PROJEKT EDUKACYJNY Z ELEMENTAMI EDUKACJI EUROPEJSKIEJ,, Wiosna U króla Maciusia Zatwierdzony do realizacji w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Lubsku w dn. 19 marca 2010 r. Autor projektu i koordynator: mgr ElŜbieta Drzewiecka Scenariusz: mgr Monika Rogalska Konkurencje sportowe: mgr Renata Binek Realizatorzy: uczniowie klas I-III, wraz z wychowawcami, rodzice uczniów
CELE GŁÓWNE: Zdobywanie podstawowych wiadomości o Unii Europejskiej. Zdobywanie informacji o państwach europejskich. Uświadomienie miejsca Polski i Polaków w Europie. Ugruntowanie poczucia toŝsamości narodowej i europejskiej. Wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole Kształtowanie postawy odpowiedzialności za powierzone zadanie. CELE OPERACYJNE: Uczeń potrafi: narysować flagi i symbole narodowe poszczególnych krajów, wskazać na mapie państwa naleŝące do Unii, zorganizować prezentację wybranego kraju UE, wymienić największe zabytki poznanych krajów, ciekawe miejsca, podać nazwiska sławnych ludzi danego państwa, zaśpiewać piosenki znane w krajach europejskich, podać przepis i sporządzić potrawę charakterystyczna dla wybranego państwa, opisać strój charakterystyczny dla danego kraju, zgodnie i odpowiedzialnie współdziałać w zespole, cieszyć się z sukcesów innych.
WIOSNA U KRÓLA MACIUSIA Projekt edukacyjny dla klas I-III z okazji Dnia Wiosny Termin: 19 marca 2010r. (piątek), 2 i 3 lekcja Miejsce: sala gimnastyczna Zadania dla klas: 1.Losowanie państwa gospodarze klas, poniedziałek 1.03.2010,gab.35,godz.10.35 2.Wykonanie flagi swojego państwa na arkuszu z bloku o formacie A-3 dowolną (jak najciekawszą) techniką. 3.Wybór 3- osobowej delegacji-ambasadorów kraju do przedstawienia swojego państwa( moŝe być scenka, opowiadanie i pokaz na mapie Europy). 4.Ambasadorowie ubrani są w stroje charakterystyczne dla swojego kraju (mogą być wymyślone). 5.Pokaz tańca, piosenka, scenka, wierszyk np. w danym języku europejskim. 6.Wybór 3 osób do konkurencji sportowych i zadaniowych (puzzle, itp.) 7.Przygotowanie daru dla króla Maciusia-ciasto lub deser charakterystyczny dla danego kraju. 8.Klasy ubierają się tego dnia na zielono, na głowy przygotowują czapeczki w barwach swojego państwa, malują teŝ twarze. Opracowała: E. Drzewiecka Proszę przekazać informację dla rodziców na zebraniach.
Scenariusz uroczystości Wiosna u Króla Maciusia 1. Apel Termin: 19 marca 2010r. Miejsce: sala gimnastyczna Dekoracja: wiosna, tron dla króla Maciusia, stanowisko na desery dla króla Maciusia, stanowisko dla jury. 2.Wprowadzenie do tematyki apelu a) Nadchodzi wiosna - ( muzyka: Antonio Vivaldi: Cztery pory roku -Wiosna ). - przywitanie klas oraz jury. b) Przywitanie króla Maciusia prezentacja krajów. KLASY I * Ambasadorowie klas pierwszych przedstawiają wybrane cechy charakterystyczne dla poszczególnych krajów UE w następującej kolejności: - przedstawienie się królowi Maciusiowi - wskazanie na mapie Europy kraju z którego pochodzą i jego stolicy, - przekazanie flagi swojego państwa, - przekazanie deseru charakterystycznego dla danego kraju, - opowiadanie ciekawostek (scenka) na temat swojego państwa, * Pozostali uczniowie z klasy - prezentacja nakryć głowy oraz strojów klas, - pokaz tańca, piosenki, scenki lub wierszyka w danym języku europejskim * Konkurencje sportowe. KLASY II * Ambasadorowie przedstawiają wybrane cechy charakterystyczne dla poszczególnych krajów UE w następującej kolejności: - przedstawienie się królowi Maciusiowi - wskazanie na mapie Europy kraju z którego pochodzą i jego stolicy, - przekazanie flagi swojego państwa, - przekazanie deseru charakterystycznego dla danego kraju, - opowiadanie ciekawostek (scenka) na temat swojego państwa, * Pozostali uczniowie z klasy - prezentacja nakryć głowy oraz strojów klas, - pokaz tańca, piosenki, scenki lub wierszyka w danym języku europejskim * Konkurencje sportowe.
KLASY III * Ambasadorowie przedstawiają wybrane cechy charakterystyczne dla poszczególnych krajów UE w następującej kolejności: - przedstawienie się królowi Maciusiowi - wskazanie na mapie Europy kraju z którego pochodzą i jego stolicy, - przekazanie flagi swojego państwa, - przekazanie deseru charakterystycznego dla danego kraju, - opowiadanie ciekawostek (scenka) na temat swojego państwa, * Pozostali uczniowie z klasy - prezentacja nakryć głowy oraz strojów klas, - pokaz tańca, piosenki, scenki lub wierszyka w danym języku europejskim * Konkurencje sportowe. Po skończonych zadaniach i konkurencjach sportowych dla danej grupy wiekowej jury ocenia: - flagę, - deser, - prezentację kraju przez ambasadorów - strój, - konkurencje sportowe. 3.Zakończenie apelu. Podsumowanie punktów. Wręczenie dyplomów i wyróŝnień przez przewodniczącego jury w kategorii klas pierwszych, drugich, trzecich.
Przebieg uroczystości: Proponujemy, aby zadania były przeplatane konkurencjami sprawnościowymi dla poszczególnych grup wiekowych, by uniknąć monotonii (najpierw prezentacja klas I-wszych poczym następują konkurencje sprawnościowe dla tej grupy wiekowej- kolejno klasy II, III). Przygotowujemy tabele oceniania dla jury (załącznik 1) Wiosna czujemy powiew ciepłego wiatru, wkoło wszystko się zieleni i budzi się do Ŝycia, a my obudziliśmy się tak wcześnie, aby zabawą przywitać wiosnę i pogonić bałwana. Dzisiaj się wspólnie bawimy i chociaŝ na moment zapomnijmy o kartkówkach, sprawdzianach, odpytywaniach itp. W takim razie zaczynamy. Serdecznie zapraszamy na powitaniu wiosny u króla Maciusia Gorąco witamy jury w składzie: przewodnicząca jury panią dyrektor ElŜbietę Haściło panią pedagog Beatę Kireńczuk oraz pana Mirosława Firutę Witamy grono pedagogiczne oraz wszystkich uczniów. Zapraszamy do wspólnej zabawy. Powitanie króla Maciusia. Za chwilę poprosimy 3 osobowe grupy ambasadorów klas pierwszych do zaprezentowania wybranego państwa. W czasie trwania konkursu będziecie przedstawiać kolejno zadania: - przedstawienie się królowi Maciusiowi - wskazanie na mapie Europy kraju, z którego pochodzą i jego stolicy, - przekazanie flagi swojego państwa, - przekazanie deseru charakterystycznego dla danego kraju, - opowiadanie ciekawostek (scenka) na temat swojego państwa, * Pozostali uczniowie z klasy - prezentacja nakryć głowy oraz strojów klas, - pokaz tańca, piosenki, scenki lub wierszyka w danym języku europejskim * Konkurencje sportowe.
Podczas trwania konkursów jury w skali od 1-5pkt oceniać będzie: - flagę państwa, - deser, - sposób prezentacji ciekawostek o kraju, - pokaz tańca, scenki lub wierszyka w danym języku europejskim, - nakrycia głowy, - oraz konkurencje sportowe. A teraz rozpoczynamy konkursy. Jako pierwszą prosimy klasę I a. Dziękujemy klasie I a i zapraszamy klasę I b. Dziękujemy klasie I b i zapraszamy klasę I c. Dziękujemy klasom pierwszym za udział w konkurencjach i konkursach konkurencji sportowej. Zapraszamy do konkursu klasy II Dziękujemy równieŝ druŝynom za rozwiązane hasła. Przedstawienie wyników konkurencji i zadań. Teraz zapraszamy klasy II. Przypomnienie kolejności prezentowania zadań. Jako pierwsza wystąpi klasa II a. Dziękujemy klasie II a i prosimy klasę II b. Dziękujemy klasie II b i prosimy klasę II c.
Dziękujemy klasom drugim za udział w konkursach. Przedstawienie wyników konkurencji i zadań. Teraz zapraszamy klasy III Przypomnienie kolejności prezentowania zadań. Jako pierwsza wystąpi klasa III a. Dziękujemy klasie III a i prosimy klasę III b. Dziękujemy klasie III b i prosimy klasę III c. Dziękujemy klasom trzecim za udział w konkursach Dziękujemy wszystkim uczniom za wspaniałą zabawę. Prosimy o muzykę, a jury o podliczenie punktów i przedstawienie wyników punktacji. Jury prosimy o podsumowanie punktów i ogłoszenie wyników dzisiejszych konkursów. PRZEWODNICZĄCA JURY: Ogłaszam, iŝ I MIEJSCE w kategorii klas pierwszych zajęła kl.... I MIEJSCE w kategorii klas drugich zajęła kl.... I MIEJSCE w kategorii klas trzecich zajęła kl....
Punktacja Klasa I a Klasa I b Klasa I c Klasa II a Klasa II b Klasa II c KlasaIII a KlasaIII b KlasaIII c Flaga Deser Prezentacja kraju Taniec, wierszyk, piosenka Czapeczki w barwach kraju Konkurencje sportowe Razem