Bajki jako utwory nie tylko dla dzieci

Podobne dokumenty
Słuchamy poezji i określamy nastrój wiersza

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Portrety ojczyzny. Portrety ojczyzny. Wstęp. Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej to słowa kardynała Stefana

Radość co dnia. Radość co dnia. Wstęp

Wyrazy dźwiękonaśladowcze w poezji i prozie

Jaki utwór nazywamy bajką?

Polskie katechizmy różnych czasów

Ojczyzna w poezji. Ojczyzna w poezji. Wstęp. otworzył i rzymską: Rzym nazwał człekiem. W literaturze Ojczyzna miewa różne oblicza, to

Zostańmy felietonistami

Na grobach ojców naszych

Metody uczenia się i szybkiego zapamiętywania

Opis różne typy i funkcje opisów

Zapożyczenia. Zapożyczenia. Wstęp

Nowy sposób patrzenia na sztukę

Jaka wizja świata wyłania się z bajek I. Krasickiego? Satyra prawdę mówi.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Dlaczego? O przyczynach uchwalenia Konstytucji 3 maja

Komedia polityczna Juliana Ursyna Niemcewicza

Pieśni legionów. Pieśni legionów. Wstęp

Żołnierze listy piszą

Artykuł napisany jest stylem?

Konkurs Polonistyczny Etap szkolny Kryteria oceny i schemat punktowania rozwiązań

Język polski Tekst I. Informacje dla nauczyciela

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Mały artysta zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży m.in. rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie

Książka dzieciństwa CHARLES PERRAULT "CZERWONY KAPTUREK"

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

KONKURS LITERACKI NA BAJKĘ TERAPEUTYCZNĄ DOTYCZĄCĄ BEZPIECZEŃSTWA

KLUCZ ODPOWIEDZI KONKURS HUMANISTYCZNY. Zadania zamknięte. Zadania otwarte

K O C H A M Y D O B R E G O B O G A. Nasza Boża Rodzina. Poradnik metodyczny do religii dla dzieci trzyletnich

Czy liczby pierwsze zdradzą swoje tajemnice? Czy liczby pierwsze zdradzą swoje tajemnice?

Zasady oceniania z języka rosyjskiego. Klasy I

Wspólna edycja dokumentów czyli jak pracować w grupie i udostępniać materiały

Scenariusz zajęć nr 4

Matura 2012 język polski Analiza wyników. niski

SŁUCHOWISKA BAJKI SŁOWNO-MUZYCZNE

Zasady wyszukiwania zbiorów i informacji w bazach on-line (katalogu książek Opac i bibliografii Proweb oraz zasobach bibliotek cyfrowych)

PORADY DLA MATURZYSTÓW JĘZYK POLSKI, MATURA PISEMNA

Zasady wyszukiwania zbiorów i informacji w bazach on-line (katalogu książek Opac i bibliografii Proweb oraz zasobach bibliotek cyfrowych)

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

Odpowiedź dopuszczalna mimo usterek Kolumny są proste w budowie. Kolumny nie mają. Odpowiedzi niedopuszczalne. Kolumny podtrzymują

Autor: Marika Kaiser Scenariusz lekcji do filmu Wielki zły lis i inne opowieści (reż. Benjamin Renner, Patrick Imbert, Belgia, Francja 2017)

TO JA, TRZECIOKLASISTA-jaki jestem, jak się zachowuję,jaksię uczę

WOJEWÓDZKI KONKURS HUMANISTYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POZNAŃ 2011/2012 ETAP REJONOWY

Mali czytelnicy. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować...

80. rocznica tematu bajek zwierzęcych w filatelistyce i 350. rocznica wydania Bajek Jeana de La Fontaine a

OCENIANIE - JĘZYK POLSKI GIMNAZJUM Opracowała Dorota Matusiak

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016

Nieśmiertelna bajka Test dla kl. I liceum

Test b Druga połowa XVIII wieku Test podsumowujący rozdział I... Imię i nazwisko

Porozumienie między kulturami

Nowa epoka: odrodzenie

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

nauczyciele, doceniając wartość programu i widząc jego efekty, realizują zajęcia z kolejnymi grupami dzieci.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

tekstu w związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu. Uczniowie otrzymają dwa polecenia do wyboru:

INDYWIDUALIZACJA PRACY Z UCZNIEM Z DYSLEKSJĄ ROZWOJOWĄ W SZKOLE

Śląski Salon Maturzystów egzamin maturalny z języka polskiego 2008

Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat?

Test a Druga połowa XVIII wieku Test podsumowujący rozdział I... Imię i nazwisko

Ocenianie bieżące w dialogu z uczniem (cz. 2. Bajka)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wymagania edukacyjne z języka polskiego w roku szkolnym 2012/2013 Kryteria ocen w klasie V

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

KONKURS NA NAPISANIE BAJKI POD HASŁEM: W ZGODZIE ZE WSZYSTKIM I WSZYSTKIMI

REFORMA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

VI KSZTAŁCENIE LITERACKIE I KULTUROWE

Komputer we współczesnym świecie

Temat Przebieg i forma zajęć Dla kogo przeznaczona Kontakt

Załącznik nr 1. Rozwiąż krzyżówkę

Scenariusz zajęć nr 3

Czytusiowa bajka-pomagajka

Test sprawdzający znajomość przeczytanej lektury szkolnej Krzyżacy Henryka Sienkiewicza

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Scenariusz zajęć nr 7

W KAINIE BAJEK METODA PROJEKTU EDUKACYJNEGO GRUPA,,MISIE PROWADZACA; AGNIESZKA ARGALSKA TERMIN; R.

na ilustrowaną bajkę lub komiks

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy II gimnazjum

PROJEKT EDUKACYJNO WYCHOWAWCZY POD HASŁEM MODA NA CZYTANIE. PRZY WSPÓŁPRACY PCEiK w OLEŚNICY

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK POLSKI

Zaproszenie do świata baśni, bajek i wierszy

CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLE

Regulamin konkursu na napisanie bajki terapeutycznej dla dzieci

Hospitacja Diagnozująca

,,W krainie bajek i baśni

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne

PRZEWODNIK OBYWATELSKI

Regulamin konkursu na bajkę terapeutyczną pt. Wrocławskie Krasnale pomagają

Kryteria oceniania z języka polskiego dla klasy III gimnazjum

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY IV

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Skala Postaw Twórczych i Odtwórczych dla gimnazjum

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2014 r. Test humanistyczny język polski

LISTA TEMATÓW DO USTNEGO EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

Program Adam Mickiewicz patronem naszej szkoły

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

Transkrypt:

Bajki jako utwory nie tylko dla dzieci Bajki jako utwory nie tylko dla dzieci Wstęp Bajka jest jednym z najstarszych gatunków literackich, wywodzi się z tradycji ludowej wielu narodów. Pierwsze bajki powstawały w państwach starożytnych w Grecji i Rzymie. W Polsce mistrzami tego gatunku byli Ignacy Krasicki, Aleksander Fredro i Adam Mickiewicz, a największą popularnością cieszył się w czasach oświecenia. Bajka to krótki, najczęściej żartobliwy utwór dydaktyczny pisany wierszem. Jej bohaterami są najczęściej zwierzęta, ludzie, rzadziej rośliny lub przedmioty, wyposażone w pewne cechy jednoznaczne i niezmienne np. lis jest zawsze chytry, a wilk żarłoczny. Najbardziej jest rozpowszechniona forma bajki zwierzęcej, w której pod postaciami zwierząt kryją się cechy ludzkie. Przedstawione zwierzę jest alegorią określonych cech, np. lew siły, zając płochliwości, mrówka pracowitości. Krótkie wydarzenia opowiedziane w bajkach zmierzają do wyraźnego finału, z którego płynie morał, czyli pouczenie sformułowane wprost lub wyraźnie zasugerowane. Nieraz morały nawiązują do starych przysłów albo stają się tak ważne, że zaczynają funkcjonować w oderwaniu od tekstów. Kto z nas nie powtarzał za Mickiewiczem,

że: Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie? Głównym celem bajki jest uczyć, bawić i wychowywać. Oprócz wierszowanych form, można spotkać również bajki pisane prozą, to krótkie opowiadania o wyrazistej fabule, które skłaniają do refleksji i szukania odpowiedzi na nurtujące ludzkość pytania. Nauczysz się rozpoznasz cechy bajki i jej budowę; dokonasz analizy elementów świata przedstawionego w bajkach; streścisz wybrane bajki; scharakteryzujesz i ocenisz bohaterów bajek; rozpoznasz postawy negatywne i pozytywne w bajkach;

wskażesz pouczenia płynące z bajek. Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia 1. rozwija umiejętność słuchania i czytania utworów literackich; 2. rozwija umiejętność wyrażania własnych opinii na temat wysłuchanych utworów; 3. identyfikuje bajkę; 4. omawia akcję, wyodrębnia wątki i wydarzenia w przedstawionych bajkach; 5. charakteryzuje i ocenia bohaterów bajek; 6. prezentuje w wybranej przez siebie formie jedną bajkę; 7. ocenia swoje prezentacje. BAJKI JAKO UTWORY NIE TYLKO DLA DZIECI audiobook Rozdziały: 1. Razem jesteśmy silniejsi 2. Pęknięcie w dzbanie 3. Sprzątanie ulicy 4. O pewnej cesarzowej i złotej rybce Notatka dla prowadzącego Wskazówka Wysłuchaj uważnie bajek. Wynotuj cechy prezentowanych bohaterów oraz zastanów się nad pouczeniem płynącym z każdego utworu. Potraktuj bajki jak zagadki, które za pomocą opowiadanej historii zwracają naszą uwagę na ważne sprawy. Wersja tekstowa z wyróżnieniem pojęć Polecenie 1 Dobierzcie się w siedmioosobowe grupy i odtwórzcie przedstawiony w bajce proces łamania patyków. Ustalcie, kiedy patyki można złamać, a kiedy trudno będzie to zrobić. Jaką mądrość formułuje ojciec na podstawie obserwacji dotyczącej łamania patyków? Zacytujcie właściwy fragment i zinterpretujcie go. Polecenie 2 Zilustrujcie historię przedstawioną w bajce. Na czym polegała pożyteczność obydwu dzbanów? Na podstawie tekstu sformułujcie pouczenie. Polecenie 3 Jak powinno się zamiatać ulice według Beppo Zamiatacza? Czy opowieść o zamiataniu ulic można odnieść do innych działań człowieka? Jakie to będą działania? Co w tej opowieści jest ważne dla ciebie? Polecenie 4

Wskażcie morał w bajce o cesarzowej i złotej rybce. Czy jest on taki sam, jak morał wymyślonej przez was historii? Czy ta bajka mogłaby mieć jeszcze inny morał? Podsumowanie Bajki kryją w sobie wiele mądrości życiowych, mówią o sprawach ważnych w sposób prosty i obrazowy. Mogą mieć morał wyrażony wprost lub zapraszać odbiorcę do sformułowania przesłania płynącego z tekstu. Teksty bajek są lapidarne i dzięki temu łatwiej je zapamiętać; Bajki możemy spotkać w każdej kulturze, np.: polskiej, hinduskiej, chińskiej, uzbeckiej, niemieckiej. Wyrażają one uniwersalne prawdy, ważne dla każdej zbiorowości.

PRACA DOMOWA Praca domowa Polecenie 5.1 Zadanie 1. Napisz streszczenie wybranej bajki. Zadanie 2. Określ cechy typowe dla bajki i zilustruj je wybranymi przykładami z tekstów.

Zadanie 3. Na podstawie zamieszczonych ilustracji napisz swoją bajkę. Pamiętaj, żeby tekst zawierał wszystkie elementy typowe dla bajki jako gatunku literackiego.

Ćwiczenia Wskazówka W przypadku braku możliwości rozwiązania zadania z klawiatury lub trudności z odczytem przez czytnik ekranu skorzystaj z innej wersji zadania.

Ćwiczenie 1 Ćwiczenie 2 Inna wersja zadania Ćwiczenie 3 Inna wersja zadania Ćwiczenie 4 Inna wersja zadania Ćwiczenie 5 Inna wersja zadania Słowniczek Alegoria (gr. allegoria mówię w przenośni, obrazowo) postać, motyw, fabuła mająca poza znaczeniem dosłownym stały, jedyny, umowny sens przenośny np. lis jest przebiegły, osioł uparty. Bajka krótki utwór, w którym przedstawieni bohaterowie i zdarzenia mają służyć pouczeniu. Kontrast (fr. contraste) sprzeczność, przeciwieństwo między przedstawionymi zjawiskami, przedmiotami. Lapidarny (łac.lapidarius odnoszący się do kamieni) zwięzły, dosadny, krótki, wyrazisty, treściwy. Michael Ende (1929 1995) pisarz niemiecki. Autor wielu utworów dla dzieci. Najsłynniejsze z nich to Momo, czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas, Niekończąca się historia, Kuba Guzik i maszynista Łukasz, Kuba Guzik i Dzika Trzynastka. Utwory literackie Michaela Endego zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. W 1981 pisarz otrzymał Nagrodę Janusza Korczaka (przyznawaną przez Międzynarodową Unię na Rzecz Książki dla Młodzieży), a rok później została przyznana mu międzynarodowa nagroda Lorenzo il Magnifico. Morał (łac. moralis dotyczący obyczajów) końcowy, pouczający wniosek, który można wyciągnąć

z jakiegoś wydarzenia lub sytuacji, tłumaczący sens opisanych w utworze literackim wydarzeń. Pouczenie wskazówka dotycząca postępowania, mająca często charakter upomnienia. Uniwersalny (łac. universalis powszechny, ogólny), ponadczasowy, aktualny, dający się zastosować do różnych celów. Powrót do e podręcznika E podręcznik Piąta strona świata http://www.epodreczniki.pl/reader/c/221804/v/latest/t/student-canon 94. Co wiesz o bajkach? http://www.epodreczniki.pl/reader/c/221804/v/latest/t/student-canon/m/j0000008i5b5v22