Dzień. Pluszowego Misia. 25 listopada. W środku: opowiadanie. zabawy scenariusz zajęć karty pracy karty plastyczne. Wydawnictwo Szkolne PWN



Podobne dokumenty
TREŚCI DO WYBORU W OBRĘBIE TEMATU

W przedszkolu Nikt w przedszkolu się nie nudzi Oj nie, nie! Oj nie, nie! Nie grymasi, nie marudzi, Bo tu nam fajnie jest.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

DZIECI 3-LETNIE I 4-LETNIE MIKOŁAJKI (6 GRUDNIA) MIKOŁAJU, CZEKAMY!

Scenariusz 4. Realizacja

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych

Zabawy w/g Batti Strauss czwartek, 19 czerwca :58 - Poprawiony czwartek, 19 czerwca :24

DZISIAJ OBCHODZIMY 25 URODZINY NASZEGO PRZEDSZKOLA

Temat tygodniowy: Na wsi. Temat dnia: Zabawy muzyczno-ruchowe. Doskonalenie: czytania globalnego, przeliczania, tworzenia i kontynuowania rytmów.

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2013 r. Grupa dzieci 2,5 3,5 letnich. Aktywność i działalność dziecka

Tego się uczymy. JESIENIĄ Piosenki: Wierszyki: Jestem sobie przedszkolaczek

Muzyka jest wszędzie. Termin realizacji :30 kwietnia do 11 maja Zadania dydaktyczne:

Natura jako źródło inspiracji dla dziecięcych zabaw

Copyright Wydawnictwo Małe Jeżyki

Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych

Ulubione zabawki. "Pluszowy miś" Ola Szulejko. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Dzień Mamy i Taty, pożegnanie. Dzieci ustawione w półkolu mówią razem wstęp albo jedno wychodzi do przodu.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

TEKSTY PIOSENEK I WIERSZY GRUPA MISIE

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU W GRUPIE PIERWSZEJ: Tematy kompleksowe:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Magia kina. Temat ośrodka dziennego: Nasza klasa w kinie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

Pan Toti i urodzinowa wycieczka

Przedstawiamy ciekawy scenariusz lekcji w pierwszym etapie edukacji. Scenariusz zajęć z edukacji ruchowej w klasie II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WZORY I OBRAZKI M. FROSTIG, D. HORNE

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny O czym zawsze warto pamiętać? Temat: To nie moja wina!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Bo jakie początki, takie będzie wszystko (Jan Amos Komeński)

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Temat lekcji: Moja fantazja

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

USZATKOWE WIEŚCI. PRZEDSZKOLE NR 272 im. MISIA Uszatka. w Warszawie

Ulubione zajęcia i zabawy przedszkolaków

Warsztaty: Cykliczne spotkania z pedagogiką zabawy Poznajmy się

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

POMOCE: nagrania muzyczne dla dzieci; bajka W. Badalskiej,,O wiewiórce łupiskórce, stroje i rekwizyty dla postaci z bajki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Przygody Jacka- Część 1 Sen o przyszłości

WYCIECZKA DO ZOO. 1. Tata 2. Mama 3. Witek 4. Jacek 5. Zosia 6. Azor 7. Słoń

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Będę silny i zdrowy Scenariusz zajęć gimnastycznych w grupie 4 latków.

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

PROJEKT EDUKACYJNY. Odnajduję siebie w świecie dźwięków. Muzyka mi pomaga. - zajęcia realizowane w ramach art. 42 KN

IV TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Scenariusz uroczystości ślubowania przedszkolaków

Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć nr 3

Łąka. Zwariowany poranek

Witajcie dzieci! Powodzenia! Czekam na Was na końcu trasy!

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWCYCH

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 MOTYLKI WRZESIEŃ 2017

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

MIESIĄC LISTOPAD 2016r. W GRUPIE POZIOMKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE

WITAJCIE W SZKOLE PIERWSZAKI! SCENARIUSZ PASOWANIA NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ

Kolorowy lew KONSPEKT ZAJĘĆ. wsparcie całościowego rozwoju w oparciu o zabawy z kartką papieru. doświadczenia w obszarach rozwojowych:

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

Fragment darmowy udostępniony przez Wydawnictwo w celach promocyjnych. EGZEMPLARZ NIE DO SPRZEDAŻY!

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU WRZEŚNIU W GRUPIE TRZECIEJ,,WIEWIÓRKI

w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Witamy w przedszkolu!

Program zajęć koła muzyczno tanecznego dla klasy III.

Scenariusz zabaw i zajęć rytmiczno tanecznych w klasie I przeprowadzony 25 marca 2014 r

I TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień pierwszy. Temat tygodnia: Pierwszy raz w przedszkolu.

GRUPA III : "ZAJĄCE" DZIECI 5 - LETNIE NAUCZYCIEL : Magdalena Kutyła

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

1BIEDRONKI WRZESIEŃ. Ogólne cele wychowawczo-dydaktyczne:

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Co słychać u Motylków?

Miś w zabawie i piosence (wybór)

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki Luty Cele operacyjne i sposoby ich relaizacji

Scenariusz nr 16 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZE w grupie ŻABEK Czerwiec 2018

PROJEKT SCENARIUSZA MUSICALU TYTUŁ: WYSTARCZY UWIERZYĆ

Scenariusz zajęć, zabaw ruchowych organizowanych w przedszkolu

Witamy w przedszkolu


Autorzy: Katarzyna Bayer, Donata Dominik-Stawicka. Aranżacje muzyczne: Studio Split Jarosław Woźniewski

Scenariusz zajęć Temat: Jak zachowują się jesienią zwierzęta?

Temat zajęć: Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia gimnastyczne

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, pakiet 19, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Gra w kolory. Grupa 5-6-latków. Karta pracy 8 Zbuntowany kameleon

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Jak wygląda mój dzień?

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

ZADANIA NA MAJ 2019r.

GRUPA XI MISIE STYCZEŃ. - termin realizacji: r r. BAŁWAN - wiersz Autor: Z. Wroński

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Projekt. Miesiąc aktywnego słuchania muzyki

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz uroczystości Dzień Pluszowego Misia

Transkrypt:

Dzień Pluszowego Misia 25 listopada W środku: opowiadanie zabawy scenariusz zajęć karty pracy karty plastyczne 1

Publikacja Dzień Pluszowego Misia powstała na bazie materiałów: l Trampolina trzylatka. Karty pracy. Cz. 1 l Trampolina trzylatka. Kącik artysty l Trampolina trzylatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Cz. 1 l Trampolina czterolatka. Karty pracy. Cz. 1 l Trampolina czterolatka. Kącik artysty l Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Cz. 1 wydanych przez Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2015 2

Opowiadanie Urszula Piotrowska Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu Nazywam się miś Felutek. Mieszkam wraz z innymi zabawkami w pokoju Lenki. Lubię naszą Lenkę najbardziej na świecie. Teraz posłuchajcie, co nam się niedawno przydarzyło. Lenka wróciła do domu i wyściskała mnie z całej siły. Jutro zabiorę cię do przedszkola, bo jest Dzień Pluszowego Misia zawołała. Cmok, cmok, cmoknęła mnie w plecki i pobiegła do swojego starszego brata, Jacka, żeby opowiedzieć mu o niespodziankach, jakie dzieci przygotowały dla misiów. Nie wiem jakich, bo zasłoniłem sobie uszka. Jak niespodzianka, to niespodzianka! Wieczorem nie mogłem zasnąć. Myślałem o wielkim dniu. Nagle skrzypnęły drzwi. Ktoś wszedł do naszego pokoju i stanął obok plecaczka Lenki. Ojej... Łapać złodzieja! zawołałem. Ale to ja, miś Alik usłyszałem znajomy głos. Miś Alik mieszka w pokoju Jacka. Nazywamy go czasem kieszonkowym misiem taki jest malutki. Teraz, kiedy Jacek chodzi do szkoły, miś rzadko nas odwiedza, bo razem odrabiają lekcje. Czego tu szukasz? Niczego westchnął Alik. Chciałbym pójść z wami na uroczystość. Pomyślałem, że schowam się do plecaczka i zabierzecie mnie do przedszkola. I zaczął się śmiać. Więc ja też zachichotałem. Cha, cha, cha, chi, chi, chi. Zasłoniliśmy łapkami pyszczki, żeby nikt nas nie usłyszał. Pomogłem Alikowi wejść do plecaczka i przykryłem go moim szalikiem. Lence na pewno spodoba się nasz żart. Usiadłem na krzesełku obok jej łóżeczka i wreszcie zasnąłem. Obudziłem się rano, kiedy Lenka wkładała mnie do plecaka. I poszliśmy do przedszkola. Miś Alik trochę się wiercił, bo miał mało miejsca. Co ten Felutek tak się rozpycha? dziwiła się moja przyjaciółka. 3

Opowiadanie I w szatni wszystko się wydało. Oj, wy żartownisie śmiała się Lenka. Jak dobrze, Aliku, że jesteś z nami. Potem wszystko opowiesz Jackowi. A naprawdę było co wspominać. Poznaliśmy mnóstwo misiów. Małych, dużych i bardzo, bardzo wielkich. Dzieci śpiewały, mówiły wierszyki, a pani czytała opowiadania. I wszystkie były o misiach! A na zakończenie każdy z nas dostał medal za to, że jest wspaniałym przyjacielem. Och, jaki byłem dumny. I Alik też. I inne misie również. To był piękny, misiowy dzień. Pytania do opowiadania Rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela na temat opowiadania. l Wymieńcie bohaterów opowiadania. l Dlaczego miś Alik też chciał pójść do przedszkola? l Jak Alikowi się to udało? l Jak myślicie, o czym mogły rozmawiać misie różnych dzieci, gdy spotkały się w przedszkolu? l Jaką niespodziankę planujecie przygotować dla swojego misia z okazji jego święta? 4

Zabawy Zabawa plastyczna Układamy misia Dzieci układają misie z papierowych kółek różnej wielkości. Następnie naklejają je na kolorową kartkę z bloku. Doskonalenie sprawności grafomotorycznych. Rymowanka Jestem mały misio Nauczyciel zaprasza dzieci do koła. Mówi rymowankę lub śpiewa ją na znaną melodię Mam chusteczkę haftowaną wraz z pokazywaniem. Dzieci naśladują gesty nauczyciela, próbują mówić (śpiewać) razem z nim. Jedna łapka, (dzieci pokazują jedną rękę) druga łapka, (pokazują drugą rękę) jestem mały misio. (wskazują ręką na siebie) Trzecia łapka, (wystawiają jedną nogę) czwarta łapka, (wystawiają drugą nogę) a to moje pysio. (wskazują ręką na swoją uśmiechniętą buzię) Zjadam miodek, (gest wkładania jedzenia do buzi) lubię miodek, mam już pełny brzuszek. (wykonują okrężne ruchy ręką na brzuchu) Teraz sobie smacznie zasnę, (układają głowę na rękach) bo odpocząć muszę. Zabawa Spacer misiów Nauczyciel rozkłada na podłodze koła hula-hoop. Zaprasza dzieci misie do domków (obręczy). Następnie mówi, że misie są głodne i idą na spacer szukać miodu. Gra wolno na talerzach. Dzieci chodzą na czworakach, opierają dłonie i stopy na podłodze, patrzą przed siebie. Na przerwę w muzyce misie wracają do swoich domków i zasypiają. Zabawę powtarzamy kilka razy. Misiowa muzyka relaksacyjna Dzieci misie zasypiają. (Mogą mruczeć przez sen). Nauczyciel ściszonym głosem mówi: Misie leżą na plecach. Misie leżą na brzuchu. Misie kładą łapki pod głowę. Misie wstają, przeciągają się, ziewają itp. Dzieci ilustrują ruchem słowa nauczyciela 5

Zabawy Opowiastka ruchowa Leśne misie Nauczyciel opowiada historyjkę, a dzieci-misie ilustrują ją za pomocą ruchu. Małe misie cichutko spały w swoich legowiskach (dzieci skulone leżą na dywanie i udają, że śpią). Nagle obudziło je brzęczenie pszczoły najpierw ciche, a potem coraz głośniejsze. Misie łapką odganiały pszczołę (dzieci machają rękami, jakby odganiały pszczołę), ale ona nie odlatywała. Rozbudzone ze snu postanowiły poszukać czegoś do jedzenia (dzieci wstają i spacerują po sali). Wdrapały się na drzewo (dzieci wykonują ruchy, jakby wchodziły po drabinie). Zajrzały do dziupli i łapkami zaczęły wyjmować znajdujący się w niej miód (dzieci udają, że jedzą pyszny, słodki miód). Potem zeszły z drzewa (dzieci wykonują ruchy, jakby schodziły z drabiny). Najedzone położyły się wygodnie na zielonej polanie (dzieci kładą się wygodnie na dywanie). 6

Scenariusz zajęć Bawimy się z misiem scenariusz zajęć muzycznych Cele: l rozwijanie aparatu mowy, ćwiczenia emisyjne i ortofoniczne oparte na piosenkach l reagowanie na sygnał dźwiękowy l twórcze interpretacje ruchowe do muzyki l dobieranie ruchu do akompaniamentu. Pomoce: l miś dla każdego dziecka l dwa różne nagrania skocznej muzyki l nagranie melodii dowolnego walca. Przebieg zajęć: 1. Zabawa integracyjna. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy, mówiąc: Misie mają dzisiaj swoje święto, więc będziemy się z nimi bawić. Kiedy będzie grała muzyka, tańczcie z misiem tak, jak podpowiada wam muzyka. Kiedy muzyka się zatrzyma, powiem wam, jaką czynność mają wykonać misie. Przykładowe zadania: l Misie podchodzą do drzwi. l Misie podchodzą do okna. l Misie siadają na podłodze. 2. Zabawa Śpiewamy dla misia. Nauczyciel mówi: Przytulcie swojego misia. Teraz zaśpiewamy mu piosenkę (mruczankę). Śpiewa dowolną znaną dzieciom piosenkę za pomocą pojedynczych dźwięków, np.: la, la, la (lub mruczenia). Dzieci próbują naśladować nauczyciela. 3. Zabawa Tańczymy z misiami. Nauczyciel proponuje dzieciom wspólny taniec z misiami i wyjaśnia: To, jak będziemy tańczyć, podpowiedzą nam losy z kapelusza (pokazuje dzieciom kapelusz, w którym są losy z instrukcją). Za chwilę jedno z was wylosuje pierwszy los, ja go odczytam, potem włączę muzykę i zatańczymy w sposób opisany na losie. Gdy wyłączę muzykę, będziemy znów losować (za każdym razem losuje inne dziecko). Przykładowe instrukcje na losach w kapeluszu: l Tańczymy z misiem w kółeczku. l Tańczymy z misiem na brzuchu. l Tańczymy z misiem na głowie. l Tańczymy, trzymając misia za jedną łapkę. l Tańczymy z misiem na ramieniu. 7

Scenariusz zajęć 4. Zabawa Prezent dla misia. Nauczyciel oznajmia: Teraz misie trochę odpoczną (dzieci odkładają misie w wyznaczone miejsce, ale tak, aby misie mogły patrzeć na dzieci), a my przygotujemy dla nich prezenty. Proszę, uklęknijcie na podłodze i schowajcie głowy między kolanami. Będziecie pudełkami, w których są prezenty dla misiów. Kiedy zacznie grać muzyka, pudełka się otworzą, a wtedy powiem wam, jakie prezenty otrzymają misie. Dzieci znajdują wygodne miejsca na podłodze i składają się jak pudełka, a nauczyciel włącza muzykę i mówi, co ma się stać po otwarciu pudełeczek. Przykładowo: l Z pudełeczka wyskakują piłeczki. (dzieci podskakują) l Z pudełeczka wyjeżdżają samochody. (dzieci biegają i naśladują samochody) l Z pudełeczka wychodzi laleczka. (dzieci tańczą) l Z pudełeczka wychodzi robot. (chodzą jak roboty) Za każdym razem, kiedy muzyka cichnie, dzieci ponownie zamieniają się w pudełeczka. 8

Karty pracy Odszukaj i połącz linią 2 takie same misie. 9

Karty pracy Znajdź wśród zabawek pluszowe misie. Narysuj w ramce tyle kresek, ile misiów znalazłeś. 10

Karty pracy Obrysuj po śladzie plastelinkową cyferkę. Pokoloruj trzy misie. 11

Karty pracy Nalep trzy gwiazdki na czapce misia. Dorysuj trzy guziki na jego ubranku. 12

Karty plastyczne Wyklej misia drobnymi ziarnami kaszy. 13

Karty plastyczne Wytnij elementy. Ułóż z nich misia i przyklej go na kartce. 14