SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PO OBEJRZENIU SPEKTAKLU TEATRALNEGO PT. O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI W OPERZE NA ZAMKU.



Podobne dokumenty
"Baśnie, bajki, bajeczki " " Muzyka wokół nas "Nie jesteśmy sami w kosmosie " Nasi domowi ulubieńcy

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Cykl lekcji informatyki w klasie IV szkoły podstawowej. Wstęp

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

Zajęcia komputerowe klasy I-III- wymagania

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: KOMPUTEROWE KOLOROWANKI.

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

ROZDZIAŁ 2. INTERNET. Lekcja 5. Temat: Przeglądanie stron internetowych

Główne elementy zestawu komputerowego

PROGRAM ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH I-III

Scenariusz zajęć nr 3

Wymagania oceniające dla klasy II 2018/2019

5.2. Pierwsze kroki z bazami danych

I Tworzenie prezentacji za pomocą szablonu w programie Power-Point. 1. Wybieramy z górnego menu polecenie Nowy a następnie Utwórz z szablonu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęcia integralnego dla klasy II z wykorzystaniem komputera.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Dlaczego stosujemy edytory tekstu?

Podręcznik Użytkownika aplikacji NOVO Szkoła. Profil Opiekuna

Z nowym bitem Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy IV

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Scenariusz zajęć nr 4

Wymagania edukacyjne klasa 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

Diagnoza międzysemestralna postępów nauczania uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 54 realizujących innowacyjny

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika. korzystać z Edytora postaci programu Logomocja;

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

małego informatyka klasa Anna Stankiewicz-Chatys, Ewelina Włodarczyk Co oznaczają te symbole? Wciśnij prawy przycisk myszy.

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Scenariusz zajęć nr 1

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4b grupa 2

KRYTERIA OCENIANIA KOMPETENCJI KOMPUTEROWYCH UCZNIA. Klasa I

Instalacja i obsługa generatora świadectw i arkuszy ocen

Szczegółowe wymagania edukacyjne. dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach. z przedmiotu zajęcia komputerowe

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Klawiatura. Klawisze specjalne. Klawisze specjalne. klawisze funkcyjne. Klawisze. klawisze numeryczne. sterowania kursorem. klawisze alfanumeryczne

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4a grupa 1

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

W y m a g a n i a. EDUKACJA POLONISTYCZNA KLASA IIA IIB IIC IID SP r.szk.2015/2016

Obsługa programu Paint. mgr Katarzyna Paliwoda

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 SZKOLNI PRZYJACIELE WSiP EDUKACJA POLONISTYCZNA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Podręcznik Użytkownika aplikacji NOVO Szkoła. Profil Ucznia

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Wymagania edukacyjne klasa 1 SP

w programie Baltie 1. Uruchamiamy program komputerowy Praca z komputerem to praca z programami komputerowymi. Każdy program trzeba uruchomić.

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Scenariusz zajęć nr 6

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

Lekcja 4. 3CD 3. Rysunek Okno programu Word. 3 Jak prawidłowo zakończyć pracę z programem? Omów jeden ze sposobów.

Zastanawiałeś się może, dlaczego Twój współpracownik,

Podstawy tworzenie prezentacji multimedialnej w programie. MS Power Point

Kryteria oceniania. Zajęcia komputerowe. Klasa IV

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

WYMAGANIA W KLASIE I

KRYTERIA OCENIANIA II ETAP EDUKACYJNY ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV KLASA V KLASA VI. DOPUSZCZAJĄCY Uczeń

WYMAGANIA EDUKACYJNE: ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA 4. Oznaczenia występujące w tabeli:

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

ROZDZIAŁ 4. GRAFIKA KOMPUTEROWA. Lekcja 10. Temat: Tajemnicze rysunki sztuczki rysunkowe

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Dziennikarze przyszłości

WYMAGANIA EDUKACYJNE z Informatyki dla klasy IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASY I III

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

z poradni pedagogicznej

Scenariusz zajęć nr 4

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

EDUKACJA POLONISTYCZNA

Instrukcja obsługi KT-Paski dla działu kadr i płac. 1. Przejść pod podany adres i zalogować się przy użyciu podanego a i hasła

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

EDUKACJA POLONISTYCZNA

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PO OBEJRZENIU SPEKTAKLU TEATRALNEGO PT. O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI W OPERZE NA ZAMKU. Blok tematyczny: Na scenie Temat: Świat pełen krasnali Cel lekcji Rodzaje aktywności: - edukacja polonistyczna, - edukacja społeczna, - edukacja muzyczna, - edukacja matematyczna Cele ogólne: poszerzanie słownictwa związanego z tematyką teatralną, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, rozwijanie twórczej aktywności dziecka. Cele operacyjne: Uczeń: wypowiada się na temat przedstawienia w postaci logicznie zbudowanych zdań; czyta tekst ze zrozumieniem; wymienia bohaterów przedstawienia; potrafi ułożyć zdania oznajmujące opisujące krasnala; potrafi odgrywać role; odczytuje wskazania zegara; wymienia skład orkiestry symfonicznej; potrafi rozpoznać instrumenty strunowe, dęte, perkusyjne. Metody i formy: rozmowa kierowana, aktywność twórcza, praca w parach i indywidualna Materiały i pomoce dydaktyczne: fragment książki M. Konopnickiej pt.: O krasnoludkach i sierotce Marysi, fragment wiersza J. Brzechwy pt.: Trzy wesołe krasnoludki, wykreślanka wyrazowa, zegary, instrumenty perkusyjne, nagranie piosenki pt.: My jesteśmy krasnoludki. Czas: 135 minut

Przebieg zajęć: Nauczyciel zaprasza uczniów do bajkowego świata słowami: Bajki i baśnie wszyscy kochają i chętnie głośno je czytają. Krasnoludki tam mieszkają, główki z kartek wychylają i na Ciebie tam czekają - w świat niezwykły zapraszają! http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/82/index.php 1. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat oglądanego spektaklu, gry aktorskiej, muzyki, scenografii. 2. Słuchanie fragmentu baśni M. Konopnickiej O krasnoludkach i sierotce Marysi (Zał. nr 1) 3. Ustalenie postaci występujących w przedstawieniu. Inscenizowanie przez dzieci dowolnej postaci z bajki, w taki sposób, aby pozostałe osoby mogły odgadnąć, w jaką bajkową postać się wcielają. Podział na postacie rzeczywiste i fantastyczne. 4. Wykreślanka wyrazowa z imionami krasnali (Zał. nr 2) 5. Opis wyglądu krasnali. Uczniowie w parach na kartkach piszą kilka zdań o wybranym przez siebie krasnoludku, który występował w spektaklu. Powinny zwrócić uwagę na charakterystyczne cechy wyglądu krasnoludka oraz określić cechy charakteru. 6. Prezentowanie przygotowanych prac i umieszczenie ich na arkuszach szarego papieru, na których zapisane zostały imiona krasnali. (Na kolejnych zajęciach można wykorzystać arkusze do przygotowania w grupach plakatu teatralnego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zilustrowanie postaci opisywanego krasnala jak i na wielką literę w pisowni tytułu sztuki, nazwach bohaterów oraz imionach i nazwiskach aktorów). 7. Instrumenty: strunowe, dęte, perkusyjne. Zabawy z instrumentami, próby stworzenia akompaniamentu do piosenki pt.: My jesteśmy krasnoludki. Ilustrowanie głosem rozmaitych sytuacji: arii operowych, duetu, tercetu, chóru. 8. Wyraziste czytanie fragmentu wiersza Jana Brzechwy pt. Trzy wesołe krasnoludki (Zał. nr 3) jako wprowadzenie do ćwiczeń w odczytywaniu wskazań zegara. 9. Podsumowanie zajęć przyklejenie do planszy z krasnoludkiem czapeczek w odpowiednich kolorach: kolor czerwony oznacza, że zajęcia były interesujące, pracowałem solidnie, kolor zielony zajęcia były ciekawe, starałem się pracować uważnie, kolor żółty powinienem pracować uważniej. Opracowała Beata Standio, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 48 w Szczecinie

Zał. nr 1 Czy to bajka, czy nie bajka, Myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie. Naród wielce osobliwy. Drobny - niby ziarnka w bani: Jeśli które z was nie wierzy, Niech zapyta starej niani. W górach, w jamach, pod kamykiem, Na zapiecku czy w komorze Siedzą sobie Krasnoludki W byle jakiej mysiej norze. Pod kominem czy pod progiem - Wszędzie ich napotkać można: Czasem który za kucharkę Poobraca pieczeń z rożna... Czasem skwarków porwie z rynki Albo liźnie cukru nieco I pozbiera okruszynki, Co ze stołu w obiad zlecą. Czasem w stajni z bicza trzaśnie, Koniom spląta długie grzywy, Czasem dzieciom prawi baśnie... Istne cuda! Istne dziwy! Gdzie chce - wejdzie, co chce - zrobi, Jak cień chyżo, jak cień cicho, Nie odżegnać się od niego, Takie sprytne małe licho! Zresztą myślcie, jako chcecie, Czy kto chwali, czy kto gani, Krasnoludki są na świecie! Spytajcie się tylko niani. Maria Konopnicka - O krasnoludkach i sierotce Marysi [fragm.]

Zał. nr 2 W rzędach pionowych i poziomych odszukaj i zaznacz 11 imion krasnali, które brały udział w spektaklu pt.: O krasnoludkach i sierotce Marysi. (Biedronek, Żagiewka, Pracuś, Mędrek, Słomiaczek, Koszałek Opałek, Błystek, Wesołek, Sikorek, Skrobek, Poziomek)

Zał.nr 3 I Jest na świecie kraj malutki, Gdzie mieszkają krasnoludki, Mają domki z cienkiej słomki, Z kominami jak poziomki. Krasnoludek, gdy jest młody, Wcale nie ma jeszcze brody, Żadnych ważnych spraw nie miewa, Tylko bawi się i śpiewa. W tej bajeczce, moje dzieci, Krasnoludków trzech znajdziecie: Jeden chodzić zwykł w czerwieni, Więc się też Poziomką mieni, Drugi zowie się Modraczek, Bo niebieski nosi fraczek, No, a trzeci, wiecie, dzieci? Ma Żółtaszka imię trzeci. Z Chin pochodzi, skąd przed laty Przybył w puszce od herbaty, I jak chińskie krasnoludki Nosi z tyłu warkocz krótki. Na ślizgawkę raz w niedzielę Poszli mali przyjaciele I na lodzie z łyżwy starej, Co to właśnie brak jej pary, Łódź żaglową zmajstrowali, Chociaż byli tacy mali. Wiatr był wolny przy niedzieli, Więc go sobie wynajęli Na godzinę za pięć groszy, By koniki polne płoszyć. Jan Brzechwa - Trzy wesołe krasnoludki [fragm.] https://poema.pl/publikacja/18853-trzy-wesole-krasnoludki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA UCZNIÓW KLAS II III PO OBEJRZENIU SPEKTAKLU TEATRALNEGO PT. O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI W OPERZE NA ZAMKU Temat: Wesołe krasnoludki Cele ogólne: rozwijanie twórczej aktywności dziecka; doskonalenie spostrzegawczość, współpracy w zespole, przestrzegania reguł. Cele operacyjne: Uczeń: posługuje się myszką komputerową, posługuje się klawiaturą komputerową, obsługuje edytor grafiki, tworzy w edytorze grafiki, potrafi zapisać plik, wykorzystuje stronę Internetową http://www.jigsawplanet.com/ do tworzenia puzzli. Metody i formy: aktywność twórcza, praca indywidualna i w parach Materiały i pomoce dydaktyczne: komputer z systemem operacyjnym Windows XP, Internet Czas: 90 minut Ćwiczenia/ zadania dla ucznia: 1. Otwórz program Paint. Wykorzystując poznane wcześniej narzędzia programu Paint (kształty, linię krzywą, aerograf, narzędzia do kolorowania), samodzielnie narysuj i pokoloruj krasnoludka. Pamiętaj, aby Twój krasnoludek miał: na głowie spiczastą czapkę, okrągłą głowę, wydatny nos, sumiaste wąsy lub długą brodę, wygodny ubiór, chodaczki lub filcowe butki. 2.Po raz drugi otwórz program Paint. Krasnala można spotkać na łące, więc teraz ją narysujesz. Pamiętaj o dociąganiu linii do brzegu tak, by nie pozostawiać wolnych przerw, przez które farba wyleje się.

3. Teraz powróć do tego okna w programie Paint, w którym narysowałeś krasnoludka. Zaznacz go i wydaj polecenie Kopiuj. 4. Przejdź teraz do rysunku łąki. Przenieś krasnoludka i umieść w dowolnym miejscu na łące, używając polecenia Wklej. 5. Zapisz przygotowany przez siebie rysunek w folderze Obrazy. 6. Uruchom przeglądarkę internetową. Na stronie wyszukiwarki Google, w pasku adresu wpisz adres strony http://www.jigsawplanet.com/, naciśnij przycisk Enter na klawiaturze. Otworzy się strona główna programu, w którym wykonasz z przygotowanego przez siebie obrazka puzzle. 7. Następnie na pasku narzędziowym wciśnij przycisk Stwórz. Pojawi się strona, na której będziesz mógł stworzyć z przygotowanego przez siebie obrazka puzzle, wybierając najpierw ilość elementów oraz ich kształt (np. 12),uwzględniając stopień trudności.

8. Żeby utworzyć własne puzzle, musisz najechać myszką i kliknąć na napis Wybierz plik. Po jego kliknięciu otwiera się okno dialogowe, w którym musisz odszukać folder Obrazy. Jeżeli klikniesz na napis otworzy się okno, w którym pojawi się zapisany przez Ciebie rysunek krasnoludka na łące. 9. W otwartym oknie kliknij lewym przyciskiem myszki na przygotowany rysunek, następnie na klawisz z napisem Otwórz. Przejdziesz automatycznie do strony, na której będziesz tworzyć puzzle. Pojawi się nazwa wybranego przez Ciebie pliku. Kliknij teraz na napis Stwórz i gotowe.

10. Twoje puzzle pojawią się na ekranie i będziesz już mógł się zamienić z kolegami miejscem i rozpocząć zabawę. Opracowała Beata Standio, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 48 w Szczecinie