SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Dzieci lubią bajki. Dzieci lubią czytać. tygodniowy Temat dnia W bibliotece W bibliotece Zagadnienia z podstawy programowej 7.10- mierzy i zapisuje wynik pomiaru długości, szerokości i wysokości przedmiotów oraz odległości; posługuje się jednostkami: milimetr, centymetr, metr; wykonuje łatwe obliczenia dotyczące tych miar (bez wyrażeń dwumianowanych i zamiany jednostek w obliczeniach formalnych); używa pojęcia kilometr w sytuacjach życiowych, np. jechaliśmy autobusem 27 kilometrów (bez zamiany na metry); 1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji, 1.2a-przejawia wrażliwość estetyczną, rozszerza zasób słownictwa poprzez kontakt z dziełami literackimi, 1.3c-uczestniczy w rozmowach, także inspirowanych literaturą: zadaje pytania, udziela odpowiedzi, prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych, 1.3f- pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną, 4.2b-podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, 7.6- mnoży i dzieli liczby w zakresie tabliczki mnożenia (bez algorytmów działań pisemnych); podaje z pamięci iloczyny; sprawdza wyniki dzielenia za pomocą mnożenia;
Cele operacyjne Uczeń:- zna pomieszczenia szkolnej biblioteki, wie, na czym polega praca bibliotekarza - zna wybrane tytuły książek dla dzieci i ich autorów, - wykonuje działania w zakresie 20, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne), 5.4-współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz świecie dorosłych; wie, jak należy zachowywać się w stosunku do dorosłych i rówieśników (formy grzecznościowe); rozumie potrzebę utrzymywania dobrych relacji z sąsiadami w miejscu zamieszkania; jest chętny do pomocy, respektuje prawo innych do pracy i wypoczynku; 10.3c-bierze udział w zabawach, minigrach i grach terenowych, zawodach sportowych, respektując reguły i podporządkowując się decyzjom sędziego, Uczeń:- zna pomieszczenia szkolnej biblioteki, wie, na czym polega praca bibliotekarza - zna wybrane tytuły książek dla dzieci i ich autorów, - wykonuje działania w zakresie 30,
- ilustruje sceny i sytuacje inspirowane wyobraźnią, - ilustruje sceny i sytuacje inspirowane wyobraźnią, Pomoce dydaktyczne Przebieg zajęć Książki dla dzieci, kartki z tytułami książek, wykreślni literowe, ilustracje do bajek, woreczek z rekwizytami z baśni. Mierzenie różnych przedmiotów Z plecaka przy pomocy linijki, przypomnienie zasad pomiaru. Zapisywanie długości, jednostka : centymetr. Czytanie Kolorowej bajki z Naszego Elementarza cz. IV, s. 56. Wykonanie wykreślani, odczytanie tytułów książek. Zabawa na dobry początek: Kto zgubił? odgadywanie tytułów baśni na podstawie przedmiotów losowanych z woreczka( wędka, koszyczek, jabłko, bucik, piernik, kaczka, plastelina, pudełko zapałek). E. matematyczna: Wizyta w szkolnej bibliotece: Zagadka : Jest takie miejsce, gdzie książka czeka I bardzo się cieszy, gdy ujrzy człowieka. Prezentacja pomieszczeń przez nauczyciela biblioteki. Funkcje wypożyczalni, czytelni, kącika komputerowego. Wskazanie regałów z książkami dla dzieci. Prezentacja ciekawych książek dla dzieci. Pokazanie kart i katalogów książek. Książki dla dzieci, kartki z tytułami książek, ilustracje do bajek, woreczek z rekwizytami z baśni. Mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 30- zadania różne. Czytanie wiersza Książka czeka H. Łochockiej. Jakie korzyści daje nam czytanie książek?
Pod tematem każde dziecko wypisuje kilka tytułów swoich ulubionych książek. Przypomnienie zasad pisowni tytułów wielką litera i w cudzysłowie. Wykonanie wróżek z płatków kwiatów wyklejanka. Zabawa : układanie zdań z rozsypani wyrazowej: w bibliotece wypożyczamy książki i czasopisma. Książka to najlepszy przyjaciel. W czytelni należy zachowywać się cicho. Kto dużo czyta, jest mądry i kwita! Wypożyczenie książek, założenie kart tym, którzy jeszcze ich nie mają. e. polonistyczna: Wspólne czytanie bajki ze zmianą koloru, wymyślanie i opowiadanie kolorowych bajek. Rodzina wyrazu WRÓŻKA. Zabawa : Książeczki z naszej półeczki. Dzieci staja parami w kręgu. Na sygnał kolo wewnętrzne przesuwa się o 1 osobę. Każda dwójka rozmawia chwilę o ulubionej książce, po zmianie opowiadają o swojej książce kolejnej osobie. Zabawa: Jaka to bajka?. Wspólne redagowanie notatki: Książka pomaga w zdobywaniu wiedzy. Uczy właściwego zachowania, rozśmiesza, gdy jesteśmy smutni. Jest naszym przyjacielem. Moja książeczka- wykonanie historyjki obrazkowej w formie książeczki.
Prezentowanie ilustracji do różnych bajek, odgadywanie ich tytułów. Zapis tematu : Lubimy czytać. Pod tematem każde dziecko wypisuje kilka tytułów swoich ulubionych książek. Przypomnienie zasad pisowni tytułów wielką litera i w cudzysłowie. e. plastyczna: e. ruchowa : Zabawy ruchowe na podwórku szkolnym.