SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE I GIMNAZJUM TEMAT LEKCJI-OŚWIETLENIE ZIEMI W PIERWSZYCH DNIACH ASTRONOMICZNYCH PÓR ROKU

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W SZKOLE ŚREDNIEJ. Opracowała: Elżbieta Paluchowska

Plan metodyczny lekcji

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie. Scenariusz nr 3

Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy.

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Temat: Oko w oko z żywiolem

Scenariusz zajęć nr 6

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Temat zajęć: Pole, pole, łyse pole...

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Pory roku

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Projekt z języka niemieckiego przeznaczony do realizacji przez uczniów klasy V

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Zostań młodym ekologiem

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Scenariusz zajęć nr 4

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Międzyprzedmiotowa.

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

Drzewa iglaste i liściaste

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz zajęć nr 89 Temat: Wiosenne zmiany w pogodzie opisujemy wybrane miesiące.

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Wpływ kwaśnych deszczy i innych czynników na rośliny test sprawdzający

Jaki utwór nazywamy bajką?

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz zajęć nr 43 Temat: Zimowe pejzaże- jak przedstawiają je poeci?

ZASADY PRODUKCJI WĘDLIN PODROBOWYCH

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Temat: Odejmowanie w pamięci

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

1. Obywatel w urzędzie gminy

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PROGRAM ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół Nr 1 w Dukli, Nr RPPK.09.02.00-18-0049/16 Autor Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017 Temat: Jak zmienia się przyroda w kolejnych porach roku? Przyroda klasa IV Cel lekcji: Wiadomości - uczeń: - określi podstawowe cechy poszczególnych pór roku; - poda daty rozpoczęcia kalendarzowych pór roku; - wyjaśni, dlaczego wiosna to pora roku, podczas której przyroda budzi się do życia ; - wyjaśni, dlaczego lato jest okresem pełni życia i rozwoju organizmów ; - wyjaśni przyczyny odlotów ptaków i snu zimowego zwierząt. Umiejętności - ucznia; -uzasadni, dlaczego jesienią przyroda zamiera ; - opisze zmiany, jakie w naszej w naszej strefie klimatycznej zachodzą w przyrodzie wiosną, latem jesienią ; - przeczyta tekst ze zrozumieniem z podręcznika; - doskonali technikę głośnego czytania; - poprawnie odczyta instrukcję. Metody nauczania; - słowne: pogadanka, analiza tekstu, opis, kreatywne rysowani, opis;

- obserwacyjne: obserwacja wykonanych rysunków przedstawiających pory roku, oglądanie filmu. Formy pracy: - indywidualna; - grupowa; - zbiorowa Środki dydaktyczne ; - podręcznik; - zwrotki wierszy, symbole rysunkowe pór roku ; - tablica multimedialna; - kredki, mazaki, arkusze papieru, - film pt. Zwierzęta zimą na temat trudnych warunków życia zwierząt w zimie - karty pracy. Przebieg lekcji: 1.Nauczyciel, nawiązuje do wcześniej omawianych zagadnień, zadaje pytania; - Czy długość dnia i nocy jest zawsze taka sama? - Od czego zależy różnica w długości dnia i nocy? - Kiedy dzień i noc są sobie równe?, Jak nazywamy te zjawiska? - Kiedy dzień jest najdłuższy, a kiedy najkrótszy?, Jak te zjawiska nazywamy? 2. Nauczyciel prosi by uczniowie zapisali na kartkach dat równonocy wiosennej i jesiennej, oraz przesilenia letniego i zimowego. Następnie stwierdza, że daty te związane są z jeszcze innymi zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie. 3. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z symbolami rysunkowymi danej pory roku...

... 5. Nauczyciel odczytuje kolejno zwrotki wiersza, o różnych porach roku. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie, o czym jest w nich mowa i zapisanie obok rysunków nazwy danej pory roku. Lato, jesień, zima, wiosna. Gdzie była łączka zielona, Gdzie gaj rozkoszny brzozowy, Drzew obnażone ramiona Stercza spod zaspy śniegowej. Adam Asnyk Na śniegu.

To nie liście i nie listki, Nie listeczki jeszcze nawet - To obłoczek przezroczysty, Pozłociście zielonawy. Julian Tuwim Brzózka kwietniowa.. Siano suche i miodne. Wiatrem nad łąką stoi. Westchnie, wonią powieje I znowu się uspokoi. Julian Tuwim Strofy o późnym lecie. Słońce takie leniwe, tylko z rzadka zaświeci - znów się chmura okrywa Cisza Liść z drzewa leci. Maria Kowalewska Liść z drzewa leci. Eksperyment 1.Cel przeprowadzonych badań: Celem eksperymentu jest zapoznanie uczniów ze skutkami zanieczyszczeniem powietrza, przez kwaśny deszcz w każdej porze roku. 2.Sposób przeprowadzenia eksperymentu: Eksperyment przeprowadzany jest podczas zajęć lekcyjnych przez uczniów, którzy pracują w grupach. 3. Sposób przeprowadzenia eksperymentu: Uczniowie przygotowują 4 probówki. Do poszczególnych probówek wkładają skorupki jaj, kawałek skały wapiennej, gałązkę drzewa iglastego, żelazny gwóźdź. Następnie zalewają octem (kwaśny deszcz). Uczniowie zapisują na karcie pracy, swoje spostrzeżenia. 4.Wyciągnięcie wniosków: Na podstawie obserwacji eksperymentu uczniowie wyciągają wnioski na temat zanieczyszczenia powietrza przez kwaśne deszcze. Badana próbka materiału Wygląd po 30 minutach Wygląd po kilku dniach Skorupki z jaj Skała wapienna Gałązka drzewa iglastego Gwóźdź z żelaza 6. Nauczyciel prosi uczniów o głośne odczytanie tekstu z podręcznika (str. 56-57), dotyczącego tematu lekcji. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na wskazane w nim cechy poszczególnych pór roku i na zmiany jakie zachodzą w czasie ich trwania w przyrodzie. Nauczyciel ma możliwość sprawdzić sprawność i tempo głośnego czytania poszczególnych uczniów. 7. Nauczyciel proponuje,żeby każde dziecko dzisiaj był jedna z czterech pór roku. W tym celu przeprowadza wyliczankę: wiosna, lato, jesień, zima. W ten sposób klasa zostaje podzielona na cztery grupy.

8. Nauczyciel prosi, by w każdej grupie został wybrany lider i sprawozdawca. Zadaniem lidera jest kierowanie pracą grupy, przeczytanie instrukcji wszystkim członkom grupy. Sprawozdawca przedstawi wyniki pracy grupy. 9. Praca w zespołach zał. Nr1 - zał. Nr1 Na podstawie podręcznika i własnych obserwacji przedstawcie swoją pory roku w postaci rysunku. Rysunek wykonajcie na arkuszu papieru kredkami lub mazakami. Należy zwrócić uwagę na dyscyplinę pracy w grupie i o zaangażowaniu wszystkich w realizację zadania. (20 minut na wykonanie pracy). 10. Po upływie 20 minut następuj prezentacja rysunków przez sprawozdawców opisują cechy danej pory roku oraz zmiany zachodzące w przyrodzie. Nauczyciel pyta: Którą z pór roku najtrudniej przetrwać organizmom? (Zimę) 11. Nauczyciel prezentuje film pt. Zwierzęta zimą na temat trudnych warunków życia zwierząt w zimie Faza podsumowująca: 9. Utrwalenie wiadomości indywidualne wykonanie notatki w karcie pracy. Uczeń może korzystać z rysunków, tekstów z podręcznika zał. Nr2 10. Nauczyciel sprawdza notatki, przeczytanie pór roku przez kilku uczniów. - Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji. - Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej. Karta pracy Zmiany pogody w ciągu roku. 1 Większość zmian zachodzących w przyrodzie wiąże się z porami roku. Nazwij przedstawione na rysunkach pory roku i uzupełnij daty ich rozpoczęcia.. marca. 22.. 23.. grudnia

2 Na podstawie podręcznika, wypowiedzi koleżanek i kolegów oraz własnych obserwacji uzupełnij tabelę. Pory roku Jak zmienia się pogoda? Wiosna Lato Jesień Zima

Ankieta ewaluacyjna dla ucznia Podkreśl wybraną odpowiedź. 1. Czy lekcja była dla Ciebie interesująca? TAK NIE NIE MAM ZDANIA 2. Czy byłeś zaangażowany w pracę grupy? TAK NIE 3. Czy atmosfera w grupie sprzyjała pracy? TAK NIE NIE MAM ZDANIA Uzasadnij......... 4. Czy chciałbyś takich lekcji więcej? TAK NIE NIE MAM ZDANIA 5. Jaki był twój nastrój podczas dzisiejszych zajęć? Podkreśl odpowiedni symbol.