Elżbieta Pietrzak Szkoła Podstawowa im. A. Fiedlera w Przeźmierowie SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH Dzień aktywności klasa II Temat bloku: Zbliża się wiosna. Temat dnia: Szukamy zwiastunów wiosny. Cele ogólne: doskonalenie kilkuzdaniowej wypowiedzi w związku z utworem literackim poszerzenie i uporządkowanie słownictwa dotyczącego zjawisk w przyrodzie doskonalenie umiejętności recytacji wiersza utrwalenie dodawania i odejmowania w zakresie 100 z przekroczeniem progu dziesiątkowego kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody Cele szczegółowe: Uczeń: wymieni charakterystyczne cechy nadchodzącej pory roku wiosny odpowie na pytania dotyczące wiersza wyrecytuje wiersz uporządkuje rozsypankę wyrazową napisze kilka zdań na zadany temat wykona dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 z przekroczeniem progu dziesiątkowego przedstawi plastycznie wiosnę Metody: słowne - rozmowa, pogadanka, praca z tekstem poglądowe - pokaz, obserwacja działania praktyczne
Formy pracy zbiorowa jednolita, zróżnicowana indywidualna, jednolita grupowa zróżnicowana Środki dydaktyczne: tekst wiersza Przyjście wiosny Jana Brzechwy fiszka prowadząca fiszki autokorektywna karty pracy kartoniki z napisami list - rebus obrazki magnetofon kaseta Zapis w dzienniku: Kilkuzdaniowe wypowiedzi ustne i pisemne na temat zbliżającej się wiosny na podstawie wiersza Przyjście wiosny Jana Brzechwy i obserwacji z wycieczki. Dostrzeganie i nazywanie zmian w przyrodzie. Doskonalenie dodawania i odejmowania w zakresie 100. Plastyczne przedstawienie wiosny. PRZEBIEG ZAJĘĆ- 4 GODZ.
Cele operacyjne Warunki pobudzające do aktywności Zadania dla uczniów Czynności uczniów Obszary aktywności 1 2 3 4 5 Poprawnie rozwiąże zadanie na karcie pracy Zadania dla zespołów Zaobserwuje charakterystyczne zmiany w przyrodzie w związku ze zbliżającą się wiosną Rozwiąże rebus list z zaszyfrowaną informacją Wymieniają charakterystyczne zmiany, które zaobserwowali w przyrodzie Zaśpiewa piosenkę o wiośnie Odpowie na pytania dotyczące wiersza Wycieczka do lasu Fiszka prowadząca List - rebus Fiszki prowadzące Kaseta z nagraniem melodii piosenki Pierwszy obudził się pierwiosnek Wiersz pt. Przyjście wiosny Jana Brzechwy Rozwiązanie przykładów dodawania i odejmowania w zakresie 100 Obserwowanie zmian w przyrodzie podczas wycieczki do lasu Rozwiązanie i odczytanie zaszyfrowanej informacji Opowiadanie o zmianach, które zaszły w przyrodzie Zaśpiewanie piosenki i zagranie na instrumentach perkusyjnych Udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące wiersza Uczniowie otrzymują karty pracy i rozwiązują przykłady dodawania i odejmowania w zakresie 100. Dobierają się w związku z podobnie rozwiązanymi przykładami. Grupa I Grupa meteorologów Grupa II Grupa botaników Grupa III Grupa zoologów Grupa IV Grupa ludzi Idą na wycieczkę do lasu, obserwują zmiany w przyrodzie według podziału na grupy Znajdują list przed drzwiami klasy. Otwierają go i rozwiązują rebus. Odczytują zaszyfrowaną informację Wkrótce przyjdę. Bardzo za Wami tęsknię. Zastanawiają się kto może być autorem listu i wyrażają swoje opinie. Uczniowie pracują w grupach. Omawiają charakterystyczne zmiany, jakie zaobserwowali w przyrodzie w oparciu o poczynione obserwacje oraz fiszki. Uczniowie zaśpiewają piosenkę z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych Słuchają wiersza recytowanego przez nauczyciela. Udzielają odpowiedzi na zadawane pytania. matematyczna przyrodnicza przyrodnicza muzyczna
Dokona analizy budowy wiersza Ułoży prawidłowo rozsypankę wyrazową Poprawnie wyrecytuje wiersz Napisze kilka zdań o nadchodzącej wiośnie Wykona pracę plastyczna o wiośnie - collage Tekst wiersza Fiszka autokorektywna z rozsypanką wyrazową Podanie informacji dotyczących budowy wiersza Ułożenie rozsypanki wyrazowej dopasowanie nazwy zwierzęcia do pojazdu Uczniowie przeprowadzają analizę budowy wiersza według następujących zagadnień: - liczba zwrotek - ilość wersów w zwrotkach - wyrazy rymujące się - nastrój wiersza Odczytują po cichu wyrazy na fiszce i dobierają do nazwy zwierzęcia nazwę pojazdu. Sprawdzają wykonaną pracę - samokontrola Tekst wiersza Wyrecytowanie wiersza Omawiają sposób recytacji wiersza. Chętne osoby zgłaszają się i recytują wiersz. Ocena czytających dzieci. Karta pracy Papier, papier kolorowy, kredki, obrazki Napisze swobodny tekst o zmianach w przyrodzie Wykonanie prac w grupach z wykorzystaniem zgromadzonych materiałów Uczniowie pracują samodzielnie. Piszą swobodne teksty Uczniowie pracują w grupach: - dyskutują nad projektem pracy - dzielą prace między siebie - realizują swój projekt - prezentacja grup - ocena wykonanych prac. Wystawa plastycznotechniczna
Załączniki FISZKA ZADANIE AUTOKOREKTYWNA Połącz zwierzę z odpowiednim pojazdem: kret tramwaj jeż rower wąż kos motocykl samochód kreta łódka samolot sroka fura inne zwierzęta hulajnoga WYKONANIE kret tramwaj rower wąż kos samolot sroka inne hulajnoga
zwierzęta inne zwierzęta FISZKA PROWADZĄCA GRUPA I Zaobserwuj i opisz zmiany, jakie wywołuje w pogodzie nadchodząca wiosna. 1. Jaka była temperatura powietrza w dzień i w nocy w ostatnich dniach? 2. Jak grzeje słońce? 3. Jakie zauważyłeś ostatnio opady? 4. Jak długo trwa dzień, a jak długo noc? 5. Ile godzin będzie trwał dzień 21 marca? GRUPA II Zaobserwuj i opisz zmiany, jakie zauważyłeś w życiu zwierząt w związku ze zbliżającą się wiosną. 1. Jaki ptak jest pierwszym zwiastunem wiosny? 2. Jakie inne ptaki wracają z ciepłych krajów? 3. Co robią ptaki po przylocie? 4.Co dzieje się ze zwierzętami, które spały w zimie? 5. Jakie owady zauważyłeś w lesie? GRUPA III Zaobserwuj i opisz, jakie zauważyłeś zmiany w wyglądzie świata roślin w związku ze zbliżającą się wiosną 1. Czy zakwitły już wiosenne kwiaty? 2. Jak wygląda trawa? 3. Co można zauważyć na gałęziach drzew i krzewów? 4. Co zaobserwowałeś na polach? 5. Jakie znasz rośliny chronione? GRUPA IV Zaobserwuj i opisz zmiany, jakie wywołuje zbliżająca się wiosna w życiu ludzi. 1.Jak zaczynają ubierać się ludzie? 2.Czy rolnicy wykonują już prace w polu? 3.Kiedy i jakie czynności wykonuje człowiek w ogrodzie? 4.Jak wpływa nadchodząca wiosna na zachowanie się ludzi?