mgr Alina Gadomska Nauczyciel nauczania zintegrowanego Szkoły Podstawowej Nr 4 w Działdowie SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ Blok tematyczny: Witaj wiosno! Temat dnia: Pierwsze wiosenne kwiaty. Cele ogólne: - uwrażliwianie na piękno budzącej się przyrody - wdrażanie do przestrzegania zasad ochrony roślin - zapoznanie z nazwami pierwszych wiosennych kwiatów chronionych Cele szczegółowe: Uczeń: - dostrzega piękno wiosennej przyrody - umie rozwiązać zagadkę - umie rozwiązać wybierankę matematyczną - zna pojęcie rośliny chronionej - rozpoznaje kilka wiosennych roślin chronionych - umie zaśpiewać piosenkę - potrafi dokonać obliczeń z przekroczeniem progu dziesiątkowego - doskonali umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych - umie ułożyć zdania z rozsypanki wyrazowej Metody: słowna: rozmowa oglądowa: pokaz, obserwacja zabawa dydaktyczna aktywizująca: graffiti Formy: indywidualna jednolita, grupowa Środki dydaktyczne: wybieranka matematyczna, ilustracje roślin chronionych, karty pracy, rozsypanka wyrazowa, tekst wiersza, plakaty z niedokończonymi zdaniami, liczmany w postaci krokusów i stokrotek.
Przebieg zajęć: 1.Dzieci otrzymują kartki z tematem dnia. Aby odszyfrować temat dnia należy obliczyć sumy i różnice a następnie wyniki wpisać rosnąco do tabeli rozwiązań. Wpisując pod spodem przyporządkowane wynikom sylaby otrzymamy hasło. 16-5= 11 ZWIA 20-5= 15 SNY 9+4= 13 NY 8+6= 14 WIO 6+6= 12 STU 11 12 13 14 15 ZWIA STU NY WIO SNY Po odczytaniu hasła dnia, dzieci śpiewają piosenkę pt.: Wkrótce wiosna 2.Nauczyciel wiesza na tablicy ilustrację pierwszych wiosennych kwiatów. Dzieci wypowiadają się na temat ich wyglądu i miejsca gdzie można je spotkać. 3.Nauczyciel czyta dzieciom zagadki. Dzieci odgadują zagadki, rozpoznają kwiaty na ilustracjach i podpisują ich nazwy w kartach pracy. Niedługo zima pryśnie, śnieg już przebiłem Zanim, żółtym kolorem pozdrawiając wiosnę, zjawił się wieczorem słoneczny Miła niespodzianka już kwitnie
Powiem po prostu niezawile. Skromny lecz piękny jest Zwykle złote, białe albo fioletowe wychodzą spod ziemi marcowe. 4.Nauczyciel mówi wiersz: Gdy będziesz szedł dróżką leśną albo polną, To pamiętaj, że niektórych roślin zrywać nie wolno. A jeśli nawet wolno, to po co? Niech się lasy na wiosnę zielenią a łąki złocą Dzieci wspólnie z nauczycielem ustalają, że są rośliny których zrywanie i kupowanie jest zabronione. Są to rośliny chronione. 5.Nauczyciel poleca dzieciom aby ułożyły zdania z rozsypanki wyrazowej, to dowiedzą się, które wiosenne kwiaty są pod ochroną. Krokus przebiśniegi, przylaszczki, zawilce i sasanki są pod ochroną! Nie zrywaj i nie kupuj tych roślin! 6.Rozwiązywanie zadań z treścią. Nauczyciel odsłania tekst zadania 1 na tablicy: Zadanie 1: Na polanie rosło 13 krokusów. Wieczorem zwiędło 8 krokusów. Ile krokusów zostało? (Wskazane dziecko przypina odpowiednią ilość krokusów). *Rozwiązanie zadania z zastosowaniem odejmowania z przekroczeniem progu dziesiątkowego: 13-8=13-3-5=5
Zadanie 2: W ogrodzie Hania posadziła 7 białych stokrotek i 8 różowych. Ile kwiatów posadziła Hania? (Wskazane dziecko przypina odpowiednią ilość stokrotek). *Rozwiązanie zadania z zastosowaniem dodawania z przekroczeniem progu dziesiątkowego: 7+8=7+3+5=15 Rozwiązanie i odpowiedź dzieci zapisują w zeszytach. 7.Metoda aktywizująca-graffiti (podsumowanie zajęć): W kilku miejscach sali wywieszone są plakaty z niedokończonymi zdaniami: Gdy zobaczysz w lesie kwiaty chronione to... Gdy zobaczysz na rynku rośliny chronione to... - Uczniowie chodząc po sali zapoznają się z treścią niedokończonych zdań, po czym kończą je na swój sposób. - Po zakończeniu zadania chętni uczniowie odczytują dokończone zdania. 8. Zadanie pracy domowej. Dzieci otrzymują kartki z tekstem wiersza, którego mają nauczyć się na pamięć.