Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!



Podobne dokumenty
TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Dlaczego klimat się zmienia?

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

-badają problemy związane z planowaniem, projektowaniem środowiska swojego zamieszkania i poruszania

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Aktywne metody nauczania.

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

TEMAT: ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ- ćwiczenia.

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Bezdomność- przeciwko stereotypom

1. Obywatel w urzędzie gminy

Pojęcie i klasyfikacja podatków

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Moje działanie, mój sukces!

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Temat: Oko w oko z żywiolem

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI I JEGO ORGANY. Lekcja wiedzy o społeczeństwie przeprowadzona metodami aktywnymi

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

Szkoła podstawowa - klasa 6

TEMAT: Nasze pomysły na oszczędzanie energii elektrycznej i prawidłowe obchodzenie się z prądem

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

KONSPEKT ZAJĘĆ. Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości

Metoda dyskusji na lekcji języka polskiego.

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Gdzie jest moje miejsce w szkole?


Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć nr 7

Metody pracy: burza mózgów, socjogram, rankingowanie, wizualizacja, dyskusja.

Scenariusz lekcji na Konkurs Moja lekcja o seksualności człowieka

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Plan metodyczny lekcji

Cele operacyjne uczestnicy: -analizują uwarunkowania społeczno przestrzenne i kulturowe w miejscu swojego zamieszkania i przebywania,

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"

Scenariusz zajęć. Temat: Sąsiedzi Polski i ich flagi- wykorzystanie elementów kodowania. - będziesz oznaczał położenie tych państw względem Polski ;

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz lekcji geografii z wykorzystaniem podręcznika multimedialnego wydawnictwa KLETT

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz lekcji: Rządzenie, wpływ? Czym jest samorząd uczniowski?

Nie owijam w bawełnę asertywność.

klas I-III Szkoły Podstawowej

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Rozmowa z zaczarowanym lusterkiem odnajduję się w grupie.

Odkrywcy świata. Jak wykorzystać wiatr? Lekcja 3: Autor: Anna Romańska, Marcin Piotrowicz

Kto puka do naszych drzwi?

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Energia. Edukacji. Scenariusze lekcji Szkoła podstawowa, klasa V

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Lekcje z klimatem. pakiet edukacyjny dla nauczycieli

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

SCENARIUSZE KATECHEZY

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa treści zadań nawiązują do edukacji polonistycznej.

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Absolwent wobec problemu bezrobocia. Autor: mgr Dorota Fac

Transkrypt:

Autor: Urszula Depczyk Dla kogo: szkoła podstawowa, klasa VI Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie! Cele lekcji: Kształcenie umiejętności dostrzegania zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi na kuli ziemskiej; Uświadamianie konieczności podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska; Doskonalenie umiejętności rozwiązywania problemów i samodzielności w podejmowaniu decyzji; Przewidywane osiągnięcia ucznia: Wymienia niepokojące zjawiska atmosferyczne i ich skutki; Wyjaśnia wpływ człowieka na ocieplanie klimatu Ziemi; Potrafi ocenić wpływ swoich zachowań na proces zmian klimatycznych na świecie; Rozumie konieczność dokonywania właściwych wyborów i decyzji związanych z oszczędzaniem energii; Zmienia swoją postawę wobec środowiska; Potrafi współpracować w zespole i prezentować swoje zdanie na dany temat; Czas trwania: 2 x 45 minut Metody i formy pracy: praca indywidualna i praca w grupach; dyskusja, karta pracy, burza mózgów, drzewo decyzyjne, mapa myślowa, metaplan, zabawa dydaktyczna:,,nasze obietnice ; Materiały dydaktyczne: instrukcje do pracy poszczególnych grup (zał.1); karty pracy uczniów (zał.2); materiały pomocnicze: arkusze szarego papieru, kolorowe kartki, pisaki; materiały źródłowe: strona internetowa www.klimatdlaziemi.pl Przebieg zajęć Pierwsza godzina lekcyjna Część wstępna: Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło: globalne ocieplenie, prosi uczniów o podanie własnych skojarzeń związanych z tym zjawiskiem. Wszystkie podawane propozycje są zapisywane i powstaje,,mapa skojarzeń. Następuje podsumowanie wspólnej pracy, podanie i zapisanie tematu zajęć. Część główna: Nauczyciel krótko omawia przyczyny i skutki zmian klimatycznych na świecie, wykorzystując foliogramy, zdjęcia, artykuły prasowe i inne materiały źródłowe, a miniwykład kończy pytaniem skierowanym do wszystkich uczniów i prosi ich o chwilę refleksji:,,czy możemy pozostawać obojętni w obliczu zagrożenia największą katastrofą ekologiczną na naszej planecie?

Zacznij od siebie samego! Na tablicy przyczepia trzy kartki z hasłami według wzoru: DOWIEDZ SIĘ! POMYŚL! ZROZUM! Następnie nauczyciel przedstawia problem, który będzie tematem dalszej pracy uczniów w zespołach i zapisuje go na tablicy: Wpływ człowieka na ocieplanie klimatu Wyjaśnia, że zadaniem wszystkich grup będzie przeprowadzenie dyskusji oraz zapisanie jej efektów w graficzny sposób według podanego wzoru. Dzieli klasę na grupy i rozdaje przygotowane materiały i instrukcje dla poszczególnych zespołów (zał.1) i określa czas wykonania pracy - 20 minut. Podsumowanie: Liderzy poszczególnych grup prezentują wykonane prace, uczniowie dokonują oceny prezentacji i zapisują wniosek: Ludzie powinni zmienić swoją postawę! 2

Załącznik 1 Instrukcje pracy dla grup Instrukcja dla grupy I DOWIEDZ SIĘ! DOWIEDZ SIĘ! Korzystając z wiadomości zdobytych na lekcji oraz materiałów źródłowych uzupełnij mapę myślową. Wpisz w odpowiednie miejsca: 1. Co się dzieje? niepokojące zjawiska w przyrodzie 2. Co może się wydarzyć? przewidywane dalsze zmiany i ich skutki 3. Wnioski WPŁYW CZŁOWIEKA NA OCIEPLANIE KLIMATU CO SIĘ MOŻE WYDARZYĆ? TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ CO SIĘ DZIEJE? CO SIĘ MOŻE WYDARZYĆ? WNIOSKI

Instrukcja dla grupy II POMYŚL! POMYŚL! Podyskutuj na temat rozważanego problemu, a następnie korzystając z wiadomości zdobytych na lekcji oraz materiałów źródłowych, wpisz w odpowiednie miejsca problem oraz krótkie odpowiedzi na postawione pytania tworząc metaplan według wzoru: Jak jest? - opis aktualnego stanu Jak być powinno? - pomysły Dlaczego nie jest tak jak być powinno? - przyczyny Wnioski PROBLEM JAK JEST? JAK POWINNO BYĆ? DLACZEGO NIE JEST TAK JAK POWINNO BYĆ? WNIOSKI

Instrukcja dla grupy III - ZROZUM! ZROZUM! Korzystając z wiadomości zdobytych na lekcji oraz materiałów źródłowych rozważ dwie możliwości rozwiązania postawionego problemu oraz ich skutki: TAK działanie NIE brak działania Uzupełnij drzewko decyzyjne według wzoru: 1. w pniu drzewa wpisz problem 2. po prawej stronie skutki podjęcia działań przez człowieka 3. po lewej stronie skutki zaniechania działań przez człowieka 4. na końcu w koronie drzewa zapisz cel rozwiązania problemu i uzyskane wartości CEL WARTOŚCI brak działania działanie SKUTKI PROBLEM

Druga godzina lekcyjna kontynuacja tematu Część wstępna: Nauczyciel przypomina wnioski z poprzedniej lekcji, następnie zadaje uczniom pytanie: Co może zrobić każdy z nas dla ratowania naszej planety? Uczniowie udzielają odpowiedzi, podają swoje propozycje, nauczyciel zapisuje je na tablicy powstaje,,bank ciekawych pomysłów na rozwiązanie problemu. Część główna: Nauczyciel przyczepia czwartą kartę na tablicy: ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Uczniowie otrzymują karty pracy (zał.2) i pracują w zespołach 2-osobowych. Chętni uczniowie przedstawiają swoje propozycje, nauczyciel sprawdza prace uczniów, koryguje błędy, uzupełnia wypowiedzi.

Załącznik 2 Karta pracy ucznia - ZACZNIJ DZIAŁAĆ! ZACZNIJ DZIAŁAĆ! Zastanów się, jakie działania ograniczające skutki globalnego ocieplania Ziemi możesz podejmować w codziennym życiu: w domu, w najbliższym otoczeniu, przemieszczając się z miejsca na miejsce i podczas zakupów. Uzupełnij mapę myślową według wzoru: DOM ZAKUPY JA TRANSPORT OTOCZENIE

Podsumowanie: Wspólna zabawa tworzenie,,klasowego DRZEWA OBIETNIC. Uczniowie otrzymują karteczki zielonego koloru, odrysowują kontur swojej dłoni, wycinają 5-6,,rączek. Następnie wypisują na przygotowanych w ten sposób wzorach kilka swoich obietnic dotyczących zmiany postawy wobec środowiska. Nauczyciel przykleja na tablicy duży arkusz papieru z narysowanym drzewem, a uczniowie po kolei przyklejają swoje obietnice. Taka forma podsumowania zajęć, której towarzyszą ogromne emocje uczniów rozbudza zainteresowania problemami środowiska i sprzyja zmianie postawy i zachowań związanych z oszczędzaniem energii na co dzień. Praca domowa dla chętnych: Zaprojektuj ulotkę zachęcającą ludzi do oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej. Wykonaj poster,,mój ekologiczny dom.