Scenariusz zajęć Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. Grupa zróżnicowana wiekowo (3-latki, 4-latki, 5-latki) Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny, miejscowości, Ojczyzny Temat: Święto mojej Ojczyzny. Cele operacyjne: Dziecko: 3-latek 4-latek 5-latek Rozpoznaje barwy ojczystej flagi. Posługuje się gestem w zabawach ruchowych. Uczestniczy w zbiorowym śpiewie. Wie, jakiej jest narodowości. Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi. Współpracuje z innymi dziećmi i nauczycielem. Tworzy budowle z klocków. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: 3-latek 4-latek 5-latek Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym. Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu. Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej. Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt
oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych. Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne. Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu. Wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa ( potrafię to zrobić ) i odczuwa radość z wykonanej pracy. Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać oraz zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach; uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty, a także formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach. Wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa. Przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach). Treści kształcenia: kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu kącika przyrody, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób, tańce w parze i kręgu); rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, wyszukiwanie takich samych obrazków, śpiewanie piosenki); rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek); grupowanie obiektów, klasyfikowanie; kształtowanie sprawności fizycznej (uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu; rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami);
rozbudzanie zainteresowania rodzinnym krajem w oparciu o teksty literackie, ciekawe prezentacje, bezpośrednie doświadczenie; zabawy kształtujące rozumienie stosunków przestrzennych. Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne 3-latki/uwagi Przebieg zajęć 4-latki/uwagi 5-latki/uwagi 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. Nauczyciel (N) przygotowuje dwie chorągiewki biało-czerwone, kolorowe ilustracje przedstawiające krajobrazy i mapę Polski. Sala udekorowana jest białymi oraz czerwonymi balonami. 2. Święto mojej Ojczyzny: urządzanie tematycznej gazetki z aktywnym udziałem dzieci. N zaprasza dzieci do wspólnego tworzenia gazetki z dostępnych ilustracji. Chętne dzieci pomagają N, swobodnie wypowiadają się, zadają pytania. Obok gazetki N eksponuje mapę Polski. 3.Zachęcanie dzieci do oglądania albumów prezentujących piękno polskiej ziemi; nazywanie oraz podejmowanie prób opisu oglądanych zdjęć i ilustracji. Albumy o Polsce. 4. Świąteczny spacer przedszkolaków. zabawa ruchowa. Dzieci maszerują po obwodzie koła. N wystukuje na tamburynie tempo marsza. Na głośniejsze dźwięki tamburyna dzieci tupią, na wibrato -naśladują machanie chorągiewkami. II. Zajęcia dydaktyczne Przygotowanie do śniadania. 1. Polskie krajobrazy: aktywizacja dzieci zaprezentowanie uroków naszego kraju N zaprasza dzieci do wspólnego oglądania tematycznych zdjęć. Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat prezentowanych obrazów. 2.Nauka słów piosenki Piękna Polska - to mój kraj w oparciu o prezentowanie tematycznych fotografii. Uwaga! Slajdy zmieniają się zgodnie z tekstem piosenki. Dzieci 3-letnie uczestniczą w zabawach, jeśli są nimi zainteresowane. 3. Piękna Polska - to mój kraj: tradycyjna zabawa ruchowa w pociąg w takt melodii piosenki Piękna Polska to mój kraj. 4. N zaprasza chętne dzieci 3 i 4-letnie To mój kraj: kolorowania ilustracji przedstawiającej flagę. dzieci otrzymują Dzieci, których uwaga się wyczerpała, ilustrację
III. Zajęcia popołudniowe w naturalny sposób powracają d z wykropkowanym programu własnego, czyli wybranego przez konturem mapy Polski. siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Ich zadaniem jest Dzieci mogą także malować farbami ilustrację połączenie punktów tak, Jedziemy zwiedzać Polskę. aby powstał kontur liniowy mapy. Bieg zaznaczonej Wisły wyklejają plasteliną. Następnie wycinają i naklejają symbole miejsc, które warto odwiedzić (góry, morze, Mazury). 5. Swobodne zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem dostępnych w przedszkolu zabawek (dzieci młodsze) oraz sprzętu sportowego (dzieci starsze). Przygotowanie do obiadu. 1.Aktywność własna dzieci zabawy swobodne. 2. Budujemy domy: Zabawy manipulacyjno-konstrukcyjne z klocków. Różne rodzaje klocków. 1. W parku: puzzle w wersji multimedialnej. Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają d programu własnego, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku. Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje. Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne: dwie chorągiewki biało-czerwone, kolorowe ilustracje przedstawiające polskie krajobrazy, mapa Polski, albumy o Polsce, książka K. Wlaźnik Wychowanie fizyczne w przedszkolu, Warszawa 1988, ilustracje chorągiewek do kolorowania, kredki, farby plakatowe lub akwarele, pędzelki, pojemniki z wodą, ręczniki papierowe, ołówki, niebieska plastelina, klej, wiaderka, łopatki, różnorodne foremki, piłki, skakanki, obręcze hula-hop; różne rodzaje klocków, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Tekst piosenki Piękna Polska - to mój kraj, autor: Agnieszka Wysocka; 2. Ilustracja do pokolorowania Jedziemy zwiedzać Polskę; 3. Mapa Polski - szablon do łączenia punktów; 4. Materiał do wydrukowania w wersji kolorowej - To mój kraj; 5. Materiał do wydrukowania chorągiewka; 6. Prezentacja multimedialna Polskie krajobrazy - do wykorzystania przez N; 7. Prezentacja multimedialna Jedziemy zwiedzać Polskę - do wykorzystania przez N podczas nauki piosenki: Piękna Polska, to mój kraj; 8. Puzzle multimedialne 12- elementowe W parku; 9. Kolorowanka multimedialna Mój kraj.