Przewodnik po systemie Bankowości Internetowej

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Przewodnik po systemie Bankowości Internetowej"

Transkrypt

1 Przewodnik po systemie Bankowości Internetowej

2 Str. 2 Witamy w Systemie Bankowości Internetowej FM Bank! Bankowość Internetowa FM Banku umożliwia dokonywanie operacji bankowych przez Internet dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. To bezpieczny i wygodny sposób dostępu do posiadanych w FM Banku produktów ułatwiający zarządzanie zgromadzonymi środkami oraz płatnościami. W przewodniku znajdziesz szczegółowy opis dostępnych funkcji Bankowości Internetowej, który pomoże Ci krok po kroku poznać wszystkie możliwości systemu. Warto zapoznać się również z zasadami bezpieczeństwa, dzięki którym dowiesz się w jaki sposób zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas korzystania z Bankowości Internetowej W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z obsługą Bankowości Internetowej, pomocą służą nasi konsultanci pod numerem: lub (czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20 oraz w soboty 9-16). * koszt połączenia według taryfy operatora

3 Str. 3 SPIS TREŚCI Rozdział I Logowanie 4 Rozdział II Zasady bezpieczeństwa 6 1. Logowanie 6 2. Karta TAN 9 Rozdział III Korzystanie z Bankowości Internetowej Transakcje Przelewy Przelewy do ZUS Przelewy podatku Przelewy zagraniczne Szablony Zlecenia stałe Kontrahenci Rachunki Lokaty Kredyty Karty Informacje Ustawienia Wylogowanie 38

4 Str. 4 Rozdział I Logowanie Aby zalogować się do Bankowości Internetowej, wejdź na stronę lub kliknij zakładkę Logowanie na stronie głównej Wybierz opcję System Bankowości Internetowej dla klientów indywidualnych i małych firm a następnie wpisz swój Identyfikator oraz Hasło.

5 Str. 5 Jeżeli logujesz się po raz pierwszy, system poprosi Cię o zmianę hasła. Nowe hasło powinno się składać z co najmniej 8 znaków i zawierać zarówno małe jak i wielkie litery oraz cyfry. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zalecamy również stosowanie w hasłach znaków specjalnych, takich # $ % &. Pamiętaj, że Twoje hasło nie powinno być ujawniane osobom trzecim ani przechowywane wraz z Identyfikatorem i Kartą TAN. Należy również unikać haseł, które mogą zostać zbyt łatwo odgadnięte przez osoby niepowołane, np: Qwerty123, JaNeK1967 itp.

6 Str. 6 Rozdział II Zasady bezpieczeństwa 1. Logowanie FM Bank stosuje najnowocześniejsze zabezpieczenia i dba o bezpieczeństwo środków klientów. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo w Internecie zależy również od Ciebie - zapoznaj się z naszymi wskazówkami, dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci. Chroń swoje dane Dane otrzymane od banku (w szczególności identyfikator, hasło, kody z karty TAN) umożliwiające zalogowanie się w systemie oraz przeprowadzenie transakcji powinny być chronione. Nie udostępniaj tego rodzaju danych innym osobom. Nigdy nie zapisuj hasła do logowania w Bankowości Internetowej w miejscu dostępnym dla osób nieupoważnionych. Kartę TAN przechowuj w bezpiecznym miejscu, oddzielnie od identyfikatora i hasła do logowania. Pamiętaj - identyfikator jest numerem nadawanym przez Bank i nie można go zmienić. Nigdy nie podawaj go osobom postronnym. Pamiętaj o regularnej zamianie hasła do logowania zalecana jest zmiana nie rzadziej niż co 2 miesiące lub każdorazowo, gdy masz podejrzenie, że dostęp do hasła miały osoby nieupoważnione. Pamiętaj o odpowiednim stopniu skomplikowania hasła, co utrudnia jego odgadnięcie. Zalecane jest, aby w haśle używać: wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Hasło nie powinno

7 Str. 7 zawierać elementów łatwych do odgadnięcia przez osoby nieupoważnione (np. imienia, nazwiska, daty urodzenia, adresu zamieszkania) Ignoruj wiadomości , których nadawca prosi o podanie chronionych danych: FM Bank nigdy nie wysyła do swoich klientów zapytania o hasło, kody z karty TAN czy inne poufne informacje jak również linków do stron transakcyjnych. Wiadomość zawierająca pytanie o chronione dane i zawierająca link na stronę internetową (łudząco przypominającą stronę banku) należy potraktować jako próbę wyłudzenia poufnych informacji. O każdej tego rodzaju wiadomości powiadom bank i w żadnym wypadku nie odpowiadaj na taką wiadomość. Podczas każdego logowania stosuj się do zasad bezpieczeństwa, a każdą zauważoną nieprawidłowość niezwłocznie zgłaszaj do banku. Po zalogowaniu do systemu transakcyjnego nie odchodź od komputera, a po zakończeniu pracy wyloguj się i zamknij przeglądarkę. Jeśli podczas logowania pojawią się niestandardowe komunikaty, zapytania o dane osobowe lub dodatkowe formatki z pytaniem o hasło, zignoruj je i natychmiast poinformuj o tym bank. Nie używaj wyszukiwarek internetowych do znalezienia strony logowania. Nigdy nie ignoruj różnic w wyglądzie strony lub w wymaganych przez system danych do logowania służy wyłącznie identyfikator i hasło. Przed zalogowaniem sprawdź czy połączenie jest szyfrowane adres strony powinien zaczynać się do https://, a nie zaś na dole okna przeglądarki powinien pojawić się symbol kłódki (brak kłódki lub kłódka otwarta oznacza brak szyfrowania)

8 Str. 8 Dobrze jest sprawdzić dane certyfikatu bezpieczeństwa serwisu, klikając na ikonę żółtej kłódki. Sprawdź też datę ostatniego poprawnego oraz niepoprawnego logowania do systemu. Korzystaj tylko ze sprawdzonych i pewnych komputerów Nie należy korzystać z Bankowości Internetowej używając komputerów znajdujących się w miejscach dostępnych dla szerokiego grona użytkowników, np. w kawiarence internetowej, hotelu, bibliotece - komputery w takich miejscach mogą nie być odpowiednio zabezpieczone. Twój komputer powinien być wyposażony w odpowiednie oprogramowanie zabezpieczające. Zadbaj o: Uruchomienie firewalla, który chroni przed niepowołanym dostępem do komputera z sieci internetowej (np. w systemie Windows będzie to polegało na aktywowaniu zapory systemu Windows ) i jego konfigurację uniemożliwiającą nieautoryzowany dostęp do komputera. Zainstalowanie i regularną aktualizację programu antywirusowego, co pozwala zminimalizować ryzyko związane z rozsyłaniem niechcianej korespondencji, przejęciem danych lub przejęciem komputera. Aktualizację systemu operacyjnego i ważnych dla jego funkcjonowania aplikacji (np. przeglądarki internetowe) instalowanie łat do systemu tworzonych przez producenta oprogramowania. Instalowanie tylko legalnego oprogramowania programy niewiadomego pochodzenia mogą zawierać wirusy lub inne szkodliwe oprogramowanie. Nie otwieranie załączników z wiadomości niewiadomego pochodzenia takie wiadomości mogą zawierać wirusy i inne programy pozwalające na szpiegowanie aktywności użytkownika.

9 Str. 9 W przypadku wszelkich wątpliwości, niejasności lub zaobserwowanych nieprawidłowości skorzystaj ze wsparcia technicznego FM Bank nr tel lub (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-20, oraz w soboty 9-16). 2. Karta TAN Karta TAN zawiera kody autoryzacyjne służące do potwierdzania zleceń składanych poprzez Bankowość Internetową. Każda karta zawiera zestaw 100 kodów rozmieszczonych w tabeli, której wiersze oznaczone są liczbami a kolumny literami. Wykonując przelew lub inna operację system poprosi Cię o podanie dwóch losowych kodów, np. W tym przypadku należy wpisać do odpowiednich pól liczby 85 oraz 25.

10 Str. 10 Karta TAN wysyłana jest pocztą w ciągu 3 dni od założenia rachunku lub złożenia wniosku o jej wydanie. Karta którą otrzymasz jest nieaktywna i może być użyta dopiero po dokonaniu aktywacji w dowolnym oddziale FM Banku albo telefonicznie pod numerem lub (22) Pamiętaj, że kody wydrukowane na karcie TAN są poufne i nie powinny być ujawniane osobom nieupoważnionym. Jeśli masz podejrzenie, że Twoja karta TAN mogła zostać skopiowana, niezwłocznie dokonaj zastrzeżenia dzwoniąc pod numer lub (22) albo w najbliższym oddziale FM Banku.

11 Str. 11 Rozdział III Korzystanie z Bankowości Internetowej Po prawidłowym zalogowaniu do Bankowości Internetowej pojawi się strona główna systemu - Mój Portfel zawierająca informacje o wszystkich posiadanych przez Ciebie rachunkach, lokatach i kartach, a także listę ostatnio dokonanych transakcji oraz informacje i komunikaty przesyłane przez FM Bank. Widok strony Mój Portfel możesz samodzielnie dostosować do swoich potrzeb w zakładce Ustawienia szczegóły opisane zostały w dalszej części podręcznika.

12 Str. 12 Po lewej stronie ekranu dostępne jest w każdej chwili menu zawierające praktyczne Porady dnia dotyczące korzystania z Bankowości Internetowej oraz odnośniki do przydatnych informacji i dokumentów takich jak: Kursy walut Tabela Oprocentowania środków Tabela Opłat i Prowizji Regulaminy i wzory przydatnych dokumentów Informacje o aktualnych promocjach FM Banku Powyżej znajduje się menu Moje skróty, do którego możesz dodać najczęściej używane funkcje Bankowości Internetowej. Aby dodać nowy skrót wystarczy kliknąć odnośnik się na każdej stronie systemu oraz zatwierdzić własną nazwę dla skrótu: znajdujący W górnej części strony widoczne są informacje o transakcjach oczekujących na autoryzację oraz informacje o aktualnych ofertach i promocjach FM Banku.

13 Str. 13 Niżej znajduje się menu główne umożliwiające dostęp do najważniejszych funkcji Bankowości Internetowej: 1. Transakcje Kliknięcie zakładki Transakcje powoduje wyświetlenie listy dyspozycji przelewów złożonych ze wszystkich posiadanych rachunków. Dodatkowo zaznaczając wybrane operacje istnieje możliwość ich zbiorczego usuwania lub zatwierdzania do realizacji przy pomocy przycisków w dolnej części ekranu. Każdy przelew na liście posiada określony status: W transakcjach oczekujących przelew złożony, ale nie autoryzowany kartą TAN, Oczekujący przelew złożony i autoryzowany, oczekujący na realizację, Usunięty przelew anulowany przed wysłaniem do realizacji,

14 Str. 14 Odrzucony przelew odrzucony przez system, np. z powodu braku środków na rachunku, W realizacji przelew autoryzowany, w trakcie realizacji (brak możliwości anulowania operacji), Wykonany przelew zrealizowany. Oprócz podstawowych informacji o każdym przelewie istnieje również możliwość wykonywania operacji, w zależności od statusu w jakim znajduje się dana transakcja: Szczegóły wyświetlenie szczegółowych informacji dotyczących przelewu, Usuń usunięcie przelewu (opcja dostępna dla przelewów o statusie W transakcjach oczekujących i Oczekujący ), Edytuj edycja przelewu (opcja dostępna dla przelewów o statusie W transakcjach oczekujących i Oczekujący ), Podpisz autoryzacja przelewu (opcja dostępna dla przelewów o statusie W transakcjach oczekujących ). Lista zawiera również podsumowanie kwot wszystkich widocznych przelewów widoczną na dole ekranu. Menu dostępne dla zakładki Transakcje umożliwia wykonanie przelewów na dowolny rachunek, przelewów do ZUS oraz podatkowych, a także przelewów między własnymi rachunkami i przelewów z datą przyszłą. W menu możesz również przeglądać, definiować i edytować szablony przelewów, w tym płatności do ZUS oraz podatkowych. Dostępna jest także lista wszystkich zleceń stałych oraz możliwość ich modyfikowania i tworzenia nowych zleceń.

15 Str. 15 Korzystając z opcji możesz zarządzać listą odbiorców najczęściej wykonywanych przelewów, dzięki której nie musisz za każdym razem uzupełniać wszystkich danych przy wykonywaniu przelewu Przelewy Aby wykonać jednorazowy przelew wybierz z menu po lewej stronie opcję. Pojawi się formularz w którym należy kolejno: wybrać z listy rachunek, z którego chcesz wykonać przelew, a następnie wybrać Szablon przelewu lub uzupełnić dane rachunku odbiorcy oraz kwotę. Więcej na temat definiowania Szablonów płatności znajdziesz w rozdziale 4.1. W dalszej części formularza masz możliwość określenia daty wykonania przelewu jeśli chcesz aby został wykonany w terminie późniejszym.

16 Str. 16 Klikając opcję pojawią się dodatkowe opcje umożliwiające zapisanie danych jako szablonu przelewu lub dodanie odbiorcy przelewu do listy Kontrahentów. Z opcji tych możesz skorzystać, jeśli zamierzasz wykonywać podobne przelewy do tego samego odbiorcy w przyszłości. Po zatwierdzeniu danych przyciskiem danych przelewu z prośbą o podanie kodów TAN. pojawi się podsumowanie Aby wykonać przelew wpisz kody autoryzacyjne z Twojej karty TAN i wybierz opcję przycisk. Jeśli chcesz autoryzować przelew później kliknij. Możesz również poprawić dane klikając przycisk.

17 Str Przelewy do ZUS Aby wykonać płatność do ZUS kliknij w menu po lewej stronie opcję przelewu: a następnie wybierz rodzaj składki i uzupełnij dane Po kliknięciu przycisku TAN. system poprosi Cię o podanie kodów z karty

18 Str Przelewy podatku Dyspozycję przelewu do urzędu skarbowego możesz zlecić klikając w menu po lewej stronie opcję. Klikając przycisk na formularzu w nowym oknie przeglądarki otworzy się wyszukiwarka urzędów skarbowych. Wystarczy wybrać symbol formularza, którego dotyczy płatność i wpisać nazwę miasta, w którym znajduje się właściwy urząd skarbowy, a następnie kliknąć. Na ekranie pojawi się lista numerów rachunków spełniająca warunki wyszukiwania. Kliknięcie wybranej pozycji spowoduje przeniesienie danych urzędu skarbowego do formularza. Po uzupełnieniu wszystkich danych wystarczy kliknąć i potwierdzić dyspozycję kodami z karty TAN. Płatności do ZUS oraz przelewy podatku można również zapisać jako szablony lub dodać do listy kontrahentów postępując w sposób opisany dla przelewów zwykłych.

19 Str Przelewy zagraniczne Aby wykonać przelew na rachunek prowadzony w banku zagranicznym, wybierz opcję z menu po lewej stronie ekranu, a następnie wypełnij wszystkie wymagane pola formatki:

20 Str. 20 Aby wyszukać poprawny kod SWIFT banku, do którego kierowany jest przelew wystarczy kliknąć przycisk a następnie wprowadzić nazwę lub adres banku. Po kliknięciu wyświetlona zostanie lista wszystkich banków spełniających podane kryteria. Kliknięcie wybranej pozycji z listy uzupełni odpowiednie pole na formatce przelewu. Zlecając przelew zagraniczny należy również pamiętać o wybraniu odpowiedniej opcji w polu Koszty i prowizje. Dostępne są trzy warianty: Pokrywa zleceniodawca w przypadku gdy wszystkie koszty realizacji przelewu mają zostać pobrane z Twojego rachunku; Pokrywa beneficjent wówczas wszystkie koszty pokrywa odbiorca przelewu (potrącane są z kwoty przelewu); Podzielone pomiędzy zleceniodawcą a beneficjentem gdy zamierzasz pokryć wyłącznie koszty nadania przelewu, a ewentualne koszty banków pośrednich mają zostać pobrane z kwoty przelewu. Podobnie jak w przypadku przelewów krajowych, istnieje możliwość zapisania szablonu płatności oraz dodania kontrahenta do listy, zaznaczając opcje poniżej: Przelew zagraniczny przekazany zostanie do realizacji po poprawnym zatwierdzeniu dyspozycji kodami z Karty TAN.

21 Str Szablony Po wybraniu opcji Szablony wyświetlana jest lista wszystkich zdefiniowanych szablonów przelewów. Dla każdego zdefiniowanego przelewu dostępne są operacje umożliwiające wykonanie przelewu, podgląd szczegółów, edycję danych lub usunięcie Szablonu. Aby dodać nowy szablon kliknij opcje lub albo w zależności od rodzaju szablonu, który zamierzasz wprowadzić, a następnie uzupełnij formatkę wybierając odbiorcę z listy lub uzupełniając dane przelewu:

22 Str. 22 Po uzupełnieniu wszystkich danych kliknij przycisk a następnie potwierdź dodanie szablonu. Dodanie nowego szablonu nie wymaga autoryzacji kartą TAN Zlecenia stałe Korzystając z opcji zleceń stałych zleconych do posiadanych rachunków. możesz obejrzeć listę wszystkich Każde zlecenie możesz edytować lub usunąć korzystając z opcji dostępnych w ostatniej kolumnie. Aby zdefiniować nowe zlecenie kliknij opcję w menu po lewej stronie. W formularzu należy uzupełnić dane odbiorcy lub wybrać kontrahenta albo szablon z dostępnej listy. Wymagane jest również podanie daty początkowej i końcowej zlecenia stałego oraz określenie częstotliwości realizowania przelewu: Po kliknięciu TAN. wymagane jest potwierdzenie dyspozycji kodem z karty

23 Str Kontrahenci Ostatnia pozycja w menu zakładki Transakcje zawiera listę zapisanych Kontrahentów, czyli odbiorców przelewów, które najczęściej wykonujesz. Dodanie Kontrahenta znacznie ułatwia zlecanie dyspozycji, ponieważ nie musisz za każdym razem uzupełniać wszystkich danych odbiorcy. Aby dodać nowego odbiorcę kliknij w menu opcję uzupełnij wszystkie pola formularza: i Dodanie Kontrahenta nie wymaga autoryzacji karta TAN.

24 Str Rachunki Zakładka Rachunki umożliwia wyświetlenie listy wszystkich posiadanych w FM Banku rachunków przedstawiającą kolejno nazwę, numer, walutę rachunku, kwotę blokad i dostępnych środków oraz status klienta. Do każdego rachunku dostępna jest również lista podstawowych operacji, które można wykonać: Zlecenie nowego przelewu Historia operacji Założenie lokaty terminowej Podgląd szczegółów rachunku Wprowadzenie nowego zlecenia stałego Wybranie dowolnego rachunku z listy powoduje wyświetlenie szczegółowych informacji na jego temat, m.in. oprocentowanie środków, limity transakcji, listę pełnomocników do rachunku oraz powiązanych z nim kart debetowych. Klikając opcję zmień przy nazwie rachunku możesz nadać dowolną nazwę swojego konta.

25 Str. 25 Menu dla zakładki Rachunki zawiera dwie opcje pozwalające na wyświetlenie szczegółów konta oraz jego historii. Po wybraniu opcji Historia domyślnie prezentowane są transakcje wykonane na rachunku w ciągu ostatnich 30 dni. Aby zobaczyć transakcje za inny okres wystarczy określić zakres dat w oknie filtrów: Klikając opcję wyszukiwania o dodatkowe opcje: możesz rozszerzyć zakres parametrów

26 Str. 26 Dla każdej transakcji w historii rachunku dostępna są dwie opcje oraz pozwalające na obejrzenie pełnych danych transakcji oraz wydruk potwierdzenia wykonania operacji. Historię rachunku można również zapisać do pliku korzystając z opcji. Do wyboru są trzy formaty plików: TXT, CSV lub QIF, które pozwalają na wczytanie danych do większości programów finansowo księgowych. Możesz także wydrukować historię rachunku klikając przycisk ekranu. na dole

27 Str Lokaty Wybranie zakładki Lokaty powoduje wyświetlenie listy wszystkich aktywnych lokat terminowych, zawierającej nazwę i kwotę lokaty, stawię i rodzaj oprocentowania, datę rozpoczęcia i zakończenia lokaty, a także status i dostępne dla danej lokaty operacje: podgląd szczegółów lub zerwanie. Dodatkowo istnieje możliwość wyszukiwania lokat według rachunku, z którego zostały założone oraz aktualnego statusu. Dostępne są następujące statusy lokat: W trakcie zakładania dyspozycja otwarcia lokaty została złożona i oczekuje na realizację, Aktywna lokata została pomyślnie otwarta, W trakcie usuwania została złożona dyspozycja zerwania lokaty, która nie została jeszcze zrealizowana, Zakończona lokata została zerwana lub upłynął jej termin. Menu dla zakładki Lokaty umożliwia wyświetlenie szczegółowych informacji o lokacie, historii wybranej lokaty lub aktualnej tabeli oprocentowania lokat oraz założenie nowej lokaty.

28 Str. 28 Po wybraniu opcji Nowa lokata wyświetla się formatka, w której należy wybrać rachunek do pobrania środków, rodzaj lokaty oraz wprowadzić kwotę i określić czy lokata ma się automatycznie odnowić po upływie jej terminu. Do wyboru są następujące dyspozycje: prześlij na rachunek po zakończeniu lokaty kapitał i odsetki zostaną zwrócone na rachunek, z którego lokata została założona, przedłuż bez odsetek lokata zostanie automatycznie odnowiona na kolejny, taki sam okres, a odsetki zwrócone na rachunek przedłuż z odsetkami lokata wraz z odsetkami zostanie automatycznie odnowiona na kolejny, taki sam okres. Po kliknięci przycisku system poprosi o podanie kodów autoryzacyjnych TAN w celu zaakceptowania dyspozycji: Aby zerwać istniejącą lokatę wystarczy kliknąć opcję na liście lokat lub przycisk podania kodu z karty TAN. w szczegółach lokaty. Zerwanie lokaty również wymaga

29 Str. 29 Tytuł dokumentu 4. Kredyty Po wybraniu zakładki Karty wyświetlona zostaje lista wszystkich kredytów i limitów kredytowych w rachunkach. Lista zawiera informacje o kwocie kredytu, kwocie pozostałej do spłaty oraz wysokości i terminie spłaty kolejnej raty kredytu. Dla wybranego kredytu istnieje możliwość wydruku harmonogramu, spłaty raty kredytu oraz wyświetlenia szczegółów umowy kredytowej. Korzystając z menu po lewej stronie ekranu można również wyświetlić historię operacji na rachunku kredytu. Po wybraniu opcji wyświetlona zostanie lista kolejnych rat kredytu pozostałych do spłaty, z wyszczególnioną częścią kapitałową i odsetkową. Kliknięcie opcji powoduje otwarcie formatki przelewu, pozwalającej na pobranie ze wskazanego rachunku kwoty raty kredytu lub kwoty zaległości. Po kliknięciu zostanie spłacona. oraz wprowadzeniu kodu z karty TAN, wskazana kwota

30 Str Karty Po wybraniu zakładki Karty wyświetlona zostaje lista wszystkich kart debetowych, które zostały wydane do posiadanych rachunków. Lista zawiera nazwę, rodzaj i numer karty oraz informacje o kwocie dostępnej na rachunku powiązanym, dacie ważności oraz statusie karty. Kliknięcie wybranej karty powoduje wyświetlenie jej szczegółów, w których możesz sprawdzić parametry oraz zmienić nazwę swojej karty.

31 Str. 31 Menu dla zakładki Karty podzielone jest na dwie części: Karty debetowe oraz Karty kredytowe. Każde z nich zawiera opcje umożliwiające wyświetlenie szczegółowych informacji o karcie, historii operacji dokonanych przy użyciu karty oraz listy blokad. Dodatkowo dla kart kredytowych dostępna jest opcja umożliwiająca pobranie kwoty do spłaty z ostatniego wyciągu z wybranego rachunku. Możliwe jest dokonanie spłaty całości zadłużenia lub kwoty zadłużenia z wyciągu za ostatni okres rozliczeniowy. Możesz także wpisać dowolną kwotę do spłaty. Karta może zostać spłacona z dowolnego rachunku, do którego posiadasz uprawnienia. Po wypełnieniu formularza kliknij przycisk podanie kodów z Twojej karty TAN., system poprosi Cię o

32 Str Informacje Korzystając z zakładki Informacje możesz m.in. komunikować się z pracownikami FM Banku przy pomocy wiadomości. Klikając zakładkę wyświetli się lista wszystkich wiadomości zarówno wysłanych do banku, jak i otrzymanych. Jest to prosty sposób komunikowania się z konsultantami FM Banku. Klikając opcję w menu po lewej stronie możesz wysłać do nas zapytanie wystarczy wypełnić prosty formularz i zatwierdzić przyciskiem. Odpowiedź otrzymasz również za pośrednictwem wiadomości w zakładce Informacje.

33 Str. 33 Ważne informacje od FM Banku dotyczące zmian w ofercie, taryfach opłat i aktualnych promocjach znajdziesz również w menu. Przy pomocy wyszukiwarki możesz wyświetlić komunikaty systemowe informujące o zdarzeniach w systemie np. odrzuceniu przelewu lub komunikaty bankowe, czyli informacje wysyłane przez FM Bank wszystkim klientom. W zakładce Informacje dostępne są również rejestry czynności wykonywanych poprzez Bankowość Internetową. Opcja w menu po lewej stronie ekranu prezentuje listę wszystkich czynności wykonanych przez użytkownika:

34 Str. 34 Klikając opcję możesz wyświetlić wszystkie informacje o poprawnych i nieudanych próbach logowania do Bankowości Internetowej oraz autoryzacjach kartą TAN. Zweryfikuj historię zdarzeń bezpieczeństwa, jeśli masz podejrzenia, że mogło dojść do ujawnienia Twoich danych do logowania lub karty TAN. W menu zakładki Informacje dostępna jest również opcja dodatkowe produkty i usługi FM Banku., która posłuży w przyszłości do składania wniosków o Ostatnia opcja w menu: pozwala na podgląd listy zgłoszonych przez Ciebie zamówień wypłaty większych kwot gotówki:

35 Str. 35 Aby zamówić wypłatę gotówki w kwocie przekraczającej maksymalną sumę określoną w Tabeli Opłat i Prowizji wystarczy kliknąć opcję. W formularzu awizowania wpisz kwotę jaką zamierzasz wypłacić, wybierz dowolny oddział FM Banku z listy i określ datę wypłaty. Kliknięcie przycisku spowoduje przekazanie zgłoszenia do realizacji. 7. Ustawienia Zakładka Ustawienia pozwala na modyfikację parametrów systemu, dzięki czemu możesz dostosować niektóre funkcje do własnych potrzeb. Po wybraniu zakładki Ustawienia pojawia się panel umożliwiający dostosowanie widoku strony Mój Portfel. W zależności od własnych preferencji możesz przenosić poszczególne elementy między lewą i prawą kolumną oraz określić które z nich mają być widoczne.

36 Str. 36 Możesz również zmienić stronę startową na inną niż Mój Portfel będzie się ona pojawiała jako pierwsza po zalogowaniu. W ramach ustawień możesz także wybrać produkt, który domyślnie będzie aktywny po każdym zalogowaniu oraz określić liczbę transakcji wyświetlanych na stronie Mój Portfel. Wybierając w menu po lewej stronie opcję masz możliwość zmiany swojego hasła do Bankowości Internetowej. Aby zmienić hasło konieczne jest posiadanie aktywnej karty TAN. Opcja zmiany hasła dostępna jest również w każdym momencie z menu na dole strony:

37 Str. 37 Na tej samej stronie dostępne są również informacje na temat statusu kanałów oraz dziennych i jednorazowych limitów operacji w danym kanale: Zmiany limitów transakcyjnych możesz dokonać w każdym oddziale FM Banku lub poprzez serwis telefoniczny BOT. Poniżej możesz także sprawdzić status swojej karty TAN oraz datę jej ważności. W menu po lewej stronie dostępna jest również opcja której wybranie umożliwia usuwanie wybranych skrótów.

38 Str. 38 Ostatnia opcja w menu umożliwia dodawanie skróconych nazw przelewów i odbiorców, które są wykorzystywane w automatycznym serwisie telefonicznym BOT. Do każdego odbiorcy lub przelewu możesz dodać numer, który będzie odczytany przez lektora podczas zlecania przelewu poprzez automatyczny serwis telefoniczny BOT. Każda zmiana nazw skróconych wymaga autoryzacji kodem TAN. Skrócone nazwy Twoich rachunków przydzielone są na stałe i nie ma możliwości ich zmiany. 8. Wylogowanie Aby bezpiecznie zakończyć pracę w systemie Bankowości Internetowej kliknij o p c j ę w menu głównym.

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA SYSTEM BIZ ONLINE PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA Wersja 1.1 BIZ Bank jest nazwą handlową FM Banku PBP S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 39a, 02-672 Warszawa, wpisanego do rejestru przedsiębiorców Krajowego

Bardziej szczegółowo

Oferta dla Klientów indywidualnych, MŚP i osób prowadzących jednoosobową działalność

Oferta dla Klientów indywidualnych, MŚP i osób prowadzących jednoosobową działalność Dziękujemy za przyłączenie się do grona Użytkowników Usługi Bankowości Elektronicznej SGB, która jest połączeniem tradycji polskiej bankowości oraz najnowocześniejszych rozwiązań. Gwarantujemy wygodny,

Bardziej szczegółowo

Oferta dla Klientów indywidualnych, MŚP i osób prowadzących jednoosobową działalność

Oferta dla Klientów indywidualnych, MŚP i osób prowadzących jednoosobową działalność Dziękujemy za przyłączenie się do grona Użytkowników Usługi Bankowości Elektronicznej SGB, która jest połączeniem tradycji polskiej bankowości oraz najnowocześniejszych rozwiązań. Gwarantujemy wygodny,

Bardziej szczegółowo

Oferta dla Klientów indywidualnych, MŚP i osób prowadzących jednoosobową działalność

Oferta dla Klientów indywidualnych, MŚP i osób prowadzących jednoosobową działalność Dziękujemy za przyłączenie się do grona Użytkowników Usługi Bankowości Elektronicznej SGB, która jest połączeniem tradycji polskiej bankowości oraz najnowocześniejszych rozwiązań. Gwarantujemy wygodny,

Bardziej szczegółowo

Oferta dla Klientów indywidualnych, MŚP i osób prowadzących jednoosobową działalność

Oferta dla Klientów indywidualnych, MŚP i osób prowadzących jednoosobową działalność Dziękujemy za dołączenie do grona Użytkowników Usługi Bankowości Elektronicznej SGB, która jest połączeniem tradycji polskiej bankowości oraz najnowocześniejszych rozwiązań. Gwarantujemy wygodny, intuicyjny

Bardziej szczegółowo

System Internetowy Sez@m Podręcznik użytkownika

System Internetowy Sez@m Podręcznik użytkownika System Internetowy Sez@m Podręcznik użytkownika Spis treści Wstęp... 3 Przygotowanie do korzystania z Systemu Internetowego Banku BPH... 4 Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z Systemu Internetowego

Bardziej szczegółowo

Oferta dla dużych i średnich przedsiębiorstw

Oferta dla dużych i średnich przedsiębiorstw Dziękujemy za dołączenie do grona Użytkowników Usługi Bankowości Elektronicznej SGB, która jest połączeniem tradycji polskiej bankowości oraz najnowocześniejszych rozwiązań. Gwarantujemy wygodny, oszczędny

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK DLA KLIENTA NET-BANK

PRZEWODNIK DLA KLIENTA NET-BANK PRZEWODNIK DLA KLIENTA UŻYTKOWNIKA SYSTEMU BANKOWOŚCI ELEKTRONICZNEJ NET-BANK dla klientów indywidualnych e KONTO e FIRMA Opis funkcjonalności systemu według stanu na marzec 2012 roku Dokumentacja użytkownika

Bardziej szczegółowo

Oferta dla dużych i średnich przedsiębiorstw

Oferta dla dużych i średnich przedsiębiorstw Dziękujemy za przyłączenie się do grona Użytkowników Usługi Bankowości Elektronicznej SGB, która jest połączeniem tradycji polskiej bankowości oraz najnowocześniejszych rozwiązań. Gwarantujemy wygodny,

Bardziej szczegółowo

to idealne rozwiązanie dla tych, którzy wymagają od banku umożliwia bowiem kontrolowanie swoich rachunków oraz

to idealne rozwiązanie dla tych, którzy wymagają od banku umożliwia bowiem kontrolowanie swoich rachunków oraz bankowość internetowa Poradnik Użytkownika Bankowość Internetowa bezpieczeństwa i wygody. to idealne rozwiązanie dla tych, którzy wymagają od banku Bankowość Internetowa wykonywanie różnych operacji bankowych

Bardziej szczegółowo

Oferta dla Klientów indywidualnych, MŚP i osób prowadzących jednoosobową działalnośd

Oferta dla Klientów indywidualnych, MŚP i osób prowadzących jednoosobową działalnośd Dziękujemy za przyłączenie się do grona Użytkowników Usługi Bankowości Elektronicznej SGB, która jest połączeniem tradycji polskiej bankowości oraz najnowocześniejszych rozwiązań. Gwarantujemy wygodny,

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika) Wersja 01

(instrukcja użytkownika) Wersja 01 BANK SPÓŁDZIELCZY w Nałęczowie Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) Wersja 01 http://www.bsnaleczow.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Konfiguracja... 4 Logowanie do

Bardziej szczegółowo

Internetowa Obsługa Rachunku

Internetowa Obsługa Rachunku BANK SPÓŁDZIELCZY w SKOCZOWIE Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) http://www.bs.skoczow.pl https://online.bs.skoczow.pl Bank Spółdzielczy w Skoczowie Internetowa Obsługa Rachunku SPIS

Bardziej szczegółowo

PEKAO24 BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH

PEKAO24 BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH PEKAO24 BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH NAJLEPSZY INTERFEJS 7/2010 Przewodnik po serwisie Pekao24 Spis treści 1. Co to jest Pekao24? 4 2. Aktywacja Pekao24 5 3. Jak korzystać z serwisów

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej e-mail: online@eurobank.pl pomoc telefoniczna: 19 000 (koszt wg taryfy operatora) 1 Spis treści: INFORMACJE PODSTAWOWE... 4 Bankowość Internetowa... 4 Bankowość

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika) Wersja 09

(instrukcja użytkownika) Wersja 09 BANK SPÓŁDZIELCZY w Białej Podlaskiej Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) Wersja 09 http://www.bsbialapodlaska.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Konfiguracja... 4 Logowanie

Bardziej szczegółowo

Poradnik Użytkownika. bankowość internetowa. Bankowość Korporacyjna. Szanowni Państwo,

Poradnik Użytkownika. bankowość internetowa. Bankowość Korporacyjna. Szanowni Państwo, bankowość internetowa Poradnik Użytkownika Szanowni Państwo, Współczesna technika stwarza coraz większe możliwości. Za pomocą Internetu można błyskawicznie komunikować się z całym światem, przesyłać i

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika) Wersja 012

(instrukcja użytkownika) Wersja 012 Załącznik Nr 5 do Instrukcji Systemu Internet Banking Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) Wersja 012 http://www.hexabank.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Konfiguracja...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej e-mail: online@eurobank.pl pomoc telefoniczna: 19 000 1 Spis treści: INFORMACJE PODSTAWOWE... 3 Bankowość Internetowa... 3 Bankowość Telefoniczna... 9 KONFIGURACJA

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 2 do Uchwały Nr../2013 Zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie z dnia...r. PRZEWODNIK DLA KLIENTA

Załącznik nr 2 do Uchwały Nr../2013 Zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie z dnia...r. PRZEWODNIK DLA KLIENTA Załącznik nr 2 do Uchwały Nr../2013 Zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie z dnia....r. PRZEWODNIK DLA KLIENTA OFERTA DLA ŚREDNICH I DUŻYCH PRZEDSIĘBIORSTW Ciechanów, 2013 Strona 2 Spis treści

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA USŁUGI INTERNET BANKING W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W BIELSKU PODLASKIM

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA USŁUGI INTERNET BANKING W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W BIELSKU PODLASKIM Załącznik nr 1 do Regulaminu usług SBE w Banku Spółdzielczym w Bielsku Podlaskim. INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA USŁUGI INTERNET BANKING W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W BIELSKU PODLASKIM https://konto.bsbielsk.pl SPIS

Bardziej szczegółowo

CZEŚĆ I. (Przewodnik dla Klienta) https://online.gbsstrzelin.pl

CZEŚĆ I. (Przewodnik dla Klienta) https://online.gbsstrzelin.pl CZEŚĆ I GOSPODARCZY BANK SPÓŁDZIELCZY w STRZELINIE Internet Banking (Przewodnik dla Klienta) https://online.gbsstrzelin.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Konfiguracja... 5 Logowanie

Bardziej szczegółowo

Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy

Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy Instrukcja obsługi systemu Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy dla Banków Spółdzielczych Styczeń 2010 1 Spis treści 1. Podstawowe informacje...4 1.1. Wczytywanie certyfikatu do przeglądarki...4

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika) Wersja 014

(instrukcja użytkownika) Wersja 014 Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) Wersja 014 http://www.bslacko.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Blokowanie dostępu do internetowego rachunku przez klienta... 3

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika) Wersja 015

(instrukcja użytkownika) Wersja 015 BANK SPÓŁDZIELCZY W BIAŁOGARDZIE Przewodnik dla Klienta (instrukcja użytkownika) Wersja 015 http://www.bsbialogard.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Blokowanie dostępu do internetowego

Bardziej szczegółowo

INTERNET BANKING przewodnik dla klienta

INTERNET BANKING przewodnik dla klienta INTERNET BANKING przewodnik dla klienta www.bssierakow.pl Instrukcja obsługi Internet Banking 1. Informacje ogólne Internet Banking jest jednym ze sposobów obsługi rachunku bankowego. Dzięki niej klient

Bardziej szczegółowo

ipko biznes PRZEWODNIK UŻYTKOWNIKA

ipko biznes PRZEWODNIK UŻYTKOWNIKA ipko biznes PRZEWODNIK UŻYTKOWNIKA 1 1. INFORMACJE OGÓLNE 1.1 SYSTEM BANKOWOŚCI INTERNETOWEJ ipko biznes ipko biznes to system bankowości internetowej dedykowany klientom instytucjonalnym. Dostęp do systemu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Systemu Bankowości Elektronicznej BS Online

Instrukcja obsługi Systemu Bankowości Elektronicznej BS Online Instrukcja obsługi Systemu Bankowości Elektronicznej BS Online Marzec 2014 Spis treści Wstęp... 4 Rozpoczęcie pracy... 5 Uruchomienie systemu... 5 Zasady bezpiecznego korzystania z BS Online... 5 Logowanie

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika) Wersja 015

(instrukcja użytkownika) Wersja 015 BANK SPÓŁDZIELCZY w Łaskarzewie Internetowa Obsługa Rachunku (instrukcja użytkownika) Wersja 015 http://www.bslaskarzew.pl SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 3 Bezpieczeństwo... 3 Blokowanie dostępu do internetowego

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po usługach bankowości elektronicznej w Idea Bank SA

Przewodnik po usługach bankowości elektronicznej w Idea Bank SA w Spis treści Wstęp...3 System bankowości elektronicznej...4 Bezpieczeństwo informacji...4 Klienci korporacyjni...5 Typy użytkowników obsługiwanych przez bankowość elektroniczną...6 Dodawanie i usuwanie

Bardziej szczegółowo