SCENARIUSZ ZAJĘĆ nr 2- turystyczny szlak ornitologiczny

Podobne dokumenty
Temat. Perkoz dwuczuby mieszkaniec gminy Żyrzyn i okolic

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

Temat lekcji: Bakterie a wirusy.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV (2 godziny lekcyjne) Temat: Las najwspanialszy dar natury lekcja powtórzeniowa

PRZYRODA RODZAJE MAP

PRZYRODA POZNAJEMY POJEZIERZE MAZURSKIE

Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne


POZNAJMY BLIśEJ PTAKI Kamila Kozieł

DZIAŁ BOTANIKA. Różnorodność świata roślin

Kolorowe przytulanki

"JAKIE ZWIERZĘTA NAZYWAMY KRĘGOWCAMI?" i "NASZE DOMOWE HODOWLE"- scenariusze lekcji z przyrody w klasie IV. Autor: Jolanta Spyra

Temat: Poznajemy grupy organizmów żyjących w lesie

Program ekologicznego w Gimnazjum w Zamieniu opracowała Beata Walas nauczyciel biologii i chemii

Wolontariat w Polsce. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna. Scenariusz lekcji wychowawczej z wykorzystaniem burzy mózgów. 45 min

Scenariusz nr 36 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć integracyjnych.

Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej nr 19 w Sosnowcu opracowana na lata

SCENARIUSZ 2 - GODZINNYCH ZAJĘĆ TEMATY ZAJĘĆ: 1.PRZYCZYNY ZŁEGO STANU ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO. 2.ZASOBY PRZYRODY ODNAWIALNE I NIEODNAWIALNE.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2011/2012

Kwestionariusz dotyczący działań podejmowanych w szkołach w obszarze wyboru i zaopatrzenia uczniów w podręczniki szkolne

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI. Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH w klasie I gimnazjum. TEMAT: Działania łączne na liczbach wymiernych

Szkoła Podstawowa nr 1 w Sanoku. Raport z ewaluacji wewnętrznej

Microsoft Management Console

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej w wieku 3 lat dla wielu dzieci oznacza. pierwsze kontakty z duŝą grupą. Zmienia się tryb Ŝycia dziecka i sposób

Praca w grupie. UMIEJĘTNOŚCI: Kompetencje kluczowe w uczeniu się

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego w Publicznym Gimnazjum Nr1 w Połańcu w roku szkolnym 2012/2013

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE II

Wynagrodzenia i świadczenia pozapłacowe specjalistów

ARKTYKA KRAINA WIECZNEGO LODU I ŚNIEGU

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V (z elementami minikoszykówki)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PODSTAW PSYCHOLOGII W KLASIE DRUGIEJ. Ocenianie wewnątrzszkolne na przedmiocie podstawy psychologii ma na celu:

Chillout w pracy. Nowatorska koncepcja

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ETYKA: LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Budowa organizmów zwierzęcych. Rozpoznaj i podpisz rodzaje komórek przedstawionych na ilustracjach oraz podaj 2 cechy róŝniące te komórki

Opracowała Anna Kaszkowiak

Scenariusz lekcji. Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości Temat: W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym?

Regulamin świetlicy i stołówki szkolnej w Zespole Szkół w Gostyni. Przepisy wstępne & 1

Sposób demontażu starych,i montażu nowych zawiasów..

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA w Zespole Szkół Specjalnych nr 91

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach

CO Z TĄ SZTUKĄ ZROBIĆ

Strategia rozwoju kariery zawodowej - Twój scenariusz (program nagrania).

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

Scenariusz Zbiórka w kręgu. Rozmowa z dziećmi na temat przeprowadzonych zabaw.

Scenariusz lekcji fizyki

Ewaluacja wewnętrzna w Przedszkolu Publicznym w Czyżowicach Chatka małolatka 2014/2015

Program praktyki pedagogicznej specjalizacyjnej z gimnastyki korekcyjnej i kompensacyjnej 60 godzin

Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce

Scenariusz nr 68 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Słoń. (w języku angielskim: elephant; niemieckim: die Elefanten; francuskim: l'éléphant;)

REGULAMIN PRAKTYK ZAWODOWYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Scenariusz zajęć na lodowisku dla klasy V. Temat lekcji: Doskonalenie umiejętności technicznych jazdy na łyżwach.

. Wiceprzewodniczący

Zadania do planszy ZABAWY I GRY W LESIE. 1. Ułóż zdanie z rozsypanych słów i zapisz je w miejscu kropek. w nim w lesie

Jak usprawnić procesy controllingowe w Firmie? Jak nadać im szerszy kontekst? Nowe zastosowania naszych rozwiązań na przykładach.

Projektowanie procesu kształcenia wykład VI. Struktura zajęć akademickich,

OSZACOWANIE WARTOŚCI ZAMÓWIENIA z dnia roku Dz. U. z dnia 12 marca 2004 r. Nr 40 poz.356

Scenariusz zajęć. Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl III. Mocne strony

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZY NA ROK 2014/2015 DLA PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W JEDLNI - LETNISKO

OFERTA WYKŁADÓW, WARSZTATÓW I LABORATORIÓW DLA UCZNIÓW KLAS IV- VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, GIMNAZJALNYCH I ŚREDNICH

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

Generation Europe Foundation 123 Chaussée St. Pierre B-1040 Brussels

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

JAK OCENIAĆ, BY WSPIERAĆ ROZWÓJ UCZNIA

enova Workflow Obieg faktury kosztowej

Warszawa, dnia 6 listopada 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 23 października 2015 r.

Tytuł. Autor. Dział. Innowacyjne cele edukacyjne. Czas. Przebieg. Etap 1 - Wprowadzenie z rysem historycznym i dyskusją

OCENIANIE OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH SŁUCHACZY ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH IM. K. JAGIELLOŃCZYKA W ŁASINIE.

Regulamin korzystania z darmowych podręczników i materiałów edukacyjnych.

Kszałtowanie postawy otwartości na poznawanie ludzi należących do różnych religii i reprezentujących podobne lub inne wartości i style życia.

POZNAJĘ BOGA I W NIEGO WIERZĘ

Lepsze samopoczucie to lepsze oceny. Jaka jest korzyść dla dziecka?

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH ODBYWAJĄCYCH SIĘ W SZKOLNYM LABORATORIUM CHEMICZNYM

Ptasie pory roku - znaczenie zadrzewieo śródpolnych w zachowaniu populacji zagrożonych gatunków ptaków. Marcin Karetta

II. III. Środki dydaktyczne formularz testu. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji. Metoda pracy rozwiązywanie testu. Przebieg lekcji

Edukacja leśna społeczeństwa w Lasach Państwowych. Barbara Czołnik

XII KONKURS PRZEDMIOTOWY Z BIOLOGII. DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ETAP SZKOLNY (klucz odpowiedzi i schemat oceniania)

Numer obszaru: 8 E-learning w szkole - wykorzystanie platform edukacyjnych w pracy szkoły

REGULAMIN korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych w Zespole Szkół im. ks. Prałata S. Sudoła w Dzikowcu

DE-WZP JJ.3 Warszawa,

Szczegółowy program nauczania pływania w gimnazjum w klasie I

REGULAMIN PRAKTYK ZAWODOWYCH

Reguła Życia. spotkanie rejonu C Domowego Kościoła w Chicago JOM

Łatwe przycinanie płyt z granulatu gumowego. Łatwe i precyzyjne przycinanie płyt

PROGRAM PRAKTYKI ZAWODOWEJ. Kierunek studiów: PSYCHOLOGIA. Edycja 2014

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PLASTYKA

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PROCEDURA UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ. W SZKOLE PODSTAWOWEJ nr 190 w Warszawie

Imadła do rur i wsporniki Szeroki wybór dopasowanych akcesoriów do rur. Wzmocniona konstrukcja pozwala na wieloletnią pracę.

Województwo Lubuskie, 2016 r.

7. OPRACOWYWANIE DANYCH I PROWADZENIE OBLICZEŃ powtórka

Gruntowy wymiennik ciepła PROVENT- GEO

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ nr 2- turystyczny szlak ornitologiczny Temat. Poznajemy bliżej ptaki naszej okolicy Ptaki zamieszkują wiele rożnych środowisk na Ziemi. Spotkamy je na pustyniach i stepach, w lasach iglastych i tropikalnych, na bezleśnych obszarach podbiegunowych, polach i łąkach, w wreszcie w bliskim sąsiedztwie człowieka. Opisano ponad 9000 gatunków współczesnych ptaków (w Polsce stwierdzono ponad 440 gatunkowa), które przystosowały się do różnorodnych warunków środowiskowych i wyspecjalizowały się do życia w pewnych ściśle określonych ekosystemach. Ptaki wodne odżywiają się zazwyczaj rybami (np. perkozy,) bezkręgowcami lub roślinami (np. gęsi, łabędzie). perkoz gęś łabędzie Funkcjonowanie w rożnych środowiskach życia, pozwalają ptakom odpowiednie cechy budowy ciała, m. in. dzioba, skrzydeł, nóg. Przyglądając się nogom ptaków możemy domyśleć się ich trybu życia. Niezwykle krótkie nogi 1

zaopatrzone w ostre pazurki ułatwiające przyczep do ściany ma jerzyk, który znaczną część życia spędza w powietrzu, w ogóle nie ląduje na ziemi. Dzięcioł jest ptakiem żerującym zwykle na drzewie, dlatego jego palce muszą się skutecznie zakotwiczyć w podłożu jakim jest kora pnia lub gałęzi. Z kolei nogi ptaków drapieżnych z ostrymi i zagiętymi pazurami (zwane szponami) są przystosowane do chwytania i sprawnego zabijania ofiar. Ptaki wodno - błotne, które żerują na terenach podmokłych i grząskich, mają długie nogi i palce, dzięki którym nie zapadają się w podłożu. U ptaków pływających lub nurkujących w wodzie wykształciły się palce połączone błoną pławną. Umożliwia to także sprawniejsze hamowania podczas lądowania na wodzie. Ptaki dobrze chodzące i biegające po ziemi np. kuropatwy maja nogi mocno zbudowane, z krótkimi zazwyczaj pazurami. Ptaki drapieżne (np. sokoły, orły) wyspecjalizowały się w polowaniu na inne zwierzęta, gdy padlinożercy (np. sępy) wykorzystują martwe organizmy. Ze względu na brak zębów układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia dużych kawałków pożywienia, które są przez ptaki połykane. Natura wyposażyła ptaki w narzędzia umożliwiające lot, który od zarania dziejów kojarzony jest z wolnością. PIÓRA - rogowy wytwór naskórka, lekkie, giętkie a zarazem mocne, tworzące powierzchnię nośną, chroniące ciało, ograniczające utratę wody i ciepła SKRZYDŁA - przednie kończyny zazwyczaj służące do latania, poruszane potężnymi mięśniami piersiowym, które z kolei przyczepione są do okazałego grzebienia na mostku. KSZTAŁT CIAŁA - opływowy KOŚCI są mocne ale lekkie, często pneumatyzowane (mają puste przestrzenie wewnętrzne wypełnione powietrzem) DZIÓB- rogowy twór osłaniający szczęki pozbawione zębów WORKI POWIETRZNE dodatkowe narządy połączone z płucami, ułatwiające skuteczne i wydajne oddychanie 2

BRAK pęcherza moczowego cecha zmniejszająca ciężar ptaka się palce połączone błoną pławną. Na funkcjonowanie w rożnych środowiskach życia, pozwalają ptakom odpowiednie cechy budowy ciała m. in. dzioba, skrzydeł, nóg. Przyglądając się nogom ptaków możemy domyśleć się ich trybu życia. Niezwykle krótkie nogi zaopatrzone w ostre pazurki ułatwiające przyczep do ściany ma jerzyk, który znaczną część życia spędza w powietrzu, w ogóle nie ląduje na ziemi. Dzięcioł jest ptakiem żerującym zwykle na drzewie, dlatego jego palce muszą się skutecznie zakotwiczyć w podłożu jakim jest kora pnia lub gałęzi. Z kolei nogi ptaków drapieżnych z ostrymi i zagiętymi pazurami (zwane szponami) są przystosowane do chwytania i sprawnego zabijania ofiar. Ptaki wodno - błotne, które żerują na terenach podmokłych i grząskich, mają długie nogi i palce, dzięki którym nie zapadają się w podłożu. U ptaków pływających lub nurkujących w wodzie wykształciły się palce połączone błoną pławną. Umożliwia to także sprawniejsze hamowania podczas lądowania na wodzie. Ptaki dobrze chodzące i biegające po ziemi np. kuropatwy mają nogi mocno zbudowane, z krótkimi zazwyczaj pazurami. kuropatwa Krótką charakterystykę ptasich dziobów prezentuje poniższa tabelka (gatunki podkreślone występują w scenariuszu) Jaki to dziób Jaki to pokarm Jaki to ptak Krotki, gruby i masywny Twarde i duże nasiona Grubodzib,zięba Dziob bardzo długi i Bezkręgowce żyjące w Bekas kszyk cienki wilgotnej glebie, w mule błocie Mocny, haczykowaty mniejsze i większe zwierzęta, padlina Bielik, myszołów, pustułka, jastrząb Dość długi, ostro Drobne nasiona, owady Kos, dzięcioł zakończony Długi, wąski Ryby, płazy Czapla, perkoz dwuczuby 3

Krótki i bardzo szeroki Owady Jaskółka,jerzyk,pliszka Dziób płaski z blaszkami Rośliny wodne,drobne bezkręgowce Łabędź, kaczka krzyżówka CEL GŁOWNY: Poznanie budowy ciała ptaków i ich przystosowań lotu i do życia w rożnych środowiskach. CELE SZCZEGOŁOWE: Uczeń: podaje cechy odróżniające ptaki od innych zwierząt; wymienia przystosowania ptaków do lotu; zna pospolite gatunki ptaków, potrafi pracować w zespole; wymienia sposoby zdobywania pokarmu przez ptaki; wymienia środowiska, w których żyją ptaki; kształtuje emocjonalne więzi z przyrodą - rozwija wrażliwość na jej piękno KROTKI OPIS: Scenariusz zajęć mający na celu zapoznanie uczniów z gromadą ptaków a także przybliżenie ich biologii oraz palety zachowań. METODY: pogadanka, burza mózgów, czytanie wiersza, układanki, plansze edukacyjne stymulowanie aktywności twórczej, poszukująca, ćwiczeń praktycznych FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna ŚRODKI DYDAKTYCZNE: przewodniki do oznaczania ptaków, ilustracje zwierząt,pióra ptaków, ilustracje,karty pracy PRZYGOTOWANIE DO LEKCJI: przygotować załączniki, karty pracy, ewentualnie barwne ilustracje (np. wykorzystując stary kalendarz): PRZEBIEG LEKCJI: 1. Czytamy wiersz Juliana Tuwima (załącznik 1), celowo pomijając słowo ptaki. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie o jaką grupę zwierząt chodzi. Dopiero wtedy nauczyciel podajemy temat lekcji. Prosimy uczniów wymienienie znanych uczniom gatunków ptaków. 2. Pytamy uczniów czym wyróżniają się ptaki spośród innych zwierząt, dlaczego są wyjątkowe. Dzielimy uczniów na grupy, rozdajemy skopiowane karty pracy 1 i prosimy by zastanowiły się jakie szczególne cechy, niespotykane u innych zwierząt mają ptaki. Poszczególne grupy po kolei prezentują swoje pomysły, wymieniając jedną cechę. Każda kolejna cecha budowy ptaka otrzymuje wspólny numer np. pióra - 1, skrzydła 2, dziob - 3 itp. Uczniowie numerują je pod kontrolą nauczyciela na załączonych grupowych kartach pracy. Uzupełniamy te cechy, których nie wymieniły dzieci, np. worki 4

powietrzne, spneumatyzowane kości, brak zębów. Możemy uzupełnić wiadomości zwracając uwagę na to, że skrzydła najczęściej umożliwiają aktywny lot, ale u innych ptaków jak np. u pingwina wspomagają pływanie. Możemy zaprezentować (pozwalając uczniom dotknąć, porównać) rożne rodzaje piór: puchowe, okrywowe, lotki, sterówki. 3. Prezentujemy ilustracje 6 gatunków ptaków (załącznik 2). Nauczyciel pyta czy przedstawione ptaki różnią się od siebie, czy wszystkie ptaki wyglądają tak samo? 4. Pytamy uczniów w jakich miejscach spotykamy ptaki, gdzie mieszkają, gdzie śpią, itd. Czy są jakoś przystosowane do poszczególnych środowisk życia (ptaki wodne, leśne, polne, drapieżne itd.) np. umieją dobrze pływać, wykuwają dziuple w drzewach, mają szpony itd. Podajemy wspólnie z uczniami przykłady ptaków z rożnych środowisk. Staramy się krotko scharakteryzować rodzaj pokarmu jakim żywią się ptaki z rożnych środowisk. 5. Rozdajemy grupom przygotowane wcześniej ilustracje z karty pracy 2. Uczniowie muszą przyporządkować na podstawie załącznika nr 2 ptasie dzioby do nóg. Następnie do dzioba i nóg ptaka dopasowują karteczkę z nazwą pokarmu do danego gatunku. 6. Organizujemy zabawę edukacyjną. Każdy uczeń z grupy wybiera kartkę z dziobem i nogą jednego gatunku ptaka. Wcześniej przygotowujemy atrapy posiłków, czyli ich nazwy wycięte z karty pracy2, które rozkładamy. Zadaniem uczniów jest odnalezienie swoistego pokarmu dla gatunku. Przed rozpoczęciem zabawy możemy włączyć płytę z dźwiękami głosów ptasich, uczniowie udają ptaki, ćwierkają, poruszają skrzydłami szukając pożywienia. Podsumowujemy zabawę, wspólnie z dziećmi ocenia preferencje żywieniowe poszczególnych gatunków ptaków. MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELA. Załącznik nr 1 Ptak Julian Tuwim Na gałązce usiadł ptak, Zaszczebiotał, zatrzepotał, Ostry dziobek w piorka otarł, Rozkołysał cały krzak. Potem z świrem frunął w lot! A gałązka rozhuśtana Jeszcze drży uradowana, że ją tak rozpląsał trzpiot 5

Karta pracy 1 Załącznik nr 2 BIELIK BEKAS KSZY PERKOZ DWUCZUBY KOS 6

ZIĘBA KRZYŻÓWKA Karta pracy 2. Dzioby, nogi i pokarm ptaków (wyciąć wzdłuż linii) BIELIK BEKAS KSZYK KRZYŻOWKA KOS BIELIK BEKAS KSZYK KRZYŻÓWKA 7

KOS PERKOZ DWUCZUBY ZIĘBA 8

DŻDŻOWNICA NASIONA RZĘSA GĄSIENICA, OWADY DUŻA RYBA, KACZKA Karta pracy nr 2 różne pokarmy różne dzioby Czym się odżywiają przedstawione na ilustracji ptaki.połącz odpowiednio liniami 9

Karta pracy nr 3 Czyja noga? połącz nogę z właścicielem 10

Karta pracy nr 4. Nogi do zadań specjalnych? dobierz nogę ( od a.. do i) oraz Numer od 1 do... 9 służy do) Noga jak ; służy do; a-wiosło 1-grzebania w ziemi b- podwójne haczyki 2pływania c- grabie 3 nurkowania d- trójwiosło 4-skakania e- podwójne drzewołazy 5- wspinania się na drzewo f- haczyki w rękawicach 6-łowienia ryb g- rozpruwacz 7- chwytania ssaków h- długie haczyki 8- łapania nocnych gryzoni i-amortyzatory 9-chwytania małych ptaków 11

Karta pracy nr 5.Taki dziób, jaki pokarm dobierz dziób od a do j) zjada pokarn od 1 do..10) Dziób jak ; Zjadam; A- sito 1-ryby B- oszczep 2- owady w powietrzu C- dłuto 3- owady w drewnie D- szydło 4- owady w liściach pod kora E- obcęgi 5- nasiona z szyszek F- cedzak 6- plankton, roślinność wodna G- pęseta 7- bezkręgowce H- haczyk 8- orzechy I- hak 9- nocne gryzonie J- dziadek do orzechów 10- ptaki 12

LITERATURA: Attenborough D. 1999. Prywatne życie ptaków, Muza S.A., Warszawa Jonsson L. 1998. Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego. Multico, Warszawa Kerrod R. 1991.Ptaki wodne. Encyklopedia świata zwierząt. Wiedza i Życie. Meissner W., Cofta T. 1998. Ptaki Bałtyku. Gatunki nurkujące. GBPW Kuling, Wydawnictwo Gdańskie. źródła www.wikipedia.org; www.lornetki.com Strony internetowe:http://pl.wikipedia.org/wiki/ http://www.koo.org.pl/krajowe-ptaki-szponiaste/pustulka,-http://ptaki-rolnictwo.bocian.org.pl/pustulka. 13