Opracował: Tadeusz Banowski. Aktualizacja: Małgorzata Bazan i Maciej Dowgiel

Podobne dokumenty
Zmagania osoby tracącej wzrok ze światem na podstawie filmu Carte Blanche w reżyserii Jacka Lusińskiego Opracował: Tadeusz Banowski

Relacja nauczyciel uczeń w filmie Carte Blanche w reżyserii Jacka Lusińskiego Opracowała: Anna Równy

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Sixto Rodriguez i piraci

Dozwolony użytek osobisty i publiczny, czyli co możesz wykorzystać zgodnie z prawem Opracował: Anna Równy

Życie codzienne powstańczej Warszawy na podstawie filmu Miasto 44 Jana Komasy oraz relacji świadków Opracował: Adam Rębacz

TWORZYMY FILM Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WINDOWS MOVIE MAKER ŚWIĘTA

O prawach człowieka wokół filmu Sugar Man


Dziennikarze przyszłości

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Opracowała: Beata Kozyra

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Licencje Creative Commons i pola eksploatacji, czyli co przysługuje autorowi dzieła Opracowała: Anna Równy

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Wersja 2.6 przeznaczona jest dla systemów Windows Vista/7. Pobierz ze strony:

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Dozwolony użytek osobisty i publiczny, czyli co możesz wykorzystać zgodnie z prawem

Dalej będziemy tworzyli prezentacje filmową złożoną ze zdjęd, filmów i muzyki.

Projekt Podkarpackie Szkolenie Informatyczno - Metodyczne Ramowy program szkolenia

Na polowaniu z Wielkomiludem

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Jak brzmi słowo wolność w języku białoruskim?

nowe media materiały dydaktyczne dla nauczycieli

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Celem projektu jest stworzenie aplikacji, która będzie przedstawiała, co dzieje się z liśćmi jesienią.

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

2. Metody prezentacji informacji

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Doradca zawodowy Beata Kapinos

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

Razem czy osobno? Spotkanie 17. fundacja. Realizator projektu:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Komornikach. Plan działania Zespołu TIK

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

Opracowała: Beata Kozyra

PROGRAM REALIZACJI WEWNĄTRZSZKOLNEGO SYSTEMU DORADZTWA ZAWODOWEGO W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

O zagadkach losu w Czerwonym Krzysztofa Kieślowskiego. Opracowała: Jolanta Manthey

1. Zarządzanie informacją w programie Access

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Jak uŝywać programu Windows Movie Maker?

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Tworzenie interaktywnych pomocy dydaktycznych z wykorzystaniem TIK i inne innowacyjne metody w nauczaniu różnych przedmiotów w szkole podstawowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich. Danuta Konieczka-Śliwińska. Scenariusz lekcji historii dla szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

Jak brzmi słowo wolność w języku białoruskim?

Sposoby przedstawiania algorytmów

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego

PROGRAM WYCHOWAWCZY PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY W PILŹNIE

Tworzenie dokumentów oraz prezentacji programu Młodzi Aktywiści Prezydencji przy wykorzystaniu EduTuby

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

Jak korzystać z programu Działamy razem

Temat: Sztuka to przede wszystkim myślenie ( ) reagowanie na problemy społeczności - Oni Artura Żmijewskiego. Opracowanie: Katarzyna Zabłocka

Przedmiotowy system oceniania z biologii


Próbny sprawdzian szóstoklasisty z Nową Erą

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

Jaki utwór nazywamy bajką?

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z WIEDZY O KULTURZE W I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. Z. KRASIŃSKIEGO W CIECHANOWIE

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla uczniów klas VI SP1 w Szczecinku

Scenariusz zajęć nr 7

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

1. Każdy ma swojego dusiołka

UONET+ moduł Dziennik

według programu Lekcje z komputerem autorstwa W. Jochemczyk, I. Krajewska-Kranas, A. Samulska, W. Kranas, M. Wyczółkowski

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Wielcy malarze na lekcji języka angielskiego opis ilustracji na podstawie materiału stymulującego Opracowała: Marta Gajda -Bławat

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

z poradni pedagogicznej

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

BIBLIOTEKA LOKALNE CENTRUM WIEDZY PRAKTYCZNEJ PRZEWODNIK PO NARZĘDZIACH WARSZTAT NR 4: WINDOWS LIVE MOVIE MAKER

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Transkrypt:

Szkoła ponadpodstawowa GODZINA Z WYCHOWAWCĄ, ETYKA Scenariusz zgodny z podstawą programową (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 2 marca 2018 r.) Szkoła ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWCĄ lub ETYKA Scenariusz zgodny z podstawą programową (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 27 sierpnia 2012 r.) Scenariusz z wykorzystaniem nowych mediów i metod aktywizujących (45 min) Zmagania osoby tracącej wzrok ze światem na podstawie filmu Carte Blanche w reżyserii Jacka Lusińskiego Opracował: Tadeusz Banowski Aktualizacja: Małgorzata Bazan i Maciej Dowgiel CC BY-NC-ND Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych). Fundacja creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/pl Legalna Kultura Strona 1

ele Cele lekcji: lekcji: Uczeń: poznaje historię nauczyciela lubelskiego liceum analizuje fragmenty filmu Carte Blanche w reżyserii Jacka Lusińskiego nabywa umiejętność tworzenia audiodeksrypcji kształtuje postawę tolerancji i empatii odczytuje przesłanie filmu w kontekście idei wpisanych w kampanię społeczną fundacji Legalna Kultura Metody: miniwykład praca w grupach praca w parach (trójkach) tworzenie audiodeskrypcji Środki dydaktyczne: Środki dydaktyczne: film Carte Blanche w reżyserii Jacka Lusińskiego projektor multimedialny lub tablica interaktywna komputery z dostępem do Internetu wyposażone w słuchawki, mikrofon oraz program Windows Movie Maker Przygotowanie Przygotowanie do do lekcji: lekcji: Uczniowie samodzielnie lub z nauczycielem oglądają film Carte Blanche w reżyserii Jacka Lusińskiego z płyty DVD wydanej przez Kino Świat lub na platformie VOD. Nauczyciel przed projekcją zapoznaje uczniów z zasadami korzystania z legalnych źródeł. Uświadamia im, że fundacja Legalna Kultura od lat prowadzi kampanię społeczną mającą na celu Strona 2

integrację twórców i odbiorców kultury oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za kulturę w cyfrowej rzeczywistości. Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się w domu z zasobami zamieszczonymi w serwisie legalnakultura.pl. Powiązanie PODSTAWA z PROGRAMOWA podstawą programową Z DNIA 2 z MARCA 2 marca 2018 2018 r.: Powiązanie z podstawą programową z etyki: 1. Podstawy etyki. 4) objaśnia pojęcia: dobro i zło, wartość, godność, prawda, wolność, odpowiedzialność oraz rozważa rolę tych pojęć w etyce, 2. Analiza ludzkiego działania w aspekcie moralnym. 1) identyfikuje główne elementy struktury ludzkiego działania: podmiot (sprawca), adresat, przedmiot (wewnętrzna treść), motyw, intencja, skutki, okoliczności, 2) rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje oraz uczucia; posługuje się nazwami emocji i uczuć do charakteryzowania przeżyć własnych oraz przeżyć innych osób rzeczywistych i fikcyjnych, 1. Etyka życia osobistego (indywidualnego). 1) identyfikuje i analizuje problem sensu życia w kontekście klasycznego pytania etycznego: jak należy żyć?, 2) identyfikuje i analizuje problem szczęścia, rozważa relację szczęścia do moralności; 3) identyfikuje i analizuje moralne aspekty przyjaźni, charakteryzuje przyjaźń jako relację międzyosobową, ocenia wartość przyjaźni, 9) wyjaśnia, dlaczego człowiekowi należy okazywać szacunek; kształtuje postawę szacunku wobec każdego człowieka, 10) wyjaśnia, na czym polega autonomia człowieka, podaje przykłady postaw autonomicznych i nieautonomicznych, 3. Etyka społeczna i polityczna. 8) zna i analizuje pojęcie tolerancji, rozważa zagadnienie granic tolerancji, kształtuje postawę otwartości i tolerancji. Strona 3

4. Etyka a nauka i technika. 1) podaje przykłady właściwego i niewłaściwego wykorzystywania nowych technologii, w szczególności technologii informatycznych. Powiązanie z podstawą programową z 27 sierpnia 2012 r.: Powiązanie z podstawą programową z etyki: 4. [ ] Etyczna analiza aktywności ludzkiej. Motywy podejmowanych decyzji. 8. Wymiar moralny życia człowieka. Zdolność rozpoznawania wartości [ ]. 11. Moralne aspekty pracy i różnych dziedzin życia publicznego. [ ] 12. Etyczny wymiar życia szkolnego. Umiejętność życia z innymi i dla innych. [ ] Strona 4

Przebieg lekcji: FAZA WSTĘPNA Ciekawym rozpoczęciem lekcji może być quizz Kahoot! sprawdzający znajomość filmu Carte Blanche : goo.gl/ukgdqg. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i przedstawia postać Macieja Białka, nauczyciela historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie z ponad dwudziestoletnim stażem pracy, który w 1997 roku zachorował na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki i zaczął tracić wzrok. To właśnie na kanwie jego losów Jacek Lusiński opowiedział historię Kacpra Bielika. (Można skorzystać z artykułu: fakt.pl/wydarzenia/nauczyciel-ukrywal-zetraci-wzrok-niewidomy-nauczyciel-carte-blanche,artykuly,519448.html, goo.gl/2fpnnk) [dostęp: 04.10.2018]. Nauczyciel proponuje stworzenie mapy myśli ukazującej utrudnienia, jakie według uczniów może napotkać osoba niewidoma lub tracąca wzrok (niedowidząca). Strona 5

Przewidywana odpowiedź Strona 6

FAZA REALIZACYJNA Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy i rozdaje karty pracy (materiały pomocnicze 1). Każdy z utworzonych zespołów otrzymuje inne zadanie; ma omówić kolejne objawy choroby bohatera filmu, opisać funkcjonowanie bohatera w trakcie choroby, przedstawić i ocenić relacje bohatera z otoczeniem z przyjacielem albo klasą. Wskazani uczniowie prezentują efekty pracy w grupach. Przewidywane odpowiedzi Grupa I. Opisz kolejne objawy choroby Kacpra. Uczniowie mogą wziąć pod uwagę następujące sytuacje: - pojawienie się czarnego punktu podczas obserwacji nieba przez teleskop oraz w trakcie czytania książki; - problem z odnalezieniem strony w statucie szkoły podczas wizyty w gabinecie dyrektora; - niezauważenie krzesła w gabinecie lekarskim; - niepowodzenie podczas gry w bilard; - pomyłka w wyborze klucza do sali lekcyjnej; - próba wejścia do bloku (wybór złej klatki); - problem z czytaniem mapy podczas lekcji; - utrata widzenia w ciemności (schodzenie po schodach, wizyta w oceanarium); - problem z odszukaniem grobu matki; - oszustwo podczas transakcji finansowej (sprzedaż teleskopu); - nierozpoznanie profesora. Grupa II. Opisz, w jaki sposób Kacper reaguje na chorobę i pokonuje trudności w szkole. Wskazując reakcje Kacpra, uczniowie mogą wziąć pod uwagę następujące sytuacje: - diagnoza oraz wiadomość o dziedziczności choroby; - nieudana próba samobójcza; - obsesyjny sen z wizją matki; - dylematy dotyczące wychowawstwa i ostateczna decyzja. Wskazując sposoby pokonywania trudności, uczniowie mogą wziąć pod uwagę następujące sytuacje: - przydzielenie uczniom pewnych czynności (dokonywanie wpisów w dzienniku); Strona 7

- rozwiązanie problemu z wyborem klucza do sali (prośba o wymianę wieszaczka); - stosowanie różnych strategii dotyczących poruszania się po szkole (liczenie kroków między pokojem nauczycielskim a klasą, chodzenie przy ścianie). Grupa III. Opisz reakcję Wiktora na wiadomość o chorobie Kacpra i pomocy z jego strony. Uczniowie mogą wziąć pod uwagę następujące sytuacje: - pierwsza reakcja podczas gry w bilard; - namowa do rezygnacji z wychowawstwa; - reakcja na decyzję Kacpra dotyczącą wychowawstwa; - wsparcie podczas spotkania (poświęcenie czasu rodzinnego dla Kacpra); - pomoc w sprawdzaniu prac pisemnych; - szukanie rozwiązań mogących ułatwić Kacprowi pracę (przyniesienie reklamy czytnika); - propozycja pożyczenia pieniędzy na zakup czytnika. Grupa IV. Opisz postępowanie Klary i oceń postawę etyczną uczniów wobec nauczyciela. Omawiając postępowanie Klary, uczniowie mogą wziąć pod uwagę następujące sytuacje: - pomoc podczas zajęć lekcyjnych (zgoda na objęcie funkcji opiekuna dziennika zwrócenie uwagi na zaufanie); - dostarczenie tablicy okulistycznej (pomoc w uzyskaniu pozytywnego wyniku badań okresowych). Dokonując oceny postawy klasy, uczniowie mogą wziąć pod uwagę następujące sytuacje: - głosowanie dotyczące wychowawstwa; - zachowanie podczas sprawdzianu (próby ściągania i reakcja nauczyciela); - wzajemne zaufanie podczas wycieczki; - zmiana zachowania Madejskiego; - scena finałowa i jej znaczenie dla decyzji Kacpra ( Jestem gotów na wszystko ). Po prezentacji grup nauczyciel informuje uczniów, czym jest audiodeskrypcja: Audiodeskrypcja [AD] przekład treści obrazu na słowa. Werbalny opis warstwy wizualnej spektakli teatralnych, produkcji audiowizualnych, sztuk plastycznych oraz wydarzeń widowiskowych sprawia, iż stają się one dostępne osobom niewidomym i słabowidzącym. [źródło: avt.ils.uw.edu.pl/files/2010/12/ad-_standardy_tworzenia.pdf, goo.gl/xkpbgs (dostęp: 10.10.2018)] Strona 8

Nauczyciel wyświetla na projektorze multimedialnym lub na tablicy interaktywnej film z audiodeskrypcją Zwykła randka (link: youtube.com/watch?v=5k33pnzcl3q, goo.gl/kr9nyx, dostęp: 10.10.2018), a następnie zapoznaje uczniów z trzema złotymi zasadami audiodeskrypcji: 1. Opisz to, co widać na obrazie, co możesz na nim zaobserwować. 2. Nie interpretuj, nie przedstawiaj swoich wniosków, opinii ani motywów opisywanych postaci. 3. Nie mów w czasie dialogów. Wyjątek stanowią jedynie bardzo istotne akcje rozgrywające się na ich tle. [źródło: avt.ils.uw.edu.pl/files/2010/12/ad-_standardy_tworzenia.pdf, goo.gl/xkpbgs (dostęp: 10.10.2018)] Nauczyciel informuje uczniów o czekającym ich zadaniu: stworzeniu audiodeskrypcji do fragmentu filmu Carte Blanche (instrukcja dla nauczyciela dotycząca wycięcia ścieżki 30:55,67 31:18,00 w programie Windows Movie Maker materiały pomocnicze 2). Uczniowie zajmują miejsca przy komputerach (po dwie trzy osoby, w zależności od liczby stanowisk oraz liczebności klasy), na których znajduje się przygotowany fragment filmu. Po zaprezentowaniu przez nauczyciela materiału każda para (trójka) opracowuje własny tekst audiodeskrypcji (instrukcja dla uczniów dotycząca rejestracji narracji w programie Windows Movie Maker materiały pomocnicze 3). W tym czasie wyświetlany jest zapętlony fragment filmu. Strona 9

FAZA PODSUMOWUJĄCA Po zaprezentowaniu efektów pracy przez uczniów nauczyciel wyświetla kadry z filmu ukazujące linie trolejbusowe (materiały pomocnicze 4). Wyjaśnia, że można je odczytać w kontekście losów Kacpra. Uczniowie interpretują kadry w odniesieniu do etapów życia nauczyciela, wskazują znaczenie postaw etycznych względem jego niepełnosprawności. Nauczyciel uzupełnia wnioski z lekcji, nawiązując do historii Macieja Białka, który po latach przyznał się do choroby. Wyjaśnia, że jego postawa sprawiła, iż zyskał wsparcie wśród nauczycieli i uczniów. Wskazuje na istotę uczciwości na co dzień względem samego siebie oraz innych. Przypomina, że troska o uczciwość wpisuje się w założenia kampanii społecznej fundacji Legalna Kultura, która kształtuje poczucie odpowiedzialności za kulturę w cyfrowej rzeczywistości. Strona 10

Materiały pomocnicze 1. Karty pracy - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Grupa I. Opisz kolejne objawy choroby Kacpra. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Grupa II. Opisz, w jaki sposób Kacper reaguje na chorobę i pokonuje trudności w szkole. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Grupa III. Opisz reakcję Wiktora na wiadomość o chorobie Kacpra i pomoc z jego strony. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Grupa IV. Opisz postępowanie Klary i oceń postawę etyczną uczniów wobec nauczyciela. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Strona 11

Materiały pomocnicze 2. Instrukcja przygotowania fragmentu filmu 1. Ładujemy całą ścieżkę do programu Windows Movie Maker, korzystając z funkcji Dodaj wideo i zdjęcia. 2. Po załadowaniu całego filmu na pasku przechodzimy do zakładki Edycja. Strona 12

3. Po prawej stronie, gdzie załadowana jest ścieżka filmu, przesuwamy kursor do momentu, w którym chcemy przyciąć film (30:55,67), i klikamy Podziel (w kółku zaznaczono znak podziału). 4. Tę samą czynność powtarzamy, aby zaznaczyć końcowy punkt przycięcia (31:18,00). 5. Niepotrzebną ścieżkę usuwamy, korzystając z opcji Usuń poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy w dowolnym jej punkcie. Strona 13

6. Gotowy materiał zapisujemy jako film, wybierając kolejno Plik, Zapisz film i Zalecane dla tego projektu. Strona 14

Materiały pomocnicze 3. Instrukcja rejestracji narracji 1. Osadzamy fragment filmu w programie Windows Movie Maker. 2. Zmniejszamy poziom dźwięków, by nie przeszkadzał podczas nagrywania. 3. Otwieramy funkcję zapisu narracji. Strona 15

4. Wybór urządzenia audio zatwierdzamy, klikając OK. 5. Po kliknięciu Nagraj rozpoczynamy czytanie przygotowanego tekstu zgodnie z obrazem. Strona 16

6. Po zakończeniu czytania zapisujemy materiał i przywracamy głośność oryginalnej ścieżki dźwiękowej (punkt 2). Film z audiodeskrypcją jest gotowy do zapisania. Strona 17

Materiały pomocnicze 4. Kadry z filmu Kadr 1. Przed próbą samobójczą Kadr 2. Po rozmowie z woźnym Kadr 3. Po obiedzie u Ewy Strona 18

Kadr 4. Zakończenie filmu [Źródło kadrów: zrzuty ekranu z filmu Carte Blanche, dystrybutor Kino Świat] Strona 19