Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Podobne dokumenty
PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe 1. DOMI dopełnianie do klocków, 56 zadań

POMIAR DYDAKTYCZNY Z MATEMATYKI

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Program nauczania: Katarzyna Makowska, Łatwa matematyka. Program nauczania matematyki w klasach IV VI szkoły podstawowej.

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI DLA KL. 5

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Kryteria oceniania z matematyki dla klas V- VI w Szkole Podstawowej nr 3 w Jastrzębiu Zdroju.

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY V W ROZBICIU NA OCENY

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDBNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z MATEMATYKI W KLASIE V

Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY V

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLAS 4-6 SP ROK SZKOLNY 2015/2016

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa VI - matematyka

Rozkład materiału nauczania z matematyki dla klasy V

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI W KLASIE IV

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych.

Układanki nieskończone - polska odmiana Tiling Generators. doskonalenie obserwowania i odtwarzania symetrii

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Program zajęć wyrównawczych dla uczniów klasy 5 szkoły podstawowej, mających trudności z nauką matematyki.

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasach IV

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI W KL. 4

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Wymagania na poszczególne oceny szkolne w klasie V

Kryteria ocen z matematyki

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie piątej

TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA Rachunki pamięciowe, dodawanie i odejmowanie. 2. O ile więcej, o ile mniej 2 LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MATEMATYKA. Szkoła Podstawowa w Stęszewie

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

podstawowe (ocena dostateczna) 3 Dział 1. Liczby naturalne i dziesiętne. Działania na liczbach naturalnych i dziesiętnych Uczeń:

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Kryteria ocen z matematyki w klasie IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

WYMAGANIA EDUKACYJNE z MATEMATYKI ucznia kl. V

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

Rachunki trudne i nudne? Nie muszą, mogą być ciekawe!

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA VI

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA DLA KLASY IV

KRYTERIA OCENY Z MATEMATYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA V

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ UWAGI TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA 23

TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA Rachunki pamięciowe, dodawanie i odejmowanie. 2. O ile więcej, o ile mniej 2 LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH

Działania. na ułamkach. n DOROTA LECH, BARBARA PILAS. nauczanie matematyki. uczniów uśmiech lub śmieszek J nauczyciela. KLASA V SZKOŁA PODSTAWOWA

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie IV

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA UCZNIÓW W ZAKRESIE TREŚCI PROGRAMOWYCH Z MATEMATYKI W KLASACH IV i V ZESPOŁU SZKÓŁ W ŚWILCZY

I semestr WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA VI. Wymagania na ocenę dopuszczającą. Dział programu: Liczby naturalne

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

ROZKŁAD MATERIAŁU DLA KLASY IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

MATEMATYKA Z PLUSEM DLA KLASY IV W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA Liczby Rozwinięcia dziesiętne liczb wymiernych. 3. Zaokrąglanie liczb. Szacowanie wyników 1-2

TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA Liczby Rozwinięcia dziesiętne liczb wymiernych. 3. Zaokrąglanie liczb. Szacowanie wyników 1-2

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ Z XII 2008 R. TEMAT 1.LICZBY I DZIAŁANIA

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Rozkład materiału nauczania. Klasa 5

MATEMATYKA WOKÓŁ NAS Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne klasa 6

MATEMATYKA WOKÓŁ NAS Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne klasa 6

Lista działów i tematów

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KL. 4

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI W KLASIE V. Temat lekcji Punkty z podstawy programowej z dnia 14 lutego 2017r.

ROZKŁAD MATERIAŁU DLA VI KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY VI ROK SZKOLNY 2015/2016 PROGRAM NAUCZANIA MATEMATYKA 2001 DLA KLAS 4 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie 5

KRYTERIA OCENIANIA W KLASACH CZWARTYCH - Matematyka. ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który nie spełnia kryteriów na ocenę dopuszczającą;

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI

KATALOG WYMAGAŃ PROGRAMOWYCH NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE klasa 1

Transkrypt:

Autor Maria Mauryc SP nr w Czarnej Białostockiej Poziom szkoła podstawowa Klasa V Dział Ułamki zwykłe Czas min Temat Utrwalenie wiadomości o ułamkach zwykłych Uwaga Powtórzenie działu. Cele lekcji Po zakończeniu lekcji uczeń rozszerza i skraca ułamek do zadanego licznika lub mianownika zamienia liczbę mieszaną na ułamek niewłaściwy i odwrotnie dodaje i odejmuje ułamki mnoży i dzieli ułamki wykonuje obliczenia na ułamkach zwykłych z uwzględnieniem kolejności działań zaznacza ułamki na osi liczbowej rozwiązuje proste równania Podczas lekcji uczeń ocenia, wnioskuje, wygłasza własne opinie współpracuje zgodnie z grupą utrwala i wzbogaca swoje słownictwo matematyczne prezentuje pracę grupy mobilizuje kolegów do aktywniejszej pracy rozwija orientację i umiejętności manualne rozwiązuje problemy badawcze polegające na sprawdzeniu pewnej tezy w wielu przypadkach Metody i formy gry dydaktyczne - układanka - domino konkurs klasowy praca w grupach praca indywidualna

Środki dydaktyczne kartki z bloku rysunkowego lub szary papier i plastelinki załącznik nr układanka zadanie załącznik nr instrukcja do zadania nr załącznik nr domino zadanie nr załącznik nr instrukcja do zadania nr kreda i tablica Przebieg lekcji I. Czynności organizacyjne i sprawdzenie zadania domowego ( min) II. III. IV. Faza wprowadzająca ( min). Nauczyciel omawia temat i cele lekcji.. Praca w grupach odbywa się na zasadzie konkursu ( oddzielne etapy gra i gra ). Uczniowie grupy, która pierwsza bezbłędnie wykona wszystkie zadania dostaje oceny bdb, pozostałe grupy z poprawnymi rozwiązaniami +. Nauczyciel podaje powyższe zasady klasie i zapisuje je na tablicy. Zwraca też uwagę, aby wszyscy pracowali i zapisywali działania w zeszycie. Faza realizacji ( min). Nauczyciel poleca stworzyć zespoły osobowe poprzez odwrócenie się niektórych uczniów do tyłu. W miarę potrzeby zmienia miejsca niektórych, aby możliwości intelektualne zespołów były podobne. Prosi również o wybranie lidera w zespołach.. Każda z grup otrzymuje grę (załącznik nr ) i instrukcję (załącznik nr ). Uczniowie dobierają trójkąty tak, aby ułożyć kwadraty, których elementy będą przedstawiały ten sam ułamek. Zespół, który wykona pracę jako pierwszy bezbłędnie i zaprezentuje swoje wyniki wygrywa pierwszy etap konkursu. Przewidywany czas pracy około min.. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, wskazując błędy, zachęca do pracy, informuje o czasie i krótko podsumowuje wyniki zadania.. Uczniowie powracają do swych ławek i otrzymują od nauczyciela zadanie nr domino z instrukcją do niego (załącznik nr i ) po jednym komplecie na ławkę.. Uczniowie pracując parami przyklejają kostki domina na kartkę wykonując obliczenia w zeszytach. Najlepsza para prezentuje wyniki na tablicy. Przewidywany czas pracy około min. Podsumowanie (około 0 min). Nauczyciel. podsumowuje wyniki, zaangażowanie uczniów lub jego brak.. pyta o - napotkane trudności,

- które działania sprawiały najwięcej problemów, a które najmniej, - wyrażenie opinii o lekcji - pyta o zmiany jakie chcieliby wprowadzić. zadaje pracę domową Zadanie - dla wszystkich Oblicz a) b) d = 8 + = c) c = Zadanie - dla chętnych Ułóż podobną lub zupełnie inną (np. puzzle) układankę dotyczącą ułamków zwykłych.

Załącznik nr Zadanie układanka (kwadraty wyciąć i rozciąć po przekątnych). + x = 8 8-0

+ 0 x = 0 + 0 8 0

Załącznik nr Instrukcja dla ucznia do zadania nr. Z trójkątów ułóżcie kwadraty, z których każdy dotyczy jednego ułamka.. Obliczenia wykonajcie w zeszycie.. Rozwiązania naklejcie "plastelinkami" na kartkę lub szary papier.. Zgłoście koniec pracy przez podniesienie ręki przez lidera. Załącznik nr Zadanie nr - domino Rozciąć kostki domina po liniach ciągłych. 0 8 8 + + 0 0 0 +

Załącznik nr (instrukcja dla ucznia do zadania nr ). Podzielcie między siebie po równo kostki gry (w dowolny sposób np. możecie losować).. Ustalcie między sobą sposób rozpoczęcia (np. kto siedzi z lewej strony, lub kto ma krótsze imię itp.).. Kostki naklejcie na kartkę lub papier plastelinkami.. Obliczenia zapisujcie w zeszycie.. Zgłoście koniec pracy przez podniesienie ręki.