Patyk się żeni reż. Martin Lund



Podobne dokumenty
Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

Pan Patyk reż. Åsleik Engmark

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Wielki niedźwiedź reż. Esben Toft Jacobsen

Wielki wyścig reż. André F. Nebe

Lotta w krainie wynalazków reż. Heiki Ernits i Janno Põldma

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel


Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Zestaw animacji o tolerancji

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

Niesforny Bram reż. Anna van der Heide

Konspekt lekcji na temat filmu pt.: Amazonia. Przygody małpki Sai dla klas I-III

Jaki utwór nazywamy bajką?

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Przyjaciel na balkonie reż. Hüseyin Tabak

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Brzdąc reż. Charlie Chaplin

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Nocturna reż. Adrià Garcia, Victor Maldonado

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

T JAK POWSTAJE DZIEŁO FILMOWE?: na przykładzie filmu "Pan Tadeusz". Lekcja z edukacji medialnej dla uczniów gimnazjum

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Ponyo reż. Hayao Miyazaki

Temat dnia: Projektuję meble szkolne"

KARTA ZADAŃ NR 2 Bezpieczne miasto

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Poczta nam pomocna. Temat: Piszemy list do Świętego Mikołaja

Akeelah i jej nauczyciel reż. Doug Atchison

Sekret z Kells reż. Tomm Moor

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Beata Kozyra, Iwona Złotnicka-Brzózka

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Eskil i Trynidad reż. Stephan Apelgren

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE 2 EK

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

GIMNAZJUM W ZESPOLE SZKÓŁ W RUSKU PROGRAM ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH EKSPRESJA TEATR

Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Stolice mojej Ojczyzny Temat: Warszawa stolica Polski

Program. Warsztatu/kursu doskonalącego PROGRAM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W ZAKRESIE EDUKACJI KULTURALNEJ I ARTYSTYCZNEJ. Tytuł ...

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

Z bezpiecznego domu do serca puszczy. Amazonia oczami małpki Sai.

Autor: Anna Dziadkiewicz. Klasa II. Temat lekcji: Teatr Malutki przedstawia cz. II

Na polowaniu z Wielkomiludem

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

Niska samoocena a wyniki w nauce.

Temat: Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Scenariusz lekcji do filmu Cudowny chłopak (reż. Stephen Chbosky) Temat: Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu jak Auggie uczy nas empatii?

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Scenariusz zajęć nr 4

Ogólna tematyka zajęć w klasie II

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Samorządni Temat: Wybieramy samorząd klasowy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Energia. Edukacji. Scenariusze lekcji Szkoła podstawowa, klasa V

Słynny malarz polski Jan Matejko

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Orps reż. Atle Knudsen

Scenariusz nr 60. Temat: Jak powstaje film? - Współpracujemy przy jego tworzeniu. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 57 Temat: Czy chciałbym być podobny do Szewczyka Dratewki? - Baśń J. Porazińskiej.

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Magia kina. Temat ośrodka dziennego: Nasza klasa w kinie.

Nie owijam w bawełnę asertywność.

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Z wizytą u lekarza Temat: Katar SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Odwrócona lekcja THANKSGIVING, czyli Święto Dziękczynienia do góry nogami (scenariusz)

Transkrypt:

Patyk się żeni reż. Martin Lund MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI 1. Scenariusz lekcji. (str. 2) Temat: Co to jest scenografia i czego się dzięki niej dowiadujemy? stowarzyszenie nowe horyzonty zamenhofa 1, 00-153 warszawa, tel. +48 22 530 66 40, fax +48 22 831 06 63, www.nhef.pl

SCENARIUSZ LEKCJI Paulina Krześniak Temat: Co to jest scenografia i czego się dzięki niej dowiadujemy? CELE LEKCJI zwrócenie uwagi uczniów na rolę scenografii i kostiumu w filmie; rozwijanie umiejętności samodzielnego myślenia; doskonalenie umiejętności przedstawiania i uzasadniania swojego zdania oraz formułowania myśli z uwzględnieniem zasad kultury słowa; wzbogacanie wyobraźni; wzbogacanie słownictwa. METODY I FORMY PRACY burza mózgów; pogadanka; praca ze słownikiem; praca indywidualna; karta pracy: rysowanie, praca w parach, krzyżówka. ŚRODKI DYDAKTYCZNE CZAS film Patyk się żeni, reż. M. Lund, Norwegia 2010; karty pracy dla wszystkich uczniów; słownik języka polskiego; karteczki z opisami scenografii. 1 lekcja

PRZEBIEG LEKCJI 1. Wprowadzenie. Nauczyciel pyta uczniów, czy podobał im się obejrzany w kinie film. Warto poprosić, by dzieci zwróciły uwagę na to, co w filmie przypadło im do gustu, a co nie. Można także powiedzieć dzieciom, że film Patyk się żeni to kolejna po Panu Patyku część przygód chłopca Małego i jego niezwykłego przyjaciela ożywionego kawałka drewna, czyli tytułowego Pana Patyka. 2. Burza mózgów. Prowadzący prosi dzieci, by wymieniły miejsca, w których rozgrywają się poszczególne przedstawione w filmie wydarzenia. W razie potrzeby nauczyciel naprowadza uczniów na kolejne lokalizacje (np.: dom Małego i jego rodziców, szpital, wnętrze sklepu, plac przed sklepem, las). Następnie nauczyciel pyta dzieci, czego dowiadujemy się z wyglądu miejsc, w jakich toczy się akcja filmu. Możliwe odpowiedzi: - że Mały i jego rodzina mieszkają w niedużej miejscowości na skraju lasu, - że przedstawione w filmie wydarzenia rozgrywają się w czasach współczesnych 3. Pogadanka. Nauczyciel wprowadza do rozmowy pojęcie scenografia i zwraca uwagę uczniów, że określenie to oznacza wygląd przestrzeni, w której rozgrywają się przedstawione w filmie wydarzenia. 4. Praca ze słownikiem. Prowadzący prosi wybranego ucznia o odszukanie definicji słowa scenografia w słowniku języka polskiego. (Definicja według Innego słownika języka polskiego: scenografia to projekt oprawy plastycznej sztuki teatralnej, filmu itp.). W najmłodszych klasach można pominąć ten element lekcji. Nauczyciel może także sam podać dzieciom definicję lub zapisać ją na tablicy (ewentualnie wyświetlić na tablicy interaktywnej). 5. Praca indywidualna. Każdy z uczniów losuje kartkę z opisem scenografii. Zadaniem dzieci jest zastanowienie się, gdzie i kiedy mogłaby rozgrywać się akcja filmu z taką scenografią oraz o czym mógłby on opowiadać. Przykładowe opisy: Krajobraz księżycowy. Przedmioty unoszą się. Nie ma grawitacji. Ciemno. Dookoła gwiazdy. Zamek z mostem zwodzonym otoczony fosą. Dookoła gęsty las. Wnętrze nowoczesnej kuchni. Szklane blaty. Oświetlone szafki. Bogate wyposażenie. Wulkaniczna góra. Na niej chatka na kurzej stópce. 6. Karta pracy. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy i prosi o wykonanie polecenia 1. Zadaniem uczniów jest zaprojektowanie scenografii do filmu. Najpierw muszą więc wyobrazić sobie, o czym mógłby opowiadać reżyserowany przez nich film. Następnie każdy uczeń w przeznaczonym do tego polu rysuje swoją propozycję scenografii. Po jej stworzeniu uczniowie wymieniają się w parach swoimi kartami pracy. Każdy z nich na podstawie zaproponowanej przez sąsiada scenografii nadaje jego filmowi tytuł. Po zakończeniu pracy uczniowie wymieniają się w parach uwagami, wyjaśniają sobie nawzajem, jakie były ich pomysły i sprawdzają, czy zostały one odczytane na podstawie rysunku. 7. Pogadanka. Prowadzący zwraca uwagę, że informacji o czasie i miejscu akcji, które w książce są opisane wprost, w filmie widz domyśla się właśnie m.in. na podstawie scenografii. Odwołując się do doświadczeń dzieci związanych z poprzednim ćwiczeniem, warto zauważyć, że jeśli ktoś narysował w swojej pracy np. zamek, a przed nim rycerzy w zbrojach, kolega z łatwością mógł domyślić się, że z dużą pewnością będzie to film historyczny lub niezwykła baśń. 8. Karta pracy. Nauczyciel podkreśla, że poza samą scenografią informacje o czasie i miejscu akcji oraz realiach przekazują nam w filmie również inne jego elementy. Są one hasłami w krzyżówce, o której rozwiązanie dzieci są proszone (polecenie 2. z kart pracy). Osoby, które jakie pierwsze poprawnie rozwiążą krzyżówkę można nagrodzić w ustalony wcześniej sposób. Gdy wszystkie dzieci wykonają zadanie, wybrana osoba odczytuje hasło. (Prawidłowe odpowiedzi: 1. kostium, 2. scenografia, 3. maska, 4. rekwizyt, 5. peruka, hasło: teatr. Nauczyciel podkreśla, że scenografia, kostiumy i rekwizyty mają ogromne znaczenie nie tylko w filmie, ale także w teatrze.

9. Pogadanka. Na zakończenie warto zapytać dzieci, czy pamiętają jakiś spektakl teatralny lub film, w którym scenografia i kostiumy zrobiły na nich szczególnie duże wrażenie. Nauczyciel może wykorzystać to pytanie do przypomnienia uczniom seansów i spektakli, w których uczestniczyli wspólnie. Jeśli nauczyciel ma taką możliwość, może wyświetlić na tablicy fotosy z wybranych filmów. Praca domowa Czy Pan Patyk to, Twoim zdaniem, filmowy rekwizyt, czy też bohater filmu? Uzasadnij swoją odpowiedź.

Karta pracy Zadanie 1. Wyobraź sobie, że jesteś reżyserem. Zastanów się, o czym będzie opowiadać Twój film i w polu poniżej narysuj swoją propozycję scenografii do niego. Następnie przekaż swoją kartę koledze/koleżance) z ławki i poproś o zaproponowanie tytułu filmu na podstawie Twojego rysunku. Ty zrób to samo na karcie pracy kolegi/koleżanki z ławki. Tytuł filmu Zadanie 2. Rozwiąż krzyżówkę i odczytaj hasło. 1. 2. 3. 4. 5. 1. Ubiór, który aktor zakłada, aby wyglądać na kogoś innego. 2. Oprawa plastyczna sztuki teatralnej lub filmu. 3. Przykrycie twarzy lub jej części nakładane przez aktora. 4. Przedmiot używany przez aktora na scenie lub w filmie. 5. Nakrycie głowy w formie fryzury z włosów sztucznych lub prawdziwych. Wykorzystywane m.in. przez aktorów. HASŁO: