Szkoła Podstawowa Sióstr Misjonarek Św. Rodziny Im. Bł. Bolesławy Lament W Białymstoku Prezentacja Plenerowej imprezy prozdrowotnej Bieg dla zdrowia Pod hasłem: zdrowo żyjemy- zdrowie szanujemy W wykonaniu zespołów klas V-VI Opracowanie: Anna Piotrowska Koordynator: Leonarda Chrzanowska Białystok, wrzesień 2014 r.
Opracowanie scenariusza : Leonarda Chrzanowska Prowadzenie imprezy: Leonarda Chrzanowska,Modest Dziekoński i Anna Chomiczewska Koordynator: Leonarda Chrzanowska Opracowanie biuletynu: Anna Piotrowska Wychowawcy: M. Szczech, J. Dobiecka, K. Charytoniuk, M. Ogryzko, D. Zimnoch, M. Kupińska Jurorzy: Stacja I : Higiena osobista i otoczenia -pani D. Topczewska Stacja II: Bezpieczeństwo w życiu codziennym - pan M. Dziekoński Stacja III: Zdowy styl odżywiania - pani. J. Malinowska - Czerkas Stacja IV: Wychowanie do życia w rodzinie i społeczności:- pani A. Piotrowska Stacja V: Psychospołeczne aspekty zdrowia pani L. Kozłowska Stacja VI: Aktywność fizyczna pani A. Chomiczewska Stacja VII: Profilaktyka uzależnień - pan M. Matuszelański 2
Cele imprezy prozdrowotnej Bieg dla zdrowia Przekazywanie uczniom wszechstronnej wiedzy o zdrowiu Stwarzanie sytuacji, w których uczniowie aktywnie, kreatywnie współtworzą swoją wiedzę o zdrowiu. Wyzwolenie inicjatywy uczniów. Kształtowanie nawyków,postaw i zachowań sprzyjających zdrowiu. Rozbudzenie zainteresowań uczniów ich własnym zdrowiem Kształtowanie otoczenia sprzyjającego zdrowiu. Uczenie współdziałania, współdecydowania. Uczenie właściwej rywalizacji zgodnie z zasadą fair- play Integrowanie i aktywizowanie społeczności szkolnej w promocję zdrowia Promowanie zdrowego,aktywnego, bezpiecznego stylu życia. 3
Przygotowanie plenerowej imprezy w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia Bieg dla zdrowia pod hasłem Zdrowo żyjemy- zdrowie szanujemy Miejsce imprezy. Teren wokół stawu przy ulicy Mickiewicza Teren oznaczony jest kolorowymi balonami. Wykonana jest brama wejściowa- transparent Zdrowo żyjemy zdrowie szanujemy. Plac apelowy udekorowany jest transparentami i balonami. Na terenie wokół stawu rozmieszczonych jest 7 stacji oznaczonych tabliczkami i udekorowanymi balonami. Przy stacjach umieszczone są przybory i przyrządy potrzebne do poszczególnych konkurencji. Czas trwania plenerowej imprezy : Bieg dla zdrowia kl. V godz. 11.00-12.00 kl. VI godz. 12.00-13.00 4
Przebieg plenerowej imprezy w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia Zdrowo żyjemy zdrowie szanujemy W plenerowej imprezie prozdrowotnej Bieg dla zdrowia pod hasłem Zdrowo żyjemy zdrowie szanujemy biorą udział zespoły klasy V i VI Zespoły klasowe ustawiają się na wyznaczonym placu. Koordynator SzZEZ- autor projektu wita zebranych i przedstawia cele imprezy prozdrowotnej.następnie dokonuje prezentacji osoby prowadzącej Bieg dla zdrowia oraz przedstawia jurorów poszczególnych konkurencji. Nauczyciel prowadzący przedstawia przebieg imprezy. Dla zespołów klas V i VI przygotowanych jest 7 stacji odpowiadających 7 blokom tematycznym programu edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia. Na każdej stacji znajduje się nauczyciel- juror oraz zaproszeni rodzice. Każdy zespół typuje swoich zawodników do poszczególnych konkurencji. Zawsze musi być w każdym zespole ta sama liczba zawodników. Zawodnicy mogą zmieniać się napo szczególnych stacjach, ważne jest by w imprezie uczestniczyli wszyscy uczniowie. Startujące zespoły klasowe są pod opieką wychowawcy. Zespoły zaopatrzone są w długopis i kartę biegu.każdy zespól wybiera swojego lidera. Rywalizacja prowadzona jest w celu uzyskania jak największej ilości punktów na poszczególnych stacjach. Za wykonanie zadnia na każdej stacji można otrzymać max 5 punktów. Po zaliczeniu wszystkich stacji wypełniona karta biegu trafia do jurorów. Następuje standaryzacja podliczenie wyników. Na zakończenie wszystkie zespoły klasowe ustawiają sie na placu apelowym. Prowadzący przedstawia wyniki z kart biegu Zespoły otrzymują dyplomy i medale. Na zakończenie zespoły wznoszą okrzyk promujący zdrowie. 5
Stacja I Higiena osobista i otoczenia Jurorem na tej stacji była pani Dorota Topczewska, która przedstawił uczniom konkretne konkurencje. Zadaniem zespołu klasowego jest przedstawienie 5 zasad ochrony środowiska Zadaniem klasy jest zaprezentowanie sprzętu i środków czystości służących do sprzątania mieszkania Konkurencja sportowa: Wyścig na piłkach skakanych.- uczniowie wybierają 10 zawodników, którzy ustawiają się na linii startu. Konkurencję rozpoczyna zawodnik,który na sygnał siada na dmuchaną piłkę i skacze na niej ok 9m i z powrotem. Za linią mety przekazuje piłkę następnemu zawodnikowi który wykonuje to samo zadanie. Liczy się czas i dokładność wykonania zadania. 6
A tak bawiły się klasy V : 7
Stacja II Bezpieczeństwo w życiu codziennym. Na tej stacji jurorem był pan Modest Dziekoński, który zadał uczniom następujące pytania: Jak pomóc przy omdleniu,uczniowie mają przedstawić scenkę z komentarzem Zadaniem zespołu jest przedstawienie pokazu, jak pomóc przy złamaniu kończyny. Konkurencja sportowa to wyścig z nakładaniem kółek - zespół typuje 10zawodników.Na trasie znajdują się 3 stojaki z nałożonymi kółkami ringo.na sygnał pierwszy zawodnik zdejmuje umieszczone na stojakach ringo, podbiega do następnej osoby i przekazuje ringo. Zadaniem kolejnej osoby jest nałożenie na stojak ringo. Liczy się czas i dokładność wykonania zadanie 8
9
10
Stacja III Zdrowy styl odżywiania Jurorem na tej stacji była pani J. Malinowska-Czerkas, która przedstawiła zespołom klasowym następujące pytania: Otwartą konserwę rybną lub mięsną w warunkach życia biwakowego należy spożyć : a) w przeciągu 2 dni b) w ciągu1dnia c) bezpośrednio po otwarciu Dieta śródziemnomorska bogata jest w : a)tłuszcze b)w warzywa i owoce Zadaniem zespołu jest wskazanie prawidłowej odpowiedzi oraz przedstawienie posiłku obiadowego charakterystycznego dla diety śródziemnomorskiej. Konkurencja sportowa to wyścig zakręconych : Zespół typuje 10 zawodników. Pierwszy zawodnik z rzędu rusza na star dobiega do pierwszej chorągiewki chwyta ją jedną ręką na której układa głowę i wykonuje 10 obrotów wokół chorągiewki po czym biegnie do następnej. Po wykonaniu tych obrotów biegnie z powrotem. Następny zawodnik pokonuje trasę w podobny sposób. Liczy się dokładność i czas wykonania zadania. 11
12
A tak bawiły się klasy VI: 13
Stacja IV Wychowanie do życia w rodzinie i społeczności Przewodnikiem po tej stacji była pani Anna Piotrowska, która grupie zadała następujące pytania: Co to jest zachowanie agresywne, ulegle i asertywne.oraz odegranie scenki prezentującej zachowanie asertywne. Zadaniem zespołu jest wyjaśnienie terminu: demoralizacja nieletnich oraz podanie 3 przykładów jakie zachowania nieletnich mieszczą się w terminie demoralizacja 14
Konkurencją sportową był konkurs skoków Zespół wybrał 10 zawodników. Zawodnicy stoją w rzędzie, pierwszy z nich trzyma między kolanami piłkę siatkową. Na sygnał prowadzącego zawodnik stojący w rzędzie skacze z piłką trzymana pomiędzy kolanami do półmetku obiega chorągiewkę bierze piłkę w ręce przekazuje następnemu zawodnikowi. Każdy który przekazuje piłkę idzie na koniec kolejki. 15
16
Stacja V Psychospołeczne aspekty zdrowia Aktywność fizyczna.organizacja czasu wolnego. Jurorem na tej stacji była pani Lena Kozłowska. Pierwsze zadanie było następujące: Przedstaw 5 sposobów radzenia sobie ze stresem. Zadaniem zespołu jest odpowiedzenie na pytanie, o czym mówi przysłowie : a)smaczne jedzenie to zdrowie b)późne wstawanie to zdrowie c) śmiech to zdrowie Konkurencja sportowa to: wyścig ze skakanką Zespół klasowy wybiera 10 zawodników, na sygnał prowadzącego pierwszy zawodnik z rzędu wybiega skacząc na skakance w kierunku chorągiewki. Dobiega do niej.wraca biegiem.powracając do rzędu przekazuje skakankę kolejnemu zawodnikowi. 17
18
Stacja VI Aktywność fizyczna.organizacja czasu wolnego. Jurorem na tej stacji była pani Anna Chomiczewska. Juror zadał następujące pytania : Zadaniem zespołu jest podanie 4 przykłądów, jak należy dbać o swoje serce. Zadaniem zespołu jest przedstawienie za pomocą pantonimy różnych form aktywności fizycznej, jakie podejmują uczniowie. 19
Konkurencja sportowa to wyścig na krze Zespół wybiera 10 zawodników. Pierwszy uczestnik trzyma w rękach po dwa kawałki kry(pokrywka od pudełka)na sygnał zawodnik rusza, ale może przemieszczać sie jedynie przekładając krę do przodu i stając na nich.noga nie może dotknąć ziemi. Na linii półmetka zbiera kawałki kry i biegnie z nimi do linii startu gdzie przekazuje je następnemu zawodnikowi.liczy się czas i dokładność wykonania zadania. 20
21
Stacja VII Profilaktyka uzależnień Jurorem na tej stacji była pan Marek Matuszelański. Pierwsze zadanie było następujące: Zadaniem zespołu jest przedstawienie 3skutkówzdrowotnych uzależnienia od nikotyn i alkoholu Zadaniem zespołu jest podanie 4 powodów,dla których nieletni eksperymentują z używkami. Konkurencja sportowa węże Zespół typuje 10zawodników, którzy przechodzą rzędem pod sznurkiem między butelkami na czworakach tak aby go nie dotknąć. Liczy się czas i dokładność wykonania. 22
Podsumowanie imprezy Na koniec nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i medali zwycięskim zespołom klasowym i ich wychowawcom, którzy przez cały bieg dopingowały swoje klasy. W ramach promocji zdrowego żywienia, każdy uczeń otrzymał mandarynkę 23
24
25
Wszystkim impreza bardzo się podobała. Na kolejną czekamy za rok. 26