PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI



Podobne dokumenty
PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Cenne informacje dla rodziców

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

GRY MATEMATYCZNE. Matematyka w rękach dziecka zabawy z Numiconem. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu bogatych obrazów pojęciowych liczb.

Maluszki kodują z Uczymy dzieci programować

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

OPRACOWANO W RAMACH PROJEKTU "PODNOSZENIA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA I EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W ZAKRESIE ROZWIJANIA UZDOLNIEŃ

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

WRZESIEŃ TYDZIEŃ 1.: A JA WOLĘ NASZE PRZEDSZKOLE

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Praktyka w ramach projektu Klucz do uczenia się rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE


SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

uczymy się współpracujemy bawimy się rozmawiamy odkrywamy ruszamy się

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

Scenariusz 4. Realizacja

Zabawy matematyczne. zabawa wymagająca więcej czasu. zabawa trwająca krótko. zabawa na dworze. zabawa do wykonania w domu

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

edukacja językowa: rozpoznawanie i nazywanie narzędzi, zapamiętywanie, koncentracja

Zabawy matematyczne dla trzylatka

podręcznik z ćwiczeniami dla klasy pierwszej

Temat scenariusza: W Krainie Balonii Programy wykorzystane podczas zajęć: KRÓLIK BYSTRZAK DLA ZERÓWKI LICZ ZE ŚWINKOLOTKĄ

,,Doświadczam, myślę, jestem kreatywny

Nr art XXL Papillon

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Sześciolatek w pierwszej klasie

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Przebieg gry podczas budowania Tutaj chodzi o zastosowanie Elementów Budowli i zdobycie Żetonów Budowy.

Działania uczniów klasy 3a wg Scenariusza zajęć edukacyjnych z matematyki Wykorzystanie w edukacji matematycznej własnej gry planszowej

PIOSENKI I WIERSZE, KTÓRYCH SIĘ UCZYMY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć. Metody: podająca, ekspresyjna, poszukująca, działań praktycznych, ekspresja plastyczna, muzyczna.

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Ulubione zajęcia i zabawy przedszkolaków

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Nabycie umiejętności graficznych wymaga rozwoju umiejętności motorycznych, koordynacji wzrokowo-ruchowej i samoregulacji. NPDN PROTOTO - J.

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Dziecięca matematyka wg Edyty Gruszczyk- Kolczyńskiej Zajęcia warsztatowe

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 84 Temat: Zabawa w architektów poznajemy różne rodzaje budowli.

ELEMENTY GRY. 72 karty pokoi (6 rodzajów po 12 kart) 4 karty startowe. 4 karty zmiany punktacji 4 dodatkowe karty zmiany punktacji.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Jak zintegrować grupę? Łamacze lodów

Temat lekcji: W kąciku zabawek.

Podsumowanie zajęć Klubu pod Parasolem w roku 2009/2010

Gra polega na dopasowaniu puzzli w pary zgodnie z załączonymi przykładami.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Ewa Sprawka

Temat: Jak szybko płynie czas?

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY GR. B ROK SZKOLNY 2014/2015. Projekt edukacyjny Mieszkamy w Polsce!

Gra logiczna dla 2 5 osób Czas rozgrywki około 45 minut Wiek od 7 lat

Mini Potworki. Gra Układanka ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA:

Rozwój min

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Kolory - plan treningowy. Maluj, połącz i ucz się poprzez zabawę.

1-2 wiek 20. min. Spis treści

ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZE NA MAJ 2019 GRUPA: MOTYLKI

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Cykl spotkań edukacyjnych w Zespole Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie pod nazwą: Wiem więcej, lepiej pracuję i skuteczniej pomagam.

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Pory roku: zima. Temat: Miesiące

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Broszura informacyjna dla przedszkola i domu. Art nr puzzle edukacyjne Mój dzień

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNE

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

klasa I moduł 04: FRUIT

Najciekawsze gry i zabawy podczas przerw w szkole - opis zapomnianych gier

WSPOMAGANIE DZIECKA W ROZWOJU INTELEKTUALNYM. A mowa B percepcja wzrokowa C percepcja słuchowa D myślenie E pamięć F uwaga G lateralizacja H wiedza

Scenariusz zajęć dla 5- latków

Philippe des Pallières

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia

Scenariusz zajęcia z elementami programowania dla dzieci 3 - letnich

Transkrypt:

6 PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI Zabawki jako pomoce dydaktyczne Proponowane ćwiczenia Budowanie

MATEMATYKA: podstawowe pojęcia matematyczne odkrywanie podstawowych cech przedmiotów kolor rozpoznawanie liczby wykorzystanych elementów - porównywanie przedmiotów ze względu na kolor - podstawowe obliczenia jeden, wiele GRUPA WIEKOWA: 18 miesięcy do 6 lat Poproś, aby dzieci zbudowały dowolną konstrukcję. Następnie dzieci siadają w kole i ustawiają konstrukcje przed sobą. Dzieci kolejno pokazują i mówią, co zbudowały. Pokaż dzieciom czerwony element. Zapytaj, kto wykorzystał CZERWONY klocek w swojej konstrukcji. Te dzieci, które tak zrobiły, podnoszą rękę do góry. Sprawdź, czy tak jest faktycznie. Zadawaj pytania dotyczące kolorów, które dzieci akurat uczą się rozpoznawać np.: Użyłeś JEDNEGO, czy WIELU klocków?, Elementów w jakich jeszcze kolorach użyłeś do zbudowania tego przedmiotu?, Kto nie wykorzystał CZERWONEGO klocka?, itd. Ćwiczenie można powtórzyć w odniesieniu do innych podstawowych kolorów. 3

GRUPA WIEKOWA: 18 miesięcy do 6 lat MATEMATYKA: podstawowe pojęcia matematyczne JĘZYK: mówienie odkrywanie podstawowych cech przedmiotów kolor opisywanie przedmiotów w oparciu o wyobraźnię - porównywanie przedmiotów ze względu na kolor - podstawowe obliczenia jeden - słownictwo dotyczące kolorów i ilości - rozwijanie kreatywności za pomocą zabaw i wyobraźni Dzieci siadają w kręgu i układają elementy w stos. Jedno z dzieci wybiera kolor (niebieski, żółty, zielony lub czerwony), pozostałe szukają elementu w podanym kolorze. Wyznacz czas, w czasie którego dzieci muszą znaleźć i pokazać odpowiedni klocek. Dzieci opisują go, mówią jakiego jest koloru i wyobrażają sobie, że jest to jakiś przedmiot np.: Mam niebieskiego królika., Mam niebieski telefon., itd. Dzieci wspólnie budują NIEBIESKĄ wieżę. Powtórz ćwiczenie w odniesieniu do innych kolorów. 4

MATEMATYKA: podstawowe określanie ilości wprowadzenie do matematyki wyrażanie ilości - podstawowe obliczenia jeden, kilka GRUPA WIEKOWA: 18 miesięcy do 6 lat Poproś, aby dzieci zbudowały dowolną konstrukcję. Następnie wskaż na pojęcia odnoszące się do ilości wiele elementów, jeden element. Umieść jedną z konstrukcji na jednym końcu sali, a pozostałe na drugim. Powiedz: JEDEN. Dzieci przechodzą na ten koniec sali, w którym jest jedna konstrukcja. Powiedz: KILKA. Dzieci przechodzą na ten koniec sali, w którym jest ustawionych kilka konstrukcji. 5

GRUPA WIEKOWA: 18 miesięcy do 6 lat MATEMATYKA: podstawowe pojęcia matematyczne podstawowe pojęcia matematyczne - cechy i powiązania między przedmiotami i zbiorami; podobieństwa i różnice Poproś, aby dzieci zbudowały określoną konstrukcję, dokładanie TAKĄ SAMĄ jak podana przez ciebie propozycja. W tym zadaniu dzieci ćwiczą łączenie kolorów i rozróżnianie pojęć POWYŻEJ i PONIŻEJ np. weź żółty element, następnie niebieski, który umieść nad żółtym, itd. Proponowane budowle nie powinny być trudne do odwzorowania. Możesz zasugerować zbudowanie wieży, kolejki, itp. Następnie dzieci budują inne konstrukcje. Zadawaj pytania związane z pojęciami: TAKI SAM i INNY. 6

MATEMATYKA: podstawowe pojęcia matematyczne ŚRODEK WYRAZU: rytm podstawowe pojęcia matematyczne podstawowe umiejętności muzyczne - porównywanie pod kątem koloru różnych przedmiotów - cechy i powiązania między przedmiotami i zbiorami; podobieństwa i różnice - poznawanie i przyswajanie pojęć odnoszących się do orientacji przestrzennej; przed za - koordynacja ruchowa w rytm muzyki GRUPA WIEKOWA: 18 miesięcy do 6 lat Ułóż przed dziećmi elementy konstrukcyjne. Weź jeden z nich i pokaż dzieciom. Poproś, aby dzieci podniosły TAKI SAM element pod względem kształtu, koloru i wielkości. Powtórz w odniesieniu do innych elementów. Pokaż dzieciom trzy elementy, z których dwa są TAKIE SAME, a jeden jest INNY. Dzieci muszą powiedzieć, który element jest inny od pozostałych. Po wprowadzeniu pojęć TAKI SAM i INNY, poproś aby dzieci usiadły w kręgu. Rozdaj każdemu dziecku po takim samym elemencie, ale sam weź inny. Wszyscy (ty też) układacie PRZED sobą swój element. W rytm piosenki podajecie sobie wokół elementy. Gdy piosenka się skończy, przerywacie podawanie. Dzieci patrzą, u kogo znalazł się INNY element. Ćwiczenie można powtórzyć w ten sposób, przy czym dzieci kładą klocki ZA sobą. Po zakończonej zabawie, dzieci tworzą konstrukcje z elementów, które są TAKIE SAME. 7

GRUPA WIEKOWA: 18 miesięcy do 6 lat MATEMATYKA: podstawowe pojęcia matematyczne odkrywanie podstawowych cech przedmiotów kolor wprowadzenie pojęć odnoszących się do orientacji przestrzennej; przed za - porównywanie przedmiotów ze względu na kolor - poznanie pojęć odnoszących się do orientacji przestrzennej; nad (na) pod Na początku przedstaw dzieciom pojęcia NAD (POWYŻEJ) i POD (PONIŻEJ). Dzieci razem budują kolorową wieżę, na jej szczycie układają czerwony element. Zapytaj: Jaki kolor jest na szczycie wieży? Jaki kolor jest poniżej?. Każde dziecko buduje swoją wieżę, umieszczając CZERWONY element na szczycie, a pod nim również CZERWONY (lub inny poznawany kolor). Ćwiczenie można powtórzyć w odniesieniu do koloru NIEBIESKIEGO i ŻÓŁTEGO. 8

MATEMATYKA: podstawowe pojęcia matematyczne ŚRODEK WYRAZU: rytm odkrywanie podstawowych cech przedmiotów kolor wprowadzenie pojęć odnoszących się do orientacji przestrzennej; przed za podstawowe umiejętności muzyczne wyrabianie nawyku utrzymywania porządku - porównywanie przedmiotów ze względu na kolor - orientacja przestrzenna: wewnątrz (w) na zewnątrz (poza) - koordynacja ruchowa w rytm muzyki - utrzymywanie porządku GRUPA WIEKOWA: 18 miesięcy do 6 lat Dzieci poznają pojęcia WEWNĄTRZ (W) NA ZEWNĄTRZ (POZA) przy pomocy pudełka zawierającego elementy konstrukcyjne. Dzieci siadają w kręgu i z pudełka wyjmują klocki. Zapytaj: Czy elementy są w pudełku, czy poza pudełkiem. Każde dziecko bierze jeden klocek. Powiedz, że wszystkie CZERWONE muszą znaleźć się WEWNĄTRZ pudełka. W rytm piosenki dzieci wkoło przekazują sobie elementy. Najlepiej będzie, jeśli piosenka będzie o kolorze czerwonym lub będzie miała z nim związek. Zatrzymaj nagranie, dzieci przerywają podawanie elementów. Te dzieci, które mają w tym momencie CZERWONY, wkładają go DO pudełka. Zapytaj, czy CZERWONE elementy są WEWNĄTRZ, czy na ZEWNĄTRZ. Następnie zapytaj, czy ŻÓŁTE są WEWNĄTRZ, czy na ZEWNĄTRZ i dalej tak samo w odniesieniu do NIEBIESKICH i ZIELONYCH elementów. Powtórz ćwiczenie w odniesieniu do pozostałych kolorów. Zabawa kończy się, gdy wszystkie elementy znajdą się WEWNĄTRZ pudełka. Na zakończenie powiedz dzieciom, że sprzątnięcie po zabawie jest ważne, bo dzięki temu będzie utrzymany porządek, a zabawki nie pogubią się ani nie zniszczą. 9

GRUPA WIEKOWA: 18 miesięcy do 6 lat MATEMATYKA: wielkość ŚRODEK WYRAZU: odgrywanie ról opisywanie, porównywanie wielkości: mały duży podstawowe umiejętności aktorskie do przedstawiania rzeczywistych lub wyobrażonych sytuacji, czynności - cechy przedmiotów: duży mały. - odgrywanie ról W tym ćwiczeniu wykorzystaj elementy w dwóch wielkościach (Kim Buni lub Cock Blok). Ułóż z nich dwa stosy jeden z małych, a drugi z dużych elementów. Zabawa rozpoczyna się w momencie, gdy powiesz DUŻY. Wówczas każde dziecko bierze jeden duży element, idzie dookoła sali w rytmie melodii granej na jakimś instrumencie, stawiając duże kroki i udając olbrzyma, który idzie na palcach z ramionami wzniesionymi do góry. Gdy powiesz MAŁY, dzieci biorą mały element, wędrują wokół sali, udając krasnoludki, które pochylone idą małymi kroczkami. Następnie dzieci budują dwie takie same konstrukcje jedną z dużych elementów, a drugą z małych. Omów z dziećmi różnice pomiędzy obiema konstrukcjami, akcentując słowa MAŁY i DUŻY. Dzieci opowiadają o swoich konstrukcjach i porównują z rzeczywistością np. czy samochód jest mniejszy, czy większy od samolotu, a czy samolot jest mniejszy/większy od domu, czy króliki mogą być i małe i duże, itd. W tym ćwiczeniu warto wykorzystać następujące zabawki: KimBuni (ref. 32210) KimBuni Super (ref. 32220) COCK BLOC (ref. 32310, ref. 32315) COCK BLOC Super (ref. 32320, ref. 32323, ref. 32326, ref. 32330, ref. 32333) 10

GRUPA WIEKOWA: 18 miesięcy do 6 lat MATEMATYKA: podstawowe pojęcia matematyczne wprowadzenie do matematyki; poznanie pojęć dot. położenia w przestrzeni; odróżnianie kolorów - położenie: za (z tyłu) przed (z przodu) - rozpoznawanie i odróżnianie kolorów - stosowanie się do reguł zabawy Dzieci siadają w kręgu, każde bierze po jednym elemencie. Powiedz: Połóżcie klocek z tyłu za sobą tak, aby pozostałe dzieci go nie widziały. Zabawa polega na odgadywaniu kolorów ukrytych elementów. Wybierz jedno dziecko, które musi odgadnąć, jakiego koloru jest element, który znajduje się ZA plecami innego dziecka. Odgadujący wskazuje na jedno dziecko, mówi jego imię i podaje kolor elementu. Wskazane dziecko pokazuje swój element. Jeśli odgadujący trafi i poda dobry kolor, zatrzymuje element i kładzie go PRZED sobą, a drugie dziecko bierze następny kolor. Jeśli odgadujący poda zły kolor, element nie trafia do niego, lecz wraca z powrotem za plecy. Gdy wszystkie elementy znajdą się już Z PRZODU, dzieci mogą zbudować z nich dowolną konstrukcję. 11

www.miniland.es Miniland, S.A. 2007 CONSTRUCCIONES