka, heureza, problemowa, ćwiczenia relaksacyjne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

Odżywianie i osiągnięcia sportowców Autor: Douglas N. Graham D.C.

Chemia od Kuchni. Przygotowały : Emilka Patynowska Maja Antosiewicz Zosia Krupińska

5 PRODUKTÓW, KTÓRE NISZCZĄ TWOJE JELITA

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

Jakub Sieńko Kl IVa. Dlaczego warto zdrowo się odżywiać? (wiedza w liczbach)

Wpływ żywienia na funkcjonowanie psychospołeczne dzieci.

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

ZDROWE ODŻYWIANIE = ZDROWE ŻYCIE

Harmonogram działań związanych z promocją zdrowia. w roku szkolnym 2016/2017. Zdiagnozowany problem: Nadmierne spożycie cukru

Święto Naszej szkoły.

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW

Transkrypt:

SCENARIUSZ CUKIER? NIE, DZIĘKUJĘ! CELE: 1. Uświadomienie dzieciom, że jedzenie słodyczy prowadzi do otyłości oraz wywołuje wiele chorób. 2. Uświadomienie dzieciom konieczności ograniczenia cukru i słodyczy w diecie. 3. Zachęcenie uczniów do podjęcia decyzji o zmianie nawyków żywieniowych. 4. Uczenie dzieci odpowiedzialności za swoje zdrowie. POMOCE: 1. Książka Kubuś Puchatek A. Milnego. Do lekcji będzie potrzebny fragment o wizycie Puchatka u Królika, podczas której Kubuś najadł się miodem tak bardzo, że nie mógł potem wyjść przez drzwi. 2. Karteczka z hasłem do pantomimy. Nauczyciel przygotowuje karteczkę z następującym hasłem: Lubimy słodycze, ale nie powinniśmy ich jeść, abyśmy nie byli otyli. 3. Plansze z produktami spożywczymi. Nauczyciel drukuje plansze. 4. Torebka z cukrem i łyżeczka (do odmierzenia cukru). 5. Prezentacja Różne oblicza cukru (do pobrania). Nauczyciel, przygotowując się do lekcji, może skorzystać z prezentacji, która zawiera dodatkowe wiadomości na temat szkodliwości cukru i słodyczy. 6. Dwa worki bez dna (worki-tunele). 7. Duży miś-zabawka, poduszka i sznurek. Po zawodach w przechodzeniu przez worek bez dna (worek-tunel) dzieci mają za zadanie przełożyć przez worek misia. Do misia należy przywiązać poduszkę takiej wielkości, by maskotka nie zmieściła się w worku-tunelu. 8. Karta pracy ucznia Cukier? Nie, dziękuję!. PLAN ZAJĘĆ: 1. Wprowadzenie: przeczytanie fragmentu książki Kubuś Puchatek. 2. Rozmowa na temat słodyczy. 3. Pantomima. 4. Nauka piosenki Ruch i podskok. 5. Zawody w przechodzeniu przez worki-tunele. 1

6. Pogadanka na temat produktów o różnej kaloryczności. 7. Rozmowa na temat szkód, jakie może poczynić cukier w organizmie człowieka. 8. Podsumowanie: czym zastąpić słodycze? PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Wprowadzenie: fragment książki Kubuś Puchatek. Nauczyciel czyta dzieciom o odwiedzinach Kubusia u Królika. Puchatek został wtedy poczęstowany miodem i zjadł go tyle, że trudno mu było opuścić dom przyjaciela. 2. Rozmowa na temat słodyczy. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania: Dlaczego Kubusiowi trudno było przejść przez otwór? Jaką niedobrą cechę, która sprawiała mu wiele kłopotów, miał Kubuś Co Puchatek najbardziej lubił jeść? Czy znacie inne postacie z filmów lub książek, w których bohaterowie mieli kłopoty z nadmiernym apetytem? Co dzieje się z dziećmi, które za dużo jedzą? Jakie są konsekwencje nadmiernego jedzenia? Nauczyciel zapisuje na tablicy odpowiedzi na ostatnie pytanie (otyłość, złe samopoczucie, choroby, gorsze wyniki w nauce oraz sporcie). Słodycze mogą być zatem niebezpieczne. Powiedzieliście, że Puchatek był łakomczuchem i jadł za dużo słodkiego miodu. Osoby, które za dużo jedzą, szczególnie słodyczy, są otyłe i mają z tym wiele problemów. Boli je brzuch, kolana, trudno im wchodzić po schodach szybko dostają zadyszki, czują się ospałe, psują im się zęby, mają też gorsze wyniki w nauce. Wygląda jednak na to, że mimo tego większość dzieci, a także dorosłych lubi i je słodycze. Nauczyciel prosi o podniesienie ręki dzieci, które są amatorami słodyczy. Dlaczego lubimy słodycze? (są smaczne, lubimy słodki smak) Dlaczego jednak nie powinniśmy jeść słodyczy, albo powinniśmy przynajmniej ograniczać ich ilość? (powodują wiele chorób, psucie się zębów, są przyczyną otyłości) Co trzeba robić, aby nie być grubym? (nie jeść słodyczy i dużo się ruszać) 2

3. Pantomima. Czterech ochotników otrzymuje od nauczyciela hasło, które starają się zobrazować za pomocą pantomimy, a pozostali uczniowie próbują odgadnąć, o jakie hasło chodzi. Hasło: Lubimy słodycze, ale nie powinniśmy ich jeść, abyśmy nie byli otyli. 4. Nauka piosenki Ruch i podskok. Do piosenki należy opracować sekwencję ruchów (wykonywanych w trakcie jej śpiewania). Można też nauczyć dzieci innej piosenki, ale musi ona uwzględniać elementy ruchu. Ruch i podskok to zabawa, Sport dla dzieci ważna sprawa. Ręce w górę, w przód i w bok, Skłon do przodu, przysiad, skok. Głowa, ramiona, kolana, pięty, Kolana, pięty, kolana, pięty. Głowa, ramiona, kolana, pięty oczy, uszy, usta, nos. 5. Zawody w przechodzeniu przez worki-tunele. Jeśli jest taka możliwość, warto zorganizować zawody w przechodzeniu przez worki-tunele. Dzieci dzielimy na dwie grupy, ustawiają się one w dwóch kolumnach. Następnie na sygnał pierwsza dwójka biegnie do worka, przechodzi przez niego i wraca. Wtedy startuje następna osoba. Wygrywa drużyna, która pierwsza ukończy zadanie. Po skończonej zabawie dzieci próbują przez worek przepchnąć misia, ale jest to niemożliwe, ponieważ ma on bardzo duży brzuszek. 6. Pogadanka na temat produktów o różnej kaloryczności. Jakie produkty jecie i nie czujecie, że zjedliście ich za dużo? Oczywiście, chodzi o słodycze trudno rozpoznać moment, w którym powinno się przestać je jeść. Nauczyciel pokazuje plansze: 1,5 tabliczki czekolady, 2 kawałki ciasta, 1 obiad (zupa, ziemniaki, kotlet, surówka), ok. 12 jabłek, ok. 32 pomidorów, ok. 25 ogórków, ok. 3,5 dużych kalafiorów, bardzo dużo sałaty. Każdy zjadany przez was produkt jest trawiony i spalany w organizmie. Z tego spalania nie ma oczywiście ognia, tylko powstaje energia wyrażana w kaloriach. Gdy tej energii dostajemy za dużo, organizm nie może jej spalić i wtedy stajemy się otyli. Na tych planszach widać, że niewielkie ilości słodyczy dostarczają tyle samo energii, co duże ilości innych produktów, np. warzyw. Stąd też 3

wiadomo, że najłatwiej przytyć, jedząc słodycze oraz pijąc słodkie napoje. Nauczyciel pokazuje, ile cukru znajduje się w butelce lub puszce napoju typu cola ( ok.10 łyżeczek). Co należy zatem pić zamiast tych wysoko słodzonych napojów? (wodę) 7. Rozmowa na temat szkód, jakie może poczynić cukier w organizmie człowieka. Próchnica Mówiliście już dzisiaj, że od cukru psują się zęby. Gdy jemy kawałek tortu, pijemy słodki sok czy napój, nasze zęby stykają się z cukrem. Cukier jest podstępnym niszczycielem zębów. Pomagają mu w tym bakterie, których po zjedzeniu posiłku, szczególnie słodkiego, jest na zębach bardzo dużo. Bakterie i cukier tworzą kwas, który rozpuszcza szkliwo i wypłukuje z zębów ważne substancje mineralne. W pewnej szkole w Niemczech przeprowadzono eksperyment za zgodą rodziców ze sklepiku szkolnego i innych sklepów we wsi wycofano słodycze, a zamiast nich dzieci jadły warzywa i owoce. Po 5 latach zaobserwowano zaskakujące zmiany: małe dzieci nie miały próchnicy w ogóle, a u starszych dzieci bardzo się zmniejszyła. Jak myślicie, dlaczego tak się stało? Jaka jest rada, aby nie psuły się zęby? Bóle brzucha Pewnie niejedno z was skarżyło się na ból brzucha. Może nawet nie wiecie, że przyczyną mógł być cukier. Cukier niszczy błonę ochraniającą żołądek, co powoduje ból. Im więcej jemy słodkich produktów i im częściej się to dzieje, tym czujemy się gorzej. Trudności z nauką Dzieci, które jedzą dużo słodyczy i w ogóle źle się odżywiają, gorzej się uczą. W pewnej klasie zrobiono eksperyment, w wyniku którego stwierdzono, że dzieci odżywiające się właściwie i te, które nie jadły słodyczy szybciej nauczyły się czytać i osiągały lepsze wyniki w nauce. Co zatem może nam pomóc być lepszym uczniem? (właściwe odżywianie) 8. Podsumowanie: czym zastąpić słodycze? Na dzisiejszej lekcji dowiedzieliście się, że jedzenie słodyczy nie służy zdrowiu. Nie da się jednak ukryć, że bardzo je lubimy, jesteśmy do nich przyzwyczajeni i często je jemy, więc niezwykle trudno jest nam z nich zrezygnować. Zastanówmy się wspólnie, co można zrobić, aby nie czuć się pokrzywdzonym z powodu braku czy ograniczenia słodyczy w naszej diecie? Burza mózgów: nauczyciel zapisuje na tablicy pomysły dzieci. Wśród nich zapewne będzie zastąpienie słodyczy owocami i warzywami. Nauczyciel czyta hasła i prosi dzieci o powtórzenie: Od dziś zamiast słodyczy jemy owoce i warzywa! Zamiast słodkich napojów pijemy wodę! 4

PRACA DOMOWA: 1. Karta pracy ucznia Cukier? Nie, dziękuję! 2. Hasło do nauczenia na pamięć: Od dziś zamiast słodyczy jem owoce i warzywa! Zamiast słodkich napojów piję wodę!. 5