Prezentujemy dane na wykresie w arkuszu kalkulacyjnym

Podobne dokumenty
Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas VI SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 5

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny. z przedmiotu Informatyki. w klasie VI

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy VI. (na podstawie Grażyny Koba, Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej.

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Sposoby przedstawiania algorytmów

Temat 2. Korzystamy z programu WordPad

Tematy lekcji informatyki klasa 4a listopad 2012

Temat 20. Animacje w programie Baltie

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Programowanie i techniki algorytmiczne

Tematy lekcji informatyki klasa 4a październik 2012

Programowanie w środowisku Baltie

Plan pracy do realizacji zajęć komputerowych w szkole podstawowej

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE Z INFORMATYKI W KLASIE IV

EXCEL. Diagramy i wykresy w arkuszu lekcja numer 6. Instrukcja. dla Gimnazjum 36 - Ryszard Rogacz Strona 20

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

Tematy lekcji informatyki klasa 4a luty/marzec 2013

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS

Komputer i urządzenia cyfrowe

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

Temat 2. Uruchamiamy programy

Temat 1. Uruchamiamy programy

PRZYGOTOWANIE I REALIZACJA HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Podręcznik do zajęć komputerowych dla szkoły podstawowej Zajęcia Komputerowe dla Szkoły Podstawowej klasy IV-VI

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2

Temat 2. Program komputerowy

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 6

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY V

Plan wynikowy do realizacji zajęć komputerowych w szkole podstawowej

biegle i poprawnie posługuje się terminologią informatyczną,

1. Umieść kursor w miejscu, w którym ma być wprowadzony ozdobny napis. 2. Na karcie Wstawianie w grupie Tekst kliknij przycisk WordArt.

Ćwiczenia nr 4. Arkusz kalkulacyjny i programy do obliczeń statystycznych

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Temat 2. Korzystamy z edytora tekstu

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Ćwiczenia Skopiować do swojego folderu plik cwiczenia-kl.ii.xls, a następnie zmienić jego nazwę na imię i nazwisko ucznia

Tematy lekcji informatyki klasa 4a wrzesień 2011

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI dla klasy III gimnazjalnej, Szkoły Podstawowej w Rychtalu

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

Uruchom polecenie z menu Wstaw Wykres lub ikonę Kreator wykresów na Standardowym pasku narzędzi.

TEMAT: Ilustracja graficzna układu równań.

Rozkład materiału nauczania. Lekcje z komputerem. Klasa 4

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Arkusz kalkulacyjny MS Excel 2010 PL.

INFORMATYKA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

BIBLIOTEKA LOKALNE CENTRUM WIEDZY PRAKTYCZNEJ PRZEWODNIK PO NARZĘDZIACH WARSZTAT NR 1: ARKUSZE KALKULACYJNE - MINI SKRYPT

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

PLAN WYNIKOWY Z INFORMATYKI DLA KLASY VI

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

Tworzenie i modyfikowanie wykresów

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie VIII

FORMUŁY AUTOSUMOWANIE SUMA

Przedmiotowy sposób oceniania i wymagania na poszczególne oceny z informatyki

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Zapisywanie w wybranej notacji algorytmów z warunkami i iteracyjnych

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

Wymagania z zajęć komputerowych dla klasy piątej

najlepszych trików Excelu

Grażyna Koba, Poradnik metodyczny. Informatyka dla gimnazjum Program nauczania wymagania na oceny PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA KLASA II

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE W KLASIE 6 opracowane na podstawie podręcznika:

Plan wynikowy do realizacji informatyki w gimnazjum (cykl dwuletni, II rok nauczania) opracowany na podstawie podręcznika

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. ADAMA MICKIEWICZA W SZCZECINKU

MS Excel. Podstawowe wiadomości

Wymagania na poszczególne oceny z informatyki dla klasy VI

Algorytmika i programowanie usystematyzowanie wiadomości

Trik 1 Edycja wykresu bezpośrednio w dokumencie Worda

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

Zadanie Wstaw wykres i dokonaj jego edycji dla poniższych danych. 8a 3,54 8b 5,25 8c 4,21 8d 4,85

Arkusz strona zawierająca informacje. Dokumenty Excela są jakby skoroszytami podzielonymi na pojedyncze arkusze.

Temat: Graficzna ilustracja danych - wykresy

multimedialne 1. Proponowany czas realizacji 4 godz. 2. Cele kształcenia 3. Wskazówki metodyczne

Zadaniem tego laboratorium będzie zaznajomienie się z podstawowymi możliwościami operacji na danych i komórkach z wykorzystaniem Excel 2010

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

Z nowym bitem. Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Klasa 6

Zadanie 1. Stosowanie stylów

Laboratorium nr 3. Arkusze kalkulacyjne.

Dostosowanie szerokości kolumn

Arkusz kalkulacyjny MS EXCEL ĆWICZENIA 4

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY SZÓSTEJ W ZAKRESIE WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW

Obliczenia inżynierskie arkusz kalkulacyjny. Technologie informacyjne

Informatyka klasa III Gimnazjum wymagania na poszczególne oceny

Transkrypt:

Temat 2. Prezentujemy dane na wykresie w arkuszu kalkulacyjnym Cele edukacyjne Poznanie sposobu prezentacji danych w postaci wykresu. Uzasadnienie zalet przedstawiania danych w postaci wykresu. Zrozumienie, dlaczego i w jaki sposób należy dobierać typ wykresu do prezentowanych danych. Poznanie sposobów formatowania tabeli, m.in. dodawania obramowania. Poznanie sposobów modyfikowania tabeli, m.in. wstawiania i usuwania wierszy (kolumn). Stosowanie zasad formatowania tekstów do formatowania napisów umieszczanych w komórkach arkusza kalkulacyjnego. Wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego do przedstawienia wzajemnych zależności między danymi dotyczącymi sytuacji z życia codziennego (wyniki egzaminów, wyniki sportowe itp.). Proponowany czas realizacji 2 godz. Wskazówki metodyczne W tym temacie uczniowie zapoznają się z graficzną prezentacją danych w arkuszu kalkulacyjnym. Uczniowie poznają metodę tworzenia wykresów niezależną od wersji programu Microsoft Excel, z której korzystają. Rysowanie wykresów rozpoczynamy od jednej serii danych, przechodząc następnie do dwóch. Uczniowie mają początkowo tendencję umieszczania na wykresie wszystkich możliwych danych z tabeli, co znacznie zmniejsza jego czytelność, a ponadto wykres nie prezentuje zależności określonych w danym ćwiczeniu. Należy zwrócić uczniom uwagę, że po zaznaczeniu właściwych danych możemy otrzymać od razu gotowy wykres, łącznie z legendą, etykietami danych, tytułem. Celowo wprowadzamy tylko dwa typy wykresów. W ten sposób łatwiej jest wytłumaczyć uczniom, że wykres kołowy, w przeciwieństwie do wykresu kolumnowego, nadaje się do prezentacji tylko jednej serii danych. Należy unikać ćwiczeń, w których uczeń będzie stosował wszystkie typy wykresów do tych samych danych. Nie wszystkie rodzaje wykresów można wykonać dla tych samych danych (np. wykres kołowy wykonuje się tylko dla jednej serii danych). Ponadto trzeba uczyć właściwego doboru typu wykresu do rodzaju danych i oczekiwanych wyników. Takie ćwiczenie można przeprowadzić i przedyskutować wspólnie, aby poprzez analizę błędnych rozwiązań dojść do optymalnego doboru rodzaju wykresu do charakteru danych. Warto zwrócić uczniom uwagę, że zmiana danych w tabeli powoduje automatyczną zmianę odpowiednich elementów wykresu. Jest to własność, która przesądza o przydatności arkusza kalkulacyjnego do tworzenia wykresów szybciej otrzymujemy nowy wykres dla nowych danych. 1

W programie Microsoft Excel wykres jest traktowany podobnie jak obiekt graficzny w edytorze tekstu. Jeśli zostanie uaktywniony, możemy zmieniać jego położenie i rozmiar. Możemy również zmieniać wybrane elementy wykresu, np. etykiety danych, opis wykresu, legendę po uaktywnieniu danego elementu i wybraniu odpowiedniego polecenia z menu kontekstowego. Trzeba odwoływać się do znanych uczniom metod, np. korzystania z menu kontekstowego. W tym temacie omawiamy kilka praktycznych zasad tworzenia tabeli arkusza kalkulacyjnego, m.in. wstawianie dodatkowego wiersza czy kolumny. Uczniowie również dodają obramowanie, cieniowanie (wypełnienie), zmieniają szerokość kolumn i wysokość wierszy oraz formatują dane umieszczone w komórkach. Można dodatkowo podać uczniom informację na temat możliwości zmiany formatu danych na Liczbowy i pokazać możliwość określenia, ile liczb powinno być wyświetlanych po przecinku. Błędy i problemy uczniów Zapominają o konieczności zaznaczenia zakresu danych przed rozpoczęciem tworzenia wykresu. Czasem zaznaczają niewłaściwy zakres danych. Uczniowie zwykle wykonują pierwsze wykresy chaotycznie, nie zwracając uwagi na sposób prezentacji danych, na przykład nie zastanawiają się nad doborem odpowiedniego typu wykresu. Nabierają w ten sposób złych nawyków. Rolą nauczyciela jest wskazanie prawidłowych zasad pracy, popartych prostymi przykładami. Na początku uczniowie mają problem z modyfikowaniem wykresu nie zawsze uaktywniają właściwy element wykresu. Wskazówki do niektórych ćwiczeń, pytań i zadań Ćwiczenie 4. (str. 16) uczniowie mogą dodatkowo dodać tytuł wykresu i umieścić etykiety danych na wykresie. Ćwiczenie 5. (str. 17) do sporządzenia wykresu prezentującego dane wszystkich klas należy zaznaczyć zakres komórek A2:C11. Aby zmienić kolor, na przykład kolumny przedstawiającej serię danych, należy kliknąć jedną z nich prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybrać polecenie Formatuj serie danych otworzy się okno Formatowanie serii danych, w którym można dokonywać zmian wyglądu wybranego elementu. Polecenie dodania tytułu wykresu znajdziemy w narzędziach formatowania wykresu (w menu Wykres lub na karcie Narzędzia wykresów). Ćwiczenie 6. (str. 18) w tym ćwiczeniu uczniowie wstawiają kolumny i wiersze oraz umieszczają napisy w komórkach. Należy wyjaśnić uczniom, że umieszczone napisy zasłaniają się. Szerokość kolumn będzie zmieniana w następnym ćwiczeniu. Zadanie 1. (str. 20) należy również dodać lub zmodyfikować tytuł wykresu. Zadanie 2. (str. 20) należy również dodać lub zmodyfikować tytuł wykresu. Zadanie 4. (str. 20) uczeń wcześniej musi wykonać odpowiednie obliczenia w komórkach od G4 do G12. Do sporządzenia wykresu proponuję zaznaczyć komórki A3:A12, a następnie, trzymając wciśnięty klawisz Ctrl, zaznaczyć komórki G3:G12. Dalej wystarczy zmienić tytuł, np. na Wyniki zbiórki makulatury w latach 2007-2012. Zadanie 5. (str. 20) do sporządzenia wykresu proponuję zaznaczyć zakres komórek A1:C12 (wówczas od razu będzie opisana oś X i legenda). Można jeszcze umieścić tytuł, np. Wyniki zawodników w dwóch rzutach. 2

Zadanie 7. (str. 20) z menu kontekstowego obszaru wykresu należy wybrać polecenie Zmień typ wykresu lub Typ wykresu. Zadanie 8. (str. 21) aby dopasować szerokość kolumny do wpisywanego tekstu, należy wskazać kursorem myszy pionową kreskę na szarym pasku, rozgraniczającą nagłówki z literami kolumn. Gdy kursor przyjmie postać dwukierunkowej strzałki, wystarczy kliknąć dwukrotnie lewym przyciskiem myszy. Szerokość kolumny zostanie dopasowana do najdłuższego tekstu wpisanego do komórki w tej kolumnie. Zadanie 9. (str. 21) na rysunku 1. pokazana jest przykładowa tabela dla pierwszego tygodnia (dla rodziny składającej się z dwojga rodziców i trójki dzieci). Uczniowie zainteresowani mogą wyszukać w Internecie aktualne ceny biletów. Aby zadanie wykonać szybciej, mogą to być też ceny przykładowe (jak na rysunku 1.) Należy utworzyć formuły do obliczania kosztów przejazdu od poniedziałku do piątku, w sobotę i w niedzielę (osobno dla rodziców, dla dzieci i dla całej rodziny). Raz utworzone formuły należy skopiować do odpowiednich komórek tabeli. W zadaniu nie jest podana liczba dzieci, uczniowie mogą więc przyjąć dowolny skład rodziny. Uczniom zainteresowanym można dodatkowo powiedzieć o możliwości zastosowania (w przypadku powtarzania się takich samych danych) adresowania bezwzględnego (zamiast w kolumnach C i D powtarzać ceny biletów, mogłyby być one umieszczone raz, np. gdyby umieszczone zostały odpowiednio w komórkach A1 i A2, wówczas w formule wystarczyłoby użyć adresów: $A$1 i $A$2). Rys. 1. Przykładowy fragment tabeli do zadania 9. Przykładowe scenariusze Lekcja 4. Prezentujemy dane na wykresie w arkuszu kalkulacyjnym tworzymy wykres kolumnowy i kołowy Lekcja 5. Prezentujemy dane na wykresie w arkuszu kalkulacyjnym modyfikujemy tabelę i wykres Lekcja 6. Sprawdzian (tematy 1-2) przykładowe sprawdziany Sprawdziany/Sprawdziany Tematy 1-2 lub sprawdziany elektroniczne dostępne w strefie nauczyciela na: nauczyciel.migra.pl.) 3

Lekcja 1. (temat 1.) Prezentujemy dane na wykresie w arkuszu kalkulacyjnym tworzymy wykres kolumnowy i kołowy Podstawa programowa 1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. 1.1. komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych; 1.2. odczytuje i prawidłowo interpretuje znaczenie komunikatów wysyłanych przez programy; 1.3. prawidłowo zapisuje i przechowuje wyniki swojej pracy w komputerze i na nośnikach elektronicznych, a następnie korzysta z nich; 1.4. korzysta z pomocy dostępnej w programach; 4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, motywów, tekstów, animacji, prezentacji multimedialnych i danych liczbowych. 4.3. wykonuje w arkuszu kalkulacyjnym proste obliczenia, przedstawia je graficznie i interpretuje; podstawowe tworzy prosty wykres dla jednej serii danych; umieszcza na wykresie tytuł, legendę, opis osi OX i inne elementy; omawia przeznaczenie wykresu kolumnowego i kołowego; tworzy wykres dla jednej i dwóch serii danych; zmienia typ wykresu; wstawia i usuwa wiersze (kolumny); dodaje obramowania i cieaniowania oraz formatuje dane; korzysta z Pomocy do programu Wiedza i umiejętności rozszerzające formatuje elementy wykresu; korzystając z Pomocy, odszukuje potrzebne opcje programu; potrafi odpowiednio dostosować typ wykresu do danych, jakie ma przedstawiać; samodzielnie modyfikuje poszczególne elementy wykresu Treści, pytania, ćwiczenia i zadania z podręcznika temat 2. z podręcznika (str.14-18); ćwiczenia 1-5 (str. 15-17); pytania 1-4 (str. 19-20); zadania 1-4 (str. 20); uwaga: zadania niewykonane na lekcji można polecić do wykonania w domu Uwagi o realizacji, formy pracy na lekcji, dodatkowe pomoce krótkie wprowadzenie; pokaz z wykorzystaniem projektora; ćwiczenia; samodzielna praca z podręcznikiem; dodatkowe pliki proponowane do wykonania ćwiczeń i zadań: prezentacja Obliczenia; ćwiczenie 1. (str. 15) T2_c1_świadectwa.xls; ćwiczenie 4. (str. 16) T2_c4_zawody sportowe.xls; ćwiczenie 5. (str. 17) T2_c5_średnie.xls zadanie 1. (str. 20) T2_z1_samochody-k.xls; zadanie 2. (str. 20) T2_z2_samochody-m.xls zadanie 3. (str. 20) T1_z3_makulatura suma.xls; Przebieg lekcji: 1. Nauczyciel podaje temat i cel lekcji. Korzystając z pytań Warto powtórzyć (str. 14), uczniowie przypominają materiał przydatny do lepszego zrozumienia lekcji. Na każde pytanie odpowiada inny uczeń. 2. Korzystając z projektora, nauczyciel wyjaśnia sposób tworzenia wykresu kolumnowego dla jednej serii danych. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z projektora, nauczyciel wspólnie z uczniami analizuje treść metody (str. 14) oraz rysunki 1a, 1b, 2a i 2b (str. 15). Nauczyciel zwraca uwagę na podobny sposób tworzenia wykresu, niezależnie od wersji programu. 3. Uczniowie wykonują ćwiczenie 1. (str. 15). 4

4. Nauczyciel omawia sposoby modyfikowania wykresu (tekst na str. 16). Pokazuje, w jaki sposób uaktywnia się wybrane elementy wykresu, np. zmienia tytuł, zmienia kolor wykresu, zmienia opisy osi. 5. Uczniowie wykonują ćwiczenie 2. (str. 16). Jeśli przy jednym komputerze pracuje dwóch uczniów, powinni wykonywać ćwiczenia na zmianę. 6. Wybrany uczeń czyta na głos treść metody zamieszczonej na str. 16, a następnie uczniowie wykonują ćwiczenie 3. (str. 16). 7. Nauczyciel omawia przydatność zastosowania wykresu kolumnowego i wykresu kołowego w zależności od typu danych, jakie wykres ma przedstawiać, a następnie uczniowie wykonują ćwiczenie 4. (str. 16). 8. Nauczyciel wyjaśnia, w jaki sposób przygotowuje się wykres dla dwóch serii danych, po czym uczniowie wykonują ćwiczenie 5. (str. 17). 9. Uczniowie wykonują zadania utrwalające 1-4 (str. 20). W zależności od grupy, nauczyciel może wyznaczyć jedno wybrane zadanie do wykonania (dla każdego ucznia to samo lub inne). 10. Nauczyciel na bieżąco kontroluje wykonywanie ćwiczeń i zadań, koryguje błędy i pomaga uczniom, którzy sobie nie radzą z tworzeniem wykresów, zwłaszcza z ich modyfikacją. 11. W podsumowaniu lekcji nauczyciel poleca obejrzenie prezentacji Obliczenia. Notatka z lekcji Wykres umożliwia graficzną prezentację danych umieszczonych w komórkach arkusza kalkulacyjnego. Wykres kolumnowy możemy stosować dla przedstawienia jednej lub kilku serii danych. Wykres kołowy stosujemy dla jednej serii danych. Notatkę uczniowie uzupełnią, odpowiadając na pytanie 1. (str. 19). Ocena Należy ocenić uczniów za odpowiedzi ustne, aktywność podczas lekcji i pracę bieżącą oraz wykonanie ćwiczeń i zadań. Zadanie domowe Przeczytanie treści tematu 2. (str. 14-18), przygotowanie ustnej odpowiedzi na pytania 2-4 i pisemnej na pytanie 1. (str. 19). Wykonanie zadań, które nie zostały wykonanie na lekcji. 5

Lekcja 2. (temat 1.) Prezentujemy dane na wykresie w arkuszu kalkulacyjnym modyfikujemy tabelę i wykres Podstawa programowa 1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. 1.1. komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych; 1.2. odczytuje i prawidłowo interpretuje znaczenie komunikatów wysyłanych przez programy; 1.3. prawidłowo zapisuje i przechowuje wyniki swojej pracy w komputerze i na nośnikach elektronicznych, a następnie korzysta z nich; 1.4. korzysta z pomocy dostępnej w programach; 4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, motywów, tekstów, animacji, prezentacji multimedialnych i danych liczbowych. 4.3. wykonuje w arkuszu kalkulacyjnym proste obliczenia, przedstawia je graficznie i interpretuje; podstawowe projektuje tabelę, umieszczając dane w komórkach tabeli, dodaje opisy danych, formatuje tabelę; tworzy formuły oparte na adresach i korzysta z funkcji SUMA; tworzy wykres, dostosowując jego typ do rodzaju danych; korzysta z Pomocy do programu Wiedza i umiejętności rozszerzające samodzielnie projektuje dane do tworzenia wykresu i tworzy wykres, odpowiednio dobierając typ wykresu do danych Treści, pytania, ćwiczenia i zadania z podręcznika temat 2. z podręcznika (str. 18-21); ćwiczenia 6-8 (str. 18-19) pytania 5. i 6. (str. 20); zadania 5-8 (str. 20-21); dla zainteresowanych zadanie 9. (str. 21); uwaga: zadania niewykonane na lekcji można polecić do wykonania w domu Uwagi o realizacji, formy pracy na lekcji, dodatkowe pomoce samodzielne wykonywanie zadań przez uczniów; dodatkowe pliki proponowane do wykonania ćwiczeń: ćwiczenie 6. (str. 18) T2_c6_tabela.xls Przebieg lekcji: 1. Nauczyciel sprawdza zadanie domowe. Wybrani uczniowie odpowiadają na zadane pytania, jeden z uczniów czyta notatkę wykonaną w zeszycie. Nauczyciel sprawdza, czy wszyscy uczniowie napisali notatkę z poprzedniej lekcji w zeszytach. Jeden uczeń czyta ją na głos. W celu przypomnienia i utrwalenia wiadomości uczniowie przeglądają prezentację Obliczenia. 2. Nauczyciel wyjaśnia, korzystając z projektora, w jaki sposób dodaje się nowy wiersz do tabeli arkusza kalkulacyjnego, w jaki sposób można zmienić szerokość kolumny oraz w jaki sposób wykonuje się obramowanie komórek. Następnie poleca uczniom wykonanie ćwiczeń 6. (str. 18) i 7. (str. 19) i zadania 5. (str. 20). Nauczyciel sprawdza poprawność ich wykonania i koryguje ewentualne błędy. 3. Nauczyciel wyjaśnia, korzystając z projektora, w jaki sposób zaktualizować wykres po dodaniu nowych danych i poleca uczniom wykonanie ćwiczenia 8. (str. 19). 4. Uczniowie wykonują zadanie 7. (str. 20), zapoznając się z innymi typami wykresów. Nauczyciel podkreśla, że nie każdy typ wykresu nadaje się do prezentowania określonych danych. Uczniowie powinni sami to zauważyć, wybierając różne typy wykresów dla tych samych danych. 6

5. W podsumowaniu uczniowie wykonują zadanie 6. i 8. (str. 20-21). Uczniowie zainteresowani wykonują dodatkowo zadanie 9. (str. 21). Nauczyciel informuje, że za jego wykonanie istnieje możliwość otrzymania oceny celującej. Notatka z lekcji Notatkę z lekcji uczniowie wykonują samodzielnie opisują w kilku punktach, w jaki sposób można modyfikować tabelę arkusza kalkulacyjnego. Ocena Należy ocenić uczniów za odpowiedzi ustne, aktywność podczas lekcji i wykonanie ćwiczeń i zadań. Należy ocenić uczniów za wykonanie wszystkich zadań. Za poprawne zaprojektowanie tabeli i wykonanie wszystkich obliczeń w zadaniu 9. uczeń może otrzymać ocenę celującą. Zadanie domowe Przeczytanie treści tematu 2. (str. 18-21) i przygotowanie ustnej odpowiedzi na pytania 5. i 6. (20). Dokończenie zadań niewykonanych na lekcji. Przygotowanie ustnej odpowiedzi na pytania Warto powtórzyć (str. 22). Uczniom zainteresowanym można polecić dokończenie rozwiązywania zadania 9. (str. 21). 7