Temat bloku: Polacy, którzy rozsławili Polskę: Jan Matejko, laureaci Nagrody Nobla. Temat dnia: Malarstwo Jana Matejki.



Podobne dokumenty
Cele szczegółowe: Uczeń: Cele rewalidacyjne: Kontakt z realizatorem projektu: Young Digital Planet SA adres: telefon:

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Metody: - słowne: rozmowa, praca z książką, - oglądowe: pokaz, obserwacja,

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

KLASOWY SYSTEM OCENIANIA

Scenariusz zajęć nr 8

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 SZKOLNI PRZYJACIELE WSiP EDUKACJA POLONISTYCZNA

Scenariusz zajęcia integralnego dla klasy II z wykorzystaniem komputera.

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA. TEMAT: Pisanie opowiadania na temat Podróżować, ale jak?, utrwalenie wiadomości o środkach transportu.

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Klasa 3 marzec blok 3 dzień 1. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Wielcy Polacy i ich osiągnięcia. Temat dnia: Matejko malarz dziejów Polski.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

PROGRAM KÓŁKA ORTOGRAFICZNEGO Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT DLA KLAS I-III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Scenariusz zajęć w klasie III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Bawimy się słowami- rymowanki Rymowanki.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

W wyniku ewaluacji Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania dokonałyśmy uszczegółowienia rocznej oceny opisowej.

OCENA OPISOWA ŚRÓDROCZNA/ SEMESTRALNA KLASA 1. Klasa.. Rok szkolny.. Data EDUKACJA SPOŁECZNA

Wymagania edukacyjne klasa 1 SP

KRYTERIA WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE DRUGIEJ EDUKACJA POLONISTYCZNA OCENA CELUJĄCA

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE I w roku szkolnym 2016/2017

WYMAGANIA W KLASIE I

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Wymagania edukacyjne klasa 1

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Program zajęć wyrównawczych z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej w kształceniu zintegrowanym klasa III B

Kryteria oceniania osiągnięć uczniów w zakresie przedmiotu języka rosyjskiego w klasie I szkoły

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Plan wynikowy do podręcznika Nasz elementarz cz. 3 i zeszytów Moje ćwiczenia cz. 3 oraz Już czytam i piszę cz. 2. Podstawowe

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Edukacja matematyczna. Edukacja przyrodnicza. Pożądane umiejętności ucznia po klasie I

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ogień. Ogień. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Edukacja bez granic Kompetencje kluczowe język polski Szkoła Podstawowa Przebieczany Barbara Nowak

Działania w zakresie dodawania i odejmowania Bezbłędnie wykonuje działania w poznanym zakresie liczbowym.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

Analiza wyników sprawdzianu klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 2 w Lublinie w roku szkolnym 2015/2016

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

KRYTERIA OCENY BIEŻĄCEJ DLA UCZNIÓW KLAS I ZE SPECYFICZNYMI TRUDNOŚCIAMI W UCZENIU SIĘ LUB DEFICYTAMI ROZWOJOWYMI

KLASA I I. EDUKACJA POLONISTYCZNA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Kryteria oceniania w klasach 1-3

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

WYMAGANIA EDUKACYJNE W KLASIE I

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

MARZEC. Tematy kompleksowe: I. W świecie sztuki. II. Przyroda budzi się ze snu. III. Nadeszła wiosna. Zadania edukacyjne w ramach tematów dnia:

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

PRZEDMIIOTOWY SYSTEM OCENIIANIIA K R Y T E R I A O C E N I A N I A W KLASIE II SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Plan wynikowy do podręcznika Nasz elementarz, cz. 4 i zeszytów Moje ćwiczenia, cz. 4 oraz Już czytam i piszę, cz. 2

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska

KRYTERIA OCENIANIA W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ POSZCZEGÓLNYCH UMIEJĘTNOŚCI KLASA 1

WYMAGANIA EDUKACYJNE W KLASIE I

Opracowanie: mgr Joanna Jakubiak-Karolak mgr Ewa Niedźwiedzka. Strona 1 z 14

WYMAGANIA PROGRAMOWE W KLASIE III

WYMAGANIA EDUKACYJNE EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA KLASA III semestr I

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

EDUKACJA POLONISTYCZNA

WYMAGANIA EDUKACYJNE JĘZYK NIEMIECKI klasa trzecia Gimnazjum nr 19

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Zajęcia zintegrowane kl. I

Wiosna w sadzie i ogrodzie

Przedmiotowy System Oceniania z Edukacji Wczesnoszkolnej

Wymagania edukacyjne po trzecim roku nauki Edukacja społeczna

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASY I-III

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE I

KRYTERIA OCENY BIEŻĄCEJ DLA UCZNIÓW KLAS I

Transkrypt:

SCENARIUSZ zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie III A realizowanych w dniu 14.11.2012 r. nauczyciel prowadzący: Anna Lewandowska nauczyciel wspomagający: Ewa Pyla Temat bloku: Polacy, którzy rozsławili Polskę: Jan Matejko, laureaci Nagrody Nobla. Temat dnia: Malarstwo Jana Matejki. Wpis do dziennika: Czytanie wiersza Tadeusza Szymy Jan Matejko. Ustne opisywanie obrazu o tematyce historycznej autorstwa Jana Matejki. Malowanie kopii obrazu Jana Matejki Portret syna Jerzego na koniu. Dodawanie i odejmowanie liczb dwucyfrowych i jednocyfrowych w zakresie 90 bez przekroczenia progu dziesiątkowego. Cele ogólne: - rozwiązywanie zagadek, - rozwijanie umiejętności szybkiego reagowania na różne sygnały, - rozwijanie umiejętności uważnego słuchania czytanego tekstu, - kształcenie umiejętności wypowiadania się i zapisywania zdań na podany temat, - kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, - wzbogacanie słownictwa, - rozwijanie wiedzy na temat malarstwa, - rozbudzanie wrażliwości na piękno dzieła malarskiego, - kształcenie umiejętności stosowania poznanych zasad kaligraficznych i ortograficznych, - kształcenie umiejętności obliczania działań matematycznych i rozwiązywania zadań, - rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej w zabawach i pracach plastycznych, - kształcenie umiejętności tańczenia i ilustrowania ruchem utworu muzycznego, - kształcenie umiejętności zapamiętywania i odtwarzania rytmów,

- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie. Cele szczegółowe: Uczeń: - rozwiązuje zagadkę, - uważnie słucha poleceń, zadań, czytanego tekstu - szybko reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe, - rozumie treść przeczytanego tekstu, - wypowiada się na podany temat, - wskazuje obrazy Jana Matejki, - rozumie znaczenie pojęć: oryginał, kopia, reprodukcja, - wskazuje cechy charakteru i umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu w sztukach plastycznych. - układa odpowiedzi na pytania, wykreśla niepotrzebne wyrazy w zdaniach, uzupełnia tekst z lukami - pisze zgodnie z zasadami kaligrafii i ortografii, - wykonuje pracę plastyczna zgodnie z instrukcją, - dodaje i odejmuje od liczby dwucyfrowe i jednocyfrowe w zakresie 90 bez przekroczeniem progu dziesiątkowego, - rozwiązuje zadania tekstowe, - zapamiętuje i wiernie odtwarza usłyszany rytm, - wykazuje wyobraźnię i inwencję twórczą w zabawach, - ilustruje ruchem utwór muzyczny, - zna figury podstawowe poloneza, - współpracuje w grupie. Cele rewalidacyjne: - usprawnianie funkcji percepcyjno motorycznych, - doskonalenie procesów koncentracji uwagi,

- rozwijanie poprawnych relacji z rówieśnikami. Metody: - słowne: rozmowa, praca z książką, - oglądowe: pokaz, obserwacja, - działania praktyczne, ćwiczenia, - aktywne: mapa mentalna Formy pracy: - zbiorowa, - grupowa, - indywidualna. Środki dydaktyczne: zagadka, odtwarzacz CD, płyta z nagraniem utworu Fryderyka Chopina Polonez A dur i poloneza Michała Ogińskiego Pożegnanie Ojczyzny, Jolanta Faliszewska: Odkrywam siebie i świat. Ja i moja szkoła. Podręcznik z ćwiczeniami do edukacji wczesnoszkolnej dla klasy drugiej, cz. 3, Domowniczek cz. 3, laptop, tablica multimedialna, prezentacja multimedialna, platforma edukacyjna librus, reprodukcje obrazów Jana Matejki, przybory do pracy w grupach, kartoniki z rozsypanką sylabową, karty pracy,, instrumenty perkusyjne, buźki, przybory do pisania i malowania, bibuła. PRZEBIEG ZAJĘCIA: 1. Zabawa na powitanie. 2. Rozwiązywanie zagadki na temat zawodu malarza. Wyjaśnienie, czym różni się malarz artysta od malarza malującego ściany. Co dzień maluje - z pędzla mu kapie, farbę rozciera i pędzlem chlapie. Maluje sufit, maluje ściany, a ubiór jego jest opryskany.

3. Wybieranie spośród zgromadzonych przedmiotów tych, które służą do pracy malarzowi artyście /sztalugi, pędzle, farby, paleta, obraz/. 4. Podanie tematu i celów zajęć Ułożenie hasła Jan Matejko malarz dziejów Polski z rozsypanki sylabowej, odczytanie go i umieszczenie na tablicy. 5. Prezentacja multimedialna na temat biografii i obrazów Jana Matejki 6. Czytanie wiersza Tadeusza Szymy Jan Matejko. Rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza: Jaka jest tematyka obrazów Jana Matejki? Jakie wydarzenia uwiecznił malarz na swych obrazach? Kogo przedstawiał artysta na swych obrazach? Dlaczego oglądanie jego obrazów podnosiło ludzi na duchu? 7. Rytmizacja fragmentu wiersza: Żył przed wiekiem w wiekowym Krakowie wątły, drobny, niepozorny człowiek, co malował obrazy ogromne, by historię Ojczyzny przypomnieć. 8. Wyjaśnienie pojęć: oryginał, kopia, reprodukcja w oparciu o Słownik języka polskiego. 9. Praca w grupach: wybór reprodukcji obrazów Jana Matejki spośród innych i podpisanie ich (mapa mentalna). 10. Stworzenie na tablicy klasowej galerii obrazów Jana Matejki. 11. Ustne opisywanie wybranych obrazów Jana Matejki. 12. Rytmizacja fragmentu wiersza: Nim Polska powstała z niewoli, on ją najpierw w swych płótnach wyzwolił!

13. Wykonanie ćwiczenia w oparciu o platformę edukacyjną librus wskazanie odpowiedzi na pytanie: Jaki powinien być i jaką wiedzę posiadać artysta malujący obrazy historyczne? 14. Indywidualne układanie zdań na temat malarstwa Jana Matejki /odpowiedzi na pytania, uzupełnianie tekstu z lukami, wykreślania niepotrzebnych wyrazów/. 15. Praca z książką: podręcznik str. 40 i 41 utrwalenie wiadomości o czasowniku, wyszukiwanie w zdaniach czasowników w różnych czasach, pisanie zdań z czasownikami w różnych czasach, utrwalenie pisowni wyrazów z u i ó. 16. Słuchanie utworu Fryderyka Chopina Polonez A- dur. Improwizacja ruchowa muzyki z wykorzystaniem pasków bibuły. 17. Oglądanie obrazu Jana Matejki Portret syna Jerzego na koniu. Wypowiedzi dzieci na temat obrazu: Co przedstawia obraz? Jak wygląda chłopiec? W co jest ubrany? Co trzyma w ręku? Jak wygląda koń? Co znajduje się na drugim planie? 18. Zabawa ruchowa: Koniki. 19. Przypomnienie pojęcia kopia. 20. Kopiowanie obrazu za pomocą farb plakatowych. 21. Podpisanie prac. 22. Stworzenie wystawy. 23. Zabawy muzyczno - ruchowe: Tańczenie Poloneza 24. Ćwiczenia w liczeniu pamięciowym w zakresie 90. 25. Dodawanie i odejmowanie liczb dwucyfrowych i jednocyfrowych w zakresie 90 bez przekroczenia progu dziesiątkowego: porządkowanie liczb w kolejności od najmniejszej do największej i odwrotnie,

dodawanie liczb dwucyfrowych i jednocyfrowych w zakresie 90 bez przekroczenia progu dziesiątkowego, odejmowanie liczb dwucyfrowych i jednocyfrowych w zakresie 90 bez przekroczenia progu dziesiątkowego, rozwiązywanie zadań tekstowych, praca z książką: podręcznik str. 42 i 43. 26. Zabawa ruchowa: W muzeum 27. Ewaluacja zajęć dzieci odpowiadają na pytanie, czy zajęcia im się podobały? Dzieci oceniają przebieg zajęć poprzez ustawienie się przy odpowiedniej buźce: uśmiechniętej, obojętnej, smutnej z jednoczesnym uzasadnieniem swojego wyboru. 28. Zadanie pracy domowej nr 3 w Domowniczku str. 12,13. Opracowała: Anna Lewandowska