T JAK POWSTAJE DZIEŁO FILMOWE?: na przykładzie filmu "Pan Tadeusz". Lekcja z edukacji medialnej dla uczniów gimnazjum



Podobne dokumenty
1.1. Drugi reżyser jest najbliższym i bezpośrednim współpracownikiem Reżysera i wykonawcą jego artystycznej koncepcji filmu.

Autor: Małgorzata Jabłońska Zespół Szkół w Miłakowie

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

SPIS TREŚCI KSIĄŻKI. CZĘŚĆ I Struktura prawna i finansowanie

Wokół filmu ćwiczenia różne opracowała mgr Wiesława Giercarz

Pojęcie i klasyfikacja podatków

KONSPEKT LEKCJI Temat: Warsztat informacyjny biblioteki szkolnej i mo liwo ci jego wykorzystania na zaj ciach przedmiotowych realizacja cie

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Eureka! Czy wiesz, że w szkole jest biblioteka!?

BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W STRZELINIE

PROJEKT INDIANA JONES W TATRACH -NAUCZYMY SIEBIE, A TAKŻE CIEBIE. ZDJĘCIA-INSPIRACJA DO PRACY 1. Określenie swoich mocnych i słabych stron

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Mój świadomy wybór mediów.

W ramach projektu "Kolędowanie na sokólszczyźnie okiem młodych dokumentalistów"

Scenariusz nr 60. Temat: Jak powstaje film? - Współpracujemy przy jego tworzeniu. Cele operacyjne: Uczeo:

Konkurs Wiosenne filmowanie z SKO. Jak przygotować pracę konkursową?

Lekcja z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego w klasie VI. Temat: Wydawnictwa informacji bezpośredniej, metody posługiwania się nimi.

cele ogólne: Uczniowie zapoznają się historią gatunku filmowego, jakim jest animacja.

Patyk się żeni reż. Martin Lund

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

I. PRACA PEDAGOGICZNA

PLAN PRACY WYCHOWAWCZEJ

USTAWIENIA KAMERY FILMOWEJ SKRÓT ZAJĘĆ:

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2019 CZĘŚĆ PISEMNA

Jak powstaje gazeta? Projekt edukacyjny dla uczniów klas pierwszych Gimnazjum nr 7 w Chełmie

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Komentarz Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej 313[07] Czerwiec [07] Strona 1 z 17

MOJA TRASA DO GIMNAZJUM PROJEKT NTUE SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNAZJUM NR 2 Z O. I. W GŁUBCZYCACH DOROTA KRUPA 2009/2010 R.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Mój pierwszy film Zadanie 5

MODEL MIKROINNOWACJI "WYPROMUJ SIEBIE"

OFERTA PROGRAMOWA POWIATOWEJ BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ w Skarżysku-Kamiennej na rok szkolny 2018/2019

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2019 CZĘŚĆ PISEMNA

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

EDUKACJA FILMOWA I DZIENNIKARSKA

ROCZNY PLAN PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CZERNIKOWIE

Przedmiotowe Zasady Oceniania

Informator Biblioteki Pedagogicznej w Strzelinie

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

1.1. Montażysta jest autorem montażu obrazu i dźwięku w filmie i jednym z głównych współtwórców filmu.

JUBILEUSZU SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr /2014

Aktywne metody nauczania.

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

KIPA Wykaz praw i obowiązków grupy produkcyjnej REŻYSER. Drodzy Państwo,

Forma współpracy bibliotek szkolnych i pedagogicznych w różnych etapach przygotowania i prezentacji projektu edukacyjnego. Wnioski z seminarium

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE. 1. Wymagania programowe

Plan pracy biblioteki szkolnej Zespołu Szkół w Ślemieniu 2015/2016

Program. Warsztatu/kursu doskonalącego PROGRAM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W ZAKRESIE EDUKACJI KULTURALNEJ I ARTYSTYCZNEJ. Tytuł ...

Uwrażliwienie młodzieży na ważne problemy społeczne, Ograniczenie przejawów dyskryminacji i przemocy w szkole,

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE TECHNIK ORGANIZACJI PRODUKCJI FILMOWEJ I TELEWIZYJNEJ

Scenariusz zajęć nr 3

POWIATOWE CENTRUM ROZWOJU EDUKACJI w Skarżysku-Kamiennej Skarżysko-Kamienna, Plac Floriański 1; tel ;

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Tytuł: Rola głosu w narracji filmowej- niezbędnik młodego adepta sztuki filmowej. Prowadzący: Michał Swarlik

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU: MUZYKA

BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W STRZELINIE

Bibliografia załącznikowa do prezentacji maturalnej

NAZWA PRZEDMIOTU/MODUŁU KSZTAŁCENIA: Scenopisarstwo i storyboarding

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Kielcach

Projekt edukacyjny ŚLADAMI NASZEGO PATRONA. Czas realizacji: 2 miesiące

WNIOSEK ulica i numer lokalu.... telefon fax adres

Konspekt lekcji otwartej w klasie V a

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

1.4. Kierownik produkcji wykonuje swoje zadania poprzez kierowanie całością prac wszystkich realizatorów filmu i członków grupy produkcyjnej.

Regulamin organizacyjny Studium Nowoczesnych Technologii Multimedialnych (SNTM)

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

I. Czynności organizacyjne. Podanie częściowego tematu: Z wizytą w. II. Zagadka-odczytuję

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Projekt edukacyjny pod hasłem Nasza wspólna Europa"

UCZNIOWIE SĄ AKTYWNI. Wykorzystanie nowych technologii a aktywność uczniów.

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

TYGODNIOWY PROJEKT EDUKACYJNY NAŁADOWANI POZYTYWNĄ ENERGIĄ

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Program zajęć artystycznych dla gimnazjum - kształcenie teatralne. Prowadzący Anna Sakowska. Rok szkolny 2015/ /2017

PROGRAM LEKCJI BIBLIOTECZNYCH KL. I VI - rok szk. 2014/2015 realizowany przez nauczyciela bibliotekarza na zajęciach grupowych

- najmu broni, - najmu urządzeń na planie lub w studio, takich jak: przyczepy dla ekipy, mobilne kuchnie, generatory prądotwórcze, - najmu

IX 2010 rozpoczęcie stażu. Plan rozwoju zawodowego. Gromadzenie dokumentacji. Przygotowanie sprawozdania z realizacji zatwierdzonego planu rozwoju.

1.1. Scenograf jest autorem oprawy plastycznej filmu współautorem obrazu i jednym z głównych współtwórców filmu.

Transkrypt:

T JAK POWSTAJE DZIEŁO FILMOWE?: na przykładzie filmu "Pan Tadeusz". Lekcja z edukacji medialnej dla uczniów gimnazjum Beata Walczak, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Pile Opublikowano 20.06.2003 Czas trwania : 90 min Cele lekcji: Przekazanie wiedzy na temat etapów powstawania dzieła filmowego. utrwalanie pojęć związanych z realizacją filmu. doskonalenie umiejętności wyszukiwania informacji ze źródeł. wdrażanie do pracy grupowej. Cele operacyjne: Zdobycie wiedzy na temat: podstawowych elementów filmu, etapów powstawania filmu. Zrozumienie: znaczenia pojęć filmowych (np.: reżyser, plan filmowy, atelier, kadr ), planowania przy tworzeniu dzieła filmowego. Nabycie umiejętności: posługiwania się językiem filmu. wyszukiwania informacji o filmie w dostępnych źródłach. Metody: słowna: rozmowa kierowana, burza mózgów, praktyczna: aktywizująca - ćwiczenia integracyjne, poszukiwanie informacji, pedagogika zabawy - quiz. Pomoce dydaktyczne: źródła informacji bezpośredniej (encyklopedie, słowniki, leksykony), czasopisma dotyczące filmu ("film", "kino"), wycinki prasowe z postaciami filmowymi "Pana Tadeusza" do sesji integracyjnej oraz informacjami na temat powstania filmu, teksty źródłowe oraz plansza na temat etapów powstawania filmu, kartki z poleceniami dla uczniów. Przebieg lekcji: 1. Powitanie i zapisanie tematu lekcji, 2. Sesja integracyjna. Uczniowie wybierają postacie filmowe z "Pana Tadeusza", z przygotowanych wcześniej wycinków prasowych, a następnie przedstawiając się mówią krótko o swoich wyborach. 3. Rozmowa kierowana. Proces powstawania dzieła filmowego jest złożony z szeregu działań typu artystycznego, technicznego i ekonomicznego. posiada on swoją określoną kolejność aktów twórczych. Podajcie istotne waszym zdaniem etapy tworzenia filmu. nauczyciel zapisuje na tablicy propozycje 1

uczniów (burza mózgów), a następnie informuje o sześciu etapach (okresach) produkcyjnych filmu i systematyzuje wiedzę uczniów. Sześć etapów produkcyjnych powstania dzieła filmowego: okres koncepcyjny okres przygotowawczy okres przedzdjęciowy okres zdjęciowy okres montażu i udźwiękowienia okres likwidacyjny 2 4. Ćwiczenia - poszukiwanie informacji oraz prezentacja etapów powstania filmu "Pan Tadeusz". Uczniowie poprzez ćwiczenia w 6 grupach dokonują analizy szczegółowej poszczególnych etapów dzieła filmowego, a następnie z dostępnych wycinków prasowych wyszukują etapy powstania filmu "Pan Tadeusz", polecenia dla uczniów - załącznik nr 1. Nauczyciel na planszy pokazuje etapy powstawania filmu, umieszcza przy każdym ważne jego elementy. Przy prezentacji odpowiedzi każda grupa umieszcza w dwóch puszkach (bankach informacji filmowych) kartki z pojęciami filmowymi. pierwsza puszka to terminy filmowe (np.: kadr, plan filmowy, scenopis, atelier, casting, montaż), druga natomiast to zawody filmowe (np.: reżyser, scenarzysta, operator, montażysta, dekorator itp.) 5. Podsumowanie - zabawa - quiz filmowy. Wybrani przedstawiciele grup uczestniczą w zabawie. Losują z dwóch puszek po jednym haśle i objaśniają pojęcia. Za pełną odpowiedź - 2 punkty, niepełną - 1 punkt. Uczeń, który uzyska największą ilość punktów otrzymuje w nagrodę ostatni numer "filmu". Mogą być również nagrody dodatkowe. Przy równej ilości punktów nauczyciel może zadać pytania dodatkowe. ETAPY POWSTAWANIA FILMU OKRES KONCEPCYONY: Przygotowanie i zatwierdzenie scenariusza. Ustalenie naczelnej trójki realizatorskiej. Skierowanie scenariusza do produkcji. OKRES PRZYGOTOWAWCZY: Wyznaczenie wytwórni zajmującej się produkcją filmu. Organizacja grupy zdjęciowej. Opracowanie scenopisu. Opracowanie dekoracji, kostiumów, charakteryzacji, rekwizytów. Sporządzenie wykazu obiektów zdjęciowych oraz kalendarzowych planów zatrudnienia. Opracowanie kosztorysu generalnego. OKRES PRZEDZDOĘCIOWY: Zawieranie umów z wykonawcami. Zapoznanie się z treścią filmu.

3 Przeprowadzenie prób aktorskich. Przygotowanie sprzętu technicznego. OKRES ZDOĘCIOWY: Prace przygotowawcze do zdjęć: kostiumy, charakteryzacja, ustawienie planu i sprawdzenie rejestracji dźwięku. Realizacja zdjęć w plenerze, atelier i halach zdjęciowych. OKRES MONTAŻU I UDŹWIĘKOWIENIA: Udźwiękowienie zdjęć kręconych na niemo. Montaż ostateczny materiału obrazowego i dialogowego. Nagranie efektów dźwiękowych. Praca nad ilustracją muzyczną filmu. Montaż na kilku taśmach. Wykonanie czołówki. OKRES LIKWIDACYONY: Prace związane z rozwiązaniem ekipy organizacyjno-technicznej. Przekazanie filmu do laboratorium w celu powielenia kopii. Oddanie filmu do dystrybucji. ZAŁĄCZNIK NR 1 Polecenia dla uczniów Przygotowano w oparciu o: Technologia tworzenia dzieła filmowego. W: Kino i telewizja / Pod red. Bolesława W. Lewickiego. Wyd. 2. Warszawa 1984 s. 162-170 oraz artykuły z czasopism dotyczące powstawania filmu Pan Tadeusz i Internet http://filmonet.plpantadeusz Grupa 1 W oparciu o materiały : Technologia tworzenia dzieła filmowego. W: Kino i telewizja / Pod red. Bolesława W. Lewickiego. Wyd. 2. Warszawa 1984 s. 162-170, Wydruk internetowy http://filmonet.pl/twórcy odpowiedz na pytania: 1. Oakie prace należy wykonać przy tworzeniu filmu w okresie koncepcyjnym? 2. Kto jest reżyserem oraz autorem scenariusza filmu Pan Tadeusz oraz kto był głównym asystentem reżysera? 3. Kto jest operatorem oraz kierownikiem produkcji filmu Pan Tadeusz? Dodatkowo wybierz z materiałów istotne pojęcia filmowe dotyczące ww okresu (3 terminy filmowe - na białych karteczkach, trzy zawody filmowe - na żółtych karteczkach) oraz objaśnij je. Grupa 2 Lewickiego. Wyd. 2. Warszawa 1984 s. 162-170, Hollender B.: Zajazd w kinie. Rzeczpospolita 1998, magazyn nr 29 s. 8-13 odpowiedz na pytania: 1. Oakie etapy składają się na okres przygotowawczy w tworzeniu filmu?

2. Oak liczną grupą kierował Michał Szczerbic - kierownik produkcji filmu Pan Tadeusz oraz jaki był kosztorys tego filmu? 3. Oakie są główne trzy dekoracje w filmie Pan Tadeusz i gdzie znaleziono dla nich obiekty? Dodatkowo wybierz z tych materiałów sześć pojęć filmowych, dotyczących ww okresu (trzy terminy filmowe - na białych karteczkach, trzy zawody filmowe - na żółtych karteczkach) oraz objaśnij je. Grupa G W oparciu o materiały: Technologia tworzenia dzieła filmowego W: Kino i telewizja / Pod red. Bolesława W. Lewickiego. Wyd. 2. Warszawa 1984 s. 162-170, Kot. W.: Pan Andrzej. Wprost 1998 nr 21 s. 114-116, Wydruk internetowy http://filmonet.pl/twórcy odpowiedz na pytania: 1. Oakie etapy składają się w tworzeniu filmu na okres przedzdjęciowy? 2. Kto pracował nad scenografią filmu Pan Tadeusz? 3. Ile kandydatek do roli Zosi wzięło udział w castingu? Dodatkowo wybierz z tych materiałów sześć pojęć filmowych, dotyczących ww okresu (trzy terminy filmowe, trzy zawody filmowe na żółtych karteczkach) oraz objaśnij je. Grupa 4 Lewickiego. Wyd. 2. Warszawa 1984 s. 162-170,,,Pan Tadeusz. Victor 1999 nr 1 s. 16-17 odpowiedz na pytania: 1. Oakie główne prace wykonuje się przy tworzeniu filmu w okresie zdjęciowym? 2. Czy kolejność dokonywania zdjęć jest zgodna ze scenopisem? 3. Ile dni trwały zdjęcia do filmu Pan Tadeusz oraz skąd pochodziły autentyczne rekwizyty? Dodatkowo wybierz sześć pojęć filmowych, dotyczących ww okresu (trzy terminy filmowe - na białych karteczkach, trzy zawody filmowe na żółtych karteczkach) oraz objaśnij je. Grupa 5 Lewickiego. Wyd. 2. Warszawa 1984 s. 162-170, Piotrowska A. : Romans z wieszczem. Tygodnik Powszechny 1999 nr 43 s. 13 oraz Wydruk internetowy http://filmonet.pl/twórcy odpowiedz na pytania: 1. Oakie prace należy wykonać przy tworzeniu filmu w okresie montażu i udźwiękowienia? 2. Kto stworzył muzykę do filmu Pan Tadeusz? 3. Kto zajmował się montażem i udźwiękowieniem filmu Pan Tadeusz? Dodatkowo wybierz sześć pojęć filmowych, dotyczących ww okresu (trzy terminy filmowe - na białych karteczkach, trzy zawody filmowe - na żółtych karteczkach) oraz objaśnij je. Grupa 6 Lewickiego. Wyd. 2. Warszawa 1984 s. 162-170, Wydruk internetowy http://filmonet.pl/twórcy odpowiedz na pytania: 1. Oakie prace przeprowadza się w tworzeniu filmu w okresie likwidacyjnym? 2. Kto zajmował się dystrybucją filmu Pan Tadeusz? 3. Kto posiada prawa do sprzedaży światowej filmu Pan Tadeusz? Dodatkowo wybierz z tych materiałów sześć pojęć filmowych, dotyczących ww okresu 4

(trzy terminy filmowe - na białych karteczkach, trzy zawody filmowe - na żółtych karteczkach) oraz objaśnij je. 5 Wykorzystana literatura: 1. Andrzejewska Oadwiga: Nowe metody dyskusji w pracy bibliotecznej z młodzieżą. Poradnik Bibliotekarza 1997 nr 11 s. 8-14. 2. Grodecka Ewa, Sokołowska Hanna: Edukacja czytelnicza i medialna w szkole podstawowej i gimnazjum. Poradnik dla nauczycieli realizujących ścieżki międzyprzedmiotowe. Warszawa: Agencja "Sukurs" 2000. 3. Kino i telewizja. Praca pod red. Bolesława W. Lewickiego. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne 1977. 4. Sawicka Teresa: Edukacja medialna i czytelnicza. Poradnik. Toruń:BEA-BLEOA 1999. 5. Słownik terminów filmowych. Poznań: NOVA 1994