SCENARIUSZ ZAJĘĆ CELE ZAJĘĆ

Podobne dokumenty
Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Temat: Moja miejscowość, mój dom. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Symetria w klasie i na podwórku

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Temat: Pole równoległoboku.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Świat w sieci i poza nią Zadanie 4

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA ROWERZE CZY NA NOGACH NIECH BEZPIECZNA BĘDZIE DROGA!

Temat: W świecie książek, w świecie marzeń. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

SCENARIUSZE ZAJĘĆ KLASA 1 DIDASKO Ewa Kapczyńska, Krystyna Tomecka

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

uczymy się współpracujemy bawimy się rozmawiamy odkrywamy ruszamy się

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Wstęp. Życzę dobrej zabawy podczas gry w Squlę!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Samorządni Temat: Wybieramy samorząd klasowy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

XXI Krajowa Konferencja SNM

SPOSÓB REALIZACJI METODY

Scenariusz zajęć nr 4

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz 4. Realizacja

Temat: Poznajemy znaki drogowe pionowe i poziome..

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Bawimy się słowami- rymowanki Rymowanki.

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

100-lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Dzieci Programować - podzielmy się radością kodowania

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

Działania uczniów klasy 3a wg Scenariusza zajęć edukacyjnych z matematyki Wykorzystanie w edukacji matematycznej własnej gry planszowej

- scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów Ozobot

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 7

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Scenariusz lekcji: My toys wprowadzenie nazw zabawek. Liczebniki 1 10

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Scenariusz zajęć nr 3

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

KWIECIEŃ klasa 2 MATEMATYKA

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Zabawa i nauka w mediach Zadanie 1

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Opinie nauczycieli klas 1-3 o edukacji językowej i edukacji matematycznej

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Scenariusz zajęć. Moduł VI. Projekt Gra logiczna zgadywanie liczby

Roboty grają w karty

Temat : Ręka lewa, ręka prawa -

100-lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Dzieci Programować - podzielmy się radością kodowania

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

33. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Prawo pracy młodocianych.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

XXI Krajowa Konferencja SNM

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Instrumenty muzyczne Od instrumentu do instrumentu

SCENARIUSZLEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO (dla IV etapu edukacyjnego)

Zadania dla rodzica i dziecka

PLAN WYNIKOWY DO PODRĘCZNIKA

Podsumowanie wiadomości o wielokątach. (klasa III gimnazjum)

Zagadki Lilavati. Wstęp do geometrii. Dla klas II IV Czas trwania: 45 minut

Scenariusz zajęć nr 8

Badanie nauczania filozofii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych

Scenariusz lekcji 2 1/4

Scenariusz zajęć nr 8

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Bezpieczne miasto to propozycja zajęć możliwych do realizacji w klasach I-III szkoły podstawowej, łączących edukację dla bezpieczeństwa z edukacją matematyczną i artystyczną. Scenariusz został tak opracowany, by możliwa była jego modyfikacja w zależności od potrzeb i możliwości grupy, z którą pracujesz (np. jeżeli liczba obrazków w grze będzie zbyt duża, to dzieci mogą w parach tworzyć jeden znak); czasu, który chcesz na tę tematykę przeznaczyć (możesz zrealizować całość lub wybrane aktywności); poziomu klasy itp. W trakcie pracy z uczniami stosuj różne techniki podziału uczniów na grupy, pamiętając oczywiście o podstawowych zasadach pracy w grupie i rolach grupowych. W czasie lekcji uczniowie: CELE ZAJĘĆ dostrzegają i rozpoznają na obrazkach ukryte figury geometryczne; poznają cechy trójkątów; budują z trójkątów inne figury: prostokąty, trapezy, równoległoboki; ćwiczą wyobraźnię płaską poprzez układanie tangramu; porządkują i klasyfikują obrazki według przyjętych kategorii; eliminują elementy niepasujące do podanych cech. 1

METODY I TECHNIKI PRACY praca indywidualna (tworzenie własnych znaków); praca grupowa (tangram i zabawa). ŚRODKI DYDAKTYCZNE Załącznik nr 1, część 1 Znaki Załącznik nr 1, część 2 Znaki Załącznik nr 2, Znak do kolorowania Załącznik nr 3. Tangram (na sztywniejszym papierze A4, do wycięcia dla grup 4-5 osobowych) Kolorowanka BEZPIECZNE MIASTO (gra planszowa) Magnesy PRZEBIEG ZAJĘĆ 1 Rozdaj dzieciom losowo (lub wcześniej to planując) znaki drogowe (z szablonu umieszczonego w Załączniku nr 1). Poproś, by połączyły się w grupy zgodnie z kategorią znaków, które otrzymały: znaki ostrzegawcze, zakazu, nakazu. Jeśli pracujesz z młodszą grupą, możesz podpowiedzieć im, co jest wspólną cechą każdej z tych grup znaków. 2 Poproś dzieci, by usiadły w tak dobranych grupach. Ich pierwszym zadaniem będzie wspólna odpowiedź na pytanie, o czym informują, przed czym ostrzegają lub co nakazują/zakazują wylosowane przez nich znaki drogowe. Daj uczniom w grupach około 3 minut na zastanowienie się nad odpowiedzią na powyższe pytania, po czym zachęć, by wybrane osoby z każdej grupy opowiedziały o wylosowanych znakach. Możesz, jeśli zachodzi taka potrzeba, korygować odpowiedzi, prosząc jednak, by najpierw spróbowali zrobić to sami uczniowie. 3 Podziel uczniów (korzystając z innej metody niż na początku zajęć) na 3-osobowe zespoły. Każda trójka powinna otrzymać przygotowany przez ciebie wcześniej materiał z Załącznika nr 3. Zadaniem uczniów jest odtworzenie znaku drogowego (TANGRAM) z występujących w szablonie elementów. 4 Zaproś uczniów do zabawy. Korzystając z Załącznika nr 2 rozdaj uczniom czarnobiały znak D6 (taki znak powinno otrzymać każde dziecko). Indywidualnym zadaniem dzieci będzie pokolorowanie postaci i całości znaku z wykorzystaniem 3 kolorów: niebieskiego, czerwonego i zielonego (mogą podzielić ją na elementy np. spodnie, 2

bluzkę). Poproś dzieci, by dorysowały też postaci jakieś wymyślone nakrycie głowy, coś podróżnego (np. plecak, worek, walizkę) oraz jakiś sportowy atrybut (np. piłka, kij do golfa, rakieta). Uczniowie wykonują rysunek zgodnie z podaną przez ciebie instrukcją, wymyślają imię dla swojej postaci i podpisują ją czytelnie dużymi literami. Powieś wszystkie prace na tablicy, wykorzystując magnesy. Zaproś uczniów i uczennice do krótkiej rozmowy o ich postaciach, zadając im pytania: Dlaczego tak wyglądają? Dlaczego tak się nazywają? Można porozmawiać o tym jakie są, krótko opisując cechy charakterystyczne wymyślonych postaci. 5 Poproś uczniów i uczennice, by usiedli w grupach, w których pracowali nad tangramem i wybrali swojego reprezentanta do zabawy podobnej do gry w kalambury. Zadaniem reprezentanta grupy jest wybranie jednej z narysowanych przez uczniów postaci (o swoim wyborze informuje tylko nauczyciela). Członkowie jego/jej grupy mogą mu zadawać pytania, które naprowadzą ich na odpowiedź, którą postać wybrał ich przedstawiciel. Mogą to jednak być tylko takie pytania, na które da się odpowiedzieć: TAK/NIE (np. Czy postać ma zielone spodnie? Czy na znaku jest piłka do gry w nogę? Czy to jest jeden ze znaków na dole tablicy? itp.) W trakcie odgadywania przez grupę wyboru swojego przedstawiciela, te obrazki, które nie posiadają elementów wskazanych w pytaniu, są odwracane. Grupy mogą w jednej kolejce zadać jedno pytanie, a następnie po wyeliminowaniu elementów niepasujących - próbować odgadnąć postać. Po każdym odgadnięciu przez uczniów, o której postaci/znaku pomyślał przedstawiciel, zapytaj dzieci: Czy można zadać takie jedno pytanie, po którym od razu możemy odgadnąć, o który obrazek chodzi? Jakie pytania można zadać, żebyśmy szybko wiedzieli, o którym obrazku myśli kolega? Jak najszybciej odgadnąć? Jak wyeliminować dużą grupę znaków? W trakcie gry należy pamiętać, że grupy kolejno zadają pytania i na zmianę wybierają postać. Warto też wcześniej ustalić z dziećmi zasady ogólne oraz zasady gry. ZASADY GRY Grupa się naradza maksymalnie 1 minutę jej przedstawiciel zadaje wspólnie wybrane pytanie. Za odgadnięcie postaci są przydzielane 2 pkt dla grupy, 1 pkt dla grupy, która wybierała postać. Po zadaniu pytania i eliminacji obrazków, które nie pasują (wszystkie one są odwracane), grupa może próbować odgadnąć, o który obrazek chodziło. Jeżeli któryś członek grupy złamie zasadę nr 1 i bez naradzenia się z grupą poda pytanie lub odgadnie, o którą postać chodziło, to jest to liczone jako głos całej grupy. Tylko nauczyciel zna wybór ucznia. Nauczyciel pilnuje przestrzegania zasad i czasu, kontroluje przebieg zabawy. Przypomnij też dzieciom podstawowe zasady kultury: nie przekrzykujemy się, kiedy przedstawiciel grupy mówi inni uczestnicy zabawy słuchają, nie obrażamy się, szanujemy się; nie wyśmiewamy swoich rysunków, są one tak narysowane, że nikogo nie obrażają, nie podważamy ostatecznej decyzji sędziego nauczyciela. Warto też, zanim dzieci zaczną grać, próbnie pokazać na czym polegać będzie zadanie uczniów. 3

PRZYKŁADOWA ROZGRYWKA I tura Osoba z Zespołu nr 1 wybiera postać. Zespół nr 2 zadaje pytanie. Eliminowane są obrazki, które nie spełniają warunków pytania. Zespół nr 2 próbuje odgadnąć postać. Zespół nr.. zadaje pytanie. Eliminowane są obrazki, które nie spełniają warunków pytania. Zespół nr.. próbuje odgadnąć postać.* Zespół nr 2 zadaje pytanie. Eliminowane są obrazki, które nie spełniają warunków pytania. Zespół nr 2 próbuje odgadnąć postać. Zespół nr.. zadaje pytanie. Zespół nr.. próbuje odgadnąć postać i udaje mu się! Punktacja: Zespół nr. - 2 pkt, zespół nr 1 1 pkt, Zespół nr 2 0 pkt. II tura Osoba z Zespołu nr 2 wybiera postać. Zespół nr 1 zadaje pytanie, itd. *wyboldowaną część powtarzamy tyle razy, ile jest zespołów 6 Po odgadnięciu przez uczniów wszystkich postaci lub narzuconym (np. ze względów czasowych) zakończeniu gry podziękuj wszystkim zespołom za przeprowadzoną rozgrywkę. Brawami nagradzacie zwycięską drużynę. Zapytaj: Co było najtrudniejszego w tym zadaniu? Co sprawiało im największą radość? 7 Zachęć, by w drodze do domu dzieci przyglądały się uważnie znakom, które poznały na początku lekcji dobierając się w grupy. Poproś, by spróbowały policzyć, ile tych znaków jest na ich drodze ze szkoły do domu. POMYSŁY NA KONTYNUACJĘ Możesz zaproponować dzieciom, by wymyśliły nazwę dla rozegranej właśnie gry. Zbierz wszystkie pomysły, a potem metodą głosowania (np. uczniowie stawiają kropki przy nazwie, która podoba im się najbardziej) wybierzcie najbardziej popularną. Grę tę można powtarzać (np. jako rytuał klasowy), zmieniając tylko typ rysunków wykonywanych przez uczniów i dostosowując do omawianej tematyki. W ten sposób twoi uczniowie będą ćwiczyć się w zadawaniu pytań, eliminowaniu niepasujących elementów, spostrzegawczości i jednocześnie będą utrwalać słownictwo związane z określonym tematem oraz ćwiczyć wypowiedzi publiczne. Zadanie dodatkowe na lekcji lub w szkole: Zagraj w grę planszową Bezpieczne miasto. 4

Załącznik nr 1 - część 1 Znaki drogowe do podziału na grupy scenariusz zajęć 1/2

Załącznik nr 1 - część 2 aki drogowe do podziału na grupy scenariusz zajęć 1/2

Załącznik nr 2 - znak do kolorowania

Załącznik nr 3 - Tangram