1. Marketing i reklama



Podobne dokumenty
2. Metody prezentacji informacji

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Tabele w bazach danych

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.9 Temat zajęć: Jak przyciągniemy klientów? Działania marketingowe (2)

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Poniżej pozwolimy sobie przedstawić argumenty przemawiające za tym, że warto zainwestować w reklamę w portalu budnet.pl

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

2. Prawne aspekty korzystania z różnych źródeł informacji

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

1. W świecie obyczajów i tradycji

REZULTAT 3 Vilniaus technologijų, verslo ir žemės ūkio mokykla, Litwa

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

2. Projektowanie stron WWW podstawowe informacje

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

2. Konfiguracja programu Outlook Express

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Forma reklamy Opis Waga [KB] zazwyczaj na stronie głównej serwisu. Format gif, jpg lub swf

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

Komputer i urządzenia cyfrowe

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Rodzaje zdań złożonych

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

2. Konstruowanie budżetu domowego

2. Topologie sieci komputerowych

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU WSZYSTKO JEST MAGNETYCZNE.

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek najlepsza inwestycja E-MARKETING

2. Zakładanie własnej firmy

Specyfikacja techniczna

Scenariusz lekcji. wymienić zagrożenia czyhające na dane; podać definicję pojęć: phishing, pharning, spyware, adware, trojan, wirus;

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

ROZDZIAŁ 2. INTERNET. Lekcja 5. Temat: Przeglądanie stron internetowych

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Scenariusz lekcji. opisać etapy projektowania i testowania oprogramowania; wymienić zasady tworzenia przejrzystego interfejsu użytkownika;

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Podstawy Marketingu. Marketing zagadnienia wstępne

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Zaróbmy na swoje. Autor: Maria Białasz

Oferta reklamowa w serwisach Grupy Marketingowej TAI

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

POSTAWY INTERNAUTÓW WOBEC REKLAM INTERNETOWYCH

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Scenariusz zajęć z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości

Załącznik 1. Załącznik 2.

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Zarządzanie marketingiem w przedsiębiorstwie

Promocja i techniki sprzedaży

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Kryteria ocen zajęcia komputerowe klasa 4

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz lekcji. podać definicję matematyczną grafu; wymienić podstawowe rodzaje grafów;

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Wzbogacenie formy dokumentu praca z tabelami i rysunkami MS Word

PODSTAWOWE FORMY REKLAMOWE

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Tworzenie prostych skryptów w PHP 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

Transkrypt:

1. Marketing i reklama Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna rodzaje marketingu stosowanego w Internecie, zna rodzaje reklamy internetowej, wie jak wykonać prosty element reklamy internetowej. ii. b) Umiejętności potrafi omówić formy marketingu stosowane w Internecie, umie wymienić i opisać stosowane formy reklamy internetowej, potrafi wykonać, używając ogólnodostępnych narzędzi, prosty element reklamy internetowej. b. 2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, dyskusja, ćwiczenie, praca w grupach, praca indywidualna. Komputer c. 3. Środki dydaktyczne Przeglądarka internetowa Program graficzny Paint Karta pracy d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Prosi o włącznie komputerów. Przed zajęciami nauczyciel wycina kartki z zadaniami zawartymi w karcie pracy (załącznik 1). ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel prosi uczniów podział na grupy 2 lub 3 osobowe i rozdaje im Karty Pracy (załącznik 1). 2. Nauczyciel prosi, aby uczniowie w ciągu 5 minut wypisali na Kartach Pracy przykłady marketingu, na który natrafili korzystając z Internetu. Jest to realizacja Zadania 1 z Karty Pracy (załącznik 1).

3. Następnie nauczyciel prosi uczniów o wymienienie wypisanych elementów marketingu. 4. Podczas wypowiedzi uczniów nauczyciel zwraca się do nich z pytaniem czy opisywana przez nich forma marketingu jest skuteczna. 5. Następnie nauczyciel opisuje zasadę prowadzenia marketingu internetowego. 6. Po omówieniu zasad prowadzenia marketingu nauczyciel prosi uczniów o wykonanie Zadania 2 z Karty Pracy (załącznik 1). 7. Następnie nauczyciel prosi uczniów o odczytanie wyników ich pracy. 8. Podczas przedstawiania przez uczniów kolejnych rodzajów reklamy internetowej nauczyciel dyskutuje z uczniami na temat skuteczności poszczególnych jej form. Omawia również tzw. reklamę negatywną (spam). 9. Następnie uczniowie siadają osobno przy swoich komputerach i wykonują Zadanie 3 z Karty Pracy (załącznik 1). 10. Po zakończonej pracy uczniowie prezentują nauczycielowi wykonane zadania. 11. Na zakończenie lekcji nauczyciel podsumowuje tematykę związaną ze sposobami prowadzenia marketingu przez Internet oraz reklamy internetowej. iii. c) Faza podsumowująca 1. Uczniowie wiedzą w jaki sposób można prowadzić marketing wykorzystując sieć Internet. 2. Uczniowie potrafią wymienić najlepsze sposoby reklamy internetowej. 3. Uczniowie potrafią wykonać prosty element reklamy internetowej jakim jest baner. 4. Uwagi dla nauczyciela: Jeżeli istnieje możliwość to można wydrukować prace uczniów. e. 5. Bibliografia 1. Chrzanowski T., Kozubek T, Upowszechnianie informacji, WSiP, Warszawa 2005. 2. Berkley H., Marketing internetowy w małej firmie, Helion, Gliwice 2005. 3. Leśniewska A., Reklama internetowa, Helion, Gliwice 2006. 4. Wolna Encyklopedia Wikipedia : definicja marketingu http://pl.wikipedia.org/wiki/marketing, definicja reklamy http://pl.wikipedia.org/wiki/reklama, definicja reklamy internetowej http://pl.wikipedia.org/wiki/reklama_internetowa f. 6. Załączniki i. a) Karta pracy ucznia załącznik 1.

Zadanie 1 Korzystając z Internetu na pewno spotkałeś / spotkałaś się z formą marketingu internetowego. Według definicji zawartej w Wolnej Encyklopedii Wikipedia marketing jest to: Marketing, najprościej mówiąc, to działalność mająca na celu wynajdowanie, pobudzanie i zaspokajanie potrzeb podmiotów gospodarczych. Określeniem "marketing" nazywa się też dziedzinę wiedzy analizującą wspomnianą działalność. W ramach marketingu możemy wyróżnić wiele zagadnień, takich jak: odnajdowanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb opracowywanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji przygotowanie odpowiedniej strategii ceny i promocji reklama i informacja o produkcie, jak np. marketing wirusowy, product placement Działania marketingowe dzielone są na cztery podstawowe typy, tzw. marketing mix. Są to: cena, produkt, dystrybucja, promocja. Współcześnie zdarza się, iż specjaliści do spraw marketingu wyróżniają kolejne elementy - ludzi (personel), świadectwo materialne, zestaw - opakowanie (package), proces, przyzwolenie (permission), rekomendację (pass-along), pozycjonowanie (plasowanie), nagłośnienie (publicity), czynnik wyróżniający (fioletowa krowa - purple cow). Według stratega marketingowego Jay'a Abrahama, wyróżnia się trzy sposoby zwiększania zyskowności firmy poprzez działania marketingowe: Pozyskać nowych klientów Sprawić, by klienci więcej kupowali Sprawić, by klienci częściej kupowali Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/marketing Znając definicję marketingu zastanów się jakie jego formy spotkałeś / spotkałaś w Internecie. Wypisz je poniżej. Zadanie 2 Definicja reklamy internetowej z Wolnej Encyklopedii Wikipedia brzmi: Reklama (z łac. reclamo - krzyczeć do kogoś) to informacja połączona z komunikatem perswazyjnym. Zazwyczaj ma na celu skłonienie do nabycia lub korzystania z określonych towarów czy usług, popierania określonych spraw lub idei (np.promowanie marki). Początkowo reklama w Internecie przyjmowała formę tzw. mailngu, czyli wysyłania reklam za pomocą

poczty elektronicznej. W 1993 roku nastąpiła rewolucja powstała przeglądarka internetowa Mosaic, która potrafiła wyświetlać grafikę i ramki. Od tej pory reklamodawcy mogli dotrzeć do większej liczby potencjalnych odbiorców, a sama reklama mogła przyjąć formę graficzną. Druga połowa lat 90. XX wieku, to bardzo dynamiczny rozwój Internetu i technologii z nim związanych, w tym także reklamy. Jedną z popularniejszych form jaką przyjmuje reklama internetowa są banery. Oprócz nich, według badań Gemiusa najbardziej znaną formą reklamy internetowej jest mailing reklamowy. Za reklamę można uznać również ogłoszenia internetowe lub aukcje internetowe. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/reklama, http://pl.wikipedia.org/wiki/reklama_internetowa Znając definicję reklamy podaj jej przykłady stosowane w Internecie. Zadanie 3 Znając formy reklamy internetowej oraz jej charakterystykę wykonaj w edytorze graficznym Paint prosty baner reklamowy wymyślonej przez ciebie firmy. Możesz wykorzystać zasoby Internetu. ii. b) Notatki dla nauczyciela Przykładowa praca ucznia Zadanie 1 Formy marketingu reklamowego: pozycjonowanie, ankiety, mailing, reklama. Zadanie 2 Formy reklamy internetowej: banner button pop-up pop-under skyscraper reklamy pływające GPT (reklama) artykuł sponsorowany

Mailing znak wodny brand mark Meta ad Keyword advertising Reklama kontekstowa Publicity i publicity stunt Link kursor billboard expand billboard Toplayer Interstitial Poltergeist wordlayer Zadanie 3

45 minut g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza Powyższy scenariusz jest częścią działu związanego z tworzeniem stron WWW.