Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Podobne dokumenty
Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Moja wakacyjna przygoda

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Jak napisać ciekawą baśń? Ćwiczenia redakcyjne i stylistyczne

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

1. Każdy ma swojego dusiołka

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Rodzaje zdań złożonych

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Kim jestem, a kim chciałbym być? Jak napisać autocharakterystykę

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

1. Roland rycerz średniowieczny

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

1. W świecie obyczajów i tradycji

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Wyrazy dźwiękonaśladowcze w poezji i prozie

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Własności walca, stożka i kuli.

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Kryteria oceniania z języka polskiego dla klasy III gimnazjum

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

1. Obywatel w urzędzie gminy

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Poznajemy rodzaje podmiotu

2. Metody prezentacji informacji

Słynny malarz polski Jan Matejko

Procenty w życiu codziennym

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY IV

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

2. Tabele w bazach danych

Zostań młodym ekologiem

OCENĘ DOPUSZCZAJĄCĄ Otrzymuje uczeń, który osiągnął poziom wymagań koniecznych.

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE 2 EK

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny roczne z języka polskiego dla klasy IV szkoły podstawowej

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

Temat: W świecie książek, w świecie marzeń. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV w Szkole Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi w roku szkolnym 2018/2019

STANDARDY WYMAGAŃ PROGRAMOWYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO KLASA IV

Temat: Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach

1) W jakim słowniku możemy odszukać potrzebne informacje?

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Transkrypt:

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna zasady tworzenia dialogu i zapisywania go w tekście, zna reguły tworzenia opowiadania twórczego, zna zasady zapisu graficznego opowiadania z użyciem dialogu, wie, jak umieścić w tekście akapit. b) Umiejętności Uczeń potrafi: stworzyć i poprawnie zapisać dialog, napisać opowiadanie twórcze według planu, umieścić dialog w tekście, stworzyć z wykorzystaniem akapitów przejrzysty układ graficzny pracy, opracowywać swoje pomysły. 2. Metoda i formy pracy Praca w grupach, praca ze słownikiem, ćwiczenia z zakresu pedagogiki zabawy (metody opracowane przez Klanzę). 3. Środki dydaktyczne Słowniki, karty edukacyjne ECCO. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Na wstępie nauczyciel przypomina uczniom, jaka jest różnica między światem realnym, fikcyjnym a fantastycznym. Omawia wykres (karta pracy zadanie nr 1). Zadaniem uczniów jest podanie przykładów bohaterów i wydarzeń fikcyjnych, realistycznych i fantastycznych. Można sporządzić notatkę w formie tabelki (karta pracy ucznia zadanie nr 2). b) Faza realizacyjna Po omówieniu ćwiczenia nauczyciel dzieli uczniów na kilka grup czteroosobowych Każdy zespół losuje 4 5 kart ECCO. Najpierw dzieci oglądają karty, zastanawiają się nad wyborem tych, które będą im potrzebne. Wybierają maksymalnie pięć kart i układają je w porządku, który będzie bazą dla planu szczegółowego i samego opowiadania.

Następnie do każdej karty dopisują nazwy emocji, uczuć, a potem wyrazy bliskoznaczne (karta pracy ucznia zadanie nr 3), jakie wywołuje ta karta, gdy się ją ogląda. Po ułożeniu kart i zapisaniu uczuć uczniowie przygotowują szczegółowy plan wydarzeń. To znaczy najpierw określają najważniejsze wydarzenie (jest ono zapisane w punkcie oznaczonym cyfrą), a później dopisują kolejne w podpunktach (oznaczonych małą literą). Po wykonaniu tego zadania uczniowie przystępują do powtórzenia wiadomości na temat układania dialogu. Wykonują ćwiczenie polegające na uzupełnianiu partii rozmowy (karta pracy zadanie nr 4). Następnie każdy zespół prezentuje swój plan wydarzeń. Potem grupy przystępują do redagowania opowiadania. Nauczyciel przypomina o poprawnym układzie tekstu uczniowie zapisują opowiadanie, wyodrębniając wstęp, rozwinięcie i zakończenie (każdą część zapisują innym kolorem długopisu). a) Faza podsumowująca Jeśli któryś z zespołów zakończy pracę w czasie lekcji, może ją zaprezentować. Jeżeli nie uda się to, uczniowie przygotowuję pracę w domu. 5. Bibliografia 1. Cienkowski W., Praktyczny słownik wyrazów bliskoznacznych, Polska Oficyna Wydawnicza BGW, Warszawa 1993. 2. Ellis J. D., Karty ECCO, dystrybucja w Polsce Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Zabawy KLANZA. 3. Malczewski J., Malczewska L., Szkolny słownik ortograficzny, Oficyna Wydawnicza Graf Punkt, Warszawa 2002. 4. Słownik poprawnej polszczyzny, red nauk. W. Doroszewski, wyd. 18, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994. 5. Słownik synonimów i zwrotów bliskoznacznych pod red. naukową prof. S. Skorupki, wyd. 22, Wiedza Powszechna, Warszawa 1995. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Zadanie 1 ŚWIAT PRZEDSTAWIONY W UTWORACH LITERACKICH REALNY FIKCYJNY FANTASTYCZNY Zdarzenia realne to takie, które są prawdopodobne; mogłyby zaistnieć w naszej rzeczywistości.

Zdarzenia fikcyjne to takie, które są wymyślone przez człowieka; zdarzenia fikcyjne mogą być zarówno fantastyczne jak realne. Zdarzenia fantastyczne to takie, które mogą się zdarzyć tylko w świecie fantastycznym, baśniowym; nigdy nie zdarzą się w świecie realnym. Zadanie 2 ŚWIAT FIKCYJNY ŚWIAT FANTASTYCZNY Zadanie 3 Do podanych nazw uczyć i emocji dopisz synonimy. Skorzystaj ze słownika wyrazów bliskoznacznych. UCZUCIA i EMOCJE SYNONIMY Zadanie 4

Uzupełnij wypowiedzi wyrazami z ramki. zapytała, odpowiedziała, odparła, zagadnęła odrzekła, potwierdziła, proszę, zaproponowała - Czy mogłabyś podać mi sól? -...mama. - Ależ oczywiście. Bardzo... -...Jola. -...ci, córeczko... matka. - Chciałabym jeszcze zapytać, czy pozwolisz mi wyjść dziś wieczorem do koleżanki? - nieśmiało...jolka. - Zgodzę się pod warunkiem, że pomożesz mi teraz posprzątać kuchnię -... mama. - To może lepiej ty odpocznij, a ja posprzątam sama -... uczynna córka. b) Materiały dla nauczyciela Zadanie 2 1. żołnierz 1. ślub 2. nauczycielka 2. podróż 3. dziecko 3. zakupy ŚWIAT FIKCYJNY 1. król 1. wyjazd głównego bohatera 2. dworzanie 2. choroba bohatera 3. pustelnik 3. spotkanie z królem 1. wróżki 1. zbudowanie chatki z pierników 2. gadające rośliny i zwierzęta 2. podróż na latającym dywanie 3. wiedźma 3. posiadanie siedmiomilowych butów Zadanie 3 UCZUCIA i EMOCJE strach niepewność SYNONIMY lęk, obawa, trwoga, bojaźń,

zainteresowanie miłość zauroczenie fascynacja przyjaźń żal gorycz Smutek Synonimy uczniowie dopisują na podstawie słownika wyrazów bliskoznacznych. 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut 8. Uwagi Scenariusz przeznaczony jest do realizacji w klasie 5.