kod ucznia Kuratorium Oświaty w Gdańsku Konkurs języka polskiego dla uczniów gimnazjum etap rejonowy 26 I 2018r.

Podobne dokumenty
Język polski październik

Dwa ziarnka gorczycy. 4. Dokończ następujący cytat i wykonaj polecenia (4 pkt.):

Próbny sprawdzian dla szóstej klasy szkoły podstawowej

Kuratorium Oświaty w Gdańsku Konkurs języka polskiego dla uczniów gimnazjum etap rejonowy 11 stycznia 2019r.

Imię i nazwisko ucznia po rozkodowaniu

Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa wielkopolskiego

WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO

Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa wielkopolskiego. ETAP REJONOWY Rok szkolny 2014/2015

Język polski listopad

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ETAP SZKOLNY SIŁA MIĘŚNI CZY SIŁA UMYSŁU?

Kuratorium Oświaty w Lublinie

SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW KL.I GIMNAZJUM (I PÓŁROCZE) 1. Wskaż strzałką, gdzie spotkałeś się z podanymi pojęciami:

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

1. Każdy ma swojego dusiołka

W numerze: Ważniejsze wydarzenia III-IV 2017 Nasze wycieczki Skąd pochodzę? Kącik maturzysty Humor z zeszytów uczniowskich Z bibliotecznej półki

WOJEWÓDZKI KONKURS HUMANISTYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POZNAŃ 2011/2012 ETAP REJONOWY

XII KONKURS HUMANISTYCZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Kuratorium Oświaty w Lublinie

przygotowujące do NOWEGO egzaminu maturalnego WYPEŁNIA UCZEŃ Kod ucznia

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Egzamin do gimnazjum. Tekst 1

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY Z ZAKRESU PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH. O przyjaźni i współpracy

SPRAWDZIAN Czytaj uważnie teksty i zadania. Wykonuj zadania zgodnie z poleceniami.

Międzyszkolna Liga Przedmiotowa PŁOCK 2013

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II GIMNAZJUM. Temat: Niebo inne dla każdego. Urszula Kochanowska Bolesława Leśmiana.

Język polski. Wielki sprawdzian. Klasa V. Test 1. Wersja A Rozdział Dziwny ten świat. Instrukcja

Małopolski Konkurs Humanistyczny dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2017/ marca 2018

Wymagania edukacyjne z języka polskiego

O wiośnie. (można przedłużyć nie więcej niż o 30 minut)

Język polski wrzesień

Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa wielkopolskiego. ETAP REJONOWY Rok szkolny 2015/2016

KONKURS POLONISTYCZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2009/2010 ETAP SZKOLNY

ŚRODKI STYLISTYCZNE. ŚRODKI POETYCKIE ŚRODKI ARTYSTYCZNEGO WYRAZU (z takimi określeniami możesz spotkać się w zadaniach z języka polskiego)

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

Pieczątka szkoły Kod ucznia Liczba punktów WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 STOPIEŃ WOJEWÓDZKI

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Test dla ucznia kl. III gimnazjum ŚRODKI STYLISTYCZNE. Karta pracy ucznia

Konkurs Polonistyczny Etap szkolny Kryteria oceny i schemat punktowania rozwiązań

wiersz Smutno mi, Boże znany jest również jako Hymn; Słowacki zasadniczo zmienił cechy gatunkowe hymnu; hymn był utworem

Wiem, co trzeba klasa 3

Spis treści. Od Petki Serca

Sprawdzian kompetencji. Napisz swoje imię i nazwisko... Zapisz dzisiejszą datę:...

Test sprawdzający znajomość przeczytanej lektury szkolnej Krzyżacy Henryka Sienkiewicza

Model oceniania. Wolność niejedno ma imię. Klucz odpowiedzi

Międzyszkolna Liga Przedmiotowa PŁOCK Język polski klasa VI

SPRAWDZIAN Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE CZWARTEJ

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

WOJEWÓDZKI KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 ETAP SZKOLNY

KONKURS NA TEMAT ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI WISŁAWY SZYMBORSKIEJ Oprac. Joanna Różańska-Tańska

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

XXXIV Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego rok szkolny 2009/2010 etap wojewódzki. 8 marca 2010, godz , czas pracy: 90 minut

tajfun wichura zefirek cyklon WIATR wietrzyk wicher orkan nawałnica huragan trąba powietrzna

KOD UCZNIA LICZBA UZYSKANYCH PUNKTÓW PODPIS SPRAWDZAJĄCEGO PODPIS PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI

KARTA INFORMACYJNA UCZESTNIKA XV KONKURSU FILOZOFICZNEGO

WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana?

TAJEMNICE SŁOWA. Zadanie 1 (0-3 punkty) Przeczytaj zamieszczony poniżej utwór Ignacego Krasickiego, a następnie wykonaj związane z nim polecenia.

Niezbędnik Ósmoklasisty

Literatura: praca z tekstem - Patrycja Karwicka "Niezdrowa chęć bycia zdrowym" (fragment)

Schematy punktowania zadań do arkusza Błogosławiony trud

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy 4. Ocena celująca:

JĘZYK POLSKI Tekst I Lech, Czech i Rus Zadanie 1.

Realizacja nowej podstawy programowej i przykłady ćwiczeń przygotowujących do sprawdzianu szóstoklasisty w serii Welcome Friends.

MAŁOPOLSKI KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2010/2011 Etap rejonowy 3 grudnia 2010 Temat: Dom za nami, świat przed nami

Scenariusz projektu realizowanego na lekcjach języka polskiego w klasie III gimnazjum

Liceum/technikum Literatura: praca z tekstem - Platon "Obrona Sokratesa" (fragmenty)

Kartoteka zestawu zadań Wisła

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik!

Jak napisać... - krok po kroku

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2018/2019 / stara matura/

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III

Egzamin gimnazjalny z zakresu przedmiotów humanistycznych. Odpowiedzi i punktacja zadań do zestawu egzaminacyjnego GH-A1-031 W teatrze świata

Kod ucznia Suma punktów

Klucz odpowiedzi do testu z języka polskiego dla uczniów gimnazjów /etap szkolny/ Liczba punktów możliwych do uzyskania: 63.

Akcja edukacja. zadania treningowe z Języka polskiego ZESTAW 1. Jan Twardowski Klasówka z religii

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

Struktura zestawu zadań z języka polskiego. Kompetencje piątoklasistów 2015

KONKURS " BYĆ POLAKIEM" -szczegóły na stronie szkoły

MODLITWA MODLITWA. Dla ułatwienia poszczególne zadania oznaczone są symbolami. Legenda pozwoli Ci łatwo zorientować się w znaczeniu tych symboli:

KONKURS BIBLIJNY KONKURS BIBLIJNY

Praca z tekstem, dyskusja, metody aktywne przy układaniu notatki skojarzeniowej, praca w grupach. Środki

Matura pisemna z języka polskiego. na poziomie podstawowym

Scenariusz zajęć nr 1

Kryteria ocen z języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej

I Komunia Święta. Parafia pw. Św. Jana Pawła II Gdańsk Łostowice

OCENĘ DOPUSZCZAJĄCĄ Otrzymuje uczeń, który osiągnął poziom wymagań koniecznych.

Odpowiedzi i punktacja zadań do zestawu W kręgu muzyki GH-A1(A4)

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy II gimnazjum

Test podsumowujący z języka polskiego - klasa VI ( opracowany w oparciu o podręcznik H. Dobrowolskiej Jutro pójdę w świat )

1. Podaj dwa cytaty z wiersza Antoniego Słonimskiego Popiół i wiatr, odnoszące się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podróż niejedno ma imię turniej

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015

przedstawienie biblijnej prawdy o stworzeniu człowieka przez Pana Boga; ukazanie podobieństwa człowieka do Boga;

KLUCZ ODPOWIEDZI KONKURS HUMANISTYCZNY. Zadania zamknięte. Zadania otwarte

Temat : Jak czytać wiersze, czyli tworzymy poradnik interpretatora.

Katharsis. Tyle bezimiennych wierszy, ilu poległych rycerzy Dariusz Okoń

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Transkrypt:

Imię i nazwisko ucznia (po rozkodowaniu prac) kod ucznia Kuratorium Oświaty w Gdańsku Konkurs języka polskiego dla uczniów gimnazjum etap rejonowy 26 I 2018r. Przeczytaj uważnie zamieszczone w arkuszu teksty oraz polecenia do zadań. Odpowiadaj samodzielnie w wyznaczonych miejscach. Korzystaj z cytatów tylko wtedy, gdy masz takie polecenie. Pisz czytelnie. Na wykonanie pracy masz 90 minut. Powodzenia! CZĘŚĆ I Sprawdź, czy pamiętasz, wiesz, umiesz. Tekst I Ignacy Krasicki KONIEC Zmordował się na koniec ten, co bajki prawił, Żeby więc do ostatka słuchaczów zabawił, Rzekł: Powiem jeszcze jedną, o której nie wiecie: Bajka poszła w wędrówkę. Wędrując po świecie Zaszła w lasy głębokie; okrutni i dzicy Napadli ją z hałasem wielkim rozbójnicy, A widząc, że ubrana bardzo podle była, Zdarli suknie aż z bajki Prawda się odkryła. http://literat.ug.edu.pl/ Zadanie 1. (0-3) Uzasadnij, że bajki I. Krasickiego odkrywają różne prawdy. Posłuż się trzema wybranymi przykładami utworów bajkopisarza. Wypełnij tabelę. Tytuł bajki I. Krasickiego Prawda odkrywana przez bajkę Zadanie 2. (0-3) Z podanych frazeologizmów wybierz cztery i wyjaśnij każdy, posługując się określeniem bliskoznacznym. a. balansować między prawdą a kłamstwem b. dawać świadectwo prawdzie c. kryterium prawdy 1

d. gorzka prawda e. stara prawda f. ziarno prawdy........ Tekst II Jan Kochanowski TREN V Jako oliwka mała pod wysokim sadem Idzie z ziemie ku górze macierzyńskim śladem, Jeszcze ani gałązek, ani listków rodząc, Sama tylko dopiro 1 szczupłym prątkiem 2 wschodząc: Tę jesli, ostre ciernie lub rodne pokrzywy Uprzątając, sadownik podciął ukwapliwy 3, Mdleje zaraz, a zbywszy siły przyrodzonej, Upada przed nogami matki ulubionej - Takci się mej najmilszej Orszuli dostało. Przed oczyma rodziców swoich rostąc, mało Od ziemie się co wznióswszy, duchem zaraźliwym Srogiej Śmierci otchniona 4, rodzicom troskliwym U nóg martwa upadła. O zła Persefono 5, Mogłażeś tak wielu łzam dać upłynąć płono 6? Brzmienie tekstu według: Jan Kochanowski, Treny, Wstęp i oprac. T. Sinko, Wrocław 1950. Zadanie 3. (0-2 ) O kim mowa w podanym trenie? Wpisz właściwą odpowiedź. A. oliwka mała.. B. sadownik ukwapliwy. C. rodzicom troskliwym. 1 dopiro dopiero, przed chwilą 2 prątek gałązka 3 ukwapliwy popędliwy, zapalczywy, prędki 4 otchniona owiana tchnieniem 5 Persefona małżonka Hadesa, władczyni świata podziemnego i opiekunka dusz zmarłych 6 płono próżno, daremnie 2

Zadanie 4. (0-1) Kto mówi Takci się mej najmilszej Orszuli dostało? Zadanie 5. (0-2) Zapisz w M. lp. zdrobnienia występujące w utworze. Jaką pełnią rolę? Zadanie 6. (0-1) Wypisz z tekstu apostrofę wskazującą, do kogo adresowana jest skarga osoby mówiącej. Zadanie 7. (0-2) W którym trenie padają podane słowa? Cytat Tren 1. Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim. 2. Już letniczek pisany i uploteczki wniwecz, i paski złocone, Matczyne dary płone. Tekst III Adam Mickiewicz LILIJE [ ] Wstrzęsła się cerkwi posada, Z zrębu 7 wysuwa się zrąb, Sklep 8 trzeszczy, głąb zapada, Cerkiew zapada się w głąb. Ziemia ją z wierzchu kryje, Na niej rosną lilije, A rosną tak wysoko, Jak pan leży głęboko. Źródło: A. Mickiewicz, Wybór pism, Warszawa 1951, s. 41. Zadanie 8. (0-4) Podaj 6 8 najważniejszych faktów, które doprowadziły do takiego zakończenia ballady Lilije. Pamiętaj o poprawności ortograficznej. 7 zrąb część konstrukcji budowli 8 sklep tu: podziemie (sklepione) 3

Tekst IV Adam Mickiewicz DZIADY cz. II Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom. Zadanie 9. (0-2) Powyższy cytat to motto rozpoczynające Dziady cz. II A. Mickiewicza. Wyjaśnij sens podanej sentencji. Zadanie 10. (0-2) Do kogo odnosi się powyższy fragment Dziadów cz. II? Na czym polegała jego wina? [ ] CHÓR Tak, musisz dręczyć się wiek wiekiem, Sprawiedliwe zrządzenia Boże! Bo kto nie był ni razu człowiekiem, Temu człowiek nic nie pomoże. [ ] http://literat.ug.edu.pl/dziady/003.htm 4

CZĘŚĆ II Pożyteczne, piękne, tajemnicze drzewa Jan Kochanowski NA LIPĘ Uczony gościu! Jesli sprawą mego cienia Uchodzisz gorącego letnich dni promienia, Jeślić lutnia 9 na łonie i dzban w zimnej wodzie Tym wdzięczniejszy, że siedzisz i sam przy nim w chłodzie: Ani mię za to winem, ani pój oliwą, Bujne drzewa nalepiej dżdżem niebieskim żywą; Ale mię raczej daruj rymem pochwalonym, Co by zazdrość uczynić mógł nie tylko płonym 10, Ale i płodnym drzewom; a nie mów: Co lipie do wirszów? skaczą lasy, gdy Orfeus skrzypie 11. J. Kochanowski, Fraszki, BN I nr163, Wrocław 1991 Zadanie 11. (0-1) Wybierz właściwą informację. Osobą mówiącą w wierszu jest A. poeta. B. Orfeusz. C. Jan Kochanowski. D. personifikowana lipa. Zadanie 12. (0-2) Kim jest uczony gość, do którego zwraca się osoba mówiąca? Nazwij adresata i uzasadnij swoją odpowiedź na podstawie tekstu. Możesz użyć cytatu. Zadanie 13. (0-1) Wybierz właściwą odpowiedź. O co prosi postać mówiąca w wierszu? A. O radę. B. O napój. C. O wiersz. D. O pomoc. 9 lutnia - instrument strunowy szarpany 10 płony - błahy, bez wartości 11 Orfeus skrzypie Orfeusz arcypoeta, uchodził w renesansie za poetę doskonałego (wzór doskonałości), jego matka Kaliope była jedną z dziewięciu Muz (dawała poetom natchnienie), potrafił grać na lirze, a jego gra oraz pieśni nie tylko łagodziły dzikość obyczajów ludzi, ale i obłaskawiały najdziksze zwierzęta, poruszały skały, kamienie i drzewa, które słysząc je, szły za nim; skrzypić grać na skrzypcach, szerzej grać na instrumentach strunowych (lirze) 5

Zadanie 14. (0-3) A. Zastąp podkreślony wyraz określeniem bliskoznacznym objaśniającym jego sens: Bujne drzewa nalepiej dżdżem niebieskim żywą.. B. Zastąp podkreślony wyraz współczesnym odpowiednikiem: Ale mię raczej daruj rymem pochwalonym.. C. Określ przypadek wyrażenia przyimkowego: do wirszów, podaj współczesną formę tej archaicznej konstrukcji. Zadanie 15. (0-2) Wskaż poprawną odpowiedź (1,2 lub 3) oraz właściwe uzasadnienie (A., B. lub C.) 1. fraszką, A. kończy się morałem. Zacytowany wiersz Jana Kochanowskiego jest 2. pieśnią, B. ponieważ 3. bajką, C. bohaterami są zwierzęta, rośliny, elementy przyrody nieożywionej, które uosabiają ludzkie cechy. jest krótkim utworem wierszowanym często o charakterze żartobliwym, opartym na dowcipnym pomyśle. Leopold Staff WYSOKIE DRZEWA O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa, W brązie zachodu kute wieczornym promieniem, Nad wodą, co się pawich barw blaskiem rozlewa, Pogłębiona odbitych konarów sklepieniem. Zapach wody, zielony w cieniu, złoty w słońcu, W bezwietrzu sennym ledwo miesza się, kołysze, Gdy z łąk koniki polne w sierpniowym gorącu Tysiącem srebrnych nożyc szybko strzygą ciszę. Z wolna wszystko umilka, zapada w krąg głusza I zmierzch ciemnością smukłe korony odziewa, Z których widmami rośnie wyzwolona dusza... O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa! L. Staff, Wybór poezji, BN I nr181,wrocław 1985, s.164. 6

Zadanie 16. (0-1) Wybierz poprawne odpowiedzi spośród podanych. Pierwszy wers wiersza L. Staffa to A. pytanie retoryczne. B. wykrzyknienie. C. oznajmienie D. apostrofa. Odpowiedzi: Zadanie 17. (0-1) Synestezja to w literaturze środek stylistyczny polegający na przypisywaniu jakiemuś zmysłowi wrażeń odbieranych innym zmysłem. Zacytuj fragment wiersza L. Staffa, w którym poeta zastosował synestezję. Zadanie 18. (0-4) Podaj z wiersza L. Staffa różne przykłady wskazanych środków poetyckich tworzących efekty plastyczne i efekty dźwiękowe opisu. Funkcja Środek wyrazu Przykład z wiersza L. Staffa epitet efekty plastyczne metafora efekty dźwiękowe metafora instrumentacja głoskowa Zadanie 19. (0-1) Jaką funkcję pełnią w wierszu L. Staffa podane wyrazy: konary, odziewać, sklepienie, zmierzch, barwy? Zadanie 20. (0-2) Obserwacja pejzażu z drzewami skłania osobę mówiącą do wyznania: rośnie wyzwolona dusza. Jakie emocje wyraża to zdanie? Uzasadnij odpowiedź. 7

Wisława Szymborska MILCZENIE ROŚLIN Jednostronna znajomość między mną a wami rozwija się nie najgorzej. Wiem co listek, co płatek, kłos, szyszka, łodyga, i co się z wami dzieje w kwietniu, a co w grudniu. Chociaż moja ciekawość jest bez wzajemności, nad niektórymi schylam się specjalnie, a ku niektórym z was zadzieram głowę. Macie u mnie imiona: klon, łopian, przylaszczka, wrzos, jałowiec, jemioła, niezapominajka, a ja u was żadnego. Podróż nasza jest wspólna. W czasie wspólnych podróży rozmawia się przecież, wymienia się uwagi choćby o pogodzie, albo o stacjach mijanych w rozpędzie. Nie brakłoby tematów, bo łączy nas wiele. Ta sama gwiazda trzyma nas w zasięgu. Rzucamy cienie na tych samych prawach. Próbujemy coś wiedzieć, każde na swój sposób, a to, czego nie wiemy, to też podobieństwo. Objaśnię jak potrafię, tylko zapytajcie: co to takiego oglądać oczami, po co serce mi bije i czemu moje ciało nie zakorzenione. Ale jak odpowiadać na niestawiane pytania, jeśli w dodatku jest się kimś tak bardzo dla was nikim. Porośla, zagajniki, łąki i szuwary wszystko, co do was mówię, to monolog, i nie wy go słuchacie. Rozmowa z wami konieczna jest i niemożliwa. Pilna w życiu pospiesznym i odłożona na nigdy. W. Szymborska, Wiersze wybrane, Kraków 2000, s.328. 8

Zadanie 21. (0-1) Na podstawie przeczytanego tekstu napisz, czego pragnie osoba mówiąca w wierszu Wisławy Szymborskiej?.. Zadanie 22. (0-2) A. Wymień trzy elementy konieczne w akcie skutecznej komunikacji?.. B. Jakiego aspektu aktu komunikacji brakuje w relacji człowiek i świat roślin? Zadanie 23. (0-1) Wyjaśnij sens wyrażenia jednostronna znajomość? Zadanie 24. (0-1) Wyjaśnij metaforę podróż nasza jest wspólna? Zadanie 25. (0-1) Podaj nazwę obiektu astronomicznego, który został określony sformułowaniem: ta sama gwiazda trzyma nas w zasięgu? Zadanie 26. (0-2) Do jakiej refleksji na temat sytuacji człowieka w świecie natury skłania lektura wiersza W. Szymborskiej? Zadanie 27. (0-2) Na podstawie puenty wiersza odpowiedz, czy pragnienie osoby mówiącej może być spełnione? Uzasadnij swoje zdanie. 9

Zadanie 28. (0-5) Mini sprawdzian gramatyczny. Umieść w tabeli odpowiedzi. Zadanie Problem gramatyczny 1. Do jakiej części mowy należą podane wyrazy: klon, łopian, przylaszczka, wrzos, jałowiec, jemioła, niezapominajka 2. Wypisz z podanego wypowiedzenia wszystkie zaimki: Jednostronna znajomość między mną a wami rozwija się nie najgorzej. Odpowiedź 3. Nazwij zgodnie z kolejnością zdania składowe występujące w wypowiedzeniu: Chociaż moja ciekawość jest bez wzajemności, nad niektórymi schylam się specjalnie, a ku niektórym z was zadzieram głowę. 4. Nazwij rodzaj podanego wypowiedzenia: W czasie wspólnych podróży rozmawia się przecież. 5. Podaj (A.) znaczenie dosłowne i (B.) znaczenie przenośne wyrazu: zakorzeniony. Zadanie 29. (0-10) Ten krajobraz mam pod powieką Zredaguj krótki (8-10 zdaniowy) opis najbardziej fascynującego lub pięknego krajobrazu, jaki zdarzyło Ci się zobaczyć. Posłuż się elementami stylu artystycznego. 10

............ 11

.. 12