Scenariusz lekcji chemii dla klasy I LO. TEMAT: Kosmetyki

Podobne dokumenty
TEMAT: Podsumowanie wiadomości z działu Atomy i cząsteczki.

TEMAT: Estry pachnąca chemia

ACETON NAJBARDZIEJ ZNANY KETON WSTĘP:

Poznajemy disacharydy

Znakowanie kosmetyku nowe przepisy. mgr Katarzyna Kobza - Sindlewska

Protokół doświadczenia IBSE IV etap SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA ZADANIE 4

- odróżnia wyższe kwasy karboksylowe od niższych, - zauważa wyższe kwasy karboksylowe w swoim otoczeniu i docenia ich znaczenie,

Scenariusz lekcji otwartej w klasie drugiej gimnazjum. Opracowała: Marzena Bień

Scenariusz lekcji. Temat: Kwas o najprostszej budowie. Temat lekcji: Kwas o najprostszej budowie

Temat: Składniki odżywcze żywności. Data: Opracowała: Marta Gołębiewska - Szczykowska. Cele sformułowane w języku ucznia: Na dzisiejszej lekcji:

Scenariusz lekcji Temat: A B C bezpiecznego eksperymentowania

Zagadnienia na egzamin dyplomowy Wydział Inżynierii. studia I stopnia. Kierunek: Chemia kosmetyczna

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Nauczycielski plan dydaktyczny z chemii klasa: 1 LO, I ZS, 2 TA, 2 TŻ1, 2 TŻ2, 2 TŻR, 2 TI,2 TE1, 2 TE2, zakres podstawowy

Moduł nr 4. Degradacja gleby

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

1. 2. Alkohole i fenole powtórzenie wiadomości

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

Polisacharydy skrobia i celuloza

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

[18] Receptura Kosmetyczna

Scenariusz lekcji dla klasy II technikum i liceum

SCENARIUSZE ZAJĘĆ W CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Temat: Reakcje zobojętniania sposobem na otrzymywanie soli

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU CHEMIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Czynniki wpływające na szybkość reakcji

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Burza mózgów, asocjogram, eksperyment, pogadanka, dyskusja, praca z całym zespołem, praca w grupach różnym frontem, praca indywidualna.

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU WSZYSTKO JEST MAGNETYCZNE.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Skały wapienne i ich właściwości

KONSPEKT LEKCJI Z REALIZACJI EDUKACJI EKOLOGICZNEJ I PROZDROWOTNEJ - KORELACJA MIĘDZYPRZEDMIOTOWA

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

Uniwersytet Śląski w Katowicach str. 1 Wydział

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO - CHEMICZNEGO

Wprowadzanie produktów kosmetycznych do obrotu Przewodnik Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

2. Tabele w bazach danych

Glicyna przedstawiciel aminokwasów

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

USTAWA z dnia 30 marca 2001 r. o kosmetykach

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

Karty pracy dla uczniów, plansze ze wzorami kwasów, sprzęt i odczynniki niezbędne do wykonania doświadczeń.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

NA PRODUKTACH ŻYWNOŚCIOWYCH:

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

TEMAT: Kuchnia to nie apteka

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu

Scenariusz lekcji otwartej z biologii - zakres rozszerzony w klasie I LO

Scenariusz lekcji w ramach korelacji chemii z matematyką

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Odpady nadające się ponownego przetworzenia są odpowiednio oznakowane. Zwracajcie więc uwagę na znaki i symbole umieszczane na opakowaniach

1. Właściwości białek

USTAWA z dnia 30 października 2003 r. o zmianie ustawy o kosmetykach

prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Małgorzata Karkoszka SCENARIUSZ LEKCJI W LICEUM. Właściwości chemiczne kwasów karboksylowych.

Scenariusz lekcji pokazowej z chemii

Temat : Budowa, właściwości i zastosowanie acetylenu jako przedstawiciela alkinów.

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU OSWOIĆ PROMIENIOTWÓRCZOŚĆ.

Temat: Odejmowanie w pamięci

Nazwa projektu: Kreatywni i innowacyjni uczniowie konkurencyjni na rynku pracy

Eksperyment laboratoryjny, burza mózgów, pogadanka, praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna.

SKRYPTY ZAJĘĆ Z CHEMII SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH IV VI

OTRZYMYWANIE EMULSJI I BADANIE ICH WŁAŚCIWOŚCI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Wymagania edukacyjne z chemii dla kl.7 Szkoły Podstawowej nr 17 w Tarnowie Mościcach.

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU PĘDZĄCE CZĄSTKI.

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

Interpretacja danych statystycznych 1. Cele lekcji a) Wiadomości b) Umiejętności 2. Metoda i forma pracy 3. Środki dydaktyczne

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV - VI

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU SPOSÓB NA IDEALNĄ PIANĘ

Dz.U zm. Dz.U art zm. Dz.U art zm. Dz.U art zm.

Scenariusz zajęć praktycznych.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

temat zajęć JAKI MAM WPŁYW NA GOSPODAROWANIE ODPADAMI W MOIM DOMU? BIOLOGIA Świat pod lupą 4.4. Gospodarowanie odpadami

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji. Temat: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu. Temat lekcji: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu

Transkrypt:

Autor: Katarzyna Polonis Borodynko Scenariusz lekcji chemii dla klasy I LO DZIAŁ: Środki czystości i kosmetyki TEMAT: Kosmetyki Cele lekcji - uczeń po zajęciach potrafi: podać, gdzie można znaleźć informacje o składnikach kosmetyków; opisać zasady odczytywania i analizy składu kosmetyków na podstawie etykiet; wymienić zasady INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych); wymienić zastosowania wybranych kosmetyków; sklasyfikować niektóre składniki kosmetyków w zależności od ich roli (nawilżające, natłuszczające, itp.); wyszukać w dostępnych źródłach informacje na temat działania kosmetyków; opisać składniki bazowe, czynne - aktywne, dodatkowe kosmetyków; zaprojektować doświadczenie Badanie wpływu emulgatora na trwałość emulsji ; przeanalizować skład kosmetyków (na podstawie etykiety kremu, balsamu, pasty do zębów, itp.) i wyszukać w dostępnych źródłach informacje na temat ich działania; dokonać samooceny. Metody i techniki pracy: pogadanka; laboratoryjna (doświadczenie uczniowskie); praca z podręcznikiem/ materiałami przygotowanymi do zajęć. Środki dydaktyczne: podręcznik dla szkół ponadgimnazjalnych To jest chemia, zakres podstawowy, Nowa Era; karta pracy ucznia; sprzęt i szkło laboratoryjne (2 probówki z korkami, statyw do probówek, szalki Petriego); odczynniki chemiczne (woda destylowana, olej roślinny, wodny roztwór mydła); próbki kosmetyków (krem na dzień, krem na noc, krem do rąk, krem leczniczy na bazie siarki, krem z drobinkami złota, tonik kosmetyczny), płatki kosmetyczne; M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 1

tabele Wybrane oznaczenia INCI kosmetyków, Analiza składu pasty do zębów na postawie etykiety ; gąbka do ciała, tablety z dostępem do Internetu. PRZEBIEG LEKCJI Faza wprowadzająca: wita klasę, podaje temat i cel lekcji; prosi uczniów, aby z życia codziennego podali przykłady substancji, które po rozpuszczeniu w wodzie tworzą roztwory właściwe, koloidy i zawiesiny; zadaje pytania: - Co to są emulsje? - Czym jest emulgator, jakie ma zadanie? Faza realizacyjna: omawia wpływ kosmetyków na skórę człowieka (pomoc dyd. - trójkolorowa gąbka do ciała) Rysunek 1. Źródło: http://www.pogodynka.pl/indeksuv/materialyedukacyjne; dostęp: 20.05.2019 dzieli zespół klasowy na 5, 6 osobowe grupy, ustala zasady pracy, przypomina o BHP. przeprowadzają doświadczenie Badanie wpływu emulgatora na trwałość emulsji (wg instrukcji w podręczniku), zapisują obserwacje, wnioski; przypominają strukturę emulsji typu W/O i O/W. rozdaje próbki kosmetyków, formułuje polecenie: scharakteryzuj otrzymane próbki kosmetyków (barwę, zapach, konsystencję, itp.) pracują w grupach, dzielą się spostrzeżeniami, podają wnioski z doświadczenia. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 2

obserwuje wykonywanie czynności przez uczniów; doradza, udziela wyjaśnień, służy pomocą; prosi uczniów, aby podali przykłady kosmetyków o funkcji oczyszczającej, nawilżającej, leczniczej, itp. (można korzystać z tabletów z dostępem do Internetu); rozdaje tabelę pt. Wybrane oznaczenie kosmetyków ISCI oraz analizę składu pasty do zębów, kosmetyku ekologicznego. dokonują analizy otrzymanych materiałów, poddają je dyskusji w zespołach. Faza podsumowująca: jako podsumowanie mają krótko scharakteryzować składniki bazowe, czynne - aktywne, dodatkowe kosmetyków; dokonują ewaluacji zajęć (buźki stopień zadowolenia uczniów z lekcji); porządkują stanowiska pracy. podsumowuje pracę uczniów; zadaje pracę domową: Przeanalizuj skład dowolnego kosmetyku dostępnego w domu na podstawie etykiety i wyszukaj w dostępnych źródłach informacji na temat działania zawartych w nim składników, wyjaśnij pojęcia parabeny). Załączniki karta pracy, skład pasty do zębów, porównanie kosmetyk tradycyjny kosmetyk eco (skład %), tabela pt. Wybrane oznaczenie kosmetyków ISCI. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 3

PRÓBKI KOSMETYKÓW Polecenie: scharakteryzuj otrzymane próbki kosmetyków (barwę, zapach, konsystencję, itp.) Próbka 1 Próbka 2 Próbka 3 Próbka 4 Próbka 5 Próbka 6 Próbka 7 M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 4

Rodzaj składnika Nazwa wg systemu INCI Nazwa polska Funkcja Olaflur Aminofluorek Zapobiega powstaniu próchnicy Składnik czynny Łagodny materiał ścierny Hydrated silica Krzemionka uwodniona Substancja polerująca Składnik bazowy Aqua Woda Rozpuszczalnik Sorbitol Sorbitol Zapobiega wysychaniu Hydroxyethylcellulose Hydroksyetyloceluloza Substancja wiążąca Składnik dodatkowy Aroma Substancja zapachowa Nadaje paście zapach Limonene Limonen Poprawia smak pasty Titanium Dioxide Tlenek tytanu(iv) Biały barwnik Saccharin Sacharyna Substancja słodząca SKŁAD TRADYCYJNEGO KOSMETYKU SKŁAD KOSMETYKU ECO Rysunek 2. Źródło: www.kosmopedia.org/o_kosmetykach/oznakowanie_kosmetykow; dostęp: 20.05.2019 M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 5

Wybrane oznaczenie kosmetyków ISCI Symbol PAO Symbol ręki na książce Symbol UVA Znak nie testowane na zwierzętach" Oznakowanie materiału Period After Opening, czasem jest też nazywany symbolem otwartego słoiczka. Dodatkowo na słoiczku lub pod nim podaje się liczbę miesięcy (np. 6M, 9M, 24M).Symbol PAO oznacza czas po otwarciu opakowania (od momentu pierwszego użycia produktu zgodnie z jego przeznaczeniem), w jakim produkt może być bezpiecznie stosowany. Symbol ręki na książce oznacza, że na dołączonej do kosmetyku ulotce, taśmie lub kartce umieszczone są dodatkowe, ważne informacje. Symbol stosowany jest najczęściej, gdy na opakowaniach wewnętrznym i zewnętrznym brakuje miejsca na zamieszczenie wszystkich istotnych informacji. Umieszczenie tego symbolu jest obowiązkowe jeśli na dołączonej ulotce znajdują się informacje, które nie mieszczą się na opakowaniu, a są obowiązkowe (np. skład produktu). Produkt oznakowany tym symbolem spełnia zalecenia Komisji Europejskiej w zakresie skuteczności ochrony przed promieniowaniem UVA. Obecnie wszystkie kosmetyki przeciwsłoneczne powinny spełniać zalecenia w zakresie ochrony przed UVA, według których współczynnik ochrony przed promieniowaniem UVA musi wynosić co najmniej 1/3 wartości SPF (czyli współczynnika ochrony przed promieniowaniem UVB). Uwaga! W obowiązujących przepisach istnieje całkowity zakaz testowania kosmetyków oraz składników kosmetyków na zwierzętach, a także wprowadza do obrotu kosmetyków zawierających substancje testowane na zwierzętach przez danego producenta. Dlatego znak ten jest coraz rzadziej stosowany przez producentów. Oznakowanie materiału, z którego wykonano opakowanie. Pokazany symbol oznacza, że opakowanie wykonano z politereftalanu etylenu. Inne skróty, które mogą wystąpić na opakowaniach to np. LDPE (low density polyethylene), HDPE (high density polyethylene). Znak zielony punkt Znak towarowy Zielony Punkt oznacza, że producent ma podpisaną umowę z organizacją odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, która jednocześnie posiada licencję na używanie tego znaku. W Polsce wyłączne prawa do używania znaku zastrzeżonym znakiem towarowym Zielony Punkt, który jest ma Rekopol Organizacja Odzysku S.A., Znak ten często - niesłusznie - kojarzony jest z możliwością recyklingu opakowania lub ekologicznością produktu. Tabela 1 Źródło: www.kosmopedia.org/o_kosmetykach/oznakowanie_kosmetykow; dostęp: 20.05.2019 M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 9 Strona 6