ZIOŁA I CHWASTY LEKI Z ZIELONEJ APTEKI



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć terenowych

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

Interaktywna Mapa Puszczy Knyszyńskiej - Wygenerowano: /13:34:00

ZIEMIA TO NASZ DOM. POZNAJEMY JĄ I CHRONIMY

Dom.pl Rumianek: pospolite zioło, które warto uprawiać w ogrodzie. Uprawa rumianku

Lubczyk - opis rośliny

Temat: Przystosowania roślin do życia w wodzie.

Zielnik roślin łąkowych. Klasa I. Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej

ROŚLINY 17 gatunków szkoły podstawowe

bylina Głowienka wielkokwiatowa Prunella grandiflora Głowienka wielkokwiatowa Prunella grandiflora Opis produktu

Program Od zioła do apteki natury

prosta i nie przyniesie trudności nawet mało doświadczonemu ogrodnikowi.

Oznaczanie wybranych gatunków drzew i krzewów obcego pochodzenia

Dom.pl Czosnek niedźwiedzi. Uprawa w ogrodzie i zastosowanie

Kwiaty - zwiastuny wiosny

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

SCENARIUSZ DO LEKCJI TRZECIEJ

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Czym różni się sosna od sosny?

Miód - właściwości lecznicze

Mapa roślinna łąki. Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Scenariusz zajęć nr 1

UWAGA BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

kategoria: Aktualności Ogrodu Botanicznego Aktualności Palmiarni

Dom.pl Czarny bez. Jak uprawiać czarny bez w ogrodzie? Jakie właściwości ma czarny bez?

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Kolory i kształty łąki

Rośliny lecznicze występujące na Kaszubach. Zapraszamy na seans!!!

Gatunki chwastów najczęściej występujące w uprawie marchwi. Chwasty kiełkujące w temp. 2-5 o C

Preparaty pielęgnacyjne do stóp

Rozpoznawanie najpopularniejszych drzew w różnych ekosystemach

Porzeczka czarna. Numer katalogowy 1687 SZCZEGÓŁOWY OPIS

Wilczomlecz złocisty Euphorbia epithymoides

Scenariusz zajęć nr 1

Gdy wiosna budzi buki

Dom.pl Jak uprawiać estragon? Uprawa estragonu w ogrodzie i w doniczce

Lubię tu być na zielonym!

PRZYRODA TO SKARBIEC. SZUKAMY DO NIEGO KLUCZA

REGULAMIN Powiatowego Konkursu Wiedzowego p.n. Dziwne zioło jak się nazywa DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

PROGRAM KURSU KOSMETYKA DLA KAŻDEGO Online

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Kalina hordowina K91

PREPARATY DLA ZDROWIA I HIGIENY ZWIERZĄT

PRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie

Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale

ARKUSZ OBSERWACYJNY - DRZEWA

TWOJA LINIA FITOKOSMETYKÓW NA KAŻDY DZIEŃ

zagadnienia do egzaminu

Scenariusz zajęć terenowych

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

Barwy wiosny w ogrodzie zróżnicowanie fenologiczne wybranych gatunków krzewów

PRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie

bylina Przetacznik kłosowy Christa Veronica spicata B318 H Przetacznik kłosowy Christa Veronica spicata Opis produktu

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Odetka wirginijska Physostegia virginiana

Podsumowane wiadomości o roślinach

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 11. Rola martwego drewna.

Dział I Powitanie biologii

Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 4-letnich Jagódki projekt edukacyjny realizowany od do r. przez D. Deptuła

Liofilizowany sok z dzikiej róży 80% (±5%), mikronizowany błonnik jabłkowy 20% (±5%), celulozowa otoczka kapsułki.

Wirtualny Hogwart im. Syriusza Croucha

bylina Kocimiętka właściwa Nepeta cataria B156 H

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

bylina Orlik pospolity Nora Barlow różowy Aquilegia vulgaris Nora Barlow B153 H

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

bylina Mak Papaver B155 H

My robimy pyszny miód. Spotkanie z pszczelarzem dla dzieci w wieku 3-14 lat

Scenariusz zajęć nr 8

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

bylina Sasanka bordowa B226

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Scenariusz zajęć nr 6

OGRÓD PRZEDSZKOLNY W CZTERECH PORACH ROKU

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Plan metodyczny lekcji

bylina Pięciornik nepalski Ron McBeath Potentilla nepalensis B261 Pięciornik nepalski Ron McBeath Potentilla nepalensis Opis produktu

Scenariusz zajęć nr 7

SELMED - sklep z produktami Dr. Nona Cennik z dnia Wszystkie podane ceny są cenami brutto.

Arkusz obserwacji ROŚLINNOŚĆ

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

pnącza Cytryniec chiński Schisandra chinensis P81 H,C

-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;

Scenariusz zajęć nr 91 Temat: Wiosna w kolorach poznajemy rośliny kwiatowe.

SPA. cztery pory roku

Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Rzechcie Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 3-4-letnich

PROGRAM KURSU KOSMETYKA DLA KAŻDEGO Online

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Budowa i rola liścia. Znaczenie nasion

Wpływ kwaśnych deszczy i innych czynników na rośliny test sprawdzający

Transkrypt:

10 ZIOŁA I CHWASTY LEKI Z ZIELONEJ APTEKI CELE OGÓLNE: rozwijanie wrażliwości zmysłowej kształtowanie szacunku dla przyrody rozwijanie pasji obserwowania zjawisk przyrodniczych zdobywanie umiejętności samodzielnego prowadzenia obserwacji przyrodniczych kształtowanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy kształtowanie umiejętności pracy zespołowej. CELE OPERACYJNE: Przewidywane osiągnięcia uczeń potrafi: prowadzić samodzielnie obserwacje przyrodnicze dostrzec i zilustrować różnorodność rozmiarów, kolorów całych roślin oraz ich części, zwłaszcza liści i kwiatów wymienić cechy charakterystyczne i miejsca występowania wybranych gatunków ziół i chwastów omówić znaczenie wybranych gatunków roślin dla przyrody opowiedzieć o właściwościach użytkowych (leczniczych, kosmetycznych, odżywczych) wybranych roślin rozpoznać kilka gatunków roślin użytkowych zastosować dziko rosnące rośliny lecznicze, kosmetyczne, odżywcze przekazać swoją wiedzę o znaczeniu wybranych gatunków roślin dzielić się spostrzeżeniami z obserwacji. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: żywe okazy roślin w terenie lupy atlasy, przewodniki, klucze wybrane przez nauczyciela opakowania po ziołowych i owocowych herbatach, lekach, kosmetykach. Literatura dla nauczyciela: Gayówna D. Rośliny łąk. WSiP Warszawa 1992. Anioł-Kwiatkowska J. Rośliny kosmetyczne. WSiP Warszawa 1992. Moszczowicz J. Dziko rosnące rośliny użytkowe. WSiP Warszawa 1990. Podlech D. Rośliny lecznicze. Muza SA Warszawa 1994. Dreyer W. Łąka rośliny i zwierzęta. Multico. Warszawa 1999. Schwarz Z., Szober J. Rośliny towarzyszące człowiekowi. WSiP Warszawa 1992. 120

PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ Przed przystąpieniem do realizacji tematu trzeba przygotować atlasy i klucze, które pomogą w identyfikacji wybranych roślin oraz lupy do obserwacji drobnych elementów w ich budowie. Kilka dni przed zajęciami trzeba znaleźć odpowiednie miejsce fragment łąki z śródpolną kępą drzew, dającą cień, aby uczniowie nie byli zbyt narażeni na upał. Przed realizacją tematu uczniowie otrzymują za zadanie domowe zebrać w domu opakowania po ziołowych i owocowych herbatkach, lekach i kosmetykach oraz dowiedzieć się o ich zastosowaniu. Zebrane opakowania przynoszą na zajęcia. PRZEBIEG ZAJĘĆ Etap wprowadzający 1. Dowolna zabawa ruchowa, w której uczniowie naśladują poznanych wcześniej mieszkańców łąki i odgrywają sceny z ich życia. 2. Obserwacja Widzimy barwy łąki. Uczniowie obserwują łąkę i odpowiadają na pytania: Ile kolorów widzimy? Jak są ułożone kolory są wymieszane, czy tworzą plamy o określonych barwach? Którego koloru jest najwięcej? Ile jest odcieni jednego koloru, np.: żółtego? 3. Praca plastyczna w grupach Malujemy barwy łąki odwzorowanie układu kolorów na łące, technika dowolna. Etap realizacji 1. Ćwiczenie Poznajemy rośliny żyjące na łące. Uczniowie pracują w 2 3 osobowych grupach. Każda grupa (z pomocą nauczyciela) wyznacza za pomocą sznurka i patyków powierzchnię badawczą nie większą niż 1m 2. Zadaniem grupy jest: policzyć ile różnych roślin (różnie wyglądających) znajduje się na wybranej powierzchni odpowiedzieć na pytanie: których roślin jest najmniej, a których najwięcej. 2. Ćwiczenia Trzy kroki do poznania naszych roślin: z daleka, z bliska, przez lupę. Każda grupa wybiera 3 rośliny i zapoznaje się z nimi: z daleka (z odległości wyciągniętej ręki) z bliska (z twarzą przy roślinie) przez lupę. Podczas obserwacji uczniowie porównują wybrane rośliny: wielkość: wysoka czy niska, smukła czy rozłożysta; łodyga: obła czy kanciasta, sztywna czy giętka, liście: kształt (małe, duże, podłużne, zaokrąglone, wąskie, szerokie, gładkie, szorst- 121

Poznajemy rośliny żyjące na łące klasa I c Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Dolnej wychowawczyni Izabela Staroń kie, lepkie, ogonek liściowy długi czy krótki), jak są ułożone na łodydze (parami, w okółkach, pojedynczo itp.) kwiat: kolor, kształt, wielkość, ilość płatków i elementów wewnątrz kwiatu. 3. Ćwiczenie Zamykamy oczy otwieramy nosy i ręce. Rośliny możemy poznawać za pomocą węchu. Różnorodność zapachów jest ogromna, każdy gatunek pachnie inaczej. Niektóre pachną bardzo przyjemnie, przypominają woń owoców, inne mogą być mdłe, ostre, nawet odrażające np. wilżyna bezbronna, bodziszek cuchnący. Rośliny możemy poznawać również za pomocą dotyku, ponieważ na całej roślinie lub jej częściach mogą znajdować się różnego rodzaju włoski, wyrostki, kolce, elementy czepne, rozmnóżki w formie bulwek, lepkie wydzieliny. Każdy z uczniów z zawiązanymi oczami otrzymuje roślinę i zapoznaje się z nią za pomocą dotyku i węchu odpowiadając na pytania: Jaki jest zapach: słaby czy mocny, łagodny czy ostry, słodki czy orzeźwiający, przyjemny czy przykry, do jakiego innego jest podobny, z czym się kojarzy, itp.? Czy kwiat pachnie tak samo jak łodyga i liście? Jakie są w dotyku łodyga i liście: twarde czy miękkie, gładkie czy szorstkie, suche czy lepkie? Łodyga jest obła czy kanciasta? Czy są kolce, włoski, wąsy itp.? Aby ćwiczenie angażowało wszystkich uczestników można je przeprowadzić w innej formie. Grupa zaprowadza osobę niewidzącą do wybranej rośliny i obserwuje jej badania węchowo-dotykowe, po czym obraca niewidomego w kółko i odsłania oczy. Po odsłonięciu oczu niewidomy szuka rośliny poznanej wcześniej nosem i dłońmi. 122

4. Obserwacja Co robią owady i inne zwierzęta wśród roślin na łące Co robią owady klasa I c Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Dolnej wychowawczyni Izabela Staroń Uczniowie obserwują fragment łąki i próbują zauważyć jak najwięcej zwierząt lub śladów ich bytności wśród roślin. Wniosek: Rośliny niepozorne, które wydają się niepotrzebnymi chwastami są źródłem pokarmu i mieszkaniem dla wielu drobnych mieszkańców łąki. 5. Ćwiczenie Poznajemy leki z zielonej apteki. Uczniowie oglądają opakowania po herbatkach owocowych, ziołowych lekach, kosmetykach i odczytują ich skład, szukając odpowiedzi na pytania: Jakie pospolite rośliny wchodzą w skład herbat, leków i kosmetyków? Czy rosną na naszej łące? Jakie właściwości mają poznane rośliny? Czy poznane rośliny są wykorzystywane w twoim domu? 123

Wniosek: Wiele pospolitych roślin, uważanych za chwasty to wartościowe leki, kosmetyki oraz źródło witamin i minerałów. Etap podsumowujący 1. Wypełnianie karty pracy. Narysuj jedną z poznanych roślin. Narysuj najciekawszy element rośliny, który oglądałeś przez lupę. Narysuj leki lub kosmetyki, do których wyrobu jest używana twoja roślina. ZAŁĄCZNIKI: Nr 1 Poznaj leki z zielonej apteki Nr 2 Zioła naszych łąk tablica nr 24 Nr 3 Zioła naszych łąk tablica nr 25 Nr 4 Karta pracy. 124

Załącznik 1. POZNAJ LEKI Z ZIELONEJ APTEKI Babka zwyczajna Bylina do 30 cm wysoka, liście szerokojajowate, całobrzegie, skupione w różyczkę. Kwiatostany długie, kłosokształtne, a kwiaty bardzo drobne, żółtawobiałe. Kwitnie od czerwca do września. Surowcem zielarskim jest liść z ogonkiem. Zawiera sole mineralne oraz witaminy: A, C, K. Działa przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, bakteriobójczo, gojąco, przeciwcukrzycowo. Maseczki z babki leczą trądzik, wypryski, wrzody, czyraki. Sok z liści koi stany zapalne skóry, powiek i spojówek. Wyciąg z rośliny działa odtruwająco i wykrztuśnie. Podobne właściwości ma babka lancetowata. Przywrotnik pasterski Bylina do 50 cm wysoka, łodyga szarozielona, wznosząca się, górą owłosiona. Liście dolne okrągławe, 7 9 klapowe, długogonkowe są zebrane w różyczkę. Brzeg liścia ząbkowany. Kwiaty żółtawozielone lub zielonkawe tworzą wiechokształtny kwiatostan. Przywrotnik kwitnie od czerwca do października. Działa bakteriobójczo, gojąco, przeciwzapalnie, regenerująco i przeczyszczająco. Kąpiele z dodatkiem odwaru z przywrotnika powodują zanikanie plam i blizn. Pokrzywa Cechy wyglądu Chyba każde dziecko zna pokrzywę! Pokrzywa to prawdziwa apteka. Surowcem lekarskim na wiosnę i jesień jest korzeń, a od maja do września również ziele i liście. Mają one działanie: bakteriostatyczne, przeciwzapalne, moczopędne, przeciwkrwotoczne, przeciwbiegunkowe, odtruwające, przeciwreumatyczne, przeciwcukrzycowe, żółciopędne. W kosmetyce stosowane są kompresy i maseczki odmładzające i oczyszczające. Płukanki wzmacniają, odżywiają włosy oraz likwidują łupież. Krwawnik pospolity Bylina osiągająca 1 m wysokości. Łodyga wzniesiona. Cała roślina jest gęsto ulistniona i aromatyczna. Kwiatostan baldachokształtny, biały lub bladoróżowy. Liście 125

podwójnie lub potrójnie pierzastosieczne. Surowcem leczniczym jest ziele, zbierane w początkowym okresie kwitnienia. Działanie lecznicze Ma właściwości bakteriostatyczne, przeciwzapalne, gojące, odtruwające, przeciwkrwotoczne, rozkurczowe, moczopędne i żółciopędne. Pobudza wydzielanie soków trawiennych. Żywokost lekarski Bylina 30 100 cm wysoka. Łodyga wyprostowana, gruba i owłosiona. Liście dolne duże, jajowate, a w górnej części łodygi mniejsze, lancetowate, szorstko owłosione. Kwiaty zwisłe, różowofioletowe. Żywokost kwitnie w maju i czerwcu. Korzeń stosowany był jako lek w złamaniach kości, stąd polska nazwa żywokost. Okłady z niego przyspieszają gojenie się ran, owrzodzeń i oparzeń, ponieważ zawiera on alantoinę. Suszone liście żywokostu dodawano do paszy dla kur, wskutek czego żółtka jaj miały intensywny kolor. Dziurawiec zwyczajny Bylina 30 60 cm wysoka. Łodyga wzniesiona. Liście podługowate, oglądane pod światło mają widoczne przeświecające punkciki, stąd polska nazwa dziurawiec. Kwiaty żółte, płatki czarno nakrapiane, kwiatostan gęsty. Kwitnie od czerwca do września. Surowcem leczniczym są płatki korony, działki kielicha i pąki kwiatowe. Przy rozgniataniu wydzielają wiśniowoczerwony sok. Barwnik ten uczula organizm na promienie ultrafioletowe. Osoby zażywające dziurawiec powinny unikać słońca, gdyż łatwo ulegają oparzeniom słonecznym. Dziurawiec pobudza czynności żołądka, wzmacnia organizm, działa bakteriobójczo, działa uspokajająco na układ nerwowy, pobudza przemianę materii i wydalanie moczu. Zastosowanie kosmetyczne: działanie regenerujące cerę suchą, łagodzą oparzenia i odmrożenia. Waciki nasączone sokiem z ziela tamują krwawienie z nosa. Tasznik pospolity Cechy wyglądu Roślina roczna lub dwuletnia; 20 40 cm wysoka. Łodyga naga, liście dolne zebrane w różyczkę. Liście łodygowe całobrzegie. Kwiaty białe zebrane w grona. Kwitnie od marca do października. Owocem jest trójkątna łuszczynka. Własności lecznicze i kosmetyczne Jest doskonałym środkiem hamującym krwawienia. Z nasion można przyrządzać musztardę. Świeże ziele dawniej stosowano przeciw pluskwom. 126

Załącznik 2. ZIOŁA NASZYCH ŁĄK tablica nr 24 127

Załącznik 3. ZIOŁA NASZYCH ŁĄK tablica nr 25 128