Temat: Czy to źle, jeśli będzie cieplej?

Podobne dokumenty
Temat: Wiatr podróżnik i towarzysz zabaw.

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Temat: Gdzie w moim domu mieszkają pożeracze energii?

Temat: Drzewa wspierają człowieka.

Dlaczego klimat się zmienia?

Scenariusz zajęć o tematyce ekologicznej przeprowadzanych w klasach I-III (2 jednostki lekcyjne).

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

Scenariusz zajęć nr 2

Wzrost emisji CO Uderzenie w ziemię meteorytu Zderzenie galaktyk Zwiększenie masy słońca (większe przyciąganie słońca) Zderzenie dwóch planet

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

Prezentacja grupy A ZAPRASZAMY

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć nr 2

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej

Scenariusz nr 5. I. Tytuł scenariusza zajęć: Idziemy na wycieczkę do lasu. Blok tematyczny: Bezpiecznie na wakacje

Metody pracy: burza mózgów, pogadanka, heureza, problemowa, ćwiczenia relaksacyjne

Temat: Gorące źródła energii.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

Temat lekcji: Dzielniki, wielokrotności, podzielność liczb naturalnych.

Alternatywne źródła energii - prezentacja scenariusza zajęć na godzinę do dyspozycji wychowawcy w gimnazjum. Autor: Joanna Łęcka

Scenariusz zajęć nr 3

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

WYZWANIA EKOLOGICZNE XXI WIEKU

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Temperatura na Ziemi zmienia się!

Powietrze życiodajna mieszanina gazów czy trucizna, która nie zna granic?

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Powietrze i jego właściwości. Cele:

Scenariusz zajęć nr 3

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Warunki i przebieg fotosyntezy

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele

Ważne nieważne. Spotkanie 4. fundacja. Realizator projektu:

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W KLASIE II-III (1 jednostka lekcyjna)

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć i zabaw Z Nauką w Las dla dzieci w wieku 5-6 lat

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 2

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

PROGRAM ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH ZAINTERESOWANIA UCZNIÓW WYBITNIE UZDOLNIONYCH PRZYRODNICZO I MATEMATYCZNIE W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOL.

UKRYTE KOSZTY HAMBURGERA. scenariusze zajęć

Scenariusz zajęć nr 5

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA I OSZCZĘDZANIE ENERGII

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Temat: Energia - niewidzialny towarzysz.

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Człowiek a środowisko

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH N.T. WPŁYWU ZMIAN KLIMATYCZNYCH NA FUNKCJONOWANIE EKOSYSTEMÓW KLASA III GIMNAZJUM. Małgorzata Szpyrka

Scenariusz zajęć nr 6

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Scenariusz lekcji Temat: A B C bezpiecznego eksperymentowania

Najciekawsze gry i zabawy podczas przerw w szkole - opis zapomnianych gier

Zmiany w środowisku naturalnym

Scenariusz zajęć nr 7

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Scenariusz zajęć nr 2

SCENARIUSZE ZAJĘĆ KLASA 1 DIDASKO Ewa Kapczyńska, Krystyna Tomecka

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć nr 6

Temat zajęć: Agresja jak sobie z nią poradzić?

Scenariusz zajęć nr 7

Przedmiot: Biologia Realizowane treści podstawy programowej wymagania szczegółowe

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz nr 8. I. Tytuł scenariusza: W zimowej szacie. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Poniższe pytania dotyczą różnych spraw związanych z korzystaniem z mediów i urządzeń cyfrowych, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków,

Scenariusz zajęć nr 7

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Ja i moja rodzina. Scenariusz nr 6

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

Nie piję! Mam swoje plany.

ZIMO BAW SIĘ Z NAMI PROJEKT EDUKACYJNY

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz zajęć nr 5

Transkrypt:

Zielone światło dla edukacji ekologicznej Temat: Czy to źle, jeśli będzie cieplej? CZAS TRWANIA: 45 min. TEMATYKA SZCZEGÓŁOWA: 1) Jak zmienia się klimat? 2) Czy wzrost CO2 jest niebezpieczny dla klimatu? Wiadomości: Uczeń wie: - że w przyrodzie istnieją różne cykle/obiegi materii; - jakie są skutki globalnego ocieplenia. Umiejętności: Uczeń potrafi: - potrafi wnioskować; - usprawnia zdolności manualne/refleks. Metody: - podające (rozmowa, objaśnienie, opis); - problemowe (burza mózgów); - eksponujące (obserwacja, pokaz); - poszukujące (zabawa). Formy: - praca indywidualna; - praca w grupach. Środki dydaktyczne: - butelki z wodą gazowaną i niegazowaną; - czajnik elektryczny; - dużo papierowych kulek (np.: z gazety); - 2-3 piłki; - karty pracy; - kurtka i kocyk. Miejsce zajęć: - sala lekcyjna. ========================================================================== PRZEBIEG LEKCJI: Nauczyciel pyta: Czy jeśli czegoś nie widać to znaczy, że tego nie ma? Wybrane dziecko (lub wszystkie) porównuje wodę w dwóch butelkach, nieoznakowanych. W jednej jest woda niegazowana i gazowana. Wizualnie niczym się nie różnią. Po wypiciu uczeń odróżnia wodę gazowaną od niegazowanej. Następnie nauczyciel zagotowuje wodę w czajniku i zwraca uwagę na unoszącą się parę wodną, która za chwilę znika.

Komentarz: tak samo, jak woda, powietrze jest mieszaniną różnych gazów, których nie widać. Jednym z takich gazów jest CO2 (podać nazwę i symbol). Za pomocą planszy (lub rysując na tablicy) nauczyciel tłumaczy zasadę efektu cieplarnianego: Słońce wysyła energię cieplną/promieniowanie, Ziemia część z niej pobiera, ale część oddaje/odbija. CO2 zawarty w atmosferze wychwytuje część tej energii cieplnej, dzięki temu na Ziemi panuje odpowiednia temperatura do życia. Bez dwutlenku węgla byłoby na Ziemi znacznie zimniej. Czy w przyrodzie można coś zgubić? Przysłowie: w przyrodzie nic nie ginie. To co ktoś daje, inny wykorzystuje, i dana rzecz (materia) cały czas jest w obiegu. Skąd się bierze CO2? Np. z wybuchów wulkanów, powstaje w trakcie pożarów lasów, wydychany jest przez zwierzęta i przez człowieka. Kto zużywa CO2? Część gromadzi się w atmosferze, dużo dwutlenku węgla pochłaniają rośliny ( oddychają odwrotnie jak człowiek pobierają dwutlenek węgla, a oddają tlen). Zachowana jest równowaga. Ale taką równowagę można zakłócić. Człowiek wytwarzając energię, musi spalać węgiel, ropę i gaz w trakcie tego procesu oprócz energii powstaje też CO2. (Tak jak przy wycinaniu pierogów - kółka to energia, a reszta ciasta to dwutlenek węgla, który przy okazji zostaje). I co wtedy się dzieje? Kiedy będziemy cały czas dostarczać dwutlenek węgla (czyli ciągle zużywać duże ilości energii) może dojść do podniesienia się temperatury na Ziemi. Dzieci dzielimy na 3 grupy: Słońce, Ziemia i (najliczniejsza) CO2. Symbolem energii/ciepła mogą być papierowe (gazetowe) kulki (lub małe piłeczki w większej ilości). Na początku grupa Słońce ma wszystkie kulki i powoli rzuca je do grupy Ziemia (stoją naprzeciwko siebie) na razie bez dwutlenku węgla. 1. Słońce rzuca do Ziemi, Ziemia odrzuca. Bez gazów w atmosferze ciepło ucieka z Ziemi w kosmos. 2. Pomiędzy Słońce i Ziemię wchodzą 2-3 osoby z grupy CO2 i ustawiają się twarzą do Ziemi. Nie robią nic gdy Słońce rzuca do Ziemi, ale próbują łapać kulki, które Ziemia odrzuca do Słońca. Te które złapią zatrzymują przy sobie (dlatego zapas kulek musi być większy dla Słońca). Sytuacja naturalnego efektu cieplarnianego. 3.Wchodzi cała grupa dwutlenku węgla i wyłapuje coraz więcej kulek i zatrzymuje. Sytuacja nadmiernej produkcji CO2 i wzrost temperatury na Ziemi. Po tej prezentacji, dzieci przez chwilę swobodnie bawią się w ten sposób, że grupy Słońce i Ziemia rzucają piłkę do siebie (teraz już tylko 2-3 większe piłki), a grupa środkowa (CO2) próbuje wyłapać te piłki. Ten, od kogo z Ziemi lub Słońca piłka zostanie wyłapana, wchodzi do środka. Gra trwa przez określony przez nauczyciela czas, albo do momentu, gdy nie zostanie nikogo w grupie Ziemi lub Słońca. Dzieci uzupełniają kartę pracy (KARTA PRACY 1) dotyczącą efektu cieplarnianego (normalnego i nadmiernego). Czy to źle, jeśli na Ziemi będzie cieplej? Wybrany uczeń (ochotnik) ma za zadanie zrobić np. 10 przysiadów lub pozamiatać, potem zakłada kurtkę i jeszcze przykrywa się go kocem, znowu wykonuje zadanie. Stwierdza, że gdy jest za ciepło to wcale nie jest dobrze. Kiedy na Ziemi będzie cieplej, to różne procesy, które normalnie mogą być wykonywane swobodnie i dobrze, mogą zostać zakłócone i zrobi się jeden wielki bałagan. Razem z nauczycielem dzieci poznają i omawiają skutki zmian klimatu wykorzystując kartę pracy (KARTA PRACY 2).

Podpowiedzi: Zagadka: Czy moje zbyt długie granie na komputerze może w jakiś sposób zaszkodzić niedźwiedziowi polarnemu? Oczywiście teoretycznie - kto spróbuje to wyjaśnić dostaję nagrodę. Wniosek: Kiedy robię coś, co wymaga zużycia energii, to wymuszam, żeby ta energia była cały czas produkowana, czyli żeby spalany był węgiel i powstawał CO2. Więc im więcej zużywam energii, tym bardziej przyspieszam globalne ocieplenie. Praca domowa: Przygotuj ciekawostki na temat niedźwiedzia polarnego lub innego zagrożonego wyginięciem gatunku. ========================================================================== Jako zadanie na dłuższy czas można zaproponować, żeby dzieci, na wzór harcerskich zadań, zdobywały sprawności tematycznie związane z energią. Dzieci wspólnie projektują wzór odznaki (z możliwością powielenia dla każdego dziecka). Żeby otrzymać odznakę i tytuł muszą wykonać kilka określonych zadań, część z nich może sprawdzić nauczyciel, a niektóre może potwierdzić rodzic. odznaka: POGROMCA CO2 Zadania dla dziecka: wyjaśnij szkodliwe działanie dwutlenku węgla; wyjaśnij skrót CO2; wytłumacz związek dwutlenku węgla z produkcją energii; przedstaw w dowolnej formie w jaki sposób starasz się oszczędzać energię; opowiedz o życiu niedźwiedzia polarnego