Scenariusz lekcji przeprowadzonej w klasie 5A z wykorzystaniem scenariusza WSiP Grzegorz Kasdepke Złoto i uszy króla Midasa TEMAT: NIE WSZYSTKO ZŁOTO, CO SIĘ ŚWIECI. ZAWIADOMIENIE Podstawa programowa: I. 1. 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10); II. 1. 1), 2), 3); II. 2. 1), 2), 3), 9), 10), 11); II. 3. 1); II. 4; III. 1. 1), 2), 4), 5), 6), 7), 8), 9); III. 2. 1), 3), 4), 5), 6), 7) Cele lekcji: poznanie mitu o królu Midasie, poznanie pojęcia wątek, poznanie pojęcia zawiadomienie, poznanie kompozycji zawiadomienia, poznanie zasad redagowania zawiadomienia, kształcenie umiejętności redagowania zawiadomienia, kształcenie umiejętności rozpoznawania funkcji zawiadomienia, kształcenie umiejętności analizy świata przedstawionego utworu, kształcenie umiejętności selekcjonowania i porządkowania zdarzeń, kształcenie umiejętności redagowania planu, kształcenie umiejętności wyrażania opinii, kształcenie umiejętności argumentowania, kształcenie umiejętności selekcjonowania informacji, kształcenie zwięzłości i precyzji wypowiedzi, kształcenie umiejętności poprawnego używania związków frazeologicznych, uświadomienie roli komunikacji w stosunkach międzyludzkich. Metody i techniki pracy: praca z tekstem, metoda analizy i twórczego naśladowania wzorów, metoda ćwiczeń praktycznych, elementy heurezy, praca w grupach, elementy dramy. Środki i materiały dydaktyczne: podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego (wersja tradycyjna lub elektroniczna), fotografia lub makieta wieńca laurowego, duże kartki z bloku, pisaki, fotografie kojarzące się z opowieścią (np. koncert w filharmonii, dekoracja zwycięzcy, stado osłów, wieniec z kwiatów, złote naczynia, grudki złota w wodzie), nagrania melodii fletu (np. utwór La notte Antonia Vivaldiego), fotografie biżuterii (kolczyki, pierścionki, bransoletki, naszyjniki), zadanie dodatkowe Szczegóły: I. Kto sięgnie po laur zwycięstwa? podręcznik, s. 163, pol. 1. 1. Nauczyciel pokazuje uczniom fotografię lub makietę wieńca laurowego ma tablicy multimedialnej Pyta, z jakimi sytuacjami kojarzymy ten znak
(zwycięstwo, główna nagroda). 2. Uczniowie wykonują dodatkowe ćwiczenie leksykalne. Podają związki frazeologiczne ze słowem laur, łączą frazeologizmy ze znaczeniami (przygotowane przez nauczyciela w formie rozsypanki do ułożenia). laur poetycki sława poetycka laur olimpijski zwycięstwo w igrzyskach olimpijskich laureat zdobywca głównej nagrody zbierać laury przestać działać po zauważeniu pierwszych pozytywnych rezultatów sięgać po laury odnosić sukcesy spocząć na laurach zdobyć sławę okryć się laurami ubiegać się o nagrodę, starać się o uzyskanie sukcesu zbierać laury odnosić sukcesy; sięgać po laury ubiegać się o nagrodę, starać się o uzyskanie sukcesu; spocząć na laurach przestać działać po zauważeniu pierwszych pozytywnych rezultatów; okryć się laurami zdobyć sławę. 2. Przypominają, w jakiej sytuacji wspomniany został w tekście wieniec laurowy. Wykonują polecenie 1. mistrz gry na cytrze Apollo; ubogi grajek Marsjasz; roztańczony bóg Dionizos; miłośnik muzyki Midas; bożek leśny Sylen. 3. Przypominają zasady pisania ogłoszenia. Pracując w grupach, piszą na dużych kartkach z bloku ogłoszenie o konkursie zorganizowanym przez króla Midasa. Poszczególne drużyny odczytują swoje prace i zawieszają je na tablicy, np. wykonuje polecenie 1. pisze ogłoszenie wykonuje dodatkowe zadanie leksykalne II. Bitwa na głosy podręcznik, s. 163, pol. 2., Zapamiętaj! 1. Nauczyciel pokazuje uczniom fotografie kojarzące się z opowieścią (np. koncert w filharmonii, dekoracja zwycięzcy)- na tablicy multimedialnej stado osłów, wieniec z kwiatów, złote naczynia, grudki złota w wodzie). 2. Uczniowie przywołują wydarzenia z tekstu, z którymi kojarzą te ilustracje. 3. Nauczyciel odtwarza fragment nagrania melodii fletu (np. utwór La notte Antonia Vivaldiego). 4. Uczniowie słuchają nagrania z zamkniętymi oczami. Opisują obrazy, jakie powstały w ich wyobraźni pod wpływem muzyki. 5. Opowiadają, w jakich okolicznościach król Midas otrzymał ośle uszy. Wyjaśniają ich znaczenie (np. brak słuchu, niekompetencja, lekkomyślność, głupota). 6. Pracując parami, wykonują polecenie 2. Czytają informację z Zapamiętaj!. 1. Ogłoszenie konkursu w królewskim pałacu. 2. Gra Marsjasza na flecie. 3. Pojawienie się Apolla. 4. Koncert na cytrze.
5. Uznanie Marsjasza za zwycięzcę. 6. Groźba Apolla. 7. Przyprawienie Midasowi oślich uszu. 8. Samotne spacery króla. 9. Odnalezienie śpiącego Sylena. 10. Zabranie bożka do komnaty. 11. Powiadomienie Dionizosa. 12. Radość boga. 13. Spełnienie życzenia Midasa. 14. Uciążliwość daru. 15. Odszukanie Dionizosa. 16. Prośba o zdjęcie zaklęcia. 17. Kąpiel w rzece Paktolos. 7. III. Zawiadamiamy podręcznik, s. 164, pol. 4., 5., Zapamiętaj! 1. Uczniowie wykonują polecenie 4. (w wiadomości skierowanej do Apolla brakuje informacji o czasie konkursu), podają charakterystyczne cechy przytoczonych wypowiedzi. 2. Porównują swoje wypowiedzi z informacją Zapamiętaj!. 3. Samodzielnie wykonują polecenie 5. 4. Nauczyciel informuje uczniów, że zawiadomienie o ślubie jest równoznaczne z zaproszeniem na tę uroczystość, nie oznacza jednak zaproszenia na ucztę weselną i zabawę. czyta Zapamiętaj!; wykonuje polecenie 5. wykonuje polecenie 4. podaje charakterystyczne cechy zawiadomienia IV. Powiedzieć krócej podręcznik, s. 163, pol. 3. 1. Nauczyciel pokazuje fotografie biżuterii (kolczyki, pierścionki, bransoletki, naszyjniki).- na tablicy multimedialnej 2. Uczniowie podają nazwy poszczególnych elementów i określenie, którego można użyć do wszystkich razem.
kolczyki naszyjnik biżuteria 3. Wykonują polecenie 3. Nawzajem sprawdzają swoje odpowiedzi. Wyjaśniają, czym różnią się poszczególne wersje informacji, np. Muzycy stroili przed występem swoje cytry, flety, harfy. instrumenty Członkowie orszaku Dionizosa tańczyli, śpiewali, weselili się. bawili się Midas zauważył, że słudzy, rodzina, przyjaciele uciekają przed nim. wszyscy Pod wpływem dotknięcia Midasa talerze, kubki, półmiski pokrywały się złotem. naczynia Król nie mógł nic zjeść, bo kurczaki, surówki, owoce zamieniały się w twardy kruszec. jedzenie Dzięki użyciu ogólnych sformułowań zdania są krótsze, bardziej rzeczowe. wykonuje część polecenia 3. wykonuje całe polecenie 3. wyjaśnia różnice między zdaniami zamienia się w złoto 1. Nauczyciel organizuje zabawę ruchową złoto króla Midasa. Chętny uczeń zostaje Midasem, pozostali chodzą swobodnie między ławkami. Każda osoba dotknięta przez króla nieruchomieje (zamienia się w złoto). Zabawa kończy się, gdy wszyscy oprócz króla Midasa stoją nieruchomo. Nauczyciel pyta go, co czuje, np. : ) satysfakcja, władza : ( samotność, nuda 2. Uczniowie nazywają cechy króla Midasa widoczne w jego decyzjach, np. dumny, zachłanny, chciwy, kochał złoto ( tęsknie patrzył na złote kamyki, które opadały wokół ). 3. Nauczyciel pyta uczniów, o co oni poprosiliby Dionizosa, gdyby mieli taką możliwość. Uczniowie ustnie kończą zdania: Chcę, żeby... Proszę o... bierze udział w zabawie ruchowej wyraża życzenia podaje cechy Midasa i opisuje jego uczucia VI. Jak napisać zawiadomienie? podręcznik, s. 165, pol. 6., Rady dla piszących zawiadomienie 1. Uczniowie czytają i analizują Rady dla piszących zawiadomienie. Dopytują nauczyciela o niejasne kwestie. 2. Pracując w grupach, wykonują polecenie 6., zapisują je na dużych kartkach z bloku, np. 3. Prezentują wyniki swojej pracy. czyta Rady dla piszących zawiadomienie; pracuje w grupie prezentuje wyniki pracy podaje pomysły podczas pracy grupowej VII. Zawiadomienie a ogłoszenie podręcznik, s. 165, pol. 7 1. Nauczyciel wyświetla na tablicy ogłoszenia pisane na początku zajęć oraz ogłoszenia obie formy wypowiedzi, wskazują podobieństwa i różnice między nimi. Wykonują polecenie 7.
Autorzy najciekawszych pomysłów otrzymują plusy, np. OGŁOSZENIE ogłaszam wszystkim ZAWIADOMIENIE zawiadamiam kogoś Omówienie zadania domowego podręcznik, s. 165, pol. 8., Zabawy wyobraźni 1., 2. wykonuje polecenie 8. wykonuje polecenie 1. z Zabaw wyobraźni wykonuje polecenie 2. z Zabaw wyobraźni wykonuje zadania w elektronicznym zeszycie ćwiczeń na WSiPnet.pl, czyta zamieszczony w podręczniku fragment tekstu Jana Parandowskiego Przygody Odyseusza Przebieg zajęć: 1.Nauczyciel pokazuje uczniom fotografię lub makietę wieńca laurowego. Pyta, z jakimi sytuacjami kojarzymy ten znak (zwycięstwo, główna nagrodawykorzystanie tablicy multimedialnej). 2. Uczniowie wykonują dodatkowe ćwiczenie leksykalne. Podają związki frazeologiczne ze słowem laur, łączą frazeologizmy ze znaczeniami (przygotowane przez nauczyciela w formie rozsypanki do ułożenia). laur poetycki sława poetycka laur olimpijski zwycięstwo w igrzyskach olimpijskich laureat zdobywca głównej nagrody z okryć się laurami ubiegać się o nagrodę, starać się o uzyskanie sukcesu zbierać laury odnosić sukcesy; sięgać po laury ubiegać się o nagrodę, starać się o uzyskanie sukcesu; spocząć na laurach przestać działać po zauważeniu pierwszych pozytywnych rezultatów; okryć się laurami zdobyć sławę. 3.Przypominają, w jakiej sytuacji wspomniany został w tekście wieniec laurowy. Wykonują polecenie 1. mistrz gry na cytrze Apollo; ubogi grajek Marsjasz; roztańczony bóg Dionizos; 4.Nauczyciel pokazuje uczniom fotografie kojarzące się z opowieścią (np. koncert w filharmonii, dekoracja zwycięzcy, stado osłów, wieniec z kwiatów, złote naczynia, grudki złota w wodzie).
5. Nauczyciel odtwarza fragment nagrania melodii fletu (np. utwór La notte Antonia Vivaldiego). 6.Uczniowie słuchają nagrania z zamkniętymi oczami. Opisują obrazy, jakie powstały w ich wyobraźni pod wpływem muzyki. 7.Uczniowie pracują parami- układają plan wydarzeń do mitu. 8. Zawiadomienie jako nowa forma wypowiedzi-ćwiczenia leksykalne. 9. Uczniowie czytają i analizują Rady dla piszących zawiadomienie. Dopytują nauczyciela o niejasne kwestie. 10. Uczniowie samodzielnie wykonują zadania- piszą zawiadomienia np.: Olimp, 133 rok panowania Zeusa Hefajstos boski kowal Zawiadamiam, że wygrałeś konkurs o tytuł Złotej rączki Olimpu. Proszę o kontakt w sprawie odbioru nagrody. Zeus 14. Uczniowie nazywają cechy króla Midasa widoczne w jego decyzjach, np. dumny, zachłanny, chciwy, kochał złoto ( tęsknie patrzył na złote kamyki, które opadały wokół ). 15. Podsumowanie zajęć: Nauczyciel pyta uczniów, o co oni poprosiliby Dionizosa, gdyby mieli taką możliwość. Uczniowie ustnie kończą zdania: Chcę żeby Proszę o