SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ



Podobne dokumenty
KPINA ZŁOŚĆ AKCEPTACJA POSZANOWANIE DRUGIEJ OSOBY WYŚMIEWANIE

Rola języka w kształtowaniu postaw tolerancji u dzieci i młodzieży. Iwona Kurowska/Marzena Tudek

Scenariusz zajęć,, Bądźmy wyrozumiali i tolerancyjni Grupa docelowa: klasa III. Cele ogólne :

OŚRODEK TOLERANCJI EDUKCJA RÓWNOŚCIOWA I ANTYDYSKRYMINACYJNA

Metody: pogadanka, elementy heurezy, elementy dramy, praca z tekstem. Formy pracy: indywidualna, w parach, zbiorowa.

DODATKOWE MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Nowak

WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014- etap wojewódzki

PROGRAM ADAPTACYJNY DLA KLASY I " JUŻ JESTEM UCZNIEM" OPRACOWANY DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 357

KONKURS POLONISTYCZNY

1. Czy uważasz się za osobę tolerancyjną?

PROGRAM PROFILAKTYKI DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 8 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w MALBORKU BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA

Wyniki są pozytywne, ale należy jeszcze zmniejszyć liczbę uczniów przez których ktoś płakał całkiem niedawno, szczególnie w klasie IV.

PROGRAM ADAPTACYJNY DLA KLASY I " JUŻ JESTEM UCZNIEM"

My Joomla Site PROGRAM ADAPTACYJNY DLA KLASY I

Temat: Jak odnosić się do innych? Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MUZYKI W KLASIE 7

Temat: Co to jest tolerancja? Przyczyny uprzedzeń.

Współpraca szkoły z rodzicami. Dla dobra dziecka konieczne staje się budowanie porozumienia: szkoła dom środowisko B. Bartoszewska

Program adaptacyjny Witaj w szkole

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

WZORZEC OSOBOWY UCZNIA PRYWATNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 72 SZKOŁY MARZEŃ W PIASECZNIE

PROGRAM ADAPTACYJNY OPRACOWANY DLA DZIECI Z KLASY 0 I Z KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W KAMIENICY

Bezdomność- przeciwko stereotypom

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE

Program wychowawczy Przedszkola nr 3 w Szamotułach

PIERWSZA POMOC. Przedmiotowy System Oceniania

Strona 1. SZKOŁA PODSTAWOWA nr 143 im. STEFANA STARZYŃSKIEGO w WARSZAWIE PROGRAM WYCHOWAWCZY. Warszawa 2015/16

PROGRAM ADAPTACYJNY OPRACOWANY DLA DZIECI Z KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W KAMIENICY

Scenariusz godziny wychowawczej

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

Scenariusz lekcji na Konkurs Moja lekcja o seksualności człowieka

Co nas łączy, co nas dzieli? - mniejszości narodowe i etniczne w Polsce Scenariusz zajęć dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Tematyka zajęć na Godzinę z wychowawcą dla klasy I technikum i zasadniczej szkoły zawodowej

SZTUKA SŁUCHANIA I ZADAWANIA PYTAŃ W COACHINGU. A n n a K o w a l

Konspekt na zaliczenie przedmiotu: Warsztaty gender :

Program profilaktyki dla klas szóstych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

KONCEPCJA PRACY. Szkoły Podstawowej nr 15. im. Tadeusza Kościuszki. w Kielcach. na lata

PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W RAWICZU

PROGRAM WYCHOWAWCZY NA PIERWSZY ROK NAUKI

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

Kwestionariusz stylu komunikacji

PROGRAM ADAPTACYJNY. DLA UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 82 im. JANA PAWŁA II W WARSZAWIE

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PLASTYKA

ANALIZA ANKIETY: JA I SZKOŁA - Ankieta dla uczniów

PROGRAM REALIZACJI ZAJĘĆ Z ZAKRESU DORADZTWA ZAWODOWEGO W KLASIE 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 60 IM. W. BOGUSŁAWSKIEGO W POZNANIU

Temat zajęć: Agresja jak sobie z nią poradzić?

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

MOCNE STRONY OSOBOWE:

PROGRAM WYCHOWAWCZY. SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. Emilii Sczanieckiej w Konarzycach

KONCEPCJA PRACY SAMORZĄDOWEGO PRZEDSZKOLA W KOCHANOWICACH

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI 4-6. Warunkiem pozytywnej oceny jest regularna obecność ucznia na lekcji lub obecność nieregularna

SZKOLNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA AGRESJI I PRZEMOCY. Bezpieczna szkoła

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH 4 6 W SP18 W ZIELONEJ GÓRZE Ocenianie osiągnięć jest w przypadku plastyki trudne ze względu na

Kontrola osiągnięć uczniów. prace domowe i na lekcji odpowiedzi ustne postawa wobec przedmiotu (aktywność i zachowanie na lekcji)

Kryteria oceniania osiągnięć uczniów w zakresie przedmiotu języka rosyjskiego w klasie I szkoły

Składa się on z czterech elementów:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z przedmiotu historia

Program realizacji zajęć z zakresu doradztwa zawodowego w klasie 7-8 szkoły podstawowej

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI WYCHOWAWCZYCH MAJĄCYCH NA CELU PRZECIWDZIAŁANIE I NIWELOWANIE PRZEMOCY WŚRÓD UCZNIÓW

PLAN PRACY WYCHOWAWCZEJ

SZKOLNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA AGRESJI I PRZEMOCY na rok szkolny 2016/2017. Bezpieczna i przyjazna szkoła

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W KLASACH I-III. Język angielski

Temat: Amnesty International. Joanna Wieczorek

PROGRAM WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W RUDNIE

Program realizacji zajęć z zakresu doradztwa zawodowego w klasie 7. Szkoły Podstawowej Nr 94. Warszawa, ul. Cietrzewia 22a

SZKOŁA OCZAMI UCZNIA - REFLEKSJE NA PODSTAWIE BADAŃ. dr Dominika Walczak

GOLDEN 5. Integracja i klimat klasy, Współpraca nauczyciela z rodzicami.

Program Wychowawczy Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Łubiance na lata

Efekty kształcenia dla kierunku studiów Etyka prowadzonego w Instytucie Filozofii UJ. Studia pierwszego stopnia profil ogólnoakademicki

PROGRAM WYCHOWAWCZY MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA NR 14 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W OŚWIĘCIMIU

Kto to zrobi? Co jest do tego potrzebne?

Program realizacji zajęć z zakresu doradztwa zawodowego w klasie VII i VIII szkoły podstawowej w Roku Szkolnym 2018/2019. mgr Faustyna Pierchała

Przedmiotowy system oceniania Kryteria oceniania i wymagania EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

Program adaptacyjny. dla klasy I. Jestem pierwszakiem. w Szkole Podstawowej nr 28

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Przedmiotowe zasady oceniania

WERSJA: B ANKIETER: JEŚLI RESPONDENT JEST MĘŻCZYZNĄ, ZADAĆ GF1. JEŚLI RESPONDENT JEST KOBIETĄ, ZADAĆ GF2.

Wydział Rozwoju Szkół i Placówek. Partnerstwo we współpracy rodziców i nauczycieli w szkołach materiały z forum wymiany doświadczeń

Nauczyciel w oczach ucznia Marta Kononowicz, PBS Sp. z o.o.

Jesper Juul. Zamiast wychowania O sile relacji z dzieckiem

Wymagania edukacyjne z geografii w Szkole Podstawowej nr 3 w Zamościu

Szkoła Podstawowa nr 1 Marklowice

ZWYCZAJNIK 1. Szkoła Podstawowa. im. gen. J.H. Dąbrowskiego. w Słupi Wielkiej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE

PLAN DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZYCH. Rok szkolny 2014/2015

Szkoła Podstawowa w Szklarach Górnych TUTORING

PROGRAM WYCHOWAWCZY. Program składa się z kilku części

MISJA I WIZJA. Gimnazjum im. Rady Europy w Kostrzynie

KRYTERIA OCEN ZACHOWANIA W KLASACH I III

Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne

L.P. TEMAT OSIĄGNIĘCIA UCZNIA ŚCIEŻKI EDUKAC. zna WSO. zna zasady oceniania z zachowania

Absolwent Szkoły Podstawowej w Pogorzałkach:

Analiza egzaminu z języka angielskiego w roku szkolnym 2014/2015

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ TEMAT LEKCJI: Wartość człowieka, tolerancja- ważne dla nas tematy. Cel ogólny: Kształtowanie u uczniów postaw akceptacji i tolerancji oraz poszanowania praw innych. Cele operacyjne: Uczeń powinien: rozumieć pojęcie tolerancji i potrafić je zdefiniować, uświadomić sobie znaczenie tolerancji i konsekwencje jej braku, być wrażliwym na odmienność innych postaw, unikać nietolerancyjnych zachowań, rozbudzić twórcze myślenie, efektywnie współpracować w grupie ćwiczyć umiejętność prowadzenia kulturalnej dyskusji umieć posługiwać się źródłami informacji Metody pracy: praca w grupach, dyskusje, burza mózgów Materiały pomocnicze: kartki, flamastry, słownik języka polskiego, kartki z poleceniami dla grup, kartki z tekstami dla uczniów Czas trwania zajęć: 45 min. Przebieg zajęć: 1. Przywitanie z uczniami, sprawdzenie listy obecności, sprawy bieżące. 2. Przypomnienie zasad obowiązujących na godzinie wychowawczej. Na lekcjach panuje: DOBRA ATMOSFERA SZCZEROŚĆ WYPOWIEDZI OTWARTOŚĆ NIE ŚMIEJEMY SIĘ Z WYPOWIEDZI INNYCH SZANUJEMY ZDANIE INNYCH DOCHOWUJEMY TAJEMNICY

ROZWIĄZUJEMY KONFLIKTY NA BIEŻĄCO ATMOSFERA ZAUFANIA I ŻYCZLIWOŚCI MAMY POCZUCIE HUMORU SŁUCHAMY SIĘ WZAJEMNIE PROPONUJEMY CIEKAWY TEMATY ROZMAWIAMY O TYM CO NAS INTERESUJE JASNE KLAROWNE WYPOWIEDZI MÓWIMY DO SIEBIE WPROST NIE PRZERYWAMY SOBIE WZAJEMNIE 3. Przeprowadzenie testu pierwszego. Odpowiedz TAK lub NIE -Czy wartość człowieka zależy od koloru skóry? -Czy wartość człowieka zależy od ilości pieniędzy, jakie posiada? -Czy wartość człowieka zależy od płci? -Czy wartość człowieka zależy od wykonywanego zawodu? -Czy wartość człowieka zależy od jego wieku? -Czy wartość człowieka zależy od miejsca zamieszkania? -Czy wartość człowieka zależy od jego koloru włosów? -Czy wartość człowieka zależy od jego wagi? -Czy wartość człowieka zależy od stanu zdrowia? -Czy wartość człowieka zależy od jego urody? -Czy wartość człowieka zależy od sławy? Porównanie odpowiedzi z kolega z ławki. Rozmowa na temat, co to jest wartość człowieka. Czy to, że oceniamy kogoś, że jest lepszy, silniejszy, weselszy oznacza, że jest taki naprawdę i w każdej sytuacji? Czy to się zmienia? Nawiązanie do Shreka.

4. Praca w grupach: rozdanie losowo wybranych tematów: I. Co myślisz o godnym podziwu sportowcu, zdobywcy wielu medali, który nie skończył szkoły, nie potrafi poprawnie pisać i ma małą wiedzę? II. Co sądzisz o wybitnym polityku, który boi się myszy i nie umie zmieniać w domu żarówki? III. A jak oceniasz sławną aktorkę, która nie potrafi zajmować się swoimi dziećmi? IV. Jak się czujesz, gdy Ciebie oceniają? Rozmowa na temat sprawiedliwego oceniania ludzi. Konkluzja: bardzo trudno oceniać jest innych ludzi sprawiedliwie, ponieważ człowiek jest istotą skomplikowaną. Każdy człowiek jest wartością samą w sobie. Każdy człowiek ma możliwości, żeby być kimś. Wartość człowieka nie zależy od żadnych zewnętrznych cech. 5. Praca w grupach: -wyszukanie w słownikach terminów: tolerancja, wartość, przytoczenie tych pojęć -podanie przejawów zachowań nietolerancyjnych -z podanych wyrazów, wyeliminować trzeba te, które nie mają związku ze słowem tolerancja a pozostawić te, które wiążą się z tolerancją AKCEPTACJA GNIEW NIECHĘĆ OBIEKTYWIZM POSZANOWANIE RÓWNOUPRAWNIENIE WYŚMIEWANIE ZAWIŚĆ ZŁOŚĆ ZROZUMIENI -wybierz dwa cytaty, które według waszej grupy najlepiej opisują tolerancję a) Tolerancja to niewywieranie przymusu (J. Locke) b) Tolerancja jest wtedy, gdy nie czynię wbrew, chociaż czyjeś opinie czy zachowania nie odpowiadają mi, sprawiają przykrość. Mam siłę, by im przeszkodzić, ale nie czynię tego, bo uznaję uprawnienia ludzi do tych zachowań (J. Keller)

c) Tolerancja to wysiłek płynący prosto z serca, by zrozumieć przekonania, działania i zwyczaje drugiego człowieka bez konieczności ich powielania lub akceptacji.(joshua Liebman) d) Znosić cierpliwie to, czego nie lubimy, potępiamy - to tolerancja (Z. Szawarski - autor książki "Rozmowy o etyce") e) Wtedy uprawiamy tolerancję, kiedy pozwalamy komuś robić coś, co któremuś z naszych celów przeszkadza (T. Kotarbiński) f) Tolerancja - system twierdzeń, reguł i zasad, które są maksymalnie niedyskryminujące i maksymalnie odporne na podejrzliwość (R. Legutko) g) Tolerancja to gotowość szanowania ideałów innych ludzi tak, jak własnych (R.M. Hoare -liberał) h) Tolerancja to wysiłek płynący prosto z serca, by zrozumieć przekonania, działania i zwyczaje drugiego człowieka bez konieczności ich powielania lub akceptowania. (Joshua Liebman) 6. Praca indywidualna: a) dokończenie rysunków, by coś przedstawiały. Porównanie rysunków kolegów. Rozmowa na temat, czy któryś z obrazków jest lepszy lub gorszy? Każdy ma swoje pomysły i swoje wyobrażenia, nasze umysły pracują różnie i tak powinno być. b) wypisanie skojarzeń ze słowami: morze i szkoła Skojarzenia są czasem podobne, czasem kompletnie różne. Nie ma skojarzeń złych i dobrych. Po prostu są indywidualne skojarzenia każdego człowieka. Zadania te pokazały wam swoją inność, powinniśmy starać się nie oceniać innych. Powinniśmy być tolerancyjni, a to oznacza szacunek dla inności. 7. Przeprowadzenie testu drugiego. Odpowiedz TAK lub NIE Czy jestem osobą tolerancyjną? a) Małżeństwa powinny dobierać się według zasady podobieństwa rasy, wyznania lub warstwy społecznej b) Niskie czoło świadczy o miernej inteligencji c) W ramach jednego państwa powinni żyć ludzie jednej narodowości d) Za zabójstwo należy karać śmiercią e) Blondynki są delikatniejsze od brunetek f) Kobiety są mniej inteligentne niż mężczyźni

g) Chłopi są uparci h) Wszyscy Cyganie kradną i) Rosjanie to jedna wielka mafia j) Szkoci są skąpi k) Francuzi to lekkoduchy l) Włosi lubią śpiewać i tańczyć Jeżeli uzyskałeś większość odpowiedzi TAK to jesteś osobą nietolerancyjną, lubisz posługiwać się stereotypami myślowymi, poglądami zasłyszanymi opartymi na fragmentarycznej wiedzy. 8. Zakończenie lekcji odczytaniem wiersza oraz ekspozycją prac zbiorczych na temat tolerancji na gazetce klasowej. Jan Twardowski Podziękowania Dziękuję ci że nie jest wszystko tylko białe albo czarne za to że krowy łaciate bladożółta psia trawka kijanki od spodu oliwkowozielone dzięcioły pstre z czerwoną plamą pod ogonem pstrągi szaroniebieskie brunatnofioletowa wilcza jagoda złoto co się godzi z każdym kolorem i nie przyjmuje cienia policzki piegowate dzioby nie tylko krótkie albo długie przecież gile mają grube a dudki krzywe za to że niestałość spełnia swe zadanie i ci co tak kochają że bronią błędów tylko my chcemy być wciąż albo-albo i jesteśmy na złość stale w kratkę opracowała Beata Rafińska pedagog wspierający