Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych z geografii przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

Podobne dokumenty
Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

Mapa niewyczerpane źródło informacji

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Scenariusz lekcji matematyki. Klasa V. Temat: Obliczenia praktyczne- działania na liczbach. Autor: Grażyna Karczyoska

rozszerzające (ocena dobra)

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz lekcji przyrody w klasach szkoły podstawowej Elżbieta Przybył

Wymagania edukacyjne z geografii dla klasy V b w roku szkolnym 2018 / 2019 niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych ocen klasyfikacyjnych

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Plan scenariusza zajęć. Różnorodność środowiska przyrodniczego Tatrzańskiego Parku Narodowego

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz zajęd z matematyki dla klasy V. Temat: Matematyka w praktyce - koszt wykonania sałatki jarzynowej.

Sprawozdanie Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I III Matematyka jest wszędzie Prowadzący: mgr Elżbieta Wójcik

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

rozszerzające (ocena dobra)

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Wymagania edukacyjne z geografii dla klasy 5

Wymagania edukacyjne z geografii dla klasy 5. Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z GEOGRAFII. Klasa V

I PÓŁROCZE. Wymagania na poszczególne oceny ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra ocena bardzo dobra ocena celująca

Wymagania na poszczególne oceny. ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra ocena bardzo dobra ocena celująca I PÓŁROCZE

1. Wysokość względna między poziomem morza a Rysami (2499 m n.p.m.) wynosi A cm. B m. C m n.p.m. D. około 2500 m.

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5

Przedmiotowe zasady oceniania z geografii w klasie 5 szkoły podstawowej.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

2. Metody prezentacji informacji

Wymagania na poszczególne oceny. (ocena dopuszczająca) (ocena dostateczna) (ocena dobra) (ocena bardzo dobra) (ocena celująca)

Wymagania edukacyjne. z geografii. dla klasy 5. oparte na Programie nauczania geografii w szkole podstawowej

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Wymagania edukacyjne z geografii dla kl. 5 szkoły podstawowej opracowane na podstawie programu Planeta Nowa autorstwa Ewy Marii Tuz i Barbary


Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

rozszerzające (ocena dobra) liniowe i powierzchniowe mapo różnejtreści odczytuje skalę mapy wyjaśnia, dlaczego każda mapa ma skalę

KARTA KURSU. Gospodarka Przestrzenna 1. stopnia, stacjonarne, , sem. 1. Opis kursu (cele kształcenia) Warunki wstępne

Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum. Temat: Położenie geograficzne i środowisko przyrodnicze Australii.

Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z GEOGRAFII DLA KLASY V

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

rozszerzające (ocena dobra) 1. Mapa Polski

Ocena dobra. Przyporządkowuje kierunki do współrzędnych. Wymienia podział map i podaje ich znaczenie.

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z GEOGRAFII DLA KLASY 5 SP. Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

rozszerzające (ocena dobra) poziomicowa wyjaśnia różnicę między obszarem górskim

rozszerzające (ocena dobra) wyjaśnia, dlaczego każda mapa ma rozróżnia rodzaje skali

Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

rozszerzające (ocena dobra) skalę liczbowej wyjaśnia różnicę między obszarem górskim

Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra) skalę. liczbowej. wyjaśnia różnicę między obszarem. górskim

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

Przedmiotowy system oceniania z geografii dla klasy 5 szkoły podstawowej

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

Uwzględnia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Wymagania edukacyjne z GEOGRAFII dla klasy V - rok szkolny 2018/2019

rozszerzające (ocena dobra) Uczeń: rozróżnia na mapie znaki punktowe, liniowe i powierzchniowe rysuje podziałkę liniową

Scenariusz lekcji wychowania do życia w rodzinie dla I klasy technikum. Temat: Profilaktyka HIV/AIDS

Wymagania edukacyjne z GEOGRAFII dla klasy V - rok szkolny 2019/2020

GEOGRAFIA klasa V szkoła podstawowa wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

oblicza odległość w terenie za pomocą skali liczbowej

Scenariusz lekcji biologii. Temat: Zmiennośd budowy ciała człowieka

Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Wymagania na poszczególne oceny rozszerzające (ocena dobra)

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania śródrocznych oraz rocznych klasyfikacyjnych ocen z geografii w klasie 5.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Wymagania edukacyjne z geografii w klasie V

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

PRZYRODA RODZAJE MAP

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Transkrypt:

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych z geografii przeprowadzonych 26.02. 2019r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu Nauczyciel: Grażyna Herman 1.Temat zajęd: Ukształtowanie powierzchni na mapach. 1a.Czas realizacji: 45 min. 2.Zakres treści Mapa Polski: mapa ogólnogeograficzna, mapa krajobrazowa, mapa turystyczna, skala mapy, znaki na mapie, treśd mapy. 3.Cele szczegółowe a) wiadomości - uczeo zna: - pojęcia: wysokośd względna, wysokośd bezwzględna, poziomica, mapa poziomicowa, mapa hipsometryczna, skala barw. - uczeo wyjaśnia: - jak powstaje mapa poziomicowa, dlaczego różnicuje się barwy na mapie hipsometrycznej. b) umiejętności - uczeo potrafi: - odczytad z mapy wysokośd bezwzględną, - obliczyd wysokośd względną formy terenu na podstawie odczytu z mapy, - zidentyfikowad formy terenu na podstawie mapy poziomicowej, - określid nachylenie terenu na podstawie układu poziomic. c) postawy : uczeo rozpoznaje swoje predyspozycje i talenty oraz rozwija pasje i zainteresowania geograficzne. 4. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa. 5. Metody pracy : pogadanka, praca z mapą drukowaną i cyfrową w aplikacji Google Maps.

6. Środki dydaktyczne: - karty pracy, zdjęcie gór, atlas geograficzny, urządzenie z dostępem do Internetu, rzutnik multimedialny, aplikacja Learning Apps.org, ilustracje wklęsłych i wypukłych form terenu przedstawionych za pomocą poziomic. 7. Przebieg zajęd a) faza wprowadzająca: 1.Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne: sprawdza obecnośd, podaje temat i cele zajęd. 2.Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęd. Pokazuje im zdjęcie gór oraz mapę wybranego obszaru górskiego zamieszczonego w atlasie geograficznym. b) faza realizacyjna: 1. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Następnie wyjaśniapojęcia: wysokośd bezwzględna i wysokośd względna. Uczniowie wykonują zadanie 1- podpunkty a i b z karty pracy. 2.Podczas krótkiej pogadanki nauczyciel wyjaśnia uczniom znaczenie terminów poziomica i mapa poziomicowa. Następnie wyjaśnia sposób tworzenia mapy poziomicowej, a także podaje informacje, co można z niej odczytad i w jaki sposób. Na podstawie przekazanych wiadomości uczniowie wykonują zadanie 1 podpunkty c i d z karty pracy. 3. Uczniowie analizują ilustracje wklęsłych i wypukłych form terenu przedstawionych za pomocą poziomic. 4. Nauczyciel wyświetla na rzutniku obraz terenu górskiego( Tatry) z aplikacji Google Maps. Ustawia opcję Teren, dzięki czemu może pokazad uczniom ukształtowanie powierzchni. Przy dużym powiększeniu na mapie wykonanej metodą cieniowania pojawią się poziomice i w ten sposób nauczyciel pokazuje związek poziomic z różnymi formami terenu. Uczniowie wykonują zadanie 2 z karty pracy.

5.Nauczyciel wyjaśnia uczniom różnice między mapą poziomicową, a mapą hipsometryczną. Wprowadza termin skala barw w legendzie mapy- uczniowie wykonują zadanie 3 z karty pracy. c) faza podsumowująca uczniowie wykonują zadania z aplikacji Learning Apps.org mapa poziomicowa, mapa hipsometryczna.

Scenariusz dodatkowych zajęd wyrównawczych z geografii przeprowadzonych 15.01.2019r. w ramach projektu Nauczyciel: Grażyna Herman,,Szkoła w działaniu 1.Temat: Obliczanie odległości za pomocą skali. 1a. Czas realizacji: 45 min. 2.Zakres treści- Mapa Polski: mapa ogólnogeograficzna, mapa krajobrazowa, mapa turystyczna, skala mapy, treśd mapy, znaki na mapie. 3.Cel ogólny- Stosowanie skali mapy do obliczania odległości między wybranymi obiektami. 4. Cele szczegółowe a) wiadomości- uczeo zna pojęcie skala, trzy sposoby przedstawiania skali na mapach -uczeo wyjaśnia sposoby zapisywania skali na mapach. b)umiejętności- uczeo potrafi zastosowad skalę liczbową mapy do obliczania odległości w terenie, zastosowad podziałkę liniową do obliczania odległości na mapie w linii prostej, zastosowad nitkę/sznurek do obliczania odległości na mapie wzdłuż linii krzywej. c)postawy-uczeo rozpoznaje swoje predyspozycje i talenty oraz rozwija pasje i zainteresowania geograficzne, współpracuje w grupie i czuje się odpowiedzialny za jej pracę. 5.Formy pracy-indywidualna, grupowa.

6.Metody pracy-dyskusja kierowana, praca z mapą, praca z aplikacją internetową. 7.Środki dydaktyczne-instrukcje dla grup, mapa turystyczna Łysogór 1:75000, karty pracy, linijka, nitka lub sznurek, rzutnik multimedialny z dostępem do Internetu, karty pracy, aplikacja LearningApps.org. 8.Przebieg lekcji a)faza wprowadzająca 1.Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne: sprawdza obecnośd, podaje temat. 2.Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęd oraz przedstawia cele. Wskazuje im potrzebę obliczania odległości na mapie w czasie planowania podróży. 3.Nauczyciel wykorzystuje dyskusję kierowaną, aby uczniowie wspólnie przypomnieli sobie znaczenie terminów: skala mapy, skala liczbowa, skala mianowana, podziałka liniowa. b)faza realizacyjna 1.Nauczyciel wyjaśnia, jak obliczyd odległośd w terenie w linii prostej między dwoma punktami na podstawie pomiaru odcinka na mapie, z użyciem skali liczbowej. 2.Uczniowie wykonują zadanie z karty pracy. 3.Nauczyciel dzieli uczniów na 4 dwuosobowe grupy, z których 2 będą dokonywały pomiarów na mapie za pomocą linijki, a 2 pozostałe- za pomocą nitki lub sznurka.grupy losują zadania. Każde zadanie zawiera dwa elementy: instrukcję oraz kserokopię mapy turystycznej Łysogór.

4.Każda grupa ma zaplanowad podróż tak, by w odpowiedniej kolejności odwiedzidobiekty w pobliżu Świętokrzyskiego Parku Narodowego. 5.Na podstawie otrzymanych instrukcji uczniowie wykonują zadania (czas 15 min.) 6.Nauczyciel kontroluje pracę grup oraz w razie konieczności pomaga w wykonaniu zadao. Po upływie czasu każda grupa prezentuje otrzymane wyniki. Uczniowie wraz z nauczycielem analizują otrzymane wyniki obliczeo, zastanawiają się nad przyczynami różnic w pomiarach. 7.Nauczyciel za pomocą aplikacji Google Maps oblicza odległości między przedstawionymi obiektami. Na podstawie informacji uczniowie wspólnie analizują, który sposób obliczeo był dokładniejszy. c) faza podsumowująca-uczniowie wykonują zadanie z aplikacji Learning Apps.org skala, obliczanie rzeczywistej odległości odcinków.