JA I MOJE MIASTO CZY KLIMAT NAM ZAGRAŻA?

Podobne dokumenty
JAK ZMIENIA SIĘ KLIMAT EKSTREMALNE ZJAWISKA POGODOWE

Wpływ zmian klimatycznych na zdrowie mieszkańców Szczecina

MINISTERSTWO ŚRODOWISKA ZMIANY KLIMATU W NASZYM ŻYCIU

Stopnie zagrożenia w zależności od kryteriów wydawania ostrzeżenia meteorologicznego dla poszczególnych zjawisk meteorologicznych.

Cele klimatyczne Warszawy\ kierunki rozwoju Miasta. Leszek Drogosz, Dyrektor Biura Infrastruktury, Urząd m.st. Warszawy

Plany adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców

Adaptacja do zmian klimatu w m.st. Warszawie

Plan adaptacji do zmian klimatu dla miasta Szczecin

Aktualności - Urząd Miasta Częstochowy Oficjalny portal miejski

Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu BIELSKO-BIAŁA

Temat: Oko w oko z żywiolem

Zmiana klimatu konsekwencje dla rolnictwa. Jerzy Kozyra Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu Katowice

Strategia adaptacji do zmian klimatu miasta Ostrołęki

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W SZKOLE ŚREDNIEJ. Opracowała: Elżbieta Paluchowska

Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu CHORZÓW

Podsumowanie wyników badania ankietowego na temat adaptacji do zmian klimatu w polskich miastach

Projektowanie budynków w sytuacji zmieniającego (ocieplającego) się szybko klimatu

Scenariusz lekcji wiedzy o społeczeństwie w liceum ogólnokształcącym mgr Irena Gołubowska

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w klasie VIII

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu SOSNOWIEC

Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Lokalną Grupę Działania. Debata realizowana w ramach projektu. wdrażanego przez

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

ROZKŁAD MATERIAŁU EDUKACJA DLA BEZEPIECZEŃSTWA KLASA III GIMNAZJUM

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

PROGNOZOWANE ZMIANY KLIMATU A STREFY KLIMATYCZNE W POLSKICH NORMACH BUDOWLANYCH

Szymon Tumielewicz Ministerstwo Środowiska

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

PLAN ADAPTACJI MIASTA OPOLA DO ZMIAN KLIMATU DO ROKU Opole,

Cechy klimatu Polski. Cechy klimatu Polski. Wstęp

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

Plan wynikowy. Klasa:4 Czas realizacji:1 miesiąc

Początki początków - maj br.

ADAPTCITY przygotowanie strategii adaptacji do zmian klimatu dla Warszawy. Leszek Drogosz, Biuro Infrastruktury, Urząd m.st.

Strategia adaptacji do zmian klimatu miasta Siedlce. CLIMate change adaptation In small and medium size CITIES

Silny Wiatr. Stopień Zagrożenia 1. Stopień zagrożenia 2. Stopień zagrożenia 3. Stopień Zagrożenia 1. Stopień zagrożenia 2. Stopień zagrożenia 3

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

BIULETYN INFORMACYJNY NR 346/2013 za okres od r. godz do r. do godz. 8.00

BYDGOSKA RETENCJA Piotr Czarnocki Departament Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej

Przykłady sytuacji kryzysowych powodzie, pożary, skażenia chemiczne, masowe manifestacje, epidemie wśród ludzi,

Załącznik 2. Analiza i ocena wpływu MPA na osiągnięcie celów ochrony środowiska

WYZWANIA W ZAKRESIE ROZWIĄZAŃ PROJEKTOWYCH W KONTEKŚCIE NOWYCH TRENDÓW W OCHRONIE ŚRODOWISKA

Edukacja dla bezpieczeństwa Wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

"Wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu a kierunki polityki miejskiej"

Groźne zjawiska pogodowe w Polsce występujące w okresie letniej pory roku

Rozwój osadnictwa na świecie

Adaptacja małych i średnich miast do zmian klimatu

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

PROMIENIOWANIE SŁONECZNE

Straty gospodarcze z powodu upałów i suszy 2015 r.

Strategia adaptacji do zmian klimatu miasta Bełchatowa

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Andrzej Kassenberg Instytut na rzecz Ekorozwoju

NaCoBeZu Edukacja dla bezpieczeństwa

Magdalena Głogowska OŚRODEK ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Scenariusz lekcji geografii z wykorzystaniem podręcznika multimedialnego wydawnictwa KLETT

Scenariusz zajęć - 45 min

WYMAGANIA EDUKACYJNE KRYTERIA OCENIANIA

prof. dr hab. Zbigniew W. Kundzewicz

Szczegółowe wymagania edukacyjne edukacja dla bezpieczeństwa

Zielona i niebieska infrastruktura na terenach zabudowanych

Wyzwania związane ze zmianą klimatu dla sektora zdrowia oraz służby zdrowia w Polsce

Nie owijam w bawełnę asertywność.

Plan metodyczny lekcji

ZNISZCZENIA W AOS CZERNICA PO PRZEJŚCIU FRONTU BURZOWEGO W DNIU 11 SIERPNIA 2017 ROKU ANALIZA ZJAWISKA

UWARUNKOWANIA URBANISTYCZNE MIEJSKIEJ WYSPY CIEPŁA W WARSZAWIE I JEJ WPŁYW NA JAKOŚĆ ŻYCIA MIESZKAŃCÓW

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

0Wymagania edukacyjne z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa klasa VIII ŻYJĘ I DZIAŁAM BEZPIECZNIE

Załącznik 3 Analiza i ocena oddziaływania MPA na środowisko

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Powietrze życiodajna mieszanina gazów czy trucizna, która nie zna granic?

Edukacja dla bezpieczeństwa

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Przedmiotowy system oceniania geografia gimnazjum

BIULETYN INFORMACYJNY NR 347/2013 za okres od r. godz do r. do godz. 8.00

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA WYMAGANIA PROGRAMOWE NA POSZCZEGÓLNE OCENY ORAZ KRYTERIA OCENIANIA. Wymagania rozszerzające (ocena dobra)

STORMDRY SUCHY MUR ICOPAL Zabezpiecz mury przed wilgocią, deszczem i podtopieniami

Temperatura na Ziemi zmienia się!

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Szymon Tumielewicz Ministerstwo Środowiska

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA W KLASIE III GIMNAZJUM, DO PROGRAMU ŻYJĘ I DZIAŁAM BEZPIECZNIE, WYD.

PLAN METODYCZNY LEKCJI BIOLOGII W II KLASIE GIMNAZJUM

CYKL: ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

Szymon Tumielewicz Departament Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej

Karta pracy nr 15 Obliczanie stopy bezrobocia

Dom.pl Nawiewniki. Dlaczego wentylacja stosowana w stolarce okiennej jest tak ważna?

Wynikowy plan pracy z edukacji dla bezpieczeństwa

Sposoby angażowania uczniów proces uczenia się

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

WPROWADZENIE Zarządzanie ryzykiem powodziowym

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"

Transkrypt:

JA I MOJE MIASTO CZY KLIMAT NAM ZAGRAŻA? SCENARIUSZ ZAJĘĆ

LEKCJA: Geografia DATA: KLASA: TEMAT: CZAS TRWANIA: TERMINY, KIEDY WARTO ZREALIZOWAĆ SCENARIUSZ VII Ja i moje miasto czy klimat nam zagraża? (1 godzina lekcyjna) 1 godzina lekcyjna (45 minut) 22 kwietnia Dzień Ziemi 5 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego 14 październik Międzynarodowy Dzień Zmniejszania Skutków Klęsk Żywiołowych 3 weekend września Sprzątanie Świata Po wystąpieniu ekstremalnego zjawiska pogodowego Cele operacyjne 1. Uczeń wyjaśnia, dlaczego zmiany klimatu są szczególnie niebezpieczne dla miast 2. Uczeń wymienia minimum 4 ekstremalne zjawiska pogodowe, z którymi muszą mierzyć się miasta w związku ze zmianami klimatu i zarysowuje ich konsekwencje 3. Uczeń wyjaśnia pojęcie wrażliwości miasta na zmiany klimatu 4. Uczeń wyjaśnia, jak zmiany klimatu wpływają na zdrowie człowieka, komfort życia oraz dom i finanse Cele lekcji 1. Poznanie przyczyn, dla których miasta są szczególnie narażone na zmiany klimatu 2. Nauczenie się, jakie ekstremalne zjawiska pogodowe mogą czekać miasta w związku ze zmianami klimatu oraz określenie ich konsekwencji 3. Zrozumienie, czym jest wrażliwość miasta na zmiany klimatu 4. Poszerzenie wiedzy o wpływie zmian klimatu na zdrowie człowieka, jego komfort życia, dom i budżet rodziny Cele sformułowane w języku ucznia 1. Dowiesz się, co to znaczy, że miasto jest wrażliwe na zmiany klimatu 2. Zrozumiesz, dlaczego zmiany klimatu są groźniejsze dla miast niż innych obszarów 3. Dowiesz się, co pogoda szykuje miastom w związku ze zmianami klimatu i co z tego może wyniknąć 4. Będziesz wiedział, w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na zdrowie człowieka, jego komfort życia, dom i budżet rodziny 2

Nacobezu (na co będę zwracał uwagę) 1. Wymienisz przynajmniej 4 ekstremalne zjawiska pogodowe, które czekają miasta związku ze zmianami klimatu, podasz przykłady ich konsekwencji 2. Wytłumaczysz, dlaczego obszary wiejskie są mniej wrażliwe na zmiany klimatu niż miasta 3. Wyjaśnisz, co to znaczy, że miasto jest wrażliwe na zmiany klimatyczne 4. Opiszesz, jaki wpływ mają zmiany klimatu na zdrowie człowieka i jego komfort życia, co mogą oznaczać dla jego domu i sytuacji finansowej Przebieg lekcji (metody i aktywności) Część organizacyjna - Nauczyciel sprawdza listę obecności, zapisuje temat lekcji na tablicy i przedstawia cele zajęć Część wprowadzająca - Nauczyciel pyta uczniów, co wiedzą na temat zmian klimatu i prosi o podanie kilku przykładów. W razie potrzeby pomaga uczniom w ich sformułowaniu. Następnie płynnie przechodzi do Ćwiczenia 1. - Ćwiczenie 1. Burza mózgów pytanie do uczniów co możemy nazwać wrażliwością miasta na zmiany klimatu i dlaczego miasta są/mogą być wrażliwe na zmiany klimatu - Nauczyciel przedstawia definicję wrażliwości na zmiany klimatu oraz wyjaśnia, czym są ekstremalne zjawiska pogodowe Część główna, realizacyjna - Ćwiczenie 2. Burza mózgów. Pytanie do uczniów: jakie zjawiska klimatyczne występują w miastach i z jakimi będą musiały się one mierzyć w związku ze zmianami klimatu. Za każdym razem, gdy któryś z uczniów trafnie wskaże zjawisko, nauczyciel zapisuje je na tablicy oraz opcjonalnie umieszcza przy nim symbol wycięty z Załącznika 1. (definicje zjawisk znajdują się w Załączniku 2). Gdy uczniowie wymienią wszystkie wymagane zjawiska klimatyczne zgodnie z listą z Załącznika 1 (lub, w przypadku trudności, dopowie je nauczyciel), nauczyciel wyjaśnia klasie, na czym wypisane zjawiska polegają; z omówieniem ich konsekwencji czeka jednak do ćwiczenia 4. Ćwiczenie 3. Praca w grupach nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy. Rozdaje brystol/kartki A3. Jedna grupa rysuje człowieka z tytułem zdrowie, druga grupa rysuje kawałek miasta (budynki, samochody, autobusy itd.) z tytułem komfort życia, trzecia grupa rysuje dom z tytułem dom i finanse. Zadaniem każdej grupy jest opisanie jak zmiany klimatu już wpływają lub mogą wpływać na zdrowie człowieka, komfort życia codziennego oraz dom i finanse. Z wyciętych i rozdanych elementów (Zał.1A powinien być wydrukowany w 3 egzemplarzach, po jednym dla każdej grupy) uczniowie wybierają elementy, które pasują do ich grupy (np. zatrucia pokarmowe do człowieka, wzrost cen prądu do domu, transport drogowy do komfortu życia). Nauczyciel wywiesza prace (w miarę dostępności miejsca w klasie) i zadaje uczniom pytanie, które skutki zmian klimatu najbardziej ich zaskoczyły. Następnie omawia te elementy z uczniami. Jeśli to możliwe, praca każdej z grup powinna pozostać wywieszona w klasie na dłużej. Ćwiczenie 4. Praca w grupach pozostając w tych samych grupach, uczniowie wybierają po jednym ekstremalnym zjawisku pogodowym na każdą grupę (nauczyciel pilnuje, by nie były one zbyt podobne, np. by jedna grupa nie miała fal upałów, a 3

druga rosnącej średniej temperatury). Nauczyciel rozdaje grupom nowe kartki A3/brystole oraz po jednym egzemplarzu wydrukowanego Załącznika 1, z którego uczniowie wycinają symbol wybranego zjawiska i umieszczają na kartce obok jego nazwy. Grupa następnie wspólnie tworzy scenariusz wydarzeń, które miałyby miejsce po wystąpieniu w przykładowym mieście wybranego zjawiska. Zarysowuje w nim jak najwięcej konsekwencji zjawiska dla samego miasta i jego mieszkańców, każdy skutek zapisuje na kartce. Grupa następnie (najlepiej na środku klasy) przedstawia wszystkim swój scenariusz. Po prezentacji i omówieniu scenariusza, wszyscy uczniowie wspólnie z nauczycielem wyliczają co trzeba zrobić aby usunąć konsekwencje wystąpienia ekstremalnego zjawiska pogodowego. Następnie zastanawiają się wspólnie co można zrobić, aby szkody i skutki wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych były jak najmniejsze. Część podsumowująca - Nauczyciel zadaje pytanie uczniom i prosi ich o zapisanie w zeszycie: Najważniejsza rzecz, której dziś się nauczyłem/łam to, Nie wiedziałem/łam o tym, że, Powiem kolegom o tym, że. Kluczowe pytania dla uczniów 1. Co to znaczy, że miasto jest wrażliwe na zmiany klimatu? 2. Dlaczego miasta są bardziej wrażliwe na zmiany klimatu niż inne obszary? 3. Jakie ekstremalne zjawiska klimatyczne mogą czekać miasta jeśli zmiany klimatu będą się nasilać? Jaki wpływ na życie moje, mojej rodziny i znajomych mogą mieć zmiany klimatu? Co mogą oznaczać dla zdrowia, domu, komfortu życia i sytuacji finansowej? 4. Jak można działać na rzecz zmniejszania skutków zmian klimatu? Praca domowa Nauczyciel dzieli klasę na grupy 3 osobowe. Każda grupa przygotowuje 3 slajdy o jednym ekstremalnym zjawisku pogodowym (na czym polega dane zjawisko ekstremalne, jakie są jego skutki, jak można je ograniczać lub im przeciwdziałać). Następnie uczniowie łączą wszystkie slajdy tworząc wspólną prezentację, którą mogą przedstawić swoim kolegom z innych klas. Materiały i pomoce dydaktyczne - Wydrukowane Załączniki: o Załącznik 1 Ekstremalne zjawiska pogodowe należy wydrukować 4 razy o Załącznik 2 Ekstremalne zjawiska pogodowe: definicje dla nauczyciela o Załącznik 3 Słowniczek najważniejszych pojęć dla nauczyciela o Załącznik 4 Konsekwencje zmian klimatu należy wydrukować 3 razy - Brystole/kartki A3 - Taśma klejąca/guma trenerska - Kredki/flamastry 4

Załącznik 1 - Materiały do wycięcia ROSNĄCA ŚREDNIA TEMPERATURA FALE UPAŁÓW 5

WZROST POZIOMU MORZA FALE ZIMNA 6

DŁUGOTRWAŁE OKRESY BEZOPADOWE DESZCZE ULEWNE I BURZE 7

POWÓDŹ SILNY WIATR 8

Załącznik 1A - Elementy do wycięcia dla uczniów Choroby układu oddechowego Alergie Nieprzejezdne drogi Nowotwory skóry Szkody i straty materialne Przerwy i opóźnienia w ruchu kolei miejskich, regionalnych Przerwy lub utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej Zatrucia pokarmowe Wzrost ceny wody Zakup i utrzymanie klimatyzacji Wychłodzenie organizmu i odmrożenia Zniszczenia terenów rekreacyjnych i zabytków 9

Większa awaryjność urządzeń Borelioza Podtopienia budynków Wzrost cen żywności Choroby układu krążenia Większa awaryjność środków transportu Całkowite wyłączenie lub ograniczenie dostępności usług handlowych, medycznych, edukacyjnych Strata mienia (sprzętów, urządzeń AGD, rzeczy osobistych itp.) Wyższe koszty energii elektrycznej Uszkodzenia budynków (zniszczenie ścian, zerwanie dachu) Brak zasilania w energię elektryczną i cieplną 10

Udar cieplny Brak wody do picia Niższe koszty ogrzewania domu Odwodnienie organizmu Większe zużycie wody i energii elektrycznej Wydatki na remonty Gorsze warunki pracy Konieczność ubezpieczenia od szkód Pogorszenie się komfortu podróży Wyższy koszt utrzymania samochodu 11

Załącznik 2 - Ekstremalne zjawiska pogodowe Słowniczek dla nauczyciela Fale upałów o takim zjawisku można mówić w przypadku co najmniej 3 dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 C. Fale upałów mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Naukowcy szacują, że o 20% może wzrosnąć śmiertelność z powodu chorób układu sercowonaczyniowego, związanych z występowaniem fal upałów w okresie wiosenno-letnim. Rosnąca średnia temperatura ostatnie 40 lat jest najcieplejszym okresem w historii obserwacji meteorologicznych w Polsce (czyli od 1825 roku). Według najnowszych prognoz, do 2100 roku średnia roczna temperatura podniesie się o 3,5 C, w stosunku do lat 1961-1990. Fale zimna występują, kiedy przez przynajmniej 3 dni temperatura utrzymuje się poniżej - 20 C. Zagrożone grupy to przede wszystkim osoby bezdomne. Ekstremalnie niskie temperatury są także jedną z najczęstszych przyczyn transportu miejskiego. Wzrost poziomu morza już od kilku lat eksperci obserwują stopniowy wzrost poziomu Bałtyku. już od kilku lat eksperci obserwują stopniowy wzrost poziomu Bałtyku. W latach 2011-2030 poziom Bałtyku podniesie się o około 5 cm w stosunku do lat 1971-1990. Stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców terenów nadmorskich. Deszcze ulewne i burze Zmienia się charakter opadów w ciepłej porze roku opady są bardziej gwałtowne, krótkotrwałe, niszczycielskie. W miastach ich konsekwencją są gwałtowne powodzie miejskie. Długotrwałe okresy bez opadów trwające minimum 3 tygodnie okresy bez opadów mogą prowadzić do suszy, które z kolei skutkują zagrożeniem pożarowym latem 2016 roku w Polsce odnotowano 54 961 pożarów. Silny wiatr zrywa dachy, niszczy drzewa, doprowadza do kosztownych strat, zagraża także życiu bezpośrednio (np. poprzez ryzyko wypadku) i pośrednio (np. osobom korzystającym w domu ze specjalistycznej aparatury medycznej, która musi być zasilana energią elektryczną). Powódź od strony rzek lub morza aż 300 tys. osób mieszka na obszarze bezpośredniego ryzyka związanego z powodziami ta liczba będzie wzrastać wraz z prognozowanym podnoszeniem się poziomu morza. 12

Załącznik 3 - Słowniczek terminów dla nauczyciela Słowniczek ma pomóc nauczycielowi w przekazaniu uczniom wiedzy zawartej w scenariuszu lekcji Ja I moje miasto. Czy klimat nam zagraża?. Nie wszystkie definicje w nim zawarte muszą być omówione z uczniami. Celem ich przedstawienia jest zwiększenie precyzji wypowiedzi nauczyciela. Adaptacja proces dostosowania się do obecnych lub oczekiwanych warunków klimatycznych i ich skutków w celu zmniejszenia lub uniknięcia negatywnych konsekwencji lub zwiększenie korzyści z nich wynikających. Miasta adaptują się do zmian klimatu po to, by uniknąć negatywnych konsekwencji, które z nich wynikają lub przynajmniej zmniejszyć ich szkodliwość. Działania adaptacyjne działania służące przystosowaniu miasta do zmian klimatu, zarówno w kontekście ochrony przed negatywnymi skutkami tych zmian oraz tworzenia lub podnoszenia jego odporności do obecnej i przyszłej zmienności klimatu, jak i wykorzystania szans związanych ze zmianami klimatu. Miasto może przygotowywać się do zmian klimatu na przykład przez takie działania jak zwiększanie powierzchni zieleni miejskiej czy zapewnianie dróg odpływu nadmiaru wody z terenów zabudowanych, wprowadzanie systemów informowania i ostrzegania mieszkańców. Ekstremalne zjawiska pogodowe zjawiska, które bardzo rzadko występują na danym terenie w danej porze roku. To, co w danym regionie jest uznawane za ekstremalne zjawisko, gdzie indziej może być normalne. Ekstremalne zjawiska pogodowe charakteryzują się rzadkością występowania, nieprzewidywalnością oraz tym, że powodują ogromne szkody i straty. Potencjał adaptacyjny zdolność miasta do dostosowania się do zmian klimatu, zarówno do poradzenia sobie z negatywnymi skutkami tych zmian, jak i wykorzystania szans, jakie powstają w zmieniających się warunkach. Zdolność ta zależna jest od zasobów instytucjonalnych, finansowych, infrastrukturalnych i kapitału społecznego czyli świadomości i zaangażowania mieszkańców. Wrażliwość stopień, w jakim układ miejski reaguje na zmiany klimatu, które mogą być korzystne lub niekorzystne. Wrażliwość można też określić po prostu jako siłę wpływu, jaki zmiany klimatu mają na sytuację w mieście. Wpływ ten może być bezpośredni (np. powalone drzewa, zalane i podtopione drogi) lub pośredni (problemy komunikacyjne, opóźnienie dostaw towarów). W praktyce oznacza to np. jak duża część miasta zostanie zalana przy określonej wysokości opadów, jak duże mogą być szkody i straty majątkowe, ilu mieszkańców może zostać pozbawionych energii elektryczne, cieplnej czy wody, czy mogą być ofiary śmiertelne. Duże powierzchnie w miastach pokryte nieprzepuszczalną warstwą materiału przyczyniają się do wzrostu zagrożenia przy nawalnych deszczach z uwagi na nagły gwałtowny spływ dużej ilości wody, niemożliwy do przyjęcia przez system kanalizacji. Im większa powierzchnia terenów przepuszczalnych, a więc zielonych tym wrażliwość miasta na ekstremalne zjawiska pogodowe może być mniejsza. 13

Załącznik 4 - Karta pracy dla nauczyciela ZDROWIE Ekstremalnie wysokie i niskie temperatury, deszcze nawalne i burze, silny wiatr zagrażają bezpośrednio zdrowiu i życiu ludzi. Wraz z pogłębianiem się zmian klimatu wzrasta ryzyko zranień, infekcji, chorób serca, alergii czy nawet zatruć pokarmowych. Powstał już nawet termin choroby klimatozależne w tej kategorii znajdują się schorzenia wywołane bezpośrednio przez czynniki pogodowe oraz te, które się nasilają bądź rozprzestrzeniają pod wpływem czynników pogodowych. 1 Choroby układu krążenia Wysokie temperatury (powyżej 25 C) w okresie czerwca i lipca prowadzą do znacznego wzrostu liczby zgonów aż do 18%! Na tak wysoki poziom ryzyka podczas fal gorąca wpływa nie tylko wysoka temperatura, ale także natężenie promieniowania słonecznego i zwiększona wilgotność powietrza. 1 Ekstremalne temperatury zimą potrafią być równie niebezpieczne nagłe spadki temperatury powietrza mogą stać się przyczyną zgonów, zwłaszcza osób cierpiących na choroby serca. Borelioza Upał sprzyja namnażaniu się kleszczy. Ze wzrostem temperatury powietrza wiąże się także inwazja chorób odkleszczowych takich jak kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza oraz babeszjoza. Symulacje zakładają wzrost liczby zachorowań na boreliozę od 20% do 50%. 1 Nowotwory skóry Pod wpływem dużego nasłonecznienia wzrasta ryzyko zachorowań na nowotwory skóry oraz inne choroby wywoływane nadmiarem promieniowania UV-C1. 1 Zatrucia pokarmowe Prognozowany wzrost temperatury powietrza oraz wzrost liczby dni gorących nawet o 32% może skutkować wzrostem liczby zatruć pojarmowych. Są one najczęściej jest spowodowane spożyciem źle przechowywanej żywności, w której pod wpływem wysokiej temperatury szybko rozmnożyły się groźne dla naszego układu pokarmowego chorobotwórcze drobnoustroje salmonella czy gronkowiec. 1 http://ios.edu.pl/pol/aktualnosci/15.01.14/adaptacja_wrazliwych_sekt_i_obsz_polski_do_zmian_klimatu.pdf 14

Wychłodzenie organizmu i odmrożenia W okresie jesienno-zimowym w 2016 r. z powodu wychłodzenia zmarło w Polsce prawie 70 osób. Niskie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia i są przyczyną większej liczby zachorowań na choroby układu oddechowego. Zagrożone szczególnie wychłodzeniem organizmu i odmrożeniami są osoby bezdomne. Alergie Za sprawą wzrostu temperatur rośliny zaczynają wcześniejsze kwitnienie średnio o 6 dni, przez co sezon pyłkowy trwa o 10-11 dni dłużej. Dłuższa obecność pyłków w powietrzu nie sprzyja alergikom, którzy są narażeni na dłuższą i jeszcze bardziej intensywną walkę z alergenami. 1 Epidemie zakaźnych chorób inwazyjnych z innych szerokości geograficznych Zmiany klimatu wpływają na rozprzestrzenianie się chorób obecnych dotychczas w innych szerokościach geograficznych w miarę postępowania zmian nastąpi wzrost zachorowań i zgonów z powodu egzotycznych do tej pory schorzeń. 15

KOMFORT ŻYCIA Społeczno-gospodarcze skutki zmian klimatu dla funkcjonowania infrastruktury miejskiej bywają bardzo dotkliwe. Utrudnienia w korzystaniu z komunikacji czy usług dostępnych na terenie miasta nie tylko obniżają komfort życia mieszkańców, ale mogą także wpływać na dochody przedsiębiorstw, a tym samym na sytuację zawodową wielu osób. Zaburzenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej Ulewne deszcze czy intensywne opady śniegu prowadzą do opóźnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej spowodowane podtopieniem dróg, tuneli, parkingów, przejść podziemnych, torów tramwajowych i kolejowych. Burze, wichury czy powodzie niszczą odcinki dróg paraliżując komunikację i transport na danym obszarze, a często nawet w całym regionie. Transport drogowy W Polsce z rozbudowanej sieci dróg o długości około 420 tys. km korzystają na co dzień setki tysięcy kierowców. W komfortowym korzystaniu z tras mogą przeszkodzić im opady, silny wiatr, a także upały i ujemna temperatura, które wpływają m.in. na wzrost ryzyka wypadków. Porywiste wiatry przewracają drzewa i słupy energetyczne, a intensywne opady śniegu lub deszczu i ujemna temperatura są przyczyną gołoledzi i zmniejszenia przyczepności kół do nawierzchni dróg, spowalniając w ten sposób ruch samochodowy. Zniszczenia terenów rekreacyjnych i zabytków Skutki zmian klimatu dotykają również zabytkowych budynków oraz obiektów rekreacyjnych destrukcyjnie wpływają na nie m.in. silne wiatry, gwałtowne deszcze, duże różnice temperatur, powodzie i podtopienia. Większa awaryjność urządzeń Upał lub ekstremalnie niskie temperatury wpływają na sprawność urządzeń i sprzyjają zwiększeniu ich awaryjności. Najbardziej wrażliwe są urządzenia wymagające chłodzenia lub pracujące w ściśle określonych zakresach temperatur. Czasowe wyłączenie lub ograniczenia dostępności usług Zmiany klimatu mogą w konsekwencji prowadzić do problemów z dostępem m.in. do sklepów czy usług (np. na stacjach benzynowych), powodzie lub podtopienia w magazynach prowadzą do zniszczeń przechowywanego tam towaru. 1 16

17 Ja i moje miasto czy klimat nam zagraża?

DOM I FINANSE Naprawianie skutków zmian klimatu bywa bardzo kosztowne. Straty poniesione w wyniku warunków klimatycznych w latach 2001-2010 szacowane są na około 54 mld zł. Koszty związane z odbudową zniszczeń nadwyrężają budżety gospodarstw domowych i fundusze miejskie. Czasowe wyłączenie lub ograniczenia dostępności usług Zmiany klimatu mogą w konsekwencji prowadzić do problemów z dostępem m.in. do sklepów czy usług (np. na stacjach benzynowych), powodzie lub podtopienia w magazynach prowadzą do zniszczeń przechowywanego tam towaru. Powodzie i podtopienia Intensywne opady są główną przyczyną powodzi i podtopień. Wzrost częstotliwości ulewnych deszczy będzie prowadził do niszczenia mienia, m.in. zalania pomieszczeń piwnicznych czy garaży. Uszkodzenia elewacji, dachu Porywiste wiatry bardzo często prowadzą do niszczenia mienia zrywają dachy, przewracają drzewa, które wybijają okna i niszczą budynki. Utrudniony dostęp energii elektrycznej Ekstremalne zjawiska pogodowe w tym przede wszystkim porywiste wiatry i burze, prowadzą awarii instalacji elektrycznych. 15.08.2016r. w skutek przechodzącego nad Polską frontu burzowego, około 172 000 osób zostało pozbawionych dostępu do prądu. Wzrost cen prądu 70% całkowitych poborów wody w Polsce służy do chłodzenia systemów elektrowni. Każda zmiana opadów, a także wszystkie skrajne sytuacje jak powodzie bądź susze może w dłuższej perspektywie spowodować wzrost cen. Problemy z zaopatrzeniem w wodę Wzrost temperatur i długie okresy bezopadowe będą podnosiły ryzyko wystąpienia suszy, a co za tym idzie niedoboru wody. Utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę spowodowane m.in. niższym poziomem wód podziemnych istotnie obniżają jakość życia. 18

Wydatki na izolację termiczną i klimatyzację Ekstremalne temperatury, a także duża zmienność warunków termicznych wymaga ocieplenia budynku. Przy utrzymującej się tendencji wzrostowej średniej rocznej temperatury trzeba liczyć się ze wzrostem powszechności stosowania systemów przez gospodarstwa domowe. Ogrzewanie Zmiany klimatu mają także pozytywne strony dzięki wyższym temperaturom szacuje się, że do 2030 roku suma dni, w których będzie trzeba korzystać z ogrzewania zmniejszy się o około 4,5%. Spadek zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło może w konsekwencji wpłynąć również na obniżenie emisji dwutlenku węgla. 1 19

20 Ja i moje miasto czy klimat nam zagraża?

21 Ja i moje miasto czy klimat nam zagraża?

22 Ja i moje miasto czy klimat nam zagraża?