INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

SCENARIUSZ LEKCJI. Opracowywanie wielostronicowego dokumentu o rozbudowanej strukturze, stosowanie stylów i szablonów, tworzenie spisu treści.

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

Komputer i urządzenia cyfrowe

SCENARIUSZ LEKCJI. Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera

PROGRAM NAUCZANIA DLA I I II KLASY GIMNAZJUM

Proporcje podziału godzin na poszczególne bloki. Tematyka lekcji. Rok I. Liczba godzin. Blok

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie średnich w statystyce i matematyce. Podstawowe pojęcia statystyczne. Streszczenie.

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

i działanie urządzeń związanych równieŝ budowę i funkcje urządzeń

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA WARSZAWA,

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Numer i nazwa obszaru: 5 Wdrażanie nowych, innowacyjnych sposobów nauczania i oceniania, w celu podnoszenia efektywności kształcenia w cyfrowej szkole

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

INFORMATYKA treści nauczania i system oceniania. Cele edukacyjne. Treści nauczania wymagania szczegółowe

ZAŁOŻENIA OGÓLNE. Cele konkursu

Przedmiotowy System Oceniania z informatyki Oddziały gimnazjalne SP 3 w Gryfinie, klasy II.

Szczegółowe treści nauczania z podstawy programowej realizowane w proponowanym programie. Umiejętności i wiadomości ucznia Korelacja, ścieżki Uwagi

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

Wymagania edukacyjne i sposoby sprawdzania edukacyjnych osiągnięć uczniów z informatyki

Rozkład materiału informatyki w gimnazjum w Kielnie dla klasy I i II z podziałem na jednostki lekcyjne.

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

TECHNOLOGIA KOMPUTEROWA I INFORMACYJNA

Katarzyna Ignaszewska Anna Kowalska Bożena Szymańska Pakos Wojciech Sichniewicz SPI 51. Zadanie 3

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych klasa 4:

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 5

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASA 4:

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Sposoby przedstawiania algorytmów

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

Wymagania edukacyjne na ocenę z informatyki klasa 3

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

KARTA MONITOROWANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

GRAWITACJA I ELEMENTY ASTRONOMII

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Temat szkolenia: Tworzenie interaktywnych pomocy dydaktycznych z wykorzystaniem narzędzi Web 2.0 SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA WARSZAWA, 2014

Temat 2. Program komputerowy

Projekt interdyscyplinarny chemia-informatyka KIERUNEK PRZEBIEGU REAKCJI I JEJ KINETYKA A ZNAK EFEKTU ENERGETYCZNEGO

WŁASNY PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

INFORMATYKA dla gimnazjum Opis założonych osiągnięć ucznia wymagania na poszczególne oceny szkolne

- 1 - Liczba godzin. Nr lekcji. Nr punktu w podręczniku. Zagadnienia do realizacji według podstawy programowej (treści nauczania)

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

2. Metody prezentacji informacji

Temat szkolenia: Technologie informacyjno-komunikacyjne w nauczaniu przedmiotów humanistycznych SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA WARSZAWA, 2014

Ćwiczenie 2 (Word) Praca z dużym tekstem

Wymagania edukacyjne

Scenariusz lekcji. omówić sposoby wstawiania do tekstu obiektów WordArt, ClipArt i rysunków z pliku;

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS IV-VI

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Numer obszaru: 7 Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu różnych przedmiotów. w nauczaniu wczesnoszkolnym

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

Autorski program nauczania

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

SZKOLENIE: METODYKA E-LEARNINGU (50h) Tematyka zajęć: PROGRAM EXE NARZĘDZIE DO TWORZENIA ELEKTRONICZNYCH MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH (10h)

1. Wymagania ogólne i szczegółowe cele edukacyjne kształcenia i wychowania

2. Tabele w bazach danych

Kryteria ocen zajęcia komputerowe klasa 4

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

TWORZYMY FILM Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WINDOWS MOVIE MAKER ŚWIĘTA

KRYTERIA OCENIANIA II ETAP EDUKACYJNY ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV KLASA V KLASA VI. DOPUSZCZAJĄCY Uczeń

Ogólne kryteria oceniania z przedmiotu zajęcia komputerowe w klasie czwartej.

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Wymagania edukacyjne na ocenę z informatyki KLASA III

rozpoznaje ikony podstawowych przeglądarek internetowych, rozpoznaje prawidłowo zapisane adresy stron internetowych,

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie V

Komputer w nowoczesnej szkole. Szkolenie online.

PLAN WYNIKOWY Z INFORMATYKI DLA KLASY VI

Informatyka. w ćwiczeniach. Plan wynikowy. Wydanie nowe Drugi rok nauczania. Bożena Kwaśny Andrzej Szymczak Maciej Wiłun

Wymagania dla cyklu dwugodzinnego w ujęciu tabelarycznym. Gimnazjum nr 1 w Miechowie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

Numer i nazwa obszaru: 11 Organizacja i prowadzenie kształcenia na odległość. Temat szkolenia: E-learning metody i narzędzia

Rozkład materiału nauczania. Informatyka. Po prostu zakres podstawowy

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE - PLAN PRACY W KL. 3. Uczeń: - zna pojęcie Internet,

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Autorzy scenariusza: Jerzy Wiernicki, Dawid Figarski TEMAT LEKCJI: 1. Planowanie struktury wielostronicowego dokumentu na podstawie zagadnień dotyczących Wielkiego Wybuchu i powstania Wszechświata 2. Wielki Wybuch redagowanie publikacji Streszczenie Jak bardzo popularny i często stosowany jest edytor tekstu nikogo nie trzeba przekonywać. Natomiast jakie możliwości ma edytor nie wszyscy użytkownicy wiedzą, a nawet jeśli, to nie zawsze potrafią z tych możliwości korzystać. Niniejszy scenariusz pokazuje niektóre z narzędzi edytora tekstu, jakie można zastosować przy redagowaniu dokumentu, szczególnie przy redagowaniu tekstu wielostronicowego. Stosowanie nagłówków i stopek, numeracji stron, korzystanie z kolumn przy tworzeniu większego dokumentu powinno być niezbędne. Przy wielu kolumnach warto wspomnieć o dzieleniu wyrazów, które to automatycznie wykona za nas edytor przy umiejętnym jego ustawieniu. Stosowanie styli dokumentu i wykorzystanie tej możliwości np. do automatycznego spisu treści to już naprawdę bardzo przydatne narzędzie, szczególnie dla osób piszących prace przejściowe, licencjackie czy dyplomowe. Na wykorzystanie stylu dokumentów warto by było poświęcić dodatkową lekcję. Narzędzia oferowane przez edytora tekstu niektóre z nich zostały pokazane w tym scenariuszu umożliwiają nam tworzenie publikacji na dowolny temat. Wielki Wybuch jest tylko przykładem, na podstawie którego pokazane zostały te możliwości. Czas realizacji 2 x 45 minut Podstawa programowa Etap edukacyjny: IV, przedmiot: fizyka (poziom podstawowy) Etap edukacyjny: IV, przedmiot: informatyka (poziom podstawowy)

Lekcje dotyczą zagadnień związanych z wykorzystaniem możliwości edytora tekstu do opracowania wielostronicowego dokumentu. Cele kształcenia wymagania ogólne: Fizyka: IV. Posługiwanie się informacjami pochodzącymi z analizy przeczytanych tekstów (w tym popularno-naukowych). Informatyka: II. Wyszukiwanie, gromadzenie i przetwarzanie informacji z różnych źródeł; opracowywanie za pomocą komputera: rysunków, tekstów, danych liczbowych, motywów, animacji, prezentacji multimedialnych. Treści nauczania wymagania szczegółowe: Fizyka: 1. Grawitacja i elementy astronomii. Uczeń: 1.12. opisuje Wielki Wybuch jako początek znanego nam Wszechświata; zna przybliżony wiek Wszechświata, opisuje rozszerzanie się Wszechświata (ucieczkę galaktyk). Informatyka: 4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń: 4.4. opracowuje wielostronicowe dokumenty o rozbudowanej strukturze, stosuje style szablony, tworzy spis treści. Tworzenie bezbłędnie wykonanej publikacji umożliwi poznanie i wykorzystanie dostępnych narzędzi edytora tekstowego, a dobrze dobrany temat wykonanej pracy pozwoli na dogłębne zapoznanie się z przedstawionym zagadnieniem i utrwali wiadomości z drugiego przedmiotu. Cel Kształtowanie umiejętności bezbłędnego tworzenia wielostronicowych dokumentów z wykorzystaniem narzędzi edytora tekstowego. Słowa kluczowe edytor tekstu, nagłówki stopki, przypisy, numeracja stron, kolumny w tekście, wielki wybuch, wszechświat

Co przygotować? Różne, przykładowe publikacje i wielostronicowe dokumenty (np. podręcznik, książka, czasopismo), Materiały pomocnicze Plik z zadaniami Test (np. na platformie e-lerningowej) Podręcznik z fizyki Adresy stron internetowych z informacjami dotyczącymi wybranego zagadnienia Lekcja 1: Planowanie struktury dokumentu i zagadnień dotyczących Wielkiego Wybuchu i powstania Wszechświata Streszczenie Teoretyczne omówienie narzędzi edytora tekstu wykorzystywanych przy redagowaniu wielostronicowego dokumentu oraz przedstawienie ogólnych wiadomości na temat Wielkiego Wybuchu. Cel Przypomnienie znanych i zapoznanie z nowymi możliwościami i narzędziami edytora tekstu oraz przedstawienie wiadomości o Wielkim Wybuchu. Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie omówienie potrzeby tworzenia wielostronicowych dokumentów: omówienie i przedstawienie różnych wielostronicowych dokumentów i publikacji ze zwróceniem uwagi na elementy typowe dla tych publikacji (nagłówek, stopka, numeracja stron ) 2. Planowanie dokumentu ustalenie wyglądu i układu dokumentu określenie rozmiaru i orientacji strony dobór wielkości marginesów, nagłówków i stopek określenie liczby kolumn zastosowanie stylów zaplanowanie spisu treści na podstawie zastosowanych stylów

3. Przedstawienie i omówienie narzędzi edytora Poszczególne narzędzia edytora można omówić mniej lub bardziej szczegółowo, w zależności, czy były już stosowane i wprowadzane na innych lekcjach. Należałoby poświęcić troszkę więcej czasu na nowe informacje, a te które już były omawiane i stosowane, zaprezentować pobieżnie (w zależności od własnych doświadczeń i doświadczeń uczniów). Poniższe zrzuty ekranowe oparte są na edytorze MS Word 2010. Scenariusz należałoby dostosować do wersji edytora będącego na wyposażeniu pracowni. a. Określenie rozmiaru strony

b. Dobór i ustalenie wielkości marginesów, orientacji strony c. Edycja nagłówków i stopek (podczas omawiania lekcji można wykorzystać pliki: Wielki_Wybuch_ver1.docx, Wielki_Wybuch_ver2.docx materiały pomocnicze)

d. Numeracja stron

e. Określenie liczby kolumn dla tekstu (podczas omawiania można wykorzystać pliki: Wielki_Wybuch_ver3.docx materiały pomocnicze)

f. Omówienie i zastosowanie stylów dla tytułów rozdziałów

g. Stworzenie spisu treści rozdziałów na podstawie zastosowanych stylów (podczas omawiania można wykorzystać pliki: Wielki_Wybuch_ver4.docx materiały pomocnicze)

h. Dzielenie wyrazów. Podczas pracy z teksem w kolumnach zdarza się sytuacja, że przy justowaniu tekstu pojawiają się dość duże odległości między wyrazami, dobrze jest więc pamiętać o możliwości automatycznego dzielenia wyrazów na sylaby. Przykładowe strony publikacji:

4. Omówienie zagadnienia Wielkiego Wybuchu jako najbardziej prawdopodobny model ewolucji Wszechświata Podczas omówienia tego zagadnienia proponuję wesprzeć się prezentacją Wielki Wybuch, którą można modyfikować do własnych potrzeb, lub skorzystać z prezentacji w Internecie http://prezi.com/ybvj5rvvdfan/teoria-wielkiego-wybuchu/. Lekcja 2: Wielki Wybuch redagowanie publikacji Streszczenie Praktyczne wykorzystanie wiedzy uzyskanej na pierwszej lekcji. Cel Stworzenie poprawnie zaprojektowanej broszury na temat Wielkiego Wybuchu. 1. Tworzenie publikacji z zastosowaniem, otrzymanych materiałów w postaci pliku tekstowego nieformatowanego oraz plików graficznych. Uczniowie wykonują publikację mając udostępnioną treść i pliki graficzne (pliki w sieci lub na platformie Moodle w zależności od sposobu w jaki sposób nauczyciel udostępnia materiały uczniom: wielki_wybuch.txt, bb.jpg, bb2.jpg, bb4.jpg, pic1.gif, pic2.gif).

2. Praca samodzielna z zastosowaniem narzędzi omówionych na poprzedniej lekcji Należy omówić, jak powinna wyglądać publikacja. Na przykład tytuł publikacja i rozdziałów w jednej kolumnie wyśrodkowane (lub do lewej wg uznania prowadzącego), treść rozdziału w jednej lub dwóch kolumnach wyjustowana. Rozmieszczenie rysunków w treści rozdziału w kolumnach. 3. Rozbudowanie publikacji o materiały dostępne w Internecie. Uczniowie, którzy biegle stworzyli publikację, powinni rozbudować publikację o wyszukane materiały w Internecie. 4. Przedstawienie stworzonej pracy do oceny (np. przesłanie poprzez sieć lub platformę Moodle, z zależności od sposobu w jaki nauczyciel to sobie organizuje). Zadanie Zadanie domowe lub zadanie do wykonania na kolejnej lekcji: samodzielne stworzenie kolejnej publikacji na temat zaproponowany przez nauczyciela fizyki lub innego przedmiotu, jeśli istnieje taka współpraca lub potrzeba. Treść do wykonania zadania umieszczamy w sieci na platformie e-lerningowej Moodle lub do pobrania z Internetu. Wykonane zadanie uczniowie przesyłają w sposób ustalony przez nauczyciela. Sprawdzenie wiedzy Wykonanie krótkiego testu z wiedzy umieszczonego na platformie e-lerningowej Moodle. Ocenianie Aktywność podczas dyskusji i zadawanych pytań w trakcie omawiania narzędzi edytora tekstu. Umiejętne wykorzystanie możliwości programu do tworzenia publikacji. Jakość i poprawność wykonania zadania na lekcji. Jakość i poprawność wykonania pracy domowej. Wynik testu. Dostępne pliki Prezentacja Wielki wybuch Materiały pomocnicze (pliki tekstowe oraz graficzne bb.jpg, bb2.jpg, bbr.jpg, pic1.gif, pic2.gif, źródło: Klub Astronomiczny Almukantarat, http://almukantarat.pl/wiedza/01wybuch/) Plik z zadaniami Test (np. na platformie e-lerningowej)