KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ DLA KL.V



Podobne dokumenty
GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

UCZYMY DZIECKO SAMODZIELNOŚCI

Moje działanie, mój sukces!

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KOSEWIE

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja 14. niedziela po Trójcy Świętej

Temat 1. : Wykorzystanie cyberprzestrzeni

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Jesper Juul. Zamiast wychowania O sile relacji z dzieckiem

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE TRZECIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ORLĄT LWOWSKICH W ZABRATÓWCE

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Danuta Kosior ZS CKR w Gołotczyźnie doradca metodyczny

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

1 września 2011r. UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Test mocny stron. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. Ani pasuje, ani nie pasuje

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

2 godz. Temat: Jak osiągnąć sukces? Czas zajęć:

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Empatyczna układanka

Na medal. Spotkanie 14. fundacja. Realizator projektu:

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIANIA UCZNIÓW KLAS 0. Akademicka Szkoła Podstawowa w Kielcach, ul. L. Staffa 7

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

PROJEKT EDUKACYJNY KSIĘGA, KSIĄŻKA, KSIĄŻECZKA

PROGRAM ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH. Nie tak, jak u zbójców - dzieci Króla. program opracowany na podstawie książki Urszuli Marc pt. Nie tak, jak u zbójców

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Po drabinie do celu. Spotkanie 2. fundacja. Realizator projektu:

Dzień Patrona przygotowanie programów artystycznych, kiermasze, konkursy, Obchody Rocznic Pontyfikatu Jana Pawła II, Upamiętnianie Rocznicy Śmierci

JUBILEUSZU SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr /2014

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, problemowa, obserwacja, zabawowa.

12. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

Ocenianie kształtujące

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Program Wychowawczy Zespół Szkół Samorządowych w Ełku SZKOŁA PODSTAWOWA SPORTOWA NR 6. W zdrowym ciele zdrowy duch

Wyniki ankiety przeprowadzonej w klasie ID 6 października 2017 roku. Ankieta była anonimowa, zdiagnozowano 29 uczniów.

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Fabryka pizzy. Spotkanie 20. fundacja. Realizator projektu:

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi

Wymaganie nr 2 - Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

zdecydowanie tak do większości zajęć do wszystkich zajęć zdecydowanie tak do większości do wszystkich do wszystkich do większości zdecydowanie tak

Scenariusz zajęć nr 3

Trzy filary motywacji wewnętrznej: jak je budować? Joanna Steinke-Kalembka


PROGRAM WYCHOWAWCZY KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZAWADCE OSIECKIEJ

Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ przeprowadzonej w roku szkolnym 2013/2014

Jak motywować uczniów do nauki

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęć nr 8

Ewaluacja w praktyce szkolnej

Czyli jak budować poczucie własnej wartości u dziecka?

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi Jan Paweł II

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.2 Temat zajęć: O ekonomii słów kilka, czyli zasady i procesy racjonalnego gospodarowania

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Roboty grają w karty

Ubezpieczenie szkolne dla twojego dziecka

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

Szkoła podstawowa - klasa 6

Podziękowania dla Rodziców

Język polski. Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli

Konspekt lekcji matematyki kl. II.

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Danuta Sterna: Strategie dobrego nauczania

GRAŻYNA KOWALCZYK. Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata

Temat: Odejmowanie w pamięci

Przebieg i organizacja kursu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

Cofnij nagraj zatrzymaj

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

SPOSÓB INFORMOWANIA UCZNIÓW EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ O CELACH LEKCJI

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Transkrypt:

Opracowała : Wiesława Banasz Nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rogoźnie KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ DLA KL.V Realizacja hasła programowego Wspaniały czas młodości. 1. Temat : Aby młodość była wzrastaniem. 2. Cele : Uczeń - rozumie, że zapał, praca i silna wola mogą stać się gwarancją każdego sukcesu (brak zapału powoduje brak odwagi, aby być sobą ) - umie przemyśleć i określić własne życiowe cele, dążenia - potrafi kształtować w sobie potrzebne w przyszłości cechy charakteru - wie, że upór może być cechą pozytywną, pod warunkiem, że dąży się do dobra - rozumie, że wytrwała praca nad sobą prowadzi do doskonałości - uświadamia sobie, że różnego rodzaju lęki i niepokoje blokują lub utrudniają rozwój człowieka 3. Metody pracy : - słowna (rozmowa kierowana, praca z tekstem, wypowiedzi uczniów) - oglądowa (scenka pt. Bez pracy nie ma kołaczy ) - praktyczna (udział klasy w konstruowaniu planszy Słonko kl.5a )

4. Formy pracy : a. indywidualna b. grupowa c. zbiorowa 5. Środki dydaktyczne : a. kamień i młotek - narzędzia rzeźbiarza b. strój wynalazcy piorunochronu Beniamina Franklina c. ziarenka nasion, doniczki, papierowa kura d. drabina e. zdjęcia z okresu przedszkolnego f. magnetofon g. kolorowe plansze: 1) Słonko kl.va 2) Czas młodości to... 3) Praca nad sobą + Trwanie w dobrym = Doskonałość 6. Tok lekcji 6.1 Powitanie gości 6.2 Zapowiedź zajęć Aby młodość była wzrastaniem 6.3 Nauczyciel wieszając planszę z napisem : - Czas młodości to czas... pyta : - Z czym Wam się kojarzy Czas młodości (zdanie to było do przemyślenia jako zadanie domowe). Najczęściej powtarzające się wersje zapisywane są na tablicy np.: Czas młodości to czas: - zabawy - uczenia się - nie przejmowania się kłopotami - rozczarowań - zdobywania nowych doświadczeń - radości - zakochiwania się - nieodpowiedzialności

6.4 Nauczyciel ustosunkowuje się do wypowiedzi. Czas młodości to czas nie tylko zabawy, rozrywek, beztroski, to także czas rozczarowań, zdobywania nowych doświadczeń, uczenia się i zmagania się z trudnościami. 6.5 Nauczyciel zachęca do refleksji: Refleksja Zastanówcie się teraz - co zrobić z młodością? - jak ją wykorzystać, aby nie zmarnować możliwości - ku czemu poprzez młodość zmierzacie? Aby ukierunkować Wasze myślenie, proponuję wysłuchanie bajki o dwóch ziarenkach : Dwa ziarenka upadły w świeżo zaoraną rolę. Pierwsze rzekło : Chcę wzrastać, chcę zapuścić głęboko korzenie i wypuścić kiełek... Chcę rozwijać moje delikatne pączki jak transparenty ogłaszające nadejście wiosny... Pragnę czuć ciepło słońca na swojej twarzy i błogosławieństwo porannej rosy na swoich płatkach I w y r o s ł o. Drugie rzekło : Boję się zapuścić korzenie w głąb ziemi. Nie wiem, co mnie tam może spotkać w tych ciemnościach. Jeśli zacznę wzrastać, mogę zniszczyć moje delikatne kiełki, przeciskając się przez ziemię nade mną... Co się stanie, jeśli otworzę moje delikatne pączki i jakiś ślimak będzie chciał je pożreć? Kiedy zakwitnę, jakieś dziecko może mnie wyrwać z ziemi. Nie, raczej wolę poczekać, aż będzie bezpieczniej. W i ę c c z e k a ł o. Jakaś kura grzebiąc w ziemi na podwórku znalazła czekające ziarenko i po prostu je zjadła. Ziarenko to ja (należy utożsamić siebie z pojęciem ziarenka) Jakim człowiekiem chcę być, czy tym, co podejmie trud i ryzyko wzrastania (tak jak ziarenko I), czy tym, który nie zaryzykuje i zostanie połknięty przez życie (tak jak ziarenko) 6.6 Uczniowie oglądają swoje zdjęcia z okresu przedszkolnego (tydzień

wcześniej nauczyciel prosi by je przynieśli) Nauczyciel prowadzi rozmowę : N. : Pamiętacie czasy przedszkolne?... Jak wiele rzeczy nie umieliście wówczas robić i jak wiele nauczyliście się przez te pięć lat. Czy ktoś z Was chciałby cofnąć się do przedszkola? U.: Nie N.: Dlaczego? U.: Jeszcze raz musiałbym uczyć się tabliczki mnożenia U.: Tak N.: Dlaczego? U.: Wszystko umiałbym i nie musiałbym uczyć się N. : Wynika z tego, że każdy z Was musiał włożyć niemały trud, aby posiąść tę wiedzę, którą posiadacie i stać się mądrzejszym człowiekiem. 6.7 Dyskusja na temat : - Czy można osiągnąć sukces bez pracy? Opowiadanie inscenizowane pt. Bez pracy nie ma kołaczy ( w wykonaniu uczniów ) wg. K. Wójtowicza Narrator - Kiedyś zapytano Beniamina Franklina wynalazcę piorunochronu skąd u niego tyle wytrwałości. Wynalazca odpowiedział : Beniamin Franklin - Obserwował pan kiedyś rzeźbiarza przy pracy. Sto razy uderza on w to samo miejsce, a mimo to nie widać najmniejszej rysy. Ale potem za sto pierwszym razem kamień pęka. Jednak przecież, nie to ostatnie

uderzenie przynosi sukces, lecz tamte sto poprzednich prowadzi do niego. - Rzeźbiarz rzeźbiący w kamieniu! Nauczyciel pyta : Czy jednak gdy kamień pęknie dzieło rzeźbiarza jest ukończone? Podsumowanie : Człowiek, podobnie jak ten rzeźbiarz przez całe życie wykuwa swój los. Ale tylko wtedy ten, kto uparcie dąży do celu, ten cel osiągnie. Pracując nad sobą kształtujemy charakter, umiejętności, życzliwość dla innych, umiejętność niesienia pomocy potrzebującym, bycia przyjacielem. Stawać się coraz bardziej człowiekiem, to wzrastać, zdobywać wiedzę, mądrość, pracować nad charakterem wypracowywać cechy pozytywne, a negatywne eliminować. Rozwijać w sobie dobro i dostrzegać je w innych. Stawać się coraz bardziej człowiekiem to kochać i szanować siebie i innych, tak samo jak chcielibyśmy aby nas kochano i szanowano. Żyć w prawdzie, zgodnie ze swoim sumieniem, nie krzywdzić nikogo słowem ani czynem. Aby młodość Wasza była wzrastaniem, radość życia, którą posiadacie nie może być zakłócona przez nieodpowiednią muzykę, filmy, prasę. Muzyka skierowana do młodzieży często celowo wzbudza agresję, przekreśla wartości, uczy wulgarności. Trzeba wyrobić w sobie krytycyzm, żeby nie zagubić się w tak ogromnym zalewie informacji, nie zawsze prawdziwych i sprzyjających rozwojowi. Niech Wasza młodość będzie wzrastaniem. Pracujcie wciąż nad sobą, nad swoim charakterem. Nie wystarczy zadowolić się tym, co się osiągnęło, ale trzeba wciąż piąć się do góry, tak, aby osiągnąć dobry owoc wspaniałych czynów. 6.8 Konstrukcja planszy Słonko kl. 5a ( W promieniach słońca wypisane są te cechy wartości, które uczeń ceni najbardziej i chce je w sobie wypracowywać )

np. uczciwość, pracowitość mądrość, prawdomówność, służyć pomocą, być dobrym przyjacielem, widzieć potrzebujących. Niech to słonko ze wspaniałymi wartościami, które chcecie wypracowywać rozświetla Waszą młodość i całe Wasze życie. 6.9 Podsumowanie lekcji. Nauczyciel : Życzę Wam, zebranym Gościom i sobie abyśmy poprzez pracę nad sobą i trwanie w dobrym dążyli do doskonałości.